Hypotéky a úvery ako nástroj ľahkého ovládania

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Pre súčasné kapitalistické zločinné zriadenie (ďalej len KZZ) sa v uplynulých 27 rokoch stalo všeobecne akceptovanou normou pravidlo, že bývanie musí byť natoľko drahé a nedostupné pre bežného občana, aby sa tento, pokiaľ niekedy chce bývať vo vlastnom, musel doživotne zadĺžiť, čím je zároveň pošliapané právo každého občana na bývanie. Teraz si na jednom teoretickom príklade ukážme, komu celý ten prepracovaný systém lichvárskych hypoték vlastne vyhovuje a slúži.

Zoberme si príklad človeka, ktorý sa rozhodne kúpiť byt veľkosti 3+1 v Bratislave (isto, môže si ho kúpiť aj niekde na malomeste, tam však nenájde prácu).

Predpokladajme, že náš modelový občan potrebuje za týmto účelom sumu 140 000 Eur, čo je suma za štandardný byt 3+1 v priemernom bratislavskom paneláku. Dajme tomu, že náš modelový občan mal šťastie v podobe pravidelného prísunu peňazí, vďaka ktorému si postupným odtŕhaním od úst dokázal našetriť sumu 13 000 Eur. Z uvedeného prepočtu vyplýva, že si ešte vždy musí požičať 127 000 Eur. Z hľadiska aspoň ako-tak finančne únosného splácania si túto sumu požičia na 30 rokov.

Čo to pre neho bude vlastne znamenať? Jednoducho to, že nasledujúcich 30 rokov nesmie prísť o zamestnanie a taktiež to, že po 30 rokoch splácania zaplatí sumu pohybujúcu sa okolo 210 000 Eur. Čiže reálne si zaplatí hodnotu jeden a tri štvrte bytu, ale vlastniť bude iba jeden byt.

Vedomý si svojho doživotného ťažkého bremena, bude sa tento náš nešťastník dnes a denne triasť, aby náhodou nestratil prácu a teda aj strechu nad hlavou. Zo strachu o holé prežitie sa nebude chcieť ani nikde angažovať, pretože veľmi dobre vie, že ak by sa náhodou pokúsil o nejaký protest proti nespravodlivému režimu, kapitalista veľmi ľahko urobí „ty, ty, ty“ a náš milý nešťastník v tom okamihu príde o zdroj svojho skromného živobytia a rovnako tak aj o možnosť splácania strechy nad hlavou.

Takýmto bremenom zaťažený človek sa potom už vôbec nebude chcieť vzbúriť, zo strachu o holé prežitie a udržanie strechy nad hlavou mu bude radšej dobré to, čo je.  Tu treba zdôrazniť, že KZZ si týmto dômyselným systémom lichvárskych hypoték vychováva poslušných, podrobených a porobených občanov (radšej) bez vlastného názoru, ktorých potrebuje iba využiť vo svoj prospech, pričom ak raz nebudú potrebné plody práce tohoto nešťastníka pre kapitalistu, tento ho bez výčitiek svedomia odkopne ako vyžmýkaný citrón.

Takto tu namiesto sľubovanej slobody a demokracie, plus rovných príležitostí pre všetkých, trpíme svoju vlastnú porobu, rovnako tak morálnu a ľudskú devastáciu seba samých.

Foto: CafeCredit.com, CC

Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.

 

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *