Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Jej meno je AjnFach (z nemeckého einfach = jednoducho) a nachádza s v nemeckom Goetheho inštitúte na Panenskej 33 v Bratislave. V Bratislave funguje od apríla ako v podstate jediná knižnica vecí. Má slúžiť na zdieľanie znalostí, nástrojov a objektov.

Ako sa píše na stránke:

„Veci by mali byť využívané a ľudia by mali byť milovaní, nie opačne.“ „AjnFach je knižnica dobrých a užitočných vecí. Okrem kníh a filmov si môžete požičať aj predmety, nástroje alebo hračky. 50 vecí, ktoré sa Vám zídu, ale nemusíte ich kupovať. K predmetom sa pripravujú aj tvorivé dielne, kde sa naučíte šiť na stroji, piecť chlieb, z obalov vytvoriť peňaženku či rozoznať hviezdy teleskopom. Príliš často nakupujeme drahé predmety, ktoré využijeme len veľmi zriedka. Tieto objekty nielen zaberajú užitočný priestor v našom dome, ale pri ich veľkovýrobe je vytváraný značný tlak na obmedzené zdroje našej Zeme. AjnFach ponúka inovatívne, praktické, finančne nenáročné a ekologické možnosti ako využiť tieto užitočné objekty. Okrem toho je AjnFach aj participatívny projekt. Budeme radi, ak sa zapojíte do procesu výberu nových objektov do knižnice alebo pri organizovaní workshopov. Každý, kto by chcel zdieľať akýkoľvek druh poznania, či už teoretický alebo praktický, je viac ako vítaný.“

Jej pravidlá ktoré uvádzajú k dnešnému dňu (28.12.2016) na svojej stránke sú:

  • Objekty, o ktoré máš záujem, si sám vyber z AjnFachu a predlož ich na recepcii.
  • Ak už si členom našej knižnice, predlož tvoj čitateľský a občiansky preukaz.
  • Pokiaľ ešte nie si členom našej knižnice, zaplatíš členské 8€ na rok, študenti platia 5€, dôchodcovia majú členstvo v našej knižnici zdarma.
  • Objekt z knižnice vecí si môžeš ponechať 7 dní, potom ho vráť na recepcii.

Otváracie hodiny sú k dnešku od pondelka do piatku od 8:00 do 20:00 a v soboty od 8:00 do 13:00.

Vo svete fungujú knižnice vecí na rôznom princípe. Niekde sa ich snažia uvoľniť na voľné zdieľanie zadarmo s tým, že sa určujú rôzne pravidlá na to, aby sa veci vrátili, či neničili, inde sú viac spoplatnené a obmedzené, no celý ich princíp je o väčšom zdieľaní a šetrení zdrojmi. Predstavte si, že v budúcnosti by ste pristúpili k niečomu ako je dnes tlačiareň. Bola by to len vylepšená 3D tlačiareň. Vy by ste si navrhli to s vašimi vedomosťami, čo potrebujete podľa vašich potrieb, stroj by zhodnotil dostupné zdroje, či si to môžete dovoliť a následne napríklad vyrobil vám na mieste dané tričko alebo niečo iné, čo by ste potrebovali. Takéto prístupové centrá budú v budúcnosti možno viac bežné než si myslíme. Zatiaľ tu však máme skvelú náhradu práve v tomto, kde napríklad nemusíte kupovať vŕtačku, stan, či loptu alebo niečo iné a na obdobie, ktoré vec potrebujete, si to vypožičiate. Naši predkovia kedysi tak fungovali, že si vzájomne stavali domy, či požičiavali veci, ktorých bolo pomenej a neplytvali toľko. Vtedy to bolo skôr z nutnosti, dnes to môže byť z rozumnej správy zdrojov. Predstavte si to ešte v meste, kde by ste mali približne rovnakú vzdialenosť ako iní k danému miestu zo svojho domu, teda nie ako dnes, že pre obyvateľa Devína sa niečo takéto v Starom meste môže zdať skôr nezaujímavé ako pre obyvateľa z Nového mesta, ktorý to má bližšie a samotná produktívnosť z týchto miest a vecí z nich by nabrala úplne iné obrátky. Knižnice vecí ukazujú úplne iný pohľad na vlastníctvo priamo na konkrétnych príkladoch, no stále ich je málo, aby skĺbili spoločné a potreby konkrétnych jednotlivcov do niečoho takého, na základe čoho by ľudia zmenili svoje správanie vo svete v ktorom žijeme.

Foto: BK, CC

Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *