Igor Melicher: Predĺženie moratória vadí politikom bez obsahu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


PREDĹŽENIE MORATÓRIA NA PRIESKUMY KRITIZUJÚ HLAVNE MARKETINGOVÍ POLITICI BEZ OBSAHU

Prezidentka Čaputová dnes oznámila, že vráti návrh zákona o predĺžení moratória na prieskumy verejnej mienky späť do parlamentu. A ak parlament prelomí jej veto, obráti sa na Ústavný súd. Argumentovala tým, že návrh je v rozpore napríklad s právom na informácie, či právom na zhromažďovanie a šírenie informácií a ako bonus dodala, že potláča politickú súťaž a je v rozpore s princípom právnej istoty. S týmto sa však vôbec nedá súhlasiť a vyzerá to tak, že tento návrh zákona kritizujú len marketingoví politici bez obsahu.

Pani prezidentke zrejme uniká, že v tomto prípade nejde o zákaz zverejňovania prieskumov verejnej mienky od teraz až do nekonečna. Tak vec nestojí a nikdy ani nestála. Zákon rozširuje už existujúce moratórium zo 14 dní na 50 dní. Teda týka sa len niekoľkých dní, raz za 4 roky. Už existencia 14 dňového moratória naznačovala jeho opodstatnenie, aby si voliči oddýchli od pretlaku informácii v mediálnom priestore, a aby neboli manipulovaní účelovými prieskumami, rovnako ako tomu bolo počas prezidentských volieb práve v prípade Zuzany Čaputovej.

Citujem Adama Znášika, šéfa kampane Roberta Mistríka:
„Prieskum, v ktorom vymazali súperov dodnes považujem za niečo, čo bolo ďaleko za čiarou a som presvedčený, že keby niečo podobné spravil ktokoľvek iný, tak ho médiá roztrhajú na franforce a má hanbu do konca dní. Tu sa až na pár výnimiek nad tým takmer nikto nepozastavil a tím Zuzany Čaputovej to maximálne využil.“

V kontexte volebného rozhodovania majú prieskumy verejnej mienky zásadný význam pri voličskom rozhodovaní a to hlavne v situácii, kedy sa podpora politickej strany pohybuje okolo úrovne 5 percent. Pani Čaputovú preto v tomto prípade ľudsky chápem. Je rovnako len marketingovým politikom bez obsahu, ako všetci ostatní, ktorí tento návrh zákona kritizujú a chcú sa silou vyfabrikovaných prieskumov dostať do parlamentu.

Všetky argumenty o porušovaní ústavných práv, ktoré pani Čaputová používa, sa dajú vyvrátiť úplne jednoducho. Keďže nejde o celoplošný a doživotný zákaz zverejňovania prieskumom a v podstate sa len predlžuje už aj tak platné moratórium, odpadávajú možné pochybnosti o porušenia práva na informácie a ich šírenie.

Ďalšie argumenty pani prezidentky o porušení práva na zhromažďovanie či o súťaži politických strán, alebo právnej istote sú v kontexte s týmto návrhom zákona nezmyslené už samé o sebe. Oblasť výskumov verejnej mienky musí byť vzhľadom na jej dôležitú úlohu pri vytváraní verejnej mienky pod efektívnou kontrolou verejnosti.

Výborným príkladom, prečo je predĺženie moratória na prieskumy správnou vecou je, že na Slovensku chýba relevantná štátna inštitúcia, ktorá by tieto prieskumy realizovala objektívne. Všetky ostatné štáty V4 takéto štátne inštitúcie majú. Na Slovensku pôsobil Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade Slovenskej republiky, ktorý skončil svoju činnosť 1.mája 2009 a tak už 10 rokov nemáme na Slovensku nezávislú autoritu v oblasti výskumov verejnej mienky. Spoliehať sa preto na pravosť prieskumov súkromných agentúr, ktoré si platia rôzni politici, rozhodne nie je dobré riešenie. Dokázala to Čaputová, dokázal to Hlina a dnes to dokazuje Harabín zverejňovaním silne propagovaného prieskumu pochybnej agentúry Vox politico.

Ako nedávno uznal aj politológ Ján Baránek, ktorý mimochodom vedie aj vlastnú prieskumnú agentúru Polis, prieskumy verejnej mienky mohli byť podľa neho v minulosti manipulované. Kritici tohoto opatrenia používajú argument, že podobne dlhé moratórium majú len niektoré africké štáty. Ja sa pýtam. Vadí to? Nie sme suverénny a zvrchovaný štát, ktorý si môže určovať čo chce a čo nie a nemusí sa stále pozerať len na západné liberálne štáty, ktoré odmietajú akúkoľvek kontrolu štátom?

Buďme racionálni. Predĺženie moratória na prieskumy je správna vec, ktorá urobí voľby férovejšími a upriami pozornosť voličov skôr na program strany a jej aktivitu tak, ako to má v demokratickej spoločnosti byť.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


3 thoughts on “Igor Melicher: Predĺženie moratória vadí politikom bez obsahu

  • 6. novembra 2019 at 20:08
    Permalink

    Žasnem nad úrovňou právneho povedomia väčšiny opozičných politikov (vrátane prezidentky) na základe ich argumentácie.
    V Ústave SR je článok 30, ktorý v odseku (3) hovorí:
    „Volebné právo je všeobecné, rovné a priame a vykonáva sa tajným hlasovaním.“
    Pre nechápavých zopakujem ešte raz – hlasovanie vo voľbách je tajné. Akého práva na informácie sa to niekto dožaduje v tejto súvislosti? Niekto má záujem zisťovať, ako budú jeho spoluobčania voliť a tieto tajné informácie ešte aj zverejňovať? Samozrejme, respondenti v prieskumoch tieto informácie poskytujú dobrovoľne, ale som presvedčený, že nikto na tieto informácie nemôže mať právny nárok.

    Reply
    • 7. novembra 2019 at 0:39
      Permalink

      Ešte na doplnenie, pod článkom 30 je v ústave článok 31, ktorý hovorí:
      „Zákonná úprava všetkých politických práv a slobôd a jej výklad a používanie musia umožňovať a ochraňovať slobodnú súťaž politických síl v demokratickej spoločnosti.“
      Toto je kľúčový článok, o ktorý sa musí opierať Ústavný súd pri prípadnom podaní Čaputovej proti predĺženiu moratória. Moratórium je totiž z princípu nástroj na ochranu slobodnej súťaže politických síl a presne tak teraz poslanci zdôvodnili aj jeho predĺženie na 50 dní. Oponenti by museli predložiť pádne argumenty, že zverejňovanie prieskumov volebných preferencií (už vieme, že pochybných), prispieva k tejto slobodnej súťaži politických síl.
      Článok 31 hovorí jasne, že akékoľvek iné tvorivé výklady o slobode prejavu a práve na informácie sú v tomto kontexte irelevantné.

      Reply
  • 7. novembra 2019 at 7:52
    Permalink

    Prieskumy by som zrusil uplne a bol by klud, ale to by niektori prisli o pekne „spinave“ prachy.
    Kto sa zaujima a nema hlavu len na nosenie čiapky, ten ziadne pochybne prieskumy nepotrebuje, su jasne zavadzajuce a manipulativne….

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *