Ľubomír Jánošík: Prvomájový prejav z Prievidze

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Za oslavou dnešného sviatku sa skrývajú udalosti a osoby doby minulej, osoby ktoré sa nenarodili preto, aby sa zlu a neprávu prizerali, ale osoby ktoré sa rozhodli hovoriť o svojich právach, žiadať ich a usilovať o ne. Osoby, ktoré sa s čistou odvahou zasadzovali za kolektívne práva pracujícich a zaplatili za to najvyššou daňou a to vlastným životom…

1-3.máj Chicago… krvavo potlačený protest… približne dve desiatky ľudských životov

Dnes je tento príbeh v čase toľko krát vyluhovaný, že sa zmenil v slabučký čajíček. Príbeh ktorý už nikoho nehryzká a pomaly ani nezaujíma… ale netreba zabúdať že vo výsledku minulosti sú trvalé hodnoty, tvrdo vykúpené trvalé hodnoty aj pre dnešnú generáciu XY. Som rád, že ľudstvo sa z minulosti poučilo a historicky od roku 1945 sa nepohybuje v špirále, ale po priamke (nenahrádza zlo iným zlom) a reformné zmeny v pracovnej činnosti prebiehajú cestou bez násilia a zbytočných obetí na životoch.

V krátkosti uvediem dva príklady z prítomnosti, ktoré sú dôkazom, že rozhodnutie II. Internacionály pripomínať si prvý máj, ako sviatok práce bolo správne a je potrebné naďalej sa spoločne pozitívne angažovať za presadzovanie práv pracujúcich.

Zdravotníctvo ako segment, kde si neviem predstaviť priestor profitability a chmatania po zisku.

Rok 2006 a 2011 kedy štát vyhlásil núdzový stav pre zdravotníckych pracovníkov, čím ich protest posunul do trestnoprávnej roviny…
následne prijatie legislatívnej zmeny, ktorá prakticky znemožňuje zdravotníckym pracovníkom uplatňovať si Ústavou SR zaručené kolektívne, či individuálne práva…VRÁTANE PRÁVA NA ŠTRAJK.
(čiže kriminalizácia zd. pracovníkov)

…jún 2014 odchod 15 skúsených záchranárov z regiónu Horná Nitra pre nezhody v predstave zamestnancov a zamestnávateľov o priemernej mesačnej mzde. (mzda živiteľa rodiny začínala tesne nad 400 eur.)

…tieto dva príklady vykreslovali, aký vzťah a represie vytváral štát (Radičovej vláda) k zamestnancom a súkromná spoločnosť Falck k svojim zamestnancom.

Ľubomír Jánošík

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Ľubomír Jánošík: Prvomájový prejav z Prievidze

  • 2. mája 2019 at 14:45
    Permalink

    Chicago a Amerika 19.storočia – to sú naše „spomienky na budúcnosť“… dobre že pripomíname, čo nás čaká a neminie…Pozdravujem Prvý máj…

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *