Ľuboš Blaha k „novej“ a „starej“ politike

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


V poslednom čase neustále počúvam o tom, ako „nová politika“ ide nahradiť tú „starú politiku“. Tak si poďme zhrnúť, čo je to tá slávna „nová politika“. V piatich bodoch:

1. NOVÝ POLITIK NIKDY NEHOVORÍ O PROGRAME.

Pamätáte, starí politici sa vkuse len hádali o hlúpostiach, ako napríklad či treba vyššie dane alebo nižšie dane, minimálnu mzdu, verejné investície, taký alebo onaký zákonník práce, verejné alebo súkromné školstvo a zdravotníctvo, vyššiu materskú a rodičovskú, alebo nie… a tak. Proste úplní suchári. Nuda, nuda a nuda.

Noví politici takéto nudné drísty zatrhnú. Oni neriešia program. Namiesto toho sa len pekne usmievajú, ukazujú modré tričenká, verklíkujú dve-tri frázy, škeria sa do kamery a povedia, že chcú prevziať moc.

Truban, Kiska,Čaputová a ďalší. Fungujú ako politické jukeboxy. Oni nie sú nositelia myšlienky, oni sú len volebné mašiny. Hodíš doňho päťdesiat centov a vypadne z neho kopa prázdnych fráz.

Mládež oslovujú novým účesom a princezničkovskými šatami, tetovačkami, bradičkami, plešatými hlavičkami… Načo veľa rečí – stačí sa zatváriť ako ujo reklamy na vŕtačku. Jupí jája jupí jupí jé.

2. NOVÝ POLITIK MUSÍ BYŤ UKRUTNE BOHATÝ. MUSÍ PRÍSŤ Z BIZNISU A MUSÍ BYŤ MILIONÁR.

Pamätáte, starí politici sa oháňali odbormi, cirkvami, akadémiou, vedeckými ustanovizňami. Boli to intelektuáli, právnici, učitelia, lekári… No chápete – oni normálne išli do politiky bez miliónov na účte. To sa novým politikom stať nemôže – nový politik musí byť pracháč, biznismen, Mr. Burns a Scroogle McDuck dohromady.

A tu ich máme, pracháčov: Truban je dieťa šťasteny, zázračne predal firmu a dnes je v balíku. Beblavý je dieťa Beblavých, privatizérov Palmy… ten je v balíku celý život. Mistrík je dieťa Ameriky, milióniky sa kotúľajú spoza veľkej mláky. Aj Čaputovej sa prikotúľali z Kalifornie. Kiska je úže, milionár, čo zbohatol na tom, že zdieral chudobných ľudí a páchal daňové a pozemkové pozemky. Proste nová politika.

Sponzoring zabezpečia multimilionári z ESET-u, mediálnu propagandu obstará eseťácka a penťácka tlač. Ďalší špinaví pracháči. Keď sú doláriky, všetko ide.

Základ je mať kopu prachov, inak do politiky nelez. Nikto nie je zvedavý na chudákov, noví politici sú money-people. „Nová politika“ rovná sa polívkovské „teď si vás koupím všecky“.

3. NOVÝ POLITIK MÁ LEN JEDNU HODNOTU: MILUJE VEĽKÉHO BRATA A NENÁVIDÍ RUSKO.

Toto vypĺňa celú programovú prázdnotu tých „nových“. Nevedia, čo chcú, ale vedia, koho tu chcú. Američanov. Ideálne aj so základňami. A bruselských technokratov. A ideálne treba zo Slovenska spraviť guberniu. Nejakej západnej mocnosti.

A tak treba všade trepotať európskou vlajkou, v každej druhej vete spomenúť NATO a aspoň raz do týždňa hejtovať Putina.

Starí politici tárali o suverenite, vlastenectve, národe či štáte. Dokonca ste ich občas videli aj so slovenskou zástavou či pripomínať si historické výročia. No fuj. Toto treba všetko zlikvidovať.

Nový politik neznáša Slovensko, lebo je zaostalé, nemoderné a nudné. Dobre je len na Západe. Tuto je to „mafiánsky štát“ a „čierna diera“.

A vo všetkom sa treba opičiť po západných metropolách. Rozpusťme Slovensko v coca-cole. Liberalizmus, individualizmus, multikulti, hamburgery a alegorické vozy.

A kým ťa v meste nedopichá nožom nejaký idiot ako v Londýne alebo ti nezarežú farára teroristi ako vo Francúzsku, tak Slovensko nikdy nebude dosť moderné ani západné.

Chceš Slovákov chrániť pred globalizáciou? Pred migráciou? Pred mcdonaldizáciou? Tak si zápecník, nacionalista, komunista, fašista, proste starý politik a treba ťa vymeniť.

4.NOVÝ POLITIK SA NEHÁDA. NIE JE COOL VYMIEŇAŤ SI NÁZORY O HODNOTÁCH A POLITIKE. KEEP CALM, SHUT UP AND FOLLOW THE LINE.

Starí politici furt riešili nejaké izmy.

Jedni chceli socializmus, pomôcť pracujúcim ľuďom, oháňali sa Marxom, alebo aspoň škandinávskym sociálnym štátom. Druhí chceli kapitalizmus a oháňali sa Hayekom a Friedmanom. Konzervy tárali o Rerum novarum a pílili každému uši Adenauerom. No chápete, hádali sa všetci ako takí ťulpasi. Koho to vlastne zaujíma.

Noví politici neriešia taľafatky. Nestrácajú čas filozofiou, ekonomikou, politológiou. Pcha, načo.

Stačí predsa povedať „slušnosť“ a vycapiť si na tričko Kuciakovu fotku.

Alebo povedať, že si „za ľudí“, lebo všetci ostatní sú za ufóncov a ty jediný si to trafil.

Prípadne povedz, že si „progresívny“ a tvár sa, že pokrok je plešatá mužatka v latexovej sukni s piercingom v každom póre na tele.

Netreba ideológie, programy, systémy hodnôt, politické diskusie. Stačí si nájsť poslušné stádo a použiť dobrý marketing. Nová politika.

5. NOVÝ POLITIK CHCE PREVZIAŤ MOC. NIČ INÉ. MOC, MOC A MOC.

Toto je jediné, čo budete počuť dokola od „nových politikov“. Že chcú vládnuť. A že chcú moc. A pôjdu aj cez mŕtvoly. All for power.

To je všetko. Nič viac za nimi nie je. Sú to milionári. Bez programu, zato s kopou fráz. Skáču, ako píska Brusel a Washington. A chcú moc. Nadvládu. Kšefty. Kontrolu. O to ide. Toto je nová politika.

KEĎ SA ZASEKNE PLATŇA…

Spýtajte sa Trubana na programové priority – mávne rukou. To je stará politika. On je predsa nová politika. On ide vymeniť tých starých. Čo viac riešiť?

Spýtajte sa Trubana, ako by riešil daňovo-odvodové zaťaženie, sociálnu ekonomiku, geopolitické spory či pomoc rodinám. Usmeje sa a povie, že to nie je dôležité, lebo on je nový polittik a ide vymeniť tých starých.

Spýtajte sa Trubana, koľko je hodín. Alebo radšej nie – ešte by povedal to isté.

Pokazená platňa.

Prázdna, hlúpa a povrchná atrapa politika.

Potetovaný pajác, Mr. Komár z Bratislavy a blondína od Sorosa. Prosím pekne – nová politika.

NECH ŽIJE STARÁ POLITIKA, KTORÁ MÁ ÚCTU K HODNOTÁM A SLOVENSKU!

Prepáčte, asi som staromódny, ale mne sa tá stará politika páčila viac.

Vášnivé hádky o programe. Sociálny štát, pracujúci ľudia, družstvá, sociálne podniky. 
Rodina, tradície, dejiny.
Láska ku Slovensku. Rešpekt k iným národom.
Odbory, tripartita, sociálny dialóg.
Suverenita. Národ. Mier.
Súboj svetonázorov. Snaha meniť svet.

„Noví politici“ chcú toto všetko spláchnuť a zahádzať toaletným papierom.

Chcú si kúpiť Slovensko.

Nesmieme im to dovoliť.

Pošlime „nových politikov“ späť do Ameriky. Nech sa pracú, skade prišli.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


17 thoughts on “Ľuboš Blaha k „novej“ a „starej“ politike

 • 29. júla 2019 at 12:02
  Permalink

  Luboš, skvele. Ako vždy. Mal by ale byť na programe dňa printový ľavicový denník. Je to nevyhnutné.

  Reply
  • 29. júla 2019 at 12:40
   Permalink

   Nevyhnutná je v prvom rade normalizácia (v) RTVS, na ktorú si prispievame všetci, aby okrem iného prinášala aj všestranné, nemanipulatívne, osvetové i poučné spravodajstvo.

   Reply
  • 30. júla 2019 at 13:43
   Permalink

   Potetovaný gadžo z Kysuckého Lieskovca, z ktorého ani milióny
   nespravia politika, nieto ešte štátnika už na prvý pohľad nevzbudzuje
   dôveru. Ak je tento prírodný úkaz novým politikom, tak sa v Hlave
   už tešia na skorú amnestiu.

   Reply
 • 29. júla 2019 at 14:27
  Permalink

  S kým tu inú, ľavicovú, politiku chcete robiť pán Blaha ?

  Reply
  • 30. júla 2019 at 14:07
   Permalink

   Na výber má „stredoľavé“ Progresívne Slovensko, vznikajúcich Chmelárových „socialistov“, či „komunistickú“ KSS.
   Ani jedna z nich síce nemá nič spoločné s ľavicou, ale Blaha si s tým doteraz nerobil ťažku hlavu ani v „ľavicovom“ Smere.
   Stačí ak bude aj naďalej kričať aký je marxista/komunista a priaznivci sa už nájdu.

   Reply
 • 29. júla 2019 at 14:37
  Permalink

  Nuž, pobavil ma hneď prvý bod.
  Pretože, viete aký mal Smer program pred poslednými voľbami? Program aspoň na 2 strany A4, ktorým by oslovil voličov niečim konkrétnym?
  Hádate správne: žiadny!
  Doteraz má na svojej internetovej stránke akýsi 5.bodový rámec, v podstate frázy na spôsob záveru tohto článku.

  Reply
  • 29. júla 2019 at 16:09
   Permalink

   Imrich, to je pravda. Tiež som márne hľadal riadny volebný program SMERu. Nájsť sa dali iba všeobecnosti.

   Reply
   • 29. júla 2019 at 16:24
    Permalink

    Pamätám si pred tými poslednými voľbami besedu o volebných programoch, ktorá bola na Gunduličke v tej menšej miestnosti. Nebudem menovať, boli tam významní ekonómovia, prípadne politológovia atď. A odohral sa asi takýto úvod do besedy:
    „Podelili sme si programy politických strán. Pán A nám povie o programe tej a tej strany, pán B o programe Smeru a ostatných pravicových strán …:-)“.
    No a potom pán B vystúpil a skonštatoval, že by rád, ale Smer žiadny program nepredložil.
    Nuž, ak sa o Smere a jeho programe fundovaní ľudia bavia takýmto spôsobom, skutočne by mal s tým niečo robiť. Začína byť na smiech alebo na zlosť. A vsádzať na Moniku Beňovú? Tu by bola otázka aj na voličov Smeru, v čom ich tak zaujala (preferenčné hlasy).

    Reply
 • 29. júla 2019 at 21:57
  Permalink

  Čím je CHARAKTERISTICKÝ politik blaha ?
  Nikdy neriešil problémy občanov slovenska !
  Nikdy nemal žiadny program.
  Nikdy mu nešlo o princípy ale vždy o peniaze, funkcie, kancelárie a výhody.
  Nikdy sa ako politik nezastával chudobných občanov ale za svojich bohatých spolustraníkov a sponzorov sa vždy postavila bránil ich a obhajoval.
  Nikdy nešiel do súboja hodnôt to by ohrozilo všetky výhody ktoré mu strana a štát poskytujú.

  Je zaujímavé že toto všetko priťahuje takzvaných ľavičiarov a veľmi ho napodobňujú…

  Reply
  • 30. júla 2019 at 7:26
   Permalink

   Hlavne, že Truban to rieši.
   Nebudeš nähodou Truban?

   Reply
   • 30. júla 2019 at 7:36
    Permalink

    Milý Mil
    blaha je poslanec NRSR a podporovateľ vlády !
    je predseda výboru pre európske záležitosti, overovateľov zahraničného výboru a
    vedúci delegácie NR SR do Parlamentného zhromaždenia Rady Európy !!!
    Je súčasťou tých ktorí majú MOC na SLOVENSKU !

    stačí napísať na moje NIKDY ako riešil problémy občanov a ktoré zákony navrhol
    pripojiť ktoré princípy ktoré upevňoval ako poslanec a ako nemá viacej funkcií a kancelárií,
    aj to ako vystupoval proti najbohatším v smere a sponzorom smeru…
    počkám si.. ale VIEM nič nepríde…
    LEBO je to presne TAK ako som napísal.

    Reply
  • 30. júla 2019 at 14:40
   Permalink

   Súhlasím. Nevšimol som si, žeby Blaha mal snahu urobiť niečo pre masy, alebo riešiť naše problémy. Ani sa nesnaží zmeniť smerovanie krajiny, hoci má plné ústa rečí o ľavici a marxizme. Naopak, zastáva sa súčasnej kapitalistickej vlády a ospevuje jej predstaviteľov.

   Nemyslím, žeby Blaha priťahoval ľavičiarov. Je to nedorozumenie spôsobené tým, že niektorí pravicoví politici a voliči sa pasujú za ľavičiarov. Pre skutočného ľavičiara sú Blahove postoje a činy neprijateľné.

   Reply
   • 30. júla 2019 at 15:30
    Permalink

    súdruh Ľuboš Čelko
    odkedy vládne smer odvtedy TAKZVANÁ ľavica ohluchla a oslepla

    CHMELÁR je ako sám vojak v poli ale aspoň sa snaží pomenovávať problémy
    a navrhuje SVOJE riešenia
    Ukazuje svoje názory a púšťa sa do diskusií a polemík o programe a riešeniach
    ktoré sám pokladá za ľavicové
    Je to presný opak blahu, lebo blahu realita = súčasnosť slovenska nezaujíma
    rád sa chváli že čítal aj marxa akoby bol jediný

    kým akýkoľvek politik ktorý o sebe vyhlasuje že je ľavičiar nezíska na svoju stranu občanov,
    ktorí mu uveria že chce byť ich zástupcom dovtedy je to len „osobný názor“ rovnaký ako môj alebo kohokoľvek iného
    blaha získal v posledných voľbách 2746 preferenčných hlasov
    tak by mu nezaškodilo zrovnávať svoje sebavedomie so silou ktorú dostal vo voľbách

    najdôležitejšie je že máme necelých 7 mesiacov do volieb a ľavicu nezaujíma
    PROGRAM do volieb 2020 !
    Ani na dav dva ani inde…
    Žiadny program, žiadna diskusia, žiadna polemika
    okrem Chmelára ticho a pusto

    Reply
 • 30. júla 2019 at 9:49
  Permalink

  Tento popis „nového“ politika pasuje nielen na Trubana, Kisku, či Čaputovú,…. ale aj na Ľuboša Blahu a sociálnych demokratov.

  1. Tvrdí, že nový politik nehovorí o programe. Ale nikdy som nepočul demagóga Blahu hovoriťo o programe jeho strany: o budovaní korupcie, kapitalizmu, kriminality, náboženskej totality, …. o boji proti pracujúcim, o podpore oligarchie a zbohatlíkov.

  2. Ďalej tvrdí, že nový politik musí byť bohatý. Zrejme nepochopil, že bežní ľudia žijú na inej úrovni než on. Pre mňa je boháčom aj poslanec so svojim astronomickým platom a výhodami. Nehovoriac o funkcionárovi vládnucej strany, ktorá má značné príjmy z korupcie.

  3. Hovorí, že nový politik nenávidí Rusko. Takže demagóg Blaha napr. jazdí v ruskom aute, chodí na dovolenku do Ruska,….? Sociálni demokrati sa zastávajú Ruska?
  Rusko je jednou z najkapitalistickejších krajín a jeho obdivov Putina je podľa mňa rovnaký extrém ako keby obdivoval USA.

  4. V tejto časti kritizuje politikov, ktorí používajú marketing namiesto ideológie/filozofie. Tiež mi lezie na nervy marketingová propaganda sociálnych demokratov. Média sú toho plné. Obzvlášť iritujúce sú podľa mňa články demagóga Blahu na topkách a hlavne na DAVe, pretože tento názov kedysi označoval ľavicový časopis.

  5. Že nový politik chce prevziať moc? Demagóg Blaha asi zabudol, že už mnoho rokov je so svojou stranou pri moci.

  Reply
 • 30. júla 2019 at 10:46
  Permalink

  Výborný článok pán Blaha,
  len tak ďalej, vždy sa veľmi pobavím na trefnými poznámkami :) k danej situácii.

  Reply
  • 1. augusta 2019 at 14:49
   Permalink

   Tak, tak,
   všetci sa vždy dobre pobavíme a dzurindovsko-miklošovský systém žije ďalej. Veď Smer tú záhradku starostlivo polieva a hnojí.

   Reply
   • 1. augusta 2019 at 16:16
    Permalink

    Imrich, načo sa rozčuľovať: pochopil som, že je to zas jeden z „revolučných“ pamfletov básnika – politického búrliváka L.Blahu…on však nepochopil, keď hovorí o „starej“ a „novej“ politike, že dnes je nutné ísť do ulíc a búriť sa a nie písať pamflety na internet, ktorý sa dá vypnúť jediným kliknutím…sympatickejšie mi bolo jeho tvorivé obdobie, keď písal o ekonomickej demokracii…
    sa
    Myslím, že ak príde to o čom sme sa spolu bavili a ekonomiku na Slovensku (lebo vlastnú už nemáme) zasiahne to zemetrasenie, ktoré už z tichého pádu ekonomiky zo Západu prichádza, to „cunami“ hospodárskych katastrôf vyvolá niečo, čo ani sami nechceme…a príde „nová“ i „stará“politika odrazu: na nepokoje a vzbury sa bude odpovedať policajným násilím a ten výbuch sociálneho nazlostenia sa len tak neutíši …padnú i starí i noví politici, ozaj sa obávam toho…

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *