Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Kde bolo, tam bolo, za šírymi morami, ďaleko preďaleko, existoval malý hrdý národ, ktorého po stáročia okupovali veľké mocnosti.

Už keď pred stáročiami prišli na prvých výpravách z Európy, vyvraždili väčšinu domorodého obyvateľstva. Tých, čo sa nepoddali, roztrhali psy.

Národ bol po stáročia zotročený, no potom sa vzbúril a povedal, že pôjde vlastnou cestou. Dokázal poraziť najsilnejšiu mocnosť na svete, ktorá ho v minulosti uvrhla do strašnej biedy a mafiánskeho násilia.

Na čelo krajiny sa postavili bojovníci za lepší život a národné oslobodenie – volali sa Fidel, Raul a Che.

Pomsta Veľkého brata bola krutá: odrezal tento malý národ od celého sveta a zaviedol najstrašnejšiu blokádu v dejinách, ktorá trvá už takmer 6 desaťročí.

Tento hrdý národ však ukázal vnútornú silu: dokázal dať svojim ľuďom najlepšiu zdravotnú starostlivosť a školstvo v regióne, dokázal im dať prácu a dokázal im dať poriadok a bezpečnosť.

Kým v iných susedných krajinách vládli drogové kartely, mafie a nadnárodné korporácie otročili ľudí, Fidel dokázal ľuďom zabezpečiť pokoj, sociálne istoty a základnú dôstojnosť.

A to napriek tomu, že Veľký brat sa desiatky krát pokúsil zavraždiť lídrov tohto národa.

Napriek tomu, že mafiáni, ktorých kedysi vyhnali, financujú s pomocou Veľkého brata rôzne „mimovládky“, aby likvidovali režim.

Napriek tomu, že Veľký brat permanentne vyhlasuje, že chce zobrať tomuto národu slobodu a česť.

Tento národ sa stal symbolom boja za sociálnu spravodlivosť a národnú suverenitu. Po celom svete existujú hnutia solidarity, ktoré vyjadrujú podporu tomuto malému národu.

A tento malý statočný národ posiela do celého sveta svojich lekárov, aby liečili chudobné deti v Afrike a Latinskej Amerike. Sami žijú v chudobe, no vo svete pomáhajú viac než najbohatšie štáty sveta.

Skláňam sa pred týmto národom. Obdivujem jeho odvahu a silu. Hrdinovia tohto národa sú aj moji hrdinovia.

Keď som bol malý, myslel som si, že Dávid môže poraziť Goliáša iba v rozprávkach.

A potom som počul príbeh o tomto národe – o tom, koľko si vytrpel a ako statočne bojoval za svoju slobodu. A uveril som, že zlo je možno poraziť.

Zlo menom Amerika.

Národ, o ktorom hovorím, je kubánsky národ.

Ukážme mu našu solidaritu, ukážme, že stojíme na strane tých, čo bojujú za svoju suverenitu.

V OSN sa bude onedlho opäť hlasovať o blokáde, ktorú na Kubu uvalili Spojené štáty americké. Túto blokádu každoročne odsudzujú všetky krajiny sveta s výnimkou USA a Izraela.

Je to zo strany USA najdlhšie trvajúci teroristický akt, aký ktorýkoľvek štát namieril voči inému štátu. Slovensko pravidelne v OSN hlasuje proti blokáde. A verím, že to tak bude aj tentoraz.

Hovorme o blokáde, priatelia. Hovorme o zle, ktoré šíri Amerika. Hovorme o statočnosti kubánskeho ľudu. Pomôžme Kube, sú to naši priatelia!

Kuba nech je pre nás veľkou inšpiráciou – Veľký brat sa dá poraziť. Dobro môže zvíťaziť. A slobodu je možné si vybojovať.

Amerika nie je všemocná. A teror nemôže trvať naveky.

Viva Cuba!

Vencerémos!

A ďakujem za krásne stretnutie mojej dobrej priateľke, kubánskej veľvyslankyni Yamile, s ktorou rozmýšľame nad tým, ako v parlamente podporiť odpor proti americkej blokáde.

Americkí fašisti pritvrdzujú a my ich musíme zastaviť. Lebo Dávid môže poraziť Goliáša – už vieme, že môže.

A zazvonil zvonec a – viva la revolución! 

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “Ľuboš Blaha: ?? Kubánsky príbeh ??

 • 12. septembra 2019 at 12:04
  Permalink

  obsahovo v poriadku, ale neskutočne stupídny a infantilný štýl pána poslanca….

  Reply
 • 13. septembra 2019 at 10:10
  Permalink

  Konecne perfektny clanok a skutocna pravda o tej mafianskej americkej a izraelskej teroristickej bagazi, treba ich zlikvidovat a vymazat z mapy sveta navzdy.

  Reply
 • 18. septembra 2019 at 9:10
  Permalink

  Pán Blaha,
  je to skutočná realita a pravda. Niet čo dodať. Súhlasím. Snáď len otázka. Hlasovať bude zrejme najväčší zalezenec až do SAMOVHO slepého čreva, ustráži SMER svojho nominanta?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *