Komentár Ivana Luljaka o smrti dvoch mladých robotníkov z Brezna

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Peter (†33) a Róbert (†27) tragicky zahynuli v stredu 28. marca 2018 pri práci v bývalom areáli Mostáreň Brezno, kedy ich zavalila železná konštrukcia. 

Príjemný sviatočný večer priatelia, pôvodne som nechcel v tento sviatočný deň reagovať, sú dni, keď si chcú všetci oddýchnuť od politických vecí a dni sviatočné by mal človek tráviť v kruhu svojej rodiny. No nemôžem nereagovať. Pravdoláskari, slniečkari a iná zberba začala akýsi pomyselný útok. Vystupuje s teóriou, že sa nedá porovnávať smrť dvoch mladých robotníkov v Brezne s vraždou Kuciaka a Kušnirovej, vraj nemám úctu k nebohej. Opäť vyslovím, čo som vyslovil neraz, je mi Janka a Martiny veľmi ľúto. Každé ráno si hovorím že si nezaslúžili zomrieť, že mali žiť, mať rodinu, deti, dôstojne zostarnúť. Ich rodiny nemali takto trpieť, mali si užiť vnúčatá, radosť života. V tomto mi je nebohej Martiny a Jána veľmi ľúto, beriem to ako strašnú nespravodlivosť života. Tak mladučkí by ľudia nemali zomierať. Zvlášť pohľad mám k nebohej Martine. My historici sme mali vždy blízko k archeológom, aj keď oni sa radi hrabú v hline, my naopak hlinu neznášame a hrabeme sa v archívoch. Vzťahy medzi našimi dvoma odbormi – históriou a archeológiou boli vždy srdečne. Chcem týmto s konečnou platnosťou odmietnuť nejaké reči o tom, že pohŕdam smrťou mladých ľudí. Opak je pravdou. Boli moc mladí na smrť.

No rovnako mladí boli aj dvaja zosnulí v Brezne. Oni mali tiež svoje rodiny, možno aj deti, mamy, otcov. To nevieme, média nevenujú takémuto druhu trápenia miesto, len skonštatujú, že dvaja „roboši“ umreli. Žiadny smútok, reflexie, žiadne riešenie situácie, veď smrť je každodenná. A to sa mne nepáči, vychádzam zo svetského humanizmu, v ktorom každý ľudský život, každá kvapka krvi je vzácna. Ich smrť je rovnako tragická, ako smrť Jána a smrť Martiny. Obaja robotníci boli rovnako mladí, a v tomto je smrť oboch mladých robotníkov rovnako krutá, ako smrť nebohého novinára a jeho priateľky. Moja ľudskosť nedovolí tieto dva prípady nespojiť. Tak ako musí polícia vyšetriť smrť dvoch mladých ľudí z Mače, tak musí sa vyšetriť aj úmrtie dvoch mladých ľudí z Brezna. Aby viac nemusel prevládať smútok rodín pozostalých a v tom je rovnaké merítko v oboch prípadoch. V tom som iní, ako tí, čo majú na klope kabáta tú pomyselnú vetu „Všetci za Jána“ a ľahostajne nevenujú pozornosť tragédii na Strednom Slovensku.

Na večnú pamäť zosnulých z Veľkej Mače!

Na večnú pamäť tragický zosnulých z Brezna!

Ivan Luljak, autor je historik

Na obete reagovala aj strana Vzdor, článok prerozprával Igor Jurečka

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
9 thoughts on “Komentár Ivana Luljaka o smrti dvoch mladých robotníkov z Brezna

 • 2. apríla 2018 at 2:05
  Permalink

  Vážený pán historik.
  Ak sa niekto priživuje na smrti mladých ľudí tak ste to vy.
  Každá smrť je tragédia a je ňou aj tá pri práci v BREZNE.
  Vašim osobným hyenizmom je že nepíšete o tých čo môžu za stav v našich firmách. Že nepoukazujete na tých čo môžu vyšetriť aj smrť mladých robotníkov. Čo môžu za to v akých podmienkach pracujú naši zamestnanci a živnostníci. Vo svojom komentári ste „úmyselne“ zabudli na tých čo nesú najväčšiu vinu za smrť dvoch mladých v BREZNE.
  Úmyselne ste zabudli na vládu a celú vládnu koalíciu. Smer je pri moci od roku 2006. Vtedy s ním bola aj SNS. Od roku 2012 vládol smer 4 roky sám a od roku 2016 vládne so sns a mostom !
  KTO schvaľuje pracovnoprávne a bezpečnostné legislatívne pravidlá? KTO je zodpovedný za dozor nad ich dodržiavaním ? Národná rada SR, Vláda SR, ministerstvá a ďalšie orgány štátu.
  O tých ste zabudli vo svojom komentári a liste napísať čo len jediné slovo.
  Zamyslite sa nad sebou a naštudujte si ako je to so zodpovednosťou vládnej koalície a novinárov.

  Reply
 • 2. apríla 2018 at 10:59
  Permalink

  Presne tak, pán Luljak! Tých mladých mužov takmer nespomenuli! Od roku 1989 to ide dolu vodou, i s morálkou! Sebectvo, chamtivosť, bezohľadnosť, neľudskosť…jednoducho kapitalizmus/zažité/! Trochu si pomôžem výrokom čínskeho múdrca: „Je jedno, či človeka zabijeme kyjom alebo mečom, a je jedno či človeka zabijeme mečom alebo systémom…“

  Reply
 • 3. apríla 2018 at 9:55
  Permalink

  „Ján Zvolen“ – myslím, že ste dosť mimo reality s vaším názorom.
  Áno, treba si všimnúť smrť tých dvoch robotníkov. Tá tragická udalosť je len malá ukážka toho čo sa deje na pracoviskách po celom svete a kam dlhodobo smeruje politika korporácií: urobiť z pracujúcich handry bez práv, bez ochrany, vyžmýkať ich čo najviac, či sú to manuálne pracujúci, bežní úradníci, alebo aj IT-čkári. Robotníci sa zoderú, IT-čkári vyhoria a majiteľom firiem a korporácií tiež nakoniec ich peniaze užitočné nebudú, lebo raz pochopia, že majetok, ani zábavky im nepomohli a stali sa z nich tiež len handry – bezduché, necitlivé a aj nahlúple bytosti. S týmto má strana SMER málo, to je vyššia politika. Okrem toho kto tu zavádzal zákonník práce ústretový k záujmom korporácií? Bol to SMER alebo to bolo za vlády Radicovej – Sorosovej aktivistky?

  Reply
  • 3. apríla 2018 at 20:19
   Permalink

   Jaro BB
   ak tí čo tu vládnu od roku 2006 za nič nemôžu, ak nemôžu za to že sa za ich vládnutia zvýšili „REGIONÁLNE“ rozdiely, že mladí ľudia utekajú žiť a pracovať do zahraničia, že sa dediny vyľudňujú a za pár rokov keď „starí“ zomrú ostanú ľudoprázdne, ale „stimuly“ dotácie, eurofondy, zvyšovanie štátneho dlhu, najdrahšie diaľnice na svete, zhumľované zdravotníctvo s prestarnutými lekármi a s nedostatkom sestier, najmenej efektívna štátna správa z krajín OECD, poľnohospodárstvo len ako zdroj kradnutia,…
   Dokola výhovorky na dzurindu a radičovú. Vy voliči mečiara a fica máte najväčšiu zodpovednosť.
   Ale ani my ostatní nie sme bez zodpovednosti.
   Malé deti sa hádajú na piesku o lopatku. Dospelý ? Tí sa hádajú KTO im je sympatický aj keď kradne, klamne a zabíja. Ak je sympatický môže všetko.
   Tie korporácie sú na slovensku finančné skupiny, ale aj váhostav a ďalší sponzori smeru.
   KTO to nechce vidieť je alebo slepý alebo sprostý.
   Ľudia zomierajú zbytočne. V zdravotníctve keby sme mali takú úroveň ako česi by ročne zomrelo o 11 000 ľudí menej. Kto tu mal ministerstvo ? SMER !!! Výsledok dosadili krízového managera.
   Ale nikoho nezaujíma že lekár obvodný alebo zubár má každý druhý nad 60 rokov !!!
   Dookola nadávať na usa, maďarov, marťanov, ufónov… A všade sa majú ľudia lepšie. Aj vo švajčiarsku, rakúsku, nemecku, švédsku, fínsku, nórksu, dánsku,… tam tie korporácie nemajú?
   Tam sa treba ísť pozrieť ako sa im žije… Aha nemali radičovú pri moci 18 mesiacov a fica 144 !!!

   Reply
   • 3. apríla 2018 at 23:27
    Permalink

    Ad: Ján Zvolen
    Janko, vy ste ale odbehli od konkrétnej témy článku k celkovému stavu na Slovensku. Mohli by sme diskutovať aj o „všetkom“, ale to by sme si mohli prísť aj mesiac, alebo rok a aj tak by sme sa asi nepochopili, lebo každý uvažuje podľa svojich životných skúseností a poznatkov. Často členovia rodiny celý život diskutujú a aj tak sa nedohodnú, alebo škriepia. Len stručne:
    -nejaké slovenské korporácie, či oligarchovia, sú len malinké oproti celosvetovým/globálnym
    -podstatné zlepšenie zdravotného stavu obyvateľstva je možné len pri zmene paradigmy/ zmene chápania života. Súčasné Západné zdravotníctvo zväčša lieči už len následky chorôb, preto je málo funkčné a jeho efektivita stále klesá, aj pri náraste rozpočtu. Súčasné chemické lieky – produkty Pharma priemyslu – nie sú udržateľným riešením. Existujú prirodzené metódy a spôsoby, ktoré dokážu odstraňovať príčiny chorôb už v zárodku. Niektoré metódy sú dávno známe, ale väčšina ľudí ich ignoruje: napr. obyčajná zdravá strava s minimom cukru, bez alkoholu, alebo s minimom alkoholu. Veľa ľudí (väčšina?) u nás má obezitu, alebo aspoň nadváhu tak 10kg. Šport, fyzický tréning je takisto dôležitý. Veľa chlapov (polovica?, alebo viac?) na Slovensku nemá ani svaly ako chlapi, sú tzv. „krémeše“. Z obezity/nadváhy a nedostatku zdravej fyzickej aktivity sa začína množstvo chorôb. Prečo sa väčšina ľudí u nás prejedá a nešportuje? Lebo to nie je priorita tohto Západného komerčného systému, ktorý potrebuje lákať ľudí na to, aby kupovali zbytočne veľa potravín a ešte k tomu aj nezdravých a kupovali aj kopu ďalších zbytočných vecí. SMER je súčasťou tohto komerčného systému ako aj iné strany. SMER paradigmu zmeniť nemôže, to môžu len sami ľudia, každý sám buď pochopí, že a musí zmeniť, alebo padne spolu s chorým systémom.
    -to že sa ľudia majú inde lepšie býva často ilúzia, aj keď Vami menované krajiny majú ZATIAĽ ešte lepšiu úroveň materiálnych životných podmienok ako je na Slovensku. Chudobní ľudia sú všade, napr. aj v Nemecku. Najhoršia chudoba spoločnosti je ale duchovná a mravná chudoba a tá býva nasledovaná materiálnou chudobou (viď príklady rozpadov civilizácií z histórie). Západná spoločnosť (ako celok) sa už rozpadá fyzicky aj psychicky/vzťahovo (zdravie ľudí: epidémia cukrovky, rakoviny, srdcovo-cievnych chorôb, psychických a iných chorôb) .
    Takže tak to asi je.

    Reply
    • 4. apríla 2018 at 8:16
     Permalink

     Zopakujem to ešte raz
     Keby sme mali také efektívne zdravotníctvo ako v ČR !!! zomrelo by na odvrátiteľné choroby u nás o 11 000 ľudí menej !!!
     Tých 11 000 ľudí ktorí zomreli ZBYTOČNE lebo zdravotníctvo roky po rozdelní vedú alebo neschopní ľudia, alebo kšeftári tých 11 000 !!!! zbytočne mŕtvych nestojí za SPOMIENKOVÉ MEMENTO??? V Čechách nemajú obéznych, choroby a všetko o čom ste písali???
     Pre tých 11 000 ZBYTOČNE mŕtvych už netreba napísať ficovi, paškovi, rašimu, pellegrínimu, drukerovi ????? celému smeru vrátane blahu ??????????????????????????????
     Stačí sa zamerať na smrť dvoch a tie ostatné smrti sú „politicky“ nezaujímavé ????
     Chudobní ľudia sú všade !!! Náš nový čistý a vzorný premiér si kúpil práve v bratislave byt !!!
     Od finančnej skupiny a za stotisíce eur cca 400 000 € !!!
     Ale nikdy a nikde nezverejnil také príjmy !!!
     To je tá chudoba hlavne mravná, morálna a etická !!!

     Reply
 • 3. apríla 2018 at 12:26
  Permalink

  Jaro BB, múdro! Vidíte podstatu! Z vášho komentára je jasné, že sa nekĺžete po povrchu ako mnohí súčasníci. A keďže nemám rada zanášanie slovenského jazyka výrazmi prevzatými z angličtiny, poviem to po našom: SÚHLAS /žiadny O.K. a pod./

  Reply
 • 4. apríla 2018 at 20:34
  Permalink

  jezus, Ty si tragéd! Porovnávať smrteľný úraz pri práci (nedbanlivosť, alebo nedodržanie bezpečnosti) s úkladnou (nájomnou) vraždou je dosť aj na koňa….

  Reply
  • 4. apríla 2018 at 21:27
   Permalink

   Marcel, smrť každého človeka je tragédia! Vaša by nebola?

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *