Posledné týždne sú všetky svetové médiá plné správ o Grete Thunberg. Ako sa plaví cez oceán, ako rokuje s lídrami, ako lídrom nadáva v OSN, ako plače, ako upozorňuje na rôzne veci. Poviem vám, taká mediálna propagácia musí stáť poriadnu kopu peňazí! Otázka je, či je to investícia alebo nezištná pomoc. Odpoveď sa dozvieme určite časom, alebo vtedy, ak sa zameriame na znečisťovateľov, o ktorých sa v tejto veľkej Grétinej show nehovorí. Ale späť k veci..
Liberáli sa snažia uzurpovať si tému klimatickej zmeny pre seba. Musím ich však sklamať, globálne problémy nie sú bodom programu strán s liberálnou ideológiou, ale problém celej planéty a všetkých ľudí. Prihrievať si na tom svoju politickú polievočku je podobné, ako zneužívanie vraždy pre politické ciele. Od liberálov počúvame, ako treba meniť plastové poháre a slamky za iné. Ako treba menej jazdiť na spaľovacích motoroch a používať elektromobily a tiež to, ako treba vysádzať stromy. To je samozrejme pravda, aj užitočná vec, ale problém to rieši len minimálne.
Liberáli nám ponúkajú jednu ruku, v ktorej je zálohovanie plastových fliaš alebo ich odstránenie, jazdenie na elektromobiloch a používanie kovových slamiek. No zároveň, v druhej, neoliberálnej ruke, ktorú skrývajú za chrbtom držia obrovské nákladné a ropné tankery, ktoré sú jedným z najväčších znečisťovateľov planéty. Držia v nej fabriky, ktoré používajú zdraviu a prostrediu škodlivé látky, ktoré následne končia v riekach či v prírode a zabíjajú živočíchy. Držia v nej priemyselne chované zvieratá, najmä kravy, ktoré do ovzdušia vypúšťajú neuveriteľné množstvá metánu. V tej istej skrytej ruke držia kamiónovú dopravu, ktorá už dávno mohla byť nahradená vlakmi, rovnako ako doprava letecká. Držia v nej povrchové bane, uhoľné elektrárne a priemysel, ktorý absolútne nepozerá na zdravie planéty iba na súkromné zisky.
AKO TO VIDÍ SOCIALISTA
Ak chceme planéte Zem opäť navrátiť zdravie je potrebné zmeniť ekonomický systém, ktorý je založený na neobmedzenom raste vo svete s obmedzenými zdrojmi. Potrebujeme systém, kde budú všetky zdroje – obnoviteľné a neobnoviteľné – evidované v centrálnom systéme (počítači), ktorý bude rozdeľovať zdroje podľa reálnych potrieb, či už pre podnikanie alebo pre normálny život.
Potrebujeme nájsť vhodnejšie spôsoby prepravy tovaru a ľudí. Potrebujem odstaviť prehnaný konzum a nahradiť ho rozumom. Potrebujeme sa celosvetovo zbaviť chudoby v každej jej forme a zapojiť celé ľudstvo do procesu obnovy tak, že každý bude gramotný a nikto nebude mať nedostatok. Potrebujeme zrušiť systém nadnárodných korporácií a globálneho trhu, pretože ten núti štáty znižovať sociálne a environmentálne štandardy každého jedného štátu na Zemi.
A hlavne, potrebujeme sa začať správať ako ľudia, nie ako zvieratá. V ríši zvierat totižto vládne konkurencia a prežíva ten najsilnejší. Spoločnosť ľudí by však mala byť iná. U ľudí by mala vládnuť spolupráca a ochrana aj toho najslabšieho z nás. Nemali by sme sa pozerať len na individuálne zisky, ale hlavne na spoločný pokrok. Mali by sme si vytýčiť jasné ciele do budúcna, začať plánovať a realizovať tieto ciele.
Mali by sme prestať bezhlavo vyrábať zbrane, ničiť celé kontinenty, hecovať ľudí, aby si zabíjali medzi sebou a vykorisťovať národy. Mali by sme zdvihnúť hlavy k nebu a rozmýšľať nad inými cestami, ako žiť správne ako ľudia a nerobiť si pred svojimi deťmi hanbu.
Toto je rozmýšľanie socialistu ako riešiť klimatické zmeny. Netreba sa spoliehať na to, že niekde nasadíme detskú tvár, ktorá bude karhať všetkých naokolo, ponúkať nám papierové slamky a pri tom ignorovať fakt, že najväčší ničiteľ planéty je práve terajší ekonomický systém neoliberálneho kapitalizmu a jeho dvorná ideológia – liberalizmus – ktorý nestojí na pokroku celého ľudstva, ale len na krátkodobom prospechu jednotlivca.
Ochrana životného prostredia sa robila aj v minulosti, viac sa pre prírodu robilo a menej hovorilo. Nešťastím pre ochranu životného prostredia je, že tejto témy sa zmocnili politici. V poukazovaní na škodlivé faktory sa zabúda na jeden moment a to svetelnú reklamu. Keby táto bola obmedzená na polovicu, tak vo svete by sa ročne ušetrili miliardy kWh a teraz si to premietnite do výroby elektrickej energie a spotreby palív. Jednoduché riešenie s malým dopadom na zníženie pracovných miest. Všetko ostatné je vzájomne prepojené. Bezhlavé opatrenia majú dopady do sociálnej oblasti.
Pekný článok !!!