Igor Melicher komentuje aktuálne dianie: Vláda neistoty

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

30 MILIÁRD EUR JE LÁKAVÝ KOLÁČ NA TO, ABY MATOVIČ VYŠTVAL SULÍKA Z VLÁDNEJ KOALÍCIE. VŠETKO TOMU NASVEDČUJE.

Sme svedkami erózie vládnej koalície v priamom prenose. Na Matoviča dopadá ťarcha jeho funkcie a rovnako nezvláda niesť obrovský tlak spojený s pandémiou. Do určitej miery sa tomu dá rozumieť, pretože situácia je naozaj výnimočná a práce je veľa. O to horšie je na tom vláda na čele s OĽaNO, ktoré nemá absolútne žiadne skúsenosti s riadením štátu a kvôli svojej slepej nenávisti voči Smeru, prepustilo zo štátnej správy mnoho skúsených ľudí a odborníkov, na čo dopláca.

Odnáša si to Slovensko a všetci ľudia, ktorí tu žijú. Namiesto súdržnosti sme svedkami hádok čelných predstaviteľov koaličnej rady. Sulík bojkotoval matovičovu komisiu, Matovič teraz naopak blokuje prácu SaS. Zablokoval cestu štátneho tajomníka Klusa (SaS) na zahraničnú cestu a tiež zastavil plánované zmeny zákonov ministrovi školstva Grohlingovi (SaS). Premiér by nemal brať veci až takto osobne. Mal by to byť človek s maximálne chladnou hlavou. Ale možno tým len Matovič sleduje výlučne politický cieľ.

Jedná sa o navýšenie štátneho rozpočtu o 8 miliárd eur na dlh. V hre je aj plán obnovy so 6 miliardami eur, a navyše sa onedlho začne nové obdobie rozpočtu EÚ s ďalšími 13 miliardami eur. Táto vláda má skutočne k dispozícii, so všetkými nevyčerpanými eurofondami z posledného obdobia, takmer 30 miliárd eur. Matovič si to veľmi dobre uvedomuje a rovnako vie, že táto pandémia nebude trvať večne. A zo štvorkoalície sa môže rýchlo stať trojkoalícia.

Ak by SaS odišla z vlády, tak si bude tento závratný balík deliť OĽaNO, ako preferenčne najsilnejšia strana, so stranou Za Ľudí, ktorá má pár poslancov a onedlho končí, a so diskreditovaným Borisom Kollárom. Tridsať sa predsa lepšie delí tromi, než štyrmi. A títo „lídri“ už preukázali, ako kreatívne vedia deliť peniaze. SaS by bola v opozícii, kde by pravdepodobne nachádzala prieniky hlavne so stranou Hlas-SD, a s ĽSNS v niektorých témach.

V Smere o tom hovoríme verejnosti už dlhšie. Veľká časť našich tlačoviek bola o tom, že sú k dispozícii veľmi veľké peniaze (30 miliard) a vláda musí ich investovanie diskutovať s odbornou verejnosťou, opozíciou a ostatnými záujmovými organizáciami. Tak ako sa to v normálnom, demokratickom štáte patrí. Dokonca sme vládu cez parlament ústavne zaviazali našim uznesením, ako má v pláne obnovy postupovať, ale zjavne to koalícia ignoruje. Právny štát tu dostáva ťažké rany. A vláda robí všetko za zatvorenými dverami. Vyzerá to tak, že každá strana dokonca separátne.

Videli sme, že OĽaNO predstavilo vlastný pán obnovy za 30 miliárd eur, ako reformný plán Slovenska do doby, kedy oni už dávno nebudú vo vláde a možno už ani v politike. Hovoria tomu Moderné Slovensko a je to takmer ako scify. Odkázali ostatným stranám, že si z neho môžu vybrať čo chcú a povedať, čo by ešte chceli a to potom bude plán obnovy. Ostatným stranám sa to nepáčilo, tak prišla každá so svojim vlastným plánom obnovy v závratných miliardách. Vznikla situácia, kedy sa koaličné strany dostali do reálnej krízy. Prvýkrát sa takýto titulok objavil aj v televízii.

Dostať SaS z koalície je pre Matoviča možno krásna predstava. Bez Sulíka by mala koalícia stále stabilných 82 poslancov v NR SR. A rozdávať toľké peniaze Matoviča určite láka. Môže odčiniť svoje chyby hrubými záplatami v miliardách eur, o ktorých jedná len s málokým a ten okruh sa mu navyše zužuje. Konflikt medzi Matovičom a Sulíkom musí slovenskú verejnosť zaujímať. Možno je to len detinskosť, možno snaha vyštvať SaS z koalície, alebo sa len Matovič pokúša ujsť z bojiska a dá to napríklad Robertovi Mistríkovi, ako súčasť zmierenia so Sulíkom. Kalkul nie je v tomto prípade vôbec vylúčený.

Medzitým na krízu dopláca celé Slovensko a ľudia trpia. Nezamestnanosť opäť vzrastie a práce bude menej. Matovič necháva ľudí strádať. Nevyplatil poriadne pomoc ani za prvú vlnu pandémie a dnes sa už nachádzame uprostred druhej. Ľudia nemajú lídra. Pravica im ho nevie ponúknuť. Skúsenosti na boj s krízou nemá ani ĽSNS, ani Hlas. Má ich jedine SMER. Vidieť to v aktivite, vidieť to vo vecnosti predkladaných materiálov, alebo v snahe podať pomocnú ruku vláde.

Preto by mala vláda prestať toľko hejtovať a začať počúvať aj opozíciu, pretože sa v nej skrývajú veľmi cenné, dlhoročné skúsenosti, dokonca aj zo zvládnutia poslednej ekonomickej krízy.

KOALÍCIA MÁ OBROVSKÝ PRÁVNY PROBLÉM. V HRE SA DOKONCA OBJAVILO AJ POVINNÉ OČKOVANIE

Vláda v čase pandémie prijíma zákony bez akejkoľvek diskusie. Vynecháva parlament, vynecháva odborníkov a nakoniec z toho vznikne problém s obrovskými následkami pre nás všetkých.

Na začiatku pandémie začala vláda I. Matoviča prijímať obmedzujúce opatrenia. Tie znamenali zatvorenie obchodov, prevádzok, služieb, zatvorenie škôl, nosenie rúšok, obmedzenie zhromažďovania a obmedzenie kapacity v obchodoch.

V tomto by problém nebol. Pandémia si samozrejme vždy vyžiada určité hygienické opatrenia, ktoré nespochybňujem. Problém je v tom, že už na začiatku pandémie tieto obmedzenia vyhlasoval orgán – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) – ktorý na to nemal právomoc. Nebol určený zo zákona, že môže obmedzovať slobody ľudí.

Dnes vláda predložila parlamentu novelu zákona 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Zákon bol pripravený až tak neprofesionálne, že s vysokou pravdepodobnosťou opäť skončí na ústavnom súde, ktorý jeho účinnosť zastaví. Stavia do úlohy „obmedzovača“ ľudských práv ÚVZ, ktorý tak robil aj v prvej vlne, pričom vysvitlo, že už vtedy na to nemal právny základ. Bude veľmi zaujímavé sledovať správanie ľudí, ktorým vláda, zdá sa, zavrela prevádzky protizákonne a tým ich aj pripravila o živobytie.

V novelizácii sa dokonca objavil aj návrh na povinné očkovanie proti Covidu, ktorý bol malými písmenami skrytý v jednom bode z opatrení v zákone. V tejto veci sa vláda zahráva s ohňom, pretože Slovenská verejnosť má zásadné výhrady proti povinnému očkovaniu. Ak by toto malo vojsť do platnosti, vláda môže očakávať veľké protesty a nerešpektovanie opatrenia. Ak má očkovanie byť, tak určite nie povinné!

SMER-SD je stále pripravený podať vláde v boji proti pandémii pomocnú ruku. Ale na to sa musí vláda postaviť k vykonávaniu svojho mandátu zodpovedne a nie šlendriánsky, tak ako to robila doteraz. Najlepšie by bolo, ak by vrátili zákon späť na rokovanie vlády, poriadne ho prepracovali, aby v ňom neboli žiadne medzery a nezrovnalosti a o pár dní ho znovu dali na schválenie parlamentu. V opačnom prípade sa môže stať, že sa republika prepadne do právneho chaosu, ktorý výrazne otrasie základmi právneho štátu.

NEISTOTA JE SLOVO, KTORÉ NAJLEPŠIE VYSTIHUJE VLÁDU I. MATOVIČA. ĽUDIA SI VŠAK V ŤAŽKÝCH ČASOCH ZASLÚŽIA ISTOTU.

Nové obmedzenia vlády opäť vyvolajú nesúhlasné reakcie. V stávke je sociálnych štát, fungovanie slovenskej ekonomiky a zachovanie spoločenského zmieru. Vláda sa stráca, pracuje nedostatočne a jej členovia si medzi sebou nedôverujú. Nerozprávajú sa o zákonoch a zmenách, čo nakoniec vyústi v samostatné ohrdnuté tlačovky, odkazovanie cez médiá alebo hádky na internete medzi dvoma ústavnými činiteľmi, ktorí držia v rukách moc a ich rozhodnutia majú dopad na nás všetkých.

Vlád obmedzila plochu určenú pre jednu osobu v obchode na 15m2. Doplatia na to najmä prevádzky s menšou rozlohou. Bude do nich veľmi obmedzený vstup alebo prakticky vyhlásený zákaz vstupu. Do obrovských ekonomických problémov sa tak môžu dostať prevádzkovatelia malých predajní alebo napríklad aj predajní v nákupných centrách, do ktorých bude tiež obmedzený vstup. Veľa ľudí príde o prácu a vláda by ľuďom tento výpadok mala nahradiť.

Veľkým problémom sú aj otváracie hodiny pre seniorov. Už počas prvej vlny bolo toto obmedzenie vážnou spoločenskou témou, pretože senior je občan ako každý iný a mnohí dôchodcovia aktívne pracujú a čas na nákup majú buď skoro ráno, alebo neskôr podvečer. Núdzový stav toleruje veľa vecí, pretože mimo neho, by obmedzenie nákupov pre seniorov znamenalo porušenie ich ústavných práv.

Rúško v exteriéry pravdepodobne spôsobí potýčky občanov s políciou, ak bude absolútne a polícia ho bude vynucovať aj na odľahlejších miestach. Počas núdzového stavu sa pri útoku na verejného činiteľa, aj keď to môže byť len bežná potýčka, navrhuje páchateľovi trest 20 rokov alebo aj doživotie. Takéto drakonické tresty pre ľudí prináša núdzový stav v podobe, v a akej ho prijala vláda a práve preto ho strana SMER-SD napadla na Ústavnom súde SR.

Nasledujú tvrdé rany pre ekonomiku. Prvý zákaz zhromažďovania prijala vláda ešte pred polrokom, počas prvej vlny. Veľmi to ublížilo konaniu svadieb, krstinám, ale aj karom, či iným udalostiam, s ktorými sa spájajú služby. Gastro, cestovný ruch, podniky, atď.. všetko sa dostalo do existenčných problémov nie teraz, ale už pred polrokom. Už odvtedy tieto sektory nedostali od vlády čo potrebovali, aby mohli svoje podniky držať pri živote. Pomoc bola len minimálna.

Vláda sľubovala uvoľniť 1 miliardu eur mesačne, za polroka však uvoľnila len niečo viac ako 600 miliónov eur. A pritom už od vtedy majú okamžite v štátnom rozpočte poruke viac ako 5 miliárd eur. Vláda nemá žiadny plán ako týmto ľuďom pomôcť. Už polroka na nich zabúda a je pravdepodobné, že zabudne znovu. Ministri sa namiesto pomoci ľuďom hádajú na internete a dokazujú neistotu celej vlády.

Celej situácii nepomáha ani zatvorenie reštaurácií a vydávanie jedla opäť cez okienko. Existenčne to ohrozí pracovné miesta a celé prevádzky. O príjem prídu desiatky tisíc ľudí. Helikoptérové peniaze a obmedzenie miest na sedenie v reštauráciách by pomohol odvrátiť gastro priemysel od tvrdého pádu, netreba ich úplne zatvárať. Hnací motor ekonomického rastu musí byť domáca spotreba.

Na základe faktu, že ľudia chodia do práce a na obedy už pár mesiacov a stabilne sa pohybujeme na 10% nakazených denne zo všetkých testovaných a to je takmer vrchol vlny, je jasné, že ak nikto z tých čo chodia na obedy súčasne neochorel, nie je nutné, aby sa reštaurácie zatvárali.

Dištančné vzdelávanie stredoškolákov je v poriadku, ak študenti technických smerov budú mať garantované, že si môžu prax dobehnúť čo najskôr. Stredoškoláci už majú dosť rokov a dokážu sa o seba postarať aj keď sú sami doma. Väčší problém by bol, ak by mali zostať doma deti zo základných a materských škôl, v tom prípade by sa veľmi vážne narušil chod ekonomiky, keďže by veľa rodičov pochopiteľne zostalo doma s deťmi.

Vláda nezvláda boj s pandémiou a ani samotné vládnutie. V časoch krízy vysielajú ľuďom signály o vzájomnej nedôvere. Ukazujú nám, že medzi sebou nekomunikujú a prijímajú rozhodnutia s dopadom na všetkých Slovákov bez spoločnej diskusie. Neprizývajú do debaty verejnosť, neprizývajú odborníkov, ani opozíciu. Nemajú plán ako pomôcť Slovensku, ako používať domáce peniaze a ako získať peniaze z plánu obnovy.

Vláda vysiela spoločnosti signál neistoty. To je však obrovská chyba. Aj keď je situácia zlá a všetci to vedia, netreba upadať do agónie a hádzať vinu na všetkých ostatných. Ak je tu vláda, ktorá má ústavnú väčšinu a rozosieva medzi ľuďmi neistotu, niečo nie je v poriadku. V ťažkých časoch ľudia potrebujú niekoho, kto má skúsenosti s krízou, kto ju už raz zvládol. Slovensko potrebuje niekoho, kto má skúsenosti s tým, ako vládnuť a ako počúvať všetky spoločenské a záujmové skupiny. Potrebujeme niekoho, kto vie dať ľuďom istotu.

My v Smere sme už vláde pomocnú ruku podali. Ak by sa jej chytili, škody na Slovensku by boli výrazne nižšie. U nás neplatí filozofia „čím horšie, tým lepšie.“ U nás platí, že Slovensko je na prvom mieste a spolupráca je jedna z našich základných hodnôt. Preto od nás vláda dostala uznesenie k čerpaniu peňazí z plánu obnovy, ktoré je pre nich už záväzné a návrh ako získať 20. miliónov eur na podporu športu.

Igor Melicher

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Igor Melicher komentuje aktuálne dianie: Vláda neistoty

 • 15. októbra 2020 at 20:35
  Permalink

  Pán Melicher,
  píšete krasne, ale čo dodáte k tej priprave na vladnu dohodu o pozicke od MMF pre Slovensku republiku? Maju naši poslanci predstavu o aké zadlženie sa jedná? Kolko bude v NR SR statočných aby hlasovali proti akceptovaniu takej pôžičky?
  Priatelsky pozdravujem Julo

  Reply
 • 17. októbra 2020 at 9:48
  Permalink

  Tie miliardy eur nemáme. To je práve ten ľudový od*…rb…pretože tie miliardy si musíme KÚPIŤ a potom splácať. A to je nebezpečné pri tomto „kindermanažmente“ slovenskej spoločnosti. Republika je v rukách idiotov, ktorí sa klbčia medzi sebou a nevidia, že „lietadlo nie je pilotované a rúti sa dolu“.
  Zmluvu o pôžičke na jednu miliardu 560 miliónov eur medzi SR a Medzinárodným menovým fondom všetci zatĺkajú, aj keď po vládne administratíve behajú maily s výzvou pripomienkovať ju v skrátenom konaní. To bude posledný krok ku kolonizácii Slovenska. Nemusí prísť ani wermacht, sami to zvládneme a dáme i okovy okolo krku.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *