Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ilustračný obrázok: Dmitry AntropovUnsplash

Vo svetových médiách sa čoraz častejšie vyskytujú správy o eskalácii napätia na rozhraní bojujúcich jednotiek na východe Ukrajiny. Ruské zdroje z eskalácie obviňujú vládu Ukrajiny, ukrajinské a naše hlavnoprúdové médiá, naopak, obviňujú Rusko a pohyby jeho armády.

(zdroj)

Britský Mirror dokonca tvrdí, že satelitné zábery a spravodajské informácie svedčia o rozsiahlych prípravách ruskej armády na inváziu. Že už je prakticky rozhodnuté, že Putin chce usporiadať na výročie májového víťazstva nad fašizmom víťaznú vojenskú prehliadku na Červenom námestí. A počíta sa s rozsiahlym vylodením ruskej armády na pobreží v okolí Odesy. Tieto odhady v časopise publikuje Pavel Felgenhauer, ktorý pôsobil ako vojenský expert. Zároveň varuje pred potenciálom tohto konfliktu prerásť do veľkej paneurópskej vojny.


(zdroj)

Ukrajinský prezident Vlodymir Zelenskij v televíznom prejave ubezpečil Ukrajincov, že armáda je pripravená odraziť akýkoľvek útok agresora z Ruska. Zároveň vyjadril silnú vôľu „diplomatickou cestou dosiahnuť reintegráciu dočasne okupovaných území“.

Svoj optimizmus opiera prezident Zelenskij o nedávny telefonát s americkým prezidentom Bidenom. Americký prezident svojho partnera ubezpečil, že Ukrajina voči agresii neostane sama. Že USA vnímajú Ukrajinu ako kritické územie na zadržiavanie Ruska.


(zdroj)

Ministerstvá zahraničných vecí Nemecka a Francúzska, ako sprostredkovatelia v Normandskom formáte, vydali v sobotu k situácii spoločné vyhlásenie. Bedlivo sledujú vzniknutú situáciu a vyzývajú obidve znepriatelené strany konfliktu k okamžitej de-eskalácii a hľadaní riešenia diplomatickou cestou. Nemecko a Francúzsko preferujú dôsledné plnenie Minských dohovorov. Berú na vedomie, že obete súčasných porušení prímeria sú aj na strane civilistov v neuznaných republikách DĽR a LĽR.

Naše médiá síce hlavnú vinu na súčasnej eskalácii pripisujú Rusku, ale napríklad agentúra Reuters píše:

Vojenské cvičenie NATO a Ukrajiny

(zdroj)

Ukrajina a 5 nemenovaných členských štátov NATO plánuje na východe Ukrajiny v blízkej budúcnosti usporiadať rozsiahle vojenské cvičenie zamerané na vytlačenie agresora z územia Ukrajiny. Programom cvičenia majú byť obranné operácie, zastavenie agresora a prechod do ofenzívy s úplným obnovením kontroly Ukrajiny nad svojou hranicou. Počíta sa s účasťou asi 1000 vojakov NATO.

Podľa agentúry UNIAN sa v roku 2021počíta so spoločnými vojenskými cvičeniami ukrajinskej armády s armádami USA, Veľkej Británie, Rumunska a Poľska.


(zdroj)

Iránska agentúra Fars News cituje hovorcu Kremľa Peskova. Podľa neho je znepokojujúci vysoký počet provokácií na celej čiare kontaktu ukrajinskej armády s armádami samovyhlásených republík. Cituje na druhej strane aj ministra zahraničných vecí Ukrajiny Dmitrija Kuleba, že súčasná ruská eskalácia je najväčšia za posledné roky. Toto však dementuje zástupca ministra zahraničných vecí RF Andrej Rudenko. Hovorí, že Rusko nemá žiadny záujem na eskalácii napätia a nie je v jeho záujme žiadny konflikt na východných hraniciach.

Fars News ďalej cituje generálneho tajomníka NATO Stoltenberga, že Rusko pozývali k diplomatickým rokovaniam, ale ono odmietlo. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov argumentuje, že Rusko neodmieta rozhovory o spolupráci s NATO, ale odmieta jeho prístup, že jediným bodom rokovaní má byť Ukrajina. „Čo má Ukrajina spoločného s NATO?“ pýta sa Lavrov, „Už sme s nimi sedeli niekoľkokrát a všetko o Ukrajine sme si už vypočuli. Nemá význam stretávať sa a počúvať to znovu.“


(zdroj)

Ukrajinská agentúra 112 uvádza údaj UNICEF, že v priebehu 6-ročného konfliktu na obidvoch stranách línie bojov prišlo o život najmenej 42 detí pri kontakte s mínami a nevybuchnutou muníciou a 144 ďalších utrpelo zranenia. Najčastejšou príčinou bol omyl, keď deti považovali muníciu za niečo iného a siahli na ňu. Olexij Reznikov, zástupca ukrajinského ministra pre reintegráciu dočasne okupovaných území, odhaduje, že v regiónoch bojov je momentálne svetovo najvyššia koncentrácia mín a nevybuchnutej munície. Ich odstraňovanie môže trvať 25 – 30 rokov.

Poznámka: Z všestrannej analýzy médií vyplýva, že eskalácia konfliktu je predovšetkým v záujme politikov, predovšetkým na strane Ukrajiny a USA. Médiá hlavného prúdu k tomu vytvárajú situáciu priaznivú pre „kovbojské“ riešenie ako pri pištoľníckom súboji. V očiach sveta by malo byť zrejmé, že zbrane ako prvé tasilo Rusko, ale spojenecké armády budú rýchlejšie, silnejšie a napokon úspešné.

Slabé vyhliadky ukrajinskej armády

(zdroj)

Turecká agentúra AA cituje hodnotenie vojenských expertov, ktorí nemajú jednotný názor na možný vývoj situácie. Jedna časť expertov upozorňuje na to, že už značný počet obyvateľov samozvaných republík má ruské občianstvo a Rusko môže prijať rozhodnutie chrániť svojich občanov na území Ukrajiny aktívnejšie.

Celkovo však ukrajinskí experti nehodnotia kroky ruskej armády ako prípravu na ofenzívu, skôr ako súčasť informačnej a psychologickej vojny. Podľa ich odhadu si ruská strana pripravuje pozíciu na rokovania, aby dosiahla čo najpriaznivejší výsledok.

Podľa expertov je eskalácia vojenských operácií riskantná, lebo výsledky sú celkom nepredvídateľné, preto ich ruská strana nebude riskovať. Podobne experti odrádzajú od vojenského riešenia aj ukrajinskú stranu.


(zdroj)

Veľa nádejí na vojenský úspech nedáva ukrajinskej armáde ani vojenský časopis National Interest. Vo svojom článku robí rekapituláciu 5 zbraní, v ktorých má Rusko nad Ukrajinou výraznú prevahu a ktorými môže dosiahnuť, že prípadná vojna bude veľmi krátka:

  • kybernetické prostriedky – Rusko už viackrát ukázalo svoj potenciál spôsobiť cielené a výrazné kybernetické škody, tomuto potenciálu sa Ukrajina nemôže vyrovnať, hoci sa snaží,
  • protivzdušná obrana – pri všetkých podobných konfliktoch mali centrálne vlády proti rebelujúcim skupinám drvivú vzdušnú prevahu. Toto však veľmi účinne eliminovali protilietadlové zbrane z Ruska, ktoré zlikvidovali najmenej 20 ukrajinských lietadiel a vrtuľníkov (a jedno civilné lietadlo v najznámejšom incidente tejto vojny),
  • malí zelení mužíčkovia – ruská armáda vypracovala tento typ zbrane do dokonalosti. Na Kryme tieto jednotky získali kontrolu nad polostrovom skôr, ako ukrajinská armáda stihla zareagovať. Na východe Ukrajiny pôsobia ako inštruktori a poradcovia miestnych ozbrojencov a pre Ukrajinu bude extrémne ťažké ich eliminovať,
  • delostrelectvo – na západe tento typ zbrane už považovali za zastaralý, ale Rusko pokračovalo vo vývoji a v konflikte na Ukrajine sa ďalekonosné delostrelectvo stalo kľúčovým prostriedkom, ktorý drží v šachu ukrajinskú armádu, bez možnosti viesť odvetné údery,
  • drony – Rusko zaostávalo vo vývoji a používaní dronov, no na rozdiel od západných protivníkov ich nepoužíva na cielené útoky a dlhodobý prieskum, ale vyvinulo úplne vlastný spôsob ich využitia na bezprostrednú podporu poľných jednotiek. Pri tomto spôsobe sú ich drony veľmi efektívne.

Ukrajina, keď dokáže postaviť na nohy svoju ekonomiku a zreštaurovať svoj kedysi mohutný vojenský potenciál, sa môže stať Rusku rovnocenným protivníkom, ale nateraz má Rusko v ruke všetky tromfy.


Poznámka: Upozorňujem čitateľov všimnúť si v zozname National Interest druhý bod – protivzdušnú obranu a najmä zmienku o zostrelení civilného lietadla. Treba si uvedomiť, že nemožnosť používať vzdušné sily v roku 2014 prakticky úplne eliminovala stratégiu, s ktorou na Ukrajinu prišli západní poradcovia.

Marián Moravčík

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *