Karol Ondriaš: Klimatické zmeny sú zákonitým produktom kapitalistického systému, v každej hodine Vás nútia aby ste zahodili staré topánky a kúpili si nové

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

V súčasnosti sú mediálnym hitom klimatické zmeny, otepľovanie planéty, zvýšenie CO2 a ďalších chemických látok v atmosfére, ktoré zvyšujú skleníkový efekt. Každú chvíľu sa podpisujú o tom veľké dohody, ktoré, keď sa neplnia tak sa podpisujú ďalšie, každá nová Johanka z Arku je vítaná, politickí lídri samitujú a plebs demonštruje na uliciach.

Proste všetci riešia problém nebezpečného oteplovania planéty a my si máme zapamätať, ako nás kapitalistická sloboda a demokracia hladká po hlavičke, lebo nám chce aj v tomto prípade len to najlepšie.

Toto klimatické kapitalistické hladkanie sa nesmie zaoberať hlavným problémom nebezpečného oteplovania planéty.

Ťažko sa vyrieši problém klimatických zmien, keď masmédiá u nás a na celom svete Vás denno-denne vyzývajú, aby ste aj Vy prispeli k oteplovaniu planéty. V každej hodine televízneho vysielania Vás nútia reklamy, aby ste zahodili staré topánky a kúpili si nové, a tým prispeli k oteplovaniu planéty; aby ste zahodili starý kávovar a kúpili si lepší a tým prispeli k oteplovaniu planéty, atď… Pretože na výrobu čohokoľvek sa spotrebuje energia, ktorá prispieva k oteplovaniu planéty.

A to už nehovoríme o nákladoch na vytvorenie každodenných nových a nových reklám v hodnote desiatok miliárd eur, ktorých výroba berie talentovaný ľudský potenciách s cieľom, aby každý maximálne prispel k oteplovaniu planéty.

Ako som už napísal, klimatické zmeny sú zákonitým produktom kapitalistického systému pretože hnacím motorom kapitalizmu je zisk, ktorý v súčasnosti sa väčšinou dosahuje konzumom. Čím viac vyrobím a predám, tým mám väčší zisk a tým prispievam viac ku klimatickým zmenám.

Dá sa to jednoducho vyriešiť len (ak už nie je pozde) len prechodom na systém komunistického socializmu.

Celý blog nájdete tu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
7 thoughts on “Karol Ondriaš: Klimatické zmeny sú zákonitým produktom kapitalistického systému, v každej hodine Vás nútia aby ste zahodili staré topánky a kúpili si nové

 • 9. decembra 2019 at 11:47
  Permalink

  David, redakcia DAV2

  aký je dôvod vypnutia diskusií pri príspevkoch Pavla Janíka ?

  Reply
  • 9. decembra 2019 at 12:01
   Permalink

   Dôvodom je výslovná žiadosť autora. Ak máte záujem odpovedať na konkrétny článok, môžete to urobiť tak, že napíšete vlastný príspevok a pošlete ho na adresu reakcie dav2dva@gmail.com, alebo mne na navajamm@gmail.com.

   Reply
 • 9. decembra 2019 at 13:57
  Permalink

  Súhlasím s tým čo napísal Karol Ondriaš.
  Obchodný zákonník definuje súkromné podnikenie, ako činnosť ktorú podnikateľ vykonáva „za účelom dosiahnutia zisku“. Zisky pre jednotlicov sú v protiklade s ekológiou a sú dosahované za cenu rabovania zdrojov a ničenia životného prostredia. Preto nieje možné chovať sa ohľaduplne k planéte v podmienkach kapitalizmu.
  Dnes je moderné propagovať ekologické témy, ale títo propagátori často nechápu, že oni sami prispievajú k znečistovaniu životného prostredia.

  Napr. stačí keď vidím v práci, ako zamestnávatelia živia flotily áut pre obchodných zástupcov a dealerov vo svojom boji s konkurenčnými podnikateľmi. O pár rokov majú autá najazdené vysoké počty kilometrov a predávajú sa zamestnancom. Tí sa na ne vlastne poskladali, keď boli ešte nové. Pre ekonomiku a spoločnosť nepriniesli žiadny osoh, zato spálili tony paliva, aby môhli priniseť vyššie zisky podnikateľom. Podnikateľova firma sa potom chvastá dodržovaním ekologických princípov. V plánovanej ekonomike by honba za zákazníkom a konkurenčný boj stratili zmysel.

  Reply
  • 9. decembra 2019 at 19:26
   Permalink

   Presne! Táto formulka „za účelom dosiahnutia zisku“ – to je esencia podstaty kapitalizmu.

   Reply
 • 9. decembra 2019 at 19:07
  Permalink

  I ja súhlasím s názormi pána Ondriaša.
  Len tie billboardy, tu i tam, všade! Plné schránky letákov! A i.
  Keď nepošleme kapitalizmus na smetisko dejín, urobí kapitalizmus smetisko z našej planéty, z vesmíru, z galaxie…

  Reply
 • 10. decembra 2019 at 16:21
  Permalink

  Citujem z blogu:
  „Axióma: Po odstránení komunistov od moci, po majdane v novembri 1989 …“
  No, ono je to tak trochu problém. Komunistov vtedy od moci nikto neodstránil, oni sa odstránili sami. Odovzdali moc z časti iným a z časti sebe alebo svojim deťom a začali budovať kapitalizmus.
  A začala to komunistická verchuška v Moskve. Tí vtedy vládnuci u nás sa len prizerali, čo sa to vlastne deje. Šašovia na tribúne a šašovia pod tribúnou (aj ja) si mysleli, že „robia revolúciu“, tzv. nežnú.
  PS
  Súdruh Jeľcin zaviedol taký kapitalizmus, že sa z neho nevedia dodnes spamätať. A súdruh Putin mu za to tlieska …

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *