Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Ilustračný obrázok: Prensa Latina

(zdroj)

Ruský premiér Michail Mišustin 19. 2. ohlásil dokončenie vývoja a úspešnú registráciu tretej ruskej vakcíny, ktorá nesie názov KoviVak. Prvé dávky tejto vakcíny z výrobnej šarže 120 000 kusov sa budú distribuovať už v polovici marca. Výrobcom vakcíny je Federálne vedecké centrum na výskum a vývoj imunologických a biologických produktov M. P. Čumakova. Rusko plánuje v prvom polroku 2021 vyrobiť 88 miliónov vakcín, z toho viac ako 83 miliónov bude vakcíny Sputnik V a 5,4 miliónov vakcíny druhého typu EpiVakKorona.


(zdroj)

Prvá ruská vakcína Sputnik V má potvrdenú efektívnosť ochrany proti Covid-19 viac ako 90 % a je rovnako kvalitná ako ostatné komerčné západné vakcíny.

Na rozdiel od vakcíny Sputnik V aj západných vakcín, bol na vývoj novej vakcíny KoviVak použitý celý reťazec neaktívneho vírusu.


(zdroj)

To, že hlavnou zložkou vakcíny KoviVak je celý reťazec neaktívneho vírusu (viriónu) znamená, že vírus v tele nenapáda bunky a nereplikuje sa. Pritom však telo ho identifikuje ako cudzorodý materiál a mobilizuje voči nemu imunitu. Výhodou prítomnosti celého reťazca, oproti vakcínam iného typu, je to, že stimuluje imunitný systém komplexne a je pravdepodobnejšie, že poskytne ochranu aj proti budúcim variantom vírusu.

Ajdar Išmuchametov, riaditeľ Čumakovovho centra hovorí: „Vakcína, ktorú sme vyvinuli… je výsledkom celej histórie ruskej, ale aj celosvetovej, náuky o vakcínach.“

KoviVak sa podáva v dvoch dávkach s odstupom 14 dní a môže sa uchovávať v chladničke v rozpätí teplôt 2 – 8 stupňov Celzia.


Správu tiež potvrdili:


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *