Igor Melicher reaguje na informácie o dôchodkoch a minimálnej mzde v dnešnom O 5 minút 12

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

SKUTOČNÁ PRAVDA O 13. DÔCHODKOCH A MINIMÁLNEJ MZDE

V tomto článku zareagujem na reláciu RTVS „O 5 minút 12,“ v ktorej sa stretli predseda strany SMER-SD Robert Fico a minister práce Milan Krajniak. Diskutovali o sociálnych otázkach, medzi ktorými boli zmeny v minimálnej mzde a 13. dôchodkoch.

13. DÔCHODKY

Strana SMER-SD ešte koncom minulého volebného obdobia prijala zákon o zavedení 13. dôchodkov, ktoré predstavujú sumu 460€ ako priemerný dôchodok pre všetkých starobných dôchodcov. Tento zákon bol schválený a prijatý aj hlasmi strany Sme Rodina, ktorej členom je Milian Krajniak.

Dnes však Krajniak ako minister práce chce zmeniť, respektíve zrušiť zákon o 13. dôchodku. Namiesto 460€ dostane starobný dôchodca maximálne 300€ a niektoré skupiny starobných dôchodcov dokonca len 50€. Minister Krajniak v relácii tvrdil, že on oproti nám dôchodky dvíha. Pravda je však úplne opačná. On ich znižuje. A to výrazne.

Keďže bol zákon platný a účinný, tak vychádzame zo stavu, že sme ako SMER-SD zaviedli 460€. Potom príde Krajniak a vláda Igora Matoviča, ktorá náš PLATNÝ zákon ruší a nahrádza 460€ sumami od 50€ do 300€, čo nie je 13. dôchodok, ale len sociálna dávka. Preto v tomto prípade minister práce nehovorí pravdu. Jeho ministerstvo a vláda Igora Matoviča 13. dôchodky znížili a to výrazne.

Na tomto mieste je potrebné zareagovať aj na otázku moderátora, prečo prišiel SMER-SD s 13. dôchodkami až na konci volebného obdobia. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Už v roku 2006 zaviedla prvá vláda Roberta Fica Vianočný príspevok ako štátnu sociálnu dávku. Boli sme to práve my, sociálni demokrati zo SMERu, kto dal dôchodcom ku koncu každého roka peniaze navyše. Žiadna pravicová vláda by to nikdy neurobila, ak by sme to neurobili práve my.

Po zavedení Vianočného príspevku sme deklarovali, že sa bude postupne zvyšovať, až kým sa nezmení na 13. dôchodok v podobe priemerného dôchodku. Tieto sľuby sme aj plnili a Vianočný príspevok pravidelne zvyšovali a dokonca aj zdvojnásobili. Keď sa končilo posledné obdobie videli sme, aká neschopná, pravicová vláda sa opäť môže dostať k moci. Uvedomili sme si, že Vianočný príspevok ako sociálna dávka môže byť ohrozený a že ho môže nová pravicová vláda dokonca zrušiť, čo by znamenalo, že dôchodcovia nebudú mať ku koncu roka žiadne peniaze navyše.

Preto sme sa rozhodli v súlade s našimi sľubmi pretransformovať Vianočný príspevok na plnohodnotný 13. dôchodok a tým ochrániť jeho existenciu, čo sa nám napokon v určitej miere aj podarilo. Veľmi smutné je však to, že ho minister Krajniak výrazne znížil.

MINIMÁLNA MZDA

V tomto prípade ide o podobný problém ako pri 13. dôchodkoch. Strana SMER – sociálna demokracia ešte v roku 2019 prijala takzvaný automat na výpočet minimálnej mzdy, ktorý mal byť vo výške 60% priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Pre ďalší rok mala minimálna mzda podľa nami nastaveného automatu predstavovať sumu 653€.

Minister Krajniak sa však rozhodol, že nami nastavený automat zníži, rovnako ako výšku minimálnej mzdy, na ktorú sú naviazané príplatky za prácu v noci a cez víkendy. Krajniak si vymyslel číslo 57% priemernej mzdy, čo predstavuje minimálnu mzdu približne vo výške 620€. Krajniak teda znížil minimálnu mzdu o takmer 30€.

V relácii však povedal, že ju oproti nám výrazne zvyšuje. To však nie je opäť pravda. Náš zákon o minimálnej mzde je PLATNÝ a ÚČINNÝ už takmer jeden celý rok. Náš zákon nastavil minimálnu mzdu na 653€, Krajniakov návrh je znižuje na 620€. Teda on v skutočnosti minimálnu mzdu znížil a nie zvýšil.

Za zmienku stojí aj skutočnosť, že minister Krajniak zvolal Tripartitu, na ktorej začal cez prestávku rokovať výhradne so zástupcami zamestnávateľov, o tom ako zmeniť platný zákon a tým znížiť minimálnu mzdu. To zástupcov odborov, ktorí len hájili platný zákon nahnevalo a odišli z rokovania tripartity. Minister Krajniak ich neskôr ešte nazval vydieračmi, pri tom odbory len bránili to, čo platilo a to platný zákon o minimálnej mzde.

Zákon navyše hovoril, že ak sa strany tripartity nedohodnú na inej výške minimálnej mzdy bude platiť automat na 60% z priemernej mzdy, čo minister Krajniak opäť nedodržal. Táto vlád si už od svojho začiatku robí z ľudí srandu a v priamom prenose ich do očí bijúcim spôsobom zavádza. Onedlho sa bude minister Krajniak kvôli svojej neúprimnosti v pléne NR SR odvolávať. Aj keď sa to zrejme nepodarí, pevne verím, že odznejú skutočnosti, ktoré pomôžu ľuďom na Slovensku urobiť si reálny názor o amatérskom a antisociálnom fungovaní tejto vlády.

Igor Melicher

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *