Igor Melicher: V mainstreame chýba hodnotová debata, novinárom stačí urážlivý a bulvárny obsah

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

PRIPOMEŇME SI ČO ZNAMENÁ OBJEKTIVITA A VYVÁŽENOSŤ A ČO JE JEJ PRAVÝ OPAK

Redaktor Penťáckeho Denníka SME, Peter Tkačenko, pred nedávnom uverejnil komentár, v ktorom sa ostro pustil do bývalého premiéra Fica. Názov článku je: „Návrat starého Fica“ a podtitulok „Demagóg je stále lepší ako konšpiračný luhár.“ Peter Tkačenko si ozaj servítku pred ústa nedával. Takýto emocionálny výlev by bol možno akceptovateľný v nejakom súkromnom blogu. Patrí však do celoštátneho denníka? Poďme sa naň bližšie pozrieť.

Redaktor na začiatku píše, že Smer nebol v rokoch 2010 až 2012 vo vláde a Ficovi to vraj tak neskutočne chýbalo, že zostavil vlastnú tieňovú vládu z opozície a tá kontrovala opatreniam vtedajšej pravicovej, vládnej koalície. Citujem: „Bolo to fascinujúce. Takto sa správa rodený, kovaný a kalený politický aparátčik. Žije pre zjazdy, hlasovanie a informovanie proletariátu o dosiahnutých výsledkoch.“

Možno to dvornému komentátorovi uniklo, ale skladanie tieňových vlád je typické aj v západnej Európe, aby opozícia dokázala ľuďom, že je pripravená. Rovnako tak aj na Slovensku existujú tieňové vlády. Má ich takmer každá opozičná strana. Oľano má tieňových ministrov a ostatné strany majú expertov na danú oblasť (napr. expert na zdravotníctvo), ktorí kontrujú vládnym návrhom podobným štýlom. Takže tieňové vlády existujú aj na Slovensku. Keďže je však opozícia rozbitá, že by ju nezložil ani Dzurinda, tieňové vlády si komicky vytvárajú aj 5% strany, ktoré nemajú istú ani účasť v parlamente.

Autor ďalej píše o konfliktoch v Smere, ktoré v skutočnosti ani neexistujú a snaží sa u čitateľov navodiť dojem, že strana nie je spoľahlivá. Takže sa tejto pasáži ani ďalej neoplatí venovať. Poďme ďalej.

„MOHLI BY SME SA ZAOBERAŤ MERITOM VECI, ALE NAČO?“

V dnešnom mainstreame sa očividne neoplatí zaoberať podstatou veci a hodnotovým obsahom. Načo. Úplne stačí písať urážlivý, bulvárny obsah na úrovni krčmovej debaty, prioritne o politikoch, s ktorými „nezávislí“ novinári nesúhlasia(!)

Citujem:

„V utorok už od rána abstinoval, umyl sa, učesal a informoval nás, že vláda v stredu schváli zdvojnásobenie bankového odvodu.“

„Pravda, mohli by sme sa kriticky zaoberať aj meritom veci (zvýšením odvodu), ale načo? Fica fakty nezaujímajú(…).“

„Prirodzene, Fico nie je predsedom SNS, čiže nemá dar hlúposti, ktorý by mu umožnil naozaj si myslieť, čo narozprával.“

„Musíme povedať, že tento sociálny Fico je síce demagogický až klamársky škodca, ale stále je o dosť lepší ako ten konšpiračný pijan, čo pred dvoma rokmi blúznil o Sorosovi.“

Úprimne, mne pripadajú takéto vyjadrenia dvorného komentátora celoštátne vydávaného denníka veľmi úbohé a neprofesionálne. Kritizovať zástupcu koalície sa dá aj slušnejšie a hlavne bez urážok a osočovania. Predsa len ide o trojnásobného premiéra, ktorý aj počas svojej jednofarebnej vlády nesiahol na slobodu médií, zachovával suverenitu Slovenska a ako štátnik nám robil dobré meno v Európe aj vo svete. Takýto človek, aj keď s ním autor nemusí súhlasiť, si určite zaslúži oveľa viac rešpektu a úcty. Ale na to treba mať aj chrbtovú kosť, pretože musí byť nesmierne náročné kritizovať politika sociálnej demokracie z pozície redaktora v denníku, ktorý spoluvlastní PENTA, ktorá chcela Smer zničiť.

Pomôžme si priamo citáciou Petra Tkačenka z jeho článku o tom, čo si myslí o Ficovi a strane Smer.

„Nech mu (Ficovi) to vydrží až dovtedy, kým bude Smer zničený.“

Slovenská žurnalistika sa poslednú dobu prepadáva čím ďalej tým hlbšie a mňa to veľmi mrzí. Čo myslíte priatelia, vyzerá takto seriózna žurnalistika a profesionálne komentovanie spoločenského diania? Ja si to nemyslím..

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
12 thoughts on “Igor Melicher: V mainstreame chýba hodnotová debata, novinárom stačí urážlivý a bulvárny obsah

 • 12. novembra 2019 at 19:01
  Permalink

  „Reč je tvárou ducha; Aké srdce, taký jazyk; Aké srdce, taká reč.“ Seneca

  Každý si tvorí sám vlastnú veľkosť, niekto MALOSŤ.

  Reply
 • 12. novembra 2019 at 20:19
  Permalink

  Tkačenko… na neho je škoda toľko atramentu. Pred piatimi rokmi boli Hospodárske noviny posledným médiom hlavného prúdu, ktoré som ešte vydržal čítať. Z princípu mali byť vecné a pragmatické, ale prestal som ich čítať kvôli Tkačenkovi – vtedy pôsobil tam.

  Aj odhliadnuc od neho je celý hlavný prúd jedna veľká katastrofa. Vrcholila bitka pri Debaľceve a hlavný prúd bil na poplach, že separatisti obsadili ďalšie mesto – Uglegorsk. O necelý týždeň celú tirádu zopakovali kvôli ďalšiemu mestu – Vuhlehirsk. Nikto ani nepozrel do mapy, že ide o to isté mesto, len jeho dobytie oznámila najskôr ruská tlač pod ruským názvom a o niekoľko dní to pripustili aj ukrajinské médiá s ukrajinským názvom.
  Autor to popísal presne. Hlavnému prúdu stačí tá správna ideologická žlč, fakty sú vedľajšie.

  V serióznej žurnalistike sú najdôležitejšie fakty. Tragédia hlavného prúdu je v tom, že nedokáže rozlíšiť fakty od názorov a tak prezentuje inde publikované názory ako fakty.
  A ďalšia vec, čo hlavnému prúdu kriticky chýba, sú znalosti. Človek, ktorý o niečom píše do novín, by mal mať o téme nadpriemerné znalosti. Na serióznu žurnalistiku nestačí mať vyhranený názor.

  Mám sa na pozore pred všetkými médiami, ktoré majú ambíciu byť „mienkotvorné“. Sú presne také, ako toto slovo. Chcú svojim čitateľom tvoriť mienku. Nie že by poctivo predložili všetky relevantné fakty, doplnili o potrebné znalosti a nech si každý vytvorí mienku sám.

  Reply
 • 13. novembra 2019 at 12:50
  Permalink

  Že pajáci tancujú na javisku, nie je nič unikátne. Majú to v krvi, ako každá opica v ZOO, sú presvedčení, že chybní sú tí na slobode, z vonkajšej strany mreží ich klietky. Nakoniec je generáciami odpozorovanou skúsenosťou, že jeden pajác „leto nerobí“…. V podtexte autorovho zamyslenia je otázka, kto to číta, kupuje a platí.
  Legítimne otázky…
  Ak spočítame členov Kiskovej, Sulíkovej a Matovičovej strany máme dve-tri stovky politických kaskadérov, ktorí sa snažia „kontrolovať“ politickú situáciu na Slovensku. Renegáti a kolaboranti by však v normálnej spoločnosti boli iba opovrhnutiahodnou marginálnou „skupinkou“.
  Ako je možné, že niekto „platí“ ich propagandu? Ich sponzori sú finančne naviazaní na zahraničné záujmy a permanentne sa snažia svojim „platiacim odberateľom“ preukázať, že sú schopní lepšie chrániť ich záujmy a odvádzať väčšie tributy za „ochranu“.
  Slovenská politika je konkurenčným bojom medzi tzv. „ľavicou“, ktorá presadzuje zahraničné záujmy tak, aby bol udržaný „sociálny zmier“ a „pravicou“, ktorá fašizuje svoje riešenia. Pravica tvrdí, že cenzúrou, politickou políciou a politicky riadenými súdmi udržia „poriadok“ na Slovensku. Mladých odstrašujú od hľadania alternatívy obrázkami rozvojových krajín a polstoročia starými excesmi vojnového socializmu. (Cudne taja, že kapitalistická realita v Saudskej Arábii, Kolumbii či na Haity, je omnoho horšia. A že slumy, či „no go“ a getá v USA a Západnej Európe sú normálnou súčasťou kapitalistickej reality).

  Reply
 • 14. novembra 2019 at 6:54
  Permalink

  smer = vraj ľavica nám vládne od roku 2006
  autor ako smerák opakuje stále tú istú stratégiu a taktiku smerákov

  ZLODEJ kričí chyťte zlodeja

  aké HODNOTY nám ponúka MNOHO rokov smer ?

  cicať štátne a európske peniaze
  výhody SVOJIM
  ruka ruku myje
  rozkradnúť a zadĺžiť slovensko
  všade dosadzovať SVOJICH = straníkov, rodinných príslušníkov a kamarátov
  za pár omrviniek chudbe
  morálny rozklad spoločnosti, rodín aj jednotlivcov

  KORUPCIA ZADLŽOVANIE NEODBORNOSŤ žiadne etické ani morálne zásady

  na vine sú médiá?

  na východe nič nie je ???
  vtedy sa ozval ktorý smerák ?

  Schody sa vždy zametajú zhora = to vie každý kto už schody zametal

  Reply
  • 14. novembra 2019 at 9:41
   Permalink

   Schody sa zametajú zhora, pán Zvolen, to je pravda! Nech pozametajú! A pri tom zametaní sa možno zistí, že na tých nižšich schodoch bolo oveľa viac špiny ako na tých horných.
   Takže ja súhlasím, zametať schody, ale CELÉ!!!
   A pozametané separovať podľa výška trestného sadzobníka.
   Tak nejako ste to mysleli?

   Reply
   • 14. novembra 2019 at 16:12
    Permalink

    pani kotrádyová
    blaha tu vypisuje svoje keci a ďalší smeráci ako melicher

    zatiaľ „Štátna pošta“ vypísala výberovú súťaž za 47 000 000 € KTO za ňu bude robiť dodávky zásielok nasledujúce tri roky

    ľavica sa spolieha na súkromníkov ???
    ej aké super ľavicové = hurá…
    nech žije smer a jeho podporovatelia

    Reply
 • 14. novembra 2019 at 16:05
  Permalink

  Do mainstreamu patrí aj RTVS.
  A tá je v akom stave? A kto je za to zodpovedný? Bola tam niekedy hodnotová debata? Naposledy možno keď robil diskusie pán Milan Blaha a to už je dosť dávno. Kto tam dal súčasné vedenie?
  Prečo do diskusií v RTVS má zakázaný vstup ĽSNS?

  Reply
 • 15. novembra 2019 at 4:39
  Permalink

  Bude lepšie, ak lavicových lumpov zo SMERu nahradia gauneri „agresívneho Slovenska“,SAS, Kiska, Matovič, Hlina? Vadí vám Blaha. Bude SMER viac ľavicový, ako ho na kandidátke nahradí nejaký regionálny smerácky funkcionár prepojený s miestnymi oligarchami? Čo vyriešia Kotleba boys, izolovaní médiami a zahraničím? S hnedými koreňmi a programom nahradiť kolaborantov a zahraničný kapitál domácimi hochštaplermi a katolíckou cirkvou?
  Bez revolúcie ide len o politiku menšieho zla…
  nemôžem obhajovať SMER, ale nechcem podporovať vyššie vymenovaný gauneršaft….
  Tak, babo, raď…

  Reply
  • 15. novembra 2019 at 7:50
   Permalink

   pán Janošovský
   prečo si myslíte že smer je ľavicový?

   chmelár je neľavicový ?
   a komunistická strana je oveľa horšia ako smer ?
   pri tom máme aj ďalšie strany a nová sa dá vždy vytvoriť
   ale to by chcelo úsilie

   a smer je istota výhovoriek

   ale potom netreba „kritizovať“ prítomnosť ale tešiť sa že vládnu tí naj
   a práve tento ROZPOR voličov smeru neviem pochopiť
   ZVOLÍTE si smer a ten vládne 12 rokov
   a stále chcete bojovať proti systému ktorý tvorí smer a ktorý opakovane volením smeru podporujete a tak dookola ako v bludnom kruhu

   Reply
  • 15. novembra 2019 at 9:04
   Permalink

   Ja som baba, takže radím:
   Dobre si prečítať komentár pána Janošovského, myslím, že lepšie sa to už vysvetliť nedá. Od pána Zvolena beriem dve výzvy — voliť KSS, Chmelára…ešte zabudol na VSP.
   SNS je síce pravicová strana a kresťanská strana, ale z pravicových a kresťanských strán je najpoctivejšia a najčistejšia a má dobrého predsedu, Harabinovi tiež ide o vec.
   Myslím, že strany SMER, KSS, VSP, SOCIALISTI, SNS, VLASŤ by mohli dať Slovensku čistejšiu tvár/to je názor baby/.
   Je to na voličoch!

   Reply
  • 15. novembra 2019 at 10:27
   Permalink

   Hmmm,
   takže neizolovaní, v bratskom objatí EU, hor sa smerom k osudu Lužických Srbov …

   Reply
   • 15. novembra 2019 at 10:58
    Permalink

    Nie, pán Juhár, v tom EUkoncentráku NIE, len to nie je také jednoduché. Zbúrať niečo je ľahké, ale čo potom? Treba nato ísť opatrne/si myslí baba/.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *