Kuba sa snaží vzdorovať tlaku na devalváciu svojej meny

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ilustračné foto: @CanalCaribeCuba

(zdroj)

Kubánsky denník Prensa Latina informuje o tom, že kubánska mena je pod silným tlakom USA so stratami, ktoré už presiahli 284 miliónov USD. Od januára 2021 prechádza Kuba menovou reformou, keď sa ruší systém duálnej meny (vnútrozemských pesos CUP a voľne zameniteľných pesos CUC), zrušili sa zameniteľné pesos a obyvateľom sa otvorila možnosť mať dolárové účty a vykonávať platby v dolároch. (O reforme sme písali tu.)

PL cituje aj tweet ministerstva zahraničného obchodu, podľa ktorého kubánske hospodárstvo ťažko postihla situácia okolo pandémie. Tá takmer úplne eliminovala turistický ruch a citeľne znížila prísun dolárov do hospodárstva.


(zdroj)

O ťažkej hospodárskej situácii ľudí na Kube už pred niekoľkými týždňami písali zahraničné médiá, napríklad France24. Médiá hlavného prúdu sa sústreďujú na ťažkú situáciu bežných ľudí, ktorí majú veľmi ťažký prístup k dolárom, ak nemajú za hranicami niektorého príbuzného, ktorý tam pracuje a podporuje rodinu. CUP má oficiálne hodnotu 1 : 24 voči USD, no zahraniční ekonómovia zborovo tvrdia, že CUP je vysoko nadhodnotené a pomer by mal byť minimálne dvojnásobný. Približne taká je aj hodnota CUP na čiernom trhu.

Tlak na hodnotu meny vznikol už tým, že vláda umožnila podnikom vymeniť CUC (konvertibilné) za doláre v pomere 1 : 1. Zákonite potom ostalo podstatne menej dolárov k dispozícii obyvateľstvu, no toto opatrenie ministerstvo obchodu zdôvodňovalo nutnosťou udržať domáce maloobchodné ceny v CUP. France24 píšu, že sa tým však vytvoril obrovský priestor pre čierny trh.

.

Poznámka (MM): Kuba, prakticky od začiatku 60-tych rokov, keď sa stala socialistickou, čelí úplnému ekonomickému embargu zo strany USA a ich spojencov. V časoch existencie RVHP a do zániku všetkých bývalých vzťahov mala Kuba kladnú obchodnú bilanciu a teda aj dostatok dolárov. Globálna finančná kríza okolo roku 2008 spôsobila definitívne preklopenie kubánskej ekonomiky do deficitu obchodnej bilancie. Do roku 2017 sa kvôli tomu aj takmer strojnásobil zahraničný dlh Kuby. Okrem ekonomickej blokády je Kuba postihnutá aj tým, že ju USA považujú za štátneho sponzora terorizmu a je v režime najprísnejších medzinárodných bankových sankcií.
Zákony USA sa síce vzťahujú len na americké banky, ale kvôli tomu, že všetky medzinárodné dolárové platby sa realizujú cez americké korešpondenčné banky, vláda USA môže efektívne blokovať akékoľvek platby na Kubu a z Kuby. Banky USA spravidla neblokujú súkromné platby bežných občanov, no aj tento sankčný režim sa výrazne sprísnil po roku 2017. Viedlo to k tomu, že Kuba v posledných troch rokoch nie je schopná navyšovať svoj zahraničný dlh a pasívna obchodná bilancia účinne blokuje prísun potrebných tovarov zo zahraničia.
Nižšie je uvedený graf vývoja obchodnej bilancie Kuby (prerušovaná čiara), kvôli názornosti je porovnaný s vývojom obchodnej bilancie Slovenska (plná čiara so zvýraznením nulovej línie).


Vpravo je ilustratívny twitterový status prezidenta Kuby Miguel Mario Díaz-Canel Bermúdeza. Týmto statusom prezident vyjadruje podporu motorkárskemu protestu proti blokáde Kuby zo strany USA.


Marián Moravčík

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *