Juraj Draxler na Facebooku: Prepásla sa šanca vytvoriť v spoločnosti lepšiu atmosféru

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Jedna z tých vecí, ktorá ma ohľadom ostatných mesiacov mimoriadne hnevá, je, ako sa prepásla šanca vytvoriť v spoločnosti lepšiu atmosféru.Na jar to najprv práveže išlo. Celá táto kríza bola, paradoxne, príjemná v tom, ako to ľudia využili na to, aby ukázali, že im na druhých záleží. Niekto ušil rúška a, bez ohľadu na to, čo si kto o nich myslí, bolo krásne, milé vidieť, ako ušil aj pre susedov. Iní sa starali o starších, nosili potraviny do bytu.

V mojom okolí som tiež napríklad videl veľmi peknú iniciatívu neziskovky, ktorá ponúkala starším kontakt a aktivity cez web a telefón, aby sa počas lockdownu necítili osamelí. Bolo to fajn. Proste spolupatričnosť, úcta, empatia. Do toho vošiel Igor so svojím jedom, klamstvami, nekompetentnosťou. Čo je vrchol, ešte sa hrdí tým, keď nejaké väčšie skupiny ľudí dráždi.

A odvtedy sa to ťahá. Bruselský plán obnovy bol tiež peknou príležitosťou na to, riadne si odborne sadnúť a povedať si, čo vlastne s touto krajinou chceme, ako zmeníme inštitúcie, infraštruktúru, a ďalšie veci v krajine tak, aby to tu lepšie fungovalo. Takmer by sa dalo povedať: veď tam bude dosť peňazí pre všetkých.

Bohužiaľ, celý plán obnovy sa vypracúval tak, akoby ste dali nejaké zložitejšie Lego dieťaťu, ktoré naň ešte vekom nestačí a len zúfalo pospája kocky a diely tak, že to nedáva prakticky nijaký zmysel.

Medzitým ideme do ekonomickej krízy, ktorú väčšina európskych krajín zatiaľ znáša celkom v pohode, lebo vlády vytvorili príslušné záchranné siete. U nás sa, naopak, ešte aj Bruselu zaklamalo, koľko z európskych peňazí, ktoré nám uvoľnili na rýchle využitie, sa dá občanom a firmám. A tie potom dostali oveľa menej. Namiesto reštartu, ktorý mohol Slovensko spraviť spokojnejším, sebavedomejším, vnútorne pevnejším, sa tu za pár mesiacov zničila akákoľvek nádej, že to v blízkej budúcnosti môže vyzerať lepšie. Som zvedavý, ako sa z tohto poučíme.

Juraj Draxler na sociálnej sieti

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “Juraj Draxler na Facebooku: Prepásla sa šanca vytvoriť v spoločnosti lepšiu atmosféru

 • 2. októbra 2020 at 13:50
  Permalink

  Myslím že nejdeme ( len ) do krízy ekonomickej, ale aj celospoločenskej.

  Rozpory v spoločnosti narastajú, no nie na triednej báze, skôr vo vnútri triedy ( tried ). A platí to nie len pre SR ale aj iné krajiny – napr. v prípade SŠA vidíme prebiehajúci koniec svetového pána, ak sa nezvládne ( kladne, či záporne ) ten vnútorný spoločenský rozpor. Potom budú mať SŠA viac starostí so samými sebou, čo zákonite oslabí ich postavenie a pôsobenie navonok ( dúfajme…:) ). Potom príde čas spoločností viac (z)disciplinovaných.

  Už len čítať príspevky pos…tedá popieračov v besedách o súčasnej zdravotnej kríze je memento – chýba úplne triezve uvažovanie, zdravý rozum, pokoj, rozvaha, snaha byť nápomocný v jej riešení – všetko, čo sa dá zhrnúť pod jeden pojem – spolupatričnosť- , tak toto akoby sa zo spoločnosti vytratilo, čo neveští nič dobré pre našu budúcnosť. V tomto zlom trende napomáhajú okrajové médiá – kým hlavný prúd ťahá spoločnosť k jednému extrému, odpoveďou „alternatívy“ by mal byť postoj vyvážený, lenže oni, prechádzajú k postojom vyvažujúcim, teda k iným extrémom, a časti spoločnosti sa takto od seba vzďaľujú , a nesúhlas sa mení na nenávisť.

  Myslím si , že za to, ako to so SARSom teraz u nás je, môže súčasná vláda a jej zlé rozhodnutia ( napr. zrušila „zatvorené“ hranice ), no popierači mali klásť odpor v lete, keď sa uvoľňovali opatrenia, aby sa situácia nezhoršila na jeseň.
  Teraz je odpor len na škodu, a rozbíja spoločnosť.

  Reply
 • 2. októbra 2020 at 18:32
  Permalink

  „Prepásla sa šanca vytvoriť v spoločnosti lepšiu atmosféru“? Neprepasla!!
  Strany a vlady len nechcely šancu vyuzit… Keby boly chcely, tak by ju vyuzily…

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *