Ľuboš Blaha o budúcnosti sociálnej demokracie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Robert Fico dnes na svojej tlačovej konferencii pomenoval to, čo tak trochu cítime všetci – sklamanie z toho, že ľavicu rozbili. Sklamanie z toho, keď vás niekto zradí. 

Myslím, že dnes to povedal veľmi ľudsky – od srdca. A takáto musí byť politika – úprimná.

ĎAKUJEM ROBERTOVI FICOVI ZA JEHO SLOVÁ – ÚCTA JE VZÁJOMNÁ

Ale čo mňa momentálne zaujíma najviac – to je budúcnosť ľavice. Peťo Pellegrini je minulosť, mňa zaujíma to, kam sa teraz Smer posunie. 

Ako som už viackrát napísal – všetko zlé je na niečo dobré a pre mňa je dôležité, že Smer môže ísť konečne doľava. Že dá priestor mladým ľuďom. A že bude čistou stranou, ktorá tu bude pre ľudí a nie pre biznis. 

O to viac si cením slová Roberta Fica, ktoré mi dnes adresoval – úcta je vzájomná. Robert Fico urobil pre ľavicu na Slovensku viac, než ktokoľvek iný. A pre mňa je cťou s ním spolupracovať a vždy budem tlačiť na to, aby som stranu posúval doľava. 

Čo to znamená? 

.

ĽAVICOVÉ DESATORO – TAKTO SI PREDSTAVUJEM BUDÚCNOSŤ SOCIÁLNEJ DEMOKRACIE

1. Musíme chrániť sociálny štát, pomáhať robotníkom, posilňovať odbory, ochraňovať seniorov a rodiny, tlačiť na sociálne programy, solidaritu a progresívne dane. V tomto nesmieme uhnúť ani o milimeter, je to naša DNA. Nesmieme byť stranou kaviarenských povaľačov, ale pracujúcich ľudí.

2. Musíme podporovať štátne vlastníctvo strategických sektorov, rozvoj družstiev, ekonomickú demokraciu a viac rovnosti v spoločnosti. Musíme budovať potravinovú sebestačnosť a chrániť si našu prírodu. To všetko sú moderné ľavicové témy, ktoré musíme rozvíjať.

3. Musíme pritlačiť na banky a nadnárodné korporácie, tlačiť na zvyšovanie platov učiteľov a zdravotníkov, pomáhať tým najzraniteľnejším. Veľké prerozdelenie bohatstva v spoločnosti – to je odpoveď ľavice na prichádzajúcu krízu.

4. Podstatou modernej ľavice je boj proti neoliberalizmu a oligarchii. Na Slovensku dnes vládne pravicová vláda, ktorá chce ľuďom zobrať dôchodky, znižovať minimálnu mzdu, zliberalizovať zákonník práce, vláda, ktorá ohrozuje zamestnanosť a pomáha výlučne bankám a veľkým firmám. Toto musíme zastaviť – toto je naša prvoradá úloha. 

5. Musíme si brániť Slovensko pred liberálnym výplachom mozgov, pred kolonizáciou, pred amerikanizáciou, pred slniečkarstvom. Vlastenectvo nie je konzervatívnou hodnotou – naopak, vlastenectvo je jednou zo základných ľavicových hodnôt. Spomeňte na Clementisa, spomeňte na Novomeského, spomeňte na Dubčeka aj Husáka, všetci bojovali za Slovensko, za národnú myšlienku.

6. Musíme zastaviť prepisovanie dejín a okydávanie našich historických osobností. Nie, socializmus nebola čierna diera – v sociálnej oblasti bol ďaleko vyspelejší ako kapitalizmus. A nie, v druhej svetovej vojne nás neoslobodili Američania, ale Sovieti, a preto je namieste vďaka voči ruskému a ďalším sovietskym národom. Zastavme vymývanie mozgov!

7. Nadväzujme na to dobré, čo priniesol socializmus – výstavba bytov, bezpečnosť, právo na prácu, viac rovnosti a ohľaduplnosti v spoločnosti. Viac strategického plánovania, viac sebestačnosti. Na tom nie je nič zastarané, toto nás musí viesť. Dosť bolo politickej korektnosti, musíme hovoriť pravdu – nahlas!

8. Liberalizmus nenávidí dejiny, pretože chce ľudí vytrhnúť zo všetkých sociálnych a historických väzieb – jediné, čo liberáli uznávajú, je trh, individualizmus a konzum. Preto okydávajú naše osobnosti ako Ľudovít Štúr, rozleptávajú naše národné povedomie, ničia našu národnú kultúru – ľavičiar sa musí postaviť tomuto západnému kultúrnemu imperializmu, inak nás zožerú všetkých, ukradnú nám mladú generáciu a Slovensko premenia na obyčajnú liaheň lacnej pracovnej sily pre koloniálne trhy. 

9. V zahraničnej politike si musíme chrániť naše národné záujmy. A našim záujmom nie je neoliberálna, ale sociálna Európa. Našim záujmom nie je americká hegemónia, ale suverenita. Našim záujmom nie sú zlé vzťahy s Ruskom, Čínou alebo Kubou. Naopak, musíme mať dobré vzťahy na všetky štyri svetové strany, najmä so strednou Európou a slovanskými národmi.

10. Kľúčovou hodnotou každej ľavicovej strany je – mier. A či sa to niekomu páči, alebo nie, najväčšie množstvo veľkých vojen v posledných desaťročiach rozpútali Spojené štáty americké, spomeňte na Irak, Afganistan, Líbyu či Juhosláviu. Nesmieme dopustiť ďalšie vojny, nesieme dopustiť šírenie rusofóbie, nesmieme dopustiť, aby americkí militaristi eskalovali nenávisť vo svete.

O tomto je sociálna demokracia. O tomto je ľavica. A ja verím, že o tomto bude Smer na čele s Robertom Ficom!

Ak je na tomto niečo extrémne, tak potom sme sa dostali do štádia, keď je zdravý rozum vyhlásený za extrém. 

Čistá ľavicová strana – toto je naša budúcnosť.

Čo myslíte, priatelia? Ideme do toho?  :-)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
44 thoughts on “Ľuboš Blaha o budúcnosti sociálnej demokracie

 • 19. júna 2020 at 23:15
  Permalink

  Ľuboš Blaha, to je naše blaho. So všetkými bodmi sociálnej demokracie možno len súhlasiť. Mier, sebestačnosť v potravinách, zmenšiť sociálne rozdiely, dať šancu schopným, ktorí vyrastajú v nedostatku a chudobe. Je toho viac. Pele sa snaží rozbiť Smer, čo sa mu aj čiastočne podarilo. Je to osvedčená taktika, ktorá sa už raz podarila. Sme veriaci a preto verme Ficovi.

  Reply
 • 19. júna 2020 at 23:42
  Permalink

  Pan poslanec,
  Uz som pisal o tom,ze sledujem Vase aktivity a su mi blizke. Len jedna vec,tie ulohy buducej lavicovej strany podla mojho nazoru je potrebne a su nevyhnutne,no su ezne s nimi je nevyhnutne,aby Slove nsko to moze podla mne prezit ak bude mat vo svojich rukach rozhodovaciu pravomoc ohladom financnych,poistovacich,zdravotnickych a socialnych institucii,vyroby a produkcie. No a subezne s miernym posunom pi pol relizovat ostatne veci.
  S pozdravom
  Vlado

  Reply
 • 20. júna 2020 at 2:54
  Permalink

  Pán poslanec
  Podľa vašej doterajšej pôsobnosti ako „ľavicovej strany“ ste ma o vašej ľavicovej orientácii nepresvedčili. Boli ste veľmi dobrým výťahom pre väčšinu vašich popredných členov v budovaní svojho osobného bohatstva. Svoju odvrátenú tvár ste demonštrovali v plnej nahote keď p.Fico nepodnikol žiadne ale principiálne radikálne riešenie na verejné prerieknutie p.Paška v duchu „Vyhraj voľby a môžeš všetko.“ Ako čistokrvný ľavičiar by s tým nemal mať žiadny problém, ale zrejme nemal na uvedený krok morálne oprávnenie, lebo to ani s jeho bezúhonnosťou asi nebolo a ani teraz nie je všetko v poriadku. Nuž zrejme šliapol do mäkkého ešte na začiatku, keď zháňal financie pre svoju prvú predvolebnú kampaň a upísal sa svojim mecenášom za cenu faktickej zrady ľavicového smerovania strany. Buďte prosím ako strana sebakritická a priznajte farbu, o čo šlo väčšine vašich čelných predstaviteľov za posledných 20 rokov. Najprv zneužiť všetky možnosti v spoločnosti v prospech osobného obohacovania a až následne keď sa tie nožnice už veľmi roztvoria medzi bežnými ľudmi práce a „elitou“ našej spoločnosti, samozrejme na úkor väčšiny, povedať pardón, a precitnúť sa pri tom, že sme už na vedľajšej koľaji? Obávam sa, že skutočne ľavicovo cítiaceho voliča už bude veľmi ťažké presvedčiť. Na tú vašu premenu na skutočne ľavicovú stranu už čakal dlhých 20 rokov, ale nedočkal sa. A nožnice sa otvárajú a otvárajú, a svätý zisk vyvolených za každú cenu. Aj za cenu kvality a holých životov nielen súčasných, ale aj budúcich generácii.

  Reply
 • 20. júna 2020 at 8:09
  Permalink

  Body 5.až 9. tohoto programu sú v príkrom rozpore s hodnotami,ktoré vnucuje európskym soc.dem.stranám Socialistická Internacionála a frakcia PES v Europarlamente.Sú to body,ktoré odlišujú Pellegriniho odštiepencov od „Ficovcov“.Preto by bolo pre Ficov SMER výhodnejšie,keby sa nehlásil ku dnes sprofanovanej sociálnej demokracii.Lepší by bol jeho návrat ku koreňom strany SMER,ktorá pri svojom vzniku nemala byť ani ľavicová,ani pravicová.Mala to byť všeľudová strana na spôsob „catch-all-party“.Určite by tým získal väčšiu voličskú podporu,lebo dnes už výrazy ako „sociálna demokracia,európski socialisti či moderná či progresívna ľavica“v podvedomí ľudí vyvolávajú skôr negatívne asociácie súvisiace s násilným vnucovaním hodnôt ako tzv.“ľudské práva,politická korektnosť,obhajoba práv LGBTI komunít,genderizmus,multikulturalizmus,denacionalizácia Európy,import migrantov z Afriky a BV do Európy atď.“Ide o hodnoty,na ktoré neexistuje spoločenská objednávka a sú nám vnucované nasilu „z hora“.To vždy vzbudzuje u ľudí odpor.Bohužiaľ,presadzujú ich najmä strany združené v SI a PES.
  Pod ten program ktorý uviedol p.Blaha,by som sa s čistým svedomím podpísal.

  Reply
 • 20. júna 2020 at 13:30
  Permalink

  Ukotvenie sociálnej demokracie je pevne zviazané buržoáznym politickým systémom. Iste renegáti sú hanbou renegátskej strany, najviac vtedy, ak ich programom je prehĺbenie kolaborácie so zahraničným kapitálom (krycie názvy kapitálu: „elita“, nomenklatúrne kádre, národná kapitálotvorná vrstva, európske záujmy, americko-izraelská bezpečnosť, láskaví investori, prípadne sterilní pod značkami CEO resp. VIP a pod.).
  Ľuboš,
  aby mohol socdem SMER anektovať (výhradne reprezentovať) slovenskú ľavicu, musel by presne pomenovať nielen svoje chyby, ale aj ich príčiny. Bez toho nemôže urobiť nič viac, ako sublimovať (ako suchý ľad….). Ako samček motlivky- poslúžil, a po akte, ho s chuťou zožerú. ( Je mi ho ľúto, ako vtedy,keď mu Brzezinský ukázal raz v noci, čo sa udeje a Mečiar zaspieval „…odchádzam, neuškodil som…“ ) Nechce sa mi počítať „prešľapy“ SMERu s mýtom, II.piliérom, podporou zahraničných investorov, dovozom gastarbeiterov. Nebolo by to fér, urobili ste (možno) čo sa dalo v okupovanej, kolonializovanej krajine. Minimálne mzdy, študentské a dôchodcovské cestovanie, platy učiteľov…Iste ste „lepší“ ako gaunerská pravica, ale ste súčasťou systému, zviazali ste svoje osudy s nimi a beriete z toho palmáre….
  Ber to ako poslednú výzvu: Slovensko bude jednou z prvých a najväčších obetí civilizačnej krízy manažovanej globálnym (paneurópskym, miestnym) kapitálom. Nepôjde o percentá HDP, pôjde o prepad do hospodárskej, kultúrnej, sociálnej priepasti.
  Zánik civilizácie a jej nahradenie chaosom zúfalcov.
  Dnes už nejde o to, zabrániť tomuto scenáru. Ide iba o to, aby sme to zvládli, čo najlepšie, najmekšie. Preto ste s Ficom a zopár „spravodlivými“ ešte dôležití. Ak si to uvedomíte, svoje poslanie, povolanie, povinnosti splníte. Ak ostanete v teátre liberálnej demokracie, nebude mať príležitosť, ani sa rozlúčiť V TV ( ako Mečiar). Vaši oponenti vás majú plné zuby a ľudia, ak ich sklamete, sa na vás vyvŕšia.
  Tak sa rozhodnite!
  (alebo čo najrýchlejšie sklapnite…)

  Reply
  • 20. júna 2020 at 14:42
   Permalink

   Pane Janošovský, vítejte.

   S Vaším příspěvkem plně souhlasím. Tato Vaše slova bych vložil do pozlaceného rámu, cituji:

   Nepôjde o percentá HDP, pôjde o prepad do hospodárskej, kultúrnej, sociálnej priepasti. Zánik civilizácie a jej nahradenie chaosom zúfalcov. Dnes už nejde o to, zabrániť tomuto scenáru. Ide iba o to, aby sme to zvládli, čo najlepšie, najmekšie.

   P.S.
   http://inner-light.ning.com/profiles/blogs/kolosalni-podvod-zvany-koronavirus-a-snahy-zavest-povinne-ockovan

   Reply
  • 20. júna 2020 at 17:27
   Permalink

   To je tak p.Janošovský!My si tu lámeme hlavy nad tým,kto je a kto nie je u nás „ľavicou“,čo je a čo už nechceme považovať za „socializmus“ a pretože nemáme k dispozícii nič iné čo by aspoň vzdialene pripomínalo skutočný socializmus,upíname sa k Ficovi a jeho strane SMER.A pri tom nám je všetkým jasné,že zo Slovenska žiadny socializmus nevzíde ani v prípade,že Ficov SMER získa na svoju stranu hoci aj 80%-nú voličskú podporu.Slovensko sa môže len pridať na niektorú stranu v prípade,že svet sa znovu stane bipolárnym.K Ficovi a Blahovi len toľko,že podľa môjho názoru by mali urýchlene zabudnúť na čo i len zmienku o Sociálnej demokracii v názve svojej už očistenej(dúfam)strany.Nech to prenechajú radšej Pellegríniovcom,lebo to budú oni,koho s otvorenou náručou privíta SI a frakcia PES v EP.
   Ak to Ficovci myslia vážne s programom ktorý v článku odprezentoval p.Blaha,tak ich ukotvenie v niektorej z týchto štruktúr(SI,PES) bude viac ako problematické.Takže ja budem držať palce Ficovi s Blahom.Keď pre nič iné,tak preto,že aspoň budú pripomínať dnešným „mileniálom“,že sa dá žiť aj inak,lepšie,dôstojnejšie ako sa žije dnes a že to nie je žiadna utópia,lebo na Slovensku sa tak už v tzv.reálnom socializme žilo.Lepšie,dôstojnejšie,veselšie a v spoločnosti,ktorá bola celkom iste sociálne spravodlivejšia ako to,čo žijeme dnes.
   Lenže p.Janošovský! Všetko môže byť v okamihu aj inak! Tak,že naše dnešné spory o smerovanie ľudstva,spory o socializme a kapitalizme,ľudských právach o uprednostňovaní práv menšín od výmyslu sveta nad právami väčšiny sa môžu z hodiny na hodinu stať bezvýznamnými,zbytočnými a smiešnymi.Lebo v dôsledku „koronakrízy“už nastupuje kríza hospodárska, doposiaľ nevídaných rozmerov,ktorá ako to už býva pravidlom,zvykne vyústiť do vojny.Aby bolo jasné,nemám na mysli vojnu RF vs.NATO,lebo tá by viedla k zničeniu života na Zemi a to nepotrebuje nikto.Mám na mysli napr.vojnu medzi Tureckom a Gréckom,lebo tam to už horí a dnes vojaci týchto štátov po sebe strieľajú ostrými. Turecko sa nijako netají tým,že chce obnoviť Osmanskú ríšu v pôvodných hraniciach.Hrozí aj prepuknutie občianskych vojen v západnej Európe,ktoré budú mať rasový charakter.No a napokon,je tu ešte Poľsko s jednou z najbojaschopnejších armád v Európe.Poľsko,ktoré sníva o návrate“Kresov“a ktoré sa netají svojimi pretenziami na Těšínsko,časť Oravy a Spiš vrátane tzv.“zálohu“.A keď sa nedajbože stane a Poľsko nás začne obsadzovať zhora a Maďarsko zdola….kto nám pomôže? NATO ? Smiešne!Stačí si spomenúť na Mníchov 1938.Pomôžeme si sami ?Nepomôžeme!Lebo naši chlapi vo veku 18 – 40 rokov nevedia ani, ako chytiť flintu do rúk a ich chuť ísť bojovať za svoju vlasť je prinajmenšom spochybniteľná!
   Takže moja otázka znie :
   Ak nastávajúca hospodárska kríza nedajbože vygeneruje vojnový stav v Európe……akú hodnotu budú mať všetky tie ideologické spory ktoré vedieme?Na čo nám potom budú všetky tie vášnivé diskusie o Ficovi,Pellegrinim,Matovičovi či Sulíkovi ?Veď len samotná predstava týchto persón v čele obrany štátu je smiešna!Prežili sme síce Frankov,Avarov,Maďarov,Mongolov,Turkov,Nemcov,Sovietov aj Čechov ale……prežijeme aj otrasy ktoré čakajú Európu v dôsledku hosp.krízy? Najväčším problémom je,že náš národ sa vďaka „demokracii“nedokáže zjednotiť už na ničom.A už vôbec nie na ochote,nutnosti a potrebe postaviť sa jednotne na obranu vlasti – Slovenska, aj s nasadením svojho života.Je to výsledok 30.ročného vymývania mozgov našej mládeži,ktorej sa podsúva,že vlastenectvo je fašizmus,rodina prežitok,muž môže byť ženou aj keď má vtáka po kolená a žena môže byť mužom aj bez vtáka.
   Práve som sa dočítal,že WHO vydala nariadenie,aby sa deti už vo veku 4.rokov povinne učili masturbovať.Vôbec sa nečudujem,že Trump odmietol aby USA túto ľudstvu nebezpečnú organizáciu ďalej finančne podporovali! Lenže…kde a aké to bude mať konce?

   Reply
 • 20. júna 2020 at 15:44
  Permalink

  Máme málo informácií. To čo vidíme, počujeme, čítame, zažívame….. je MÁLO.
  Okolo nás prebieha dej …. veci sa dejú…. a zvyčajne sa dozvieme len to, čo niekto pustí
  do médií, na internet, do bútľavej vŕby… (už skoro všetky na Slovensku vyrúbali), na lampáreň …. (Mikyho brat to na železnici už zrušil dávno)…
  Pred mnohými rokmi som videl film Dvojník (hrá to Dieter Hallervorden) kde ho angažuje bohatý podnikateľ, aby ho zastúpil v živote…. Dvojník je z toho zmätený ale podnikateľ ho naučí reagovať na všetko tromi vetami:
  1., potrebujem viac informácií
  2., dajte mi to písomne
  3., vrátim sa k tomu zajtra

  Tí páni z „odídeného“ krídla mi dosť pripomínajú v reakciách toho dvojníka. Ale predsa niečo k budúcnosti soc. demokracie a SMERu. Bolo by potrebné pre spoločnosť (dokonca aj pre terajšiu koalíciu ale aj mimoparlamentné politické strany) aby sociálna demokracia u nás existovala (ale zvyčajne nemajú záujem o to, aby naozaj fungovala – a budú pre to robiť všetko čo sa dá a pomôžu im v tom aj „odborníci“ zo zahraničia). Ale malá poznámka. Sledujem dlhé roky politikov ako ľudí, ako osobnosti…. ale aj to, kde a s kým sa objavia doma alebo v zahraničí… A to niekedy pomôže v odhade ako ten človek dopadne a či to čo hovorí myslí aj vážne. Neviem, či niekto zachytil dôležité (ale málo známe a propagované) cesty politikov SR do zahraničia (niektorí po terajších voľbách ani nemuseli ísť do zahraničia a tak radšej zaparkovali dodávku pred veľvyslanectvom USA). Ale niekedy ani príliš ďaleko cestovať. Robert Fico ešte počas svojej štátnej funkcie 2x navštívil Izrael. Pre zaujímavosť – podpísal tam zmluvu s firmou NESS (nie LOCHNESS), ktorá kúpila predtým firmu, ktorej programy pomáhajú, „pomáhajú“, ale aj niekedy ničia nervy manažérom…. SAP. Keď sa potom konali majstrovstvá v rôznych športoch – napr hokeji, tak v strede hracej plochy svietil názov NESS. Keď sa potom viacerí politici opozície a koalície vyjadrovali k budúcnosti Fica, tak som sa musel pousmiať. Chlapci…. nemáte naňho. A jedine tento človek dokáže udržať sociálno demokratické smerovanie budúceho SMERU (určite to nebude nová pelegrínisociálna strana). Kedysi dávno som napísal do ľavicového týždenníka článok „Parný valec …. ale s elektronickým riadením“. A ani vtedy na ten „parný valec“ jednoducho nemali „chlapci“, ktorí ho nemali radi (mohli mu nadávať, smiať sa z neho – ale nemali naňho). Držím palce, aby Fico dokázal prepriahať a využiť potenciál sociálnej demokracie. Už raz sa nechala ľavica (Weis, Schmognerová, Ftáčnik…..) kúpiť a stačili im malé trafiky. O niekoľko rokov už zakladať skutočnú sociálno demokratickú stranu nebude možné.

  Reply
 • 20. júna 2020 at 18:02
  Permalink

  Pán Cumil, to nie je diskusia o socdemákoch z dôb Zápotockého a Šmerala! Dnešný tzv. socdemáci sa orientujú na predaj „lacnej pracovnej sily“ korporáciám a udržanie „sociálneho zmieru“. Teda, čo najnižších nákladov na pracovnú silu, korumpovanie mocenského aparátu a byrokracie v štáte („strednej triedy“). Ich úlohou je pútať lavicový elektorát ku kapitalizmu. Na periférii, kompradorské elity (aj v oficiálnej socdem) neustále koketujú so zužitkovaním svojho politického postavenia na osobné záujmy. „Politická úloha“ socdem je dominovať v buržoáznom politickom systéme „ľavici“, a vytvárať ilúziu „demokracie“ (uplatnenia rôznych záujmov- teda aj záujmov zamestnancov, živnostníkov a ich rodín). Ak to nevie, alebo preženie svoje súkromnovlastnícke a mocenské ambície, bujnie retrofašizmus ( Kotlebovci) a neofašizmus ( SaS, OĽANO a Progresívne Slovensko). Paralyzovanie SMERu má znemožniť, aby sa – pre vyriešenie vlastnej krízy- radikalizoval. Preto budú držať pod krkom Fica a Blahu (Pellegriniho držia za „rozkrok“). Môj koment nebol proti F+ B, ale k tomu, aby sa nenechali vymanévrovať nanútením „gothajského programu“, v dobe, ktorá objednáva radikálnu triednu politiku ( a v tomto zmysle aj „národnú“ obranu záujmov) . Vo voľbách 1920 na Slovensku získali socdemáci 40%!!!, ale to bola strana triedneho odporu…

  Reply
  • 22. júna 2020 at 13:45
   Permalink

   re :Juraj Janošovský !

   cit.“Paralyzovanie SMERu má znemožniť, aby sa – pre vyriešenie vlastnej krízy- radikalizoval. Preto budú držať pod krkom Fica a Blahu“kon.cit.
   Súhlasím!F+B sa musia pripraviť na to,že proti nim budú použité všetky možné prostriedky,aj tie najšpinavšie.
   Intuícia mi hovorí,že práve z tohoto dôvodu zostáva v pôvodnom SMERE odiózna slniečkárka Beňová!
   Pochybnosti mám aj o Richterovi,ktorý si na svojom ministerstve vydržiaval nenávidenú genderistku Oľgu Pietruchovú(Trumpa zvolil za prezidenta biely odpad) a keď ju jeho nástupca Krajňák vykopol,tak Richter verejne prejavil svoje pobúrenie.
   Fico má čo robiť aby sa jeho frakcia presadila a má najvyšší čas,aby zhodil fajnové rukavičky a začal bojovať!Tvrdo a nekompromisne očistiť stranu od podložených nášlapných mín, začať cestovať po Slovensku a rozprávať sa s ľuďmi!

   Reply
 • 20. júna 2020 at 18:03
  Permalink

  Problém sociálna demokracia je „historický“, možnože paralela k národnému socializmu, veď doteraz všetky strany sociálno-demokratické (nielen u nás) sa ukázali ako pro-vládne a oportunistické voči obom pojmom v nazve i k triede námezdne pracujúcich. Ale zdá sa že toto nepochopili ani naši komunisti, ani ostatní občania . Takže precitnutie zo sna prišlo po 3 volebných/vládnych obdobiach, ibaže každá dobra zrada nad zlato sa prejavuje až s odstupom času, keď počiatočný lesk odvahy „vyšumí“ a ukáže sa skutočná motivácia takého konania. To platí na všetkých odídencov zo SMER-SD, pretože ak bude niekto chcieť hľadať tak na každého z nich nájde to čo sa dá využiť na získanie poslušnosti.? Nuž neviem, zdravý rozum zaspal.
  Ale tým nechcem degradovať osobu Fica, získal veľa skúseností (aj trpkých). Ide len o to, že od počiatku ponechal priebeh manipuláciám partokratickej oligarchie a „zašitým“ podnikateľom.

  Reply
 • 20. júna 2020 at 20:21
  Permalink

  Chlopy a chlopky. Kto z tu píšucich autorov reaguje na diskusiu? Z politikov nik. Zo známejších autorov iba Braňo Fábry reaguje. Od Blahu tu stiahnu jeho facebookové statusy a on si možno niečo prečíta ale nereaguje. Ale ako som už viackrát písal filozofovanie nám nepomôže. Pokiaľ nebudú na ľavej strane politického spektra odborníci, ktorí niečo vedia a aj to dokázali v praxi tak je to iba mlátenie prázdnej slamy. A teraz tu slamu asi budeme mať prázdnu ozaj. Zlatý kapitalizmus. Nemusíme si šporovať na dovolenky do subtrópov. Už ich máme doma-. Po období dažďov príde obdobie sucha. Už len more nám chýba. Zatiaľ máme more blata.

  Reply
  • 21. júna 2020 at 16:56
   Permalink

   presne tak, a nestaci aby len boli /na ľavej strane politického spektra odborníci, ktorí niečo vedia a aj to dokázali v praxi/, musia sa hlavne spojit a chciet spolocne bojovat za naplnenie svojich vedomosti, skusenosti a predstav v skutocnom zivote . Blaha nemlati len prazdnu slamu, to mu krivdite, on sa hlavne bije za svoje lavicove presvedcenie v prospech beznych ludi-to snad nie je na ziadne vycitanie mu – a tu je dost velky rozdiel medzi nim a tymi, ktori tu „len“ filozofuju, ci dokonca sa aj navzajom prekaraju, namiesto toho aby sa spojili. Tak ako tu uz niekto napisal rimske rozdeluj a panuj plati stale ako aj svatoplukove tri pruty, treba sa spojit, len tym sa da nieco dosiahnut a uz vobec nie sporit sa, ci nebodaj predhanat sa v tom kto toho ma viac nastudovane, ci koho pravda je vacsia. Nemlatit prazdnu slamu ako pise Laco, ale spolocnym usilim zastavit tento marazmus na Slovensku, coho sucastou by podla mna malo byt aj hlasite a najma vytrvale odsudenie vsetkych nepravosti pachanych sucasnou koaliciou, co robi Blaha. Alebo si myslite, ze koalicia nic take nepacha a teda niet co odsudzovat ?!

   Reply
 • 20. júna 2020 at 20:37
  Permalink

  Vazeny pan poslanec,
  ked uz sa hlasite k budúcnosťi ľavice, tak by ma, samozrejme, zaujimalo ako vidite tieto nizsieuvedene poziadavky? Boli by ste ochotny postavit sa za ne a ochotny tieto poziadavky prevziat/pretlacit aj do Sk-ustavy:
  -Narok na pracu a odpovedajucu placu, z ktorej sa da dostojne zit.
  -Narok na dostojne byvanie.
  -Narok na bezplatnu zdravotnu starostlivost.
  -Narok na bezplatne vzdelanie (od zakladnej az po akademika).
  -Max 8 hod pracovny cas. (Sobota nedela volno.)
  -„Stop atomovym zakladniam!“ (alebo sme za?)
  Osobne pevne dufam, ze ano….

  Reply
 • 20. júna 2020 at 21:53
  Permalink

  Ľavicová sociálna demokracia je oxymoron.
  Smer je v EP v združení strán PES. Vážne si niekto myslí, že by tam dovolili skutočnú ľavicu?
  Povedzme, že by Smer oželel členstvo v PES. V tom prípade chcem vedieť čo najskôr konkrétny program: čo s druhým pilierom, súkromnými zdravotnými poisťovňami, strategickými sieťovými odvetviami, bytmi bez hypoték, potravinovou sebestačnosťou atď. Tam všade môžeme robiť systémové zmeny bez toho, že by sme „ohrozovali globálny kapitalizmus“ a on by sa na nás nahneval.
  Počkajme si na ich program s návrhmi konkrétnych riešení.

  Reply
 • 20. júna 2020 at 22:10
  Permalink

  >>>Musíme podporovať štátne vlastníctvo<<>>nepredajné!!! Štátne je predmetom TRHu, a teda vhodné na rozkrádanie. Zrejme socdem, je socdem, ktorá chráni drobnými podrazmi kapitalizmus, ak tomu dobre rozumiem?

  Reply
  • 21. júna 2020 at 10:15
   Permalink

   Ospravedlňujem sa ale vypadla stredná časť. Správne to znie:
   >>>Musíme podporovať štátne vlastníctvo<< Aj jaj! To už aj Beneš bol ľavicovejší, pretože ten nezoštátňoval, ale znárodňoval a odovzdával majetok do bez podielového vlastníctva celého národa ako vlastníctvo objektívne a nepredajné!!! Štátne je predmetom TRHu, a teda vhodné na rozkrádanie. Zrejme socdem, je socdem, ktorá chráni drobnými podrazmi kapitalizmus, ak tomu dobre rozumiem?

   Reply
   • 21. júna 2020 at 12:55
    Permalink

    Je nepochybné,že je veľký rozdiel medzi znárodnením a zoštátnením.Až do r.1988 boli v ČSSR všetky podniky „národné“.Až v priebehu r.1988-1989 boli zoštátnené a z národných podnikov(n.p.) sa zmenili na štátne(š.p.).Všetky,až na jeden!Ide o pivovar Budvar n.p.České Budějovice na ktorý sa pri tom „zoštátňovaní“ akosi pozabudlo a tento podnik je dodnes „národný“.Dôsledkom práve tohoto pozabudnutia je,že Budvar n.p.nemohol byť zaradený do privatizácie,lebo patril a patrí národu a nie štátu.
    Tento fakt ale spochybňuje étos Nežnej revolúcie,ktorá údajne zmietla komunistov a ich vedúcu úlohu v spoločnosti.Skôr to vyzerá tak,že samotní komunisti sa postarali o to,aby ešte pred novembrovým prevratom odstránili všetky prekážky,ktoré by mohli brániť privatizácii a v prechode štátu ku kapitalizmu.Prečo inak by len rok pred tzv.revolúciou tak horúčkovito menili národné podniky na štátne?

    Reply
 • 21. júna 2020 at 8:10
  Permalink

  Páni,
  čisto ľavicová strana, ktorú má pán Bláha namierené s predsedom Smeru vybudovať, bude na Slovensku prežívať iba medzi intelektuálmi, pravdepodobne sa z nej nestane strana, ktorá by na základe volieb získala rozhodujúce postavenie v štruktúre moci. Drvivá väčšina voličov sa nedokáže orientovať na základe hodnotových a politických kritérií, ale volia iba na základe akýchsi sympatií k osobám, ktoré si vytvoria k predstaviteľom zoskupení (veľakrát ani nie strán) uchádzajúcich sa o moc. V zásade to, čo ponúka dnes pán Bláha, ponúkal aj Fico už dvadsať rokov dozadu. Dokonca bol dvanásť rokov rozhodujúcou politickou silou. Urobil so svojou stranou toľko, koľko mu médiokracia a postfaktická spoločnosť umožnila. Rušenie súkromných poisťovní, druhého piliera, orientácia nielen na Západ ale aj na Rusko, to všetko tu Smer presadzoval. Pracoval však v médiu, v ktorom sa musel každé štyri roky uchádzať o voliča spracovávaného denne nepriateľsky orientovným protivníkom. Médiokracia každý jeho krok vysvetlila populácii zo svojho pohľadu, a preto neustále narážal na mantinely, ktoré limitovali jeho politické kroky stratou popularity. Lebo väčšina ľudí nie je ľavicovej orientácie od prírody. Sme len biologické objekty, ktoré stále rady čosi vlastnia.
  Masovokomunikčné prostriedky za dvanásť rokov neustáleho okydávania Smeru a Fica dosiahli svoje, ba dokonca to prepískli a poslali voliča ďalej než chceli, do neprebádanej oblasti vládnutia v štáte podivuhodnou persónou s nejasnou politickou orientáciou.
  Chcem povedať len toľko, že to, čo predkladá pán Bláha, tu už bolo. Takto sa už raz štartovalo a máme už aj výsledky. Videli sme ako bol Smer neustále škandalizovaný a likvidovaný napriek tomu,čo urobil pre ľudí živiacich sa každodennou prácou. Politika sa nevedie vo vysokoškolských posluchárňach ale medzi obyčajnými ľudmi, na ktorých pomerne dobre fungujú pudy ako je závisť a nenávisť. Vieme už aj to, ako končí sociálna demokracia v súčasnom kapitalistickom svete. Ako jeho potvrdzujúca súčasť. A komunistické strany sú v tejto situácii paradoxne v absolútnej defenzíve. Súčasný systém dokonca nepotrebuje ani ich kriminalizáciu a rušenie na základe vhodne prijatých zákonov. Necháva ich pokojne a neškodne prežívať.
  Uvedomme si aj nulovú ekonomickú podstatu tohto štátu. Štát nevyvíja žiadnu ekonomickú aktivitu. Nestavia továrne, nedáva ľuďom prácu. Vyberá iba dane (väčšinou od menej bohatých) a tie rozdeľuje. Čaká na hraniciach, že príde nejaký bohatý investor a dá jeho ľuďom prácu. Na takto postavenej ekonomickej báze nie je ani možné niečo socialistické plánovať. Nie je na čom. Odovzdali sme ekonomickú podstatu tým, proti ktorým chceme bojovať. Dokonca sme im presmerovali aj pravidelné platby pracujúcich – zdravotné a sociálne poistenia. Všetko toto nie je možné riešiť iba nejakou diskusiou s vlastníkmi. Tam nemôže dôjsť k dohode.
  Aby som to zhrnul. To, čo má pán Bláha predstavovať skoro sám, protistrana ľahko vyrieši. Bláhu mediálnym prenasledovaním (čo sa už deje) osobne zlikviduje podobne ako predsedu Fica a keďže za ním zatiaľ nevidíme ďalších bojovníkov, bude to pravdepodobne aj koniec tejto novej ofenzívy.

  Reply
  • 22. júna 2020 at 3:47
   Permalink

   Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha, naozaj si neviem predstaviť toho intelektuála ktorý by kedy podporoval Blahu, ha ha ha ha ha. Ten bol naozaj dobrý.

   Reply
   • 22. júna 2020 at 14:43
    Permalink

    ciel vasho komentara je jasny a primitivny, vy slovo intelektual zdaleka obchadzajte

    Reply
  • 22. júna 2020 at 15:28
   Permalink

   Novi bojovnici su , ze ich nevidime je skor nasa chyba ako ich. Blaha by nemal byt zatrateny len preto, lebo podla Vas sa len sam bije za svoje presvedcenie. Kde ste Vy, my ostatni ? Ak nekonate lepsie ako on ci skoro nic alebo sa len nesnazite, tak nemate moralne pravo ho vobec hodnotit. To je ako, ked niekto niekoho zachranuje v nebezpecenstve a ucitelia zachranovania zdialky kritizuju ako zle to robi a pritom spolocne by toho v nebezpecenstve davno zachranili. Chodte s kozou na trh a potom mozte hodnotit ci sudit Blahu. Inak si zasluzi len nas obdiv za svoju snahu. Mali by sme mu v tej jeho snahe pomahat a to hoci aj poukazovanim na to co robi zle, ale s navodom ci radou ako sa to da robit lepsie, no nemali by sme ho za jeho snahu zatracovat a uz vobec nie ak nemame snahu mu pomoct, ci nebojujeme sami. Samozrejme len za predpokladu, ze nam ide o lavicove zitie. A ze je na co poukazovat a ake bezpravie sa dnes deje, verim netreba uvadzat.

   Reply
 • 21. júna 2020 at 10:36
  Permalink

  Trochu z historie socdem: V Nemecku za vymarskej republiky vladla ako prva na svete socdem – nemecka socialna demokracia (SPD) s kancelarom Friedrichom Ebertom. Vladla tak, ze vznikly nepokoje. Vlada nechala tieto rozstrielat. Dovod: Protestujuci chcely aby vladnuca SPD plnila ich vlastny program strany a volebne sluby… Po SPD nastupila NSDAP (Hitler). Dalej netreba nic dodat.

  Reply
 • 21. júna 2020 at 11:39
  Permalink

  SÚDRUHOVIA ! SÓDROZI !
  Malý prehľad dejín (z)rád (a)sociálnej demokracie :

  Sociálno-demokratická strana robotnícka v Rakúsku ( SDSRR )
  – Vznikla v 1874. Na ustanovujúcom zjazde sa ustanovila ako internacionálna strana postavená na zásadách 1. internacionály – teda MARXIZMU, podporujúca myšlienku sebaurčenia a zvrchovanosti národov.
  – Už veľmi skoro ( 1880 ) vznikli v strane skupiny radikálne a umiernené, ktorých spory sa na čas podarilo po zjazde 1889 upokojiť.
  – S nástupom imperializmu prenikol do S-D hnutia oportunizmus a revizionizmus. Smerovanie na proletársky internacionalizmus bolo v strane prekonané šovinizmom a nacionalizmom rakúskej buržoázie. Táto myšlienkovo-programová skaza vyvrcholila rozdelením SDSRR na malé strany v 1897. Už o 2 roky neskôr strana odmietala sebaurčenie a zvrchovanosť národov a v nasledujúcom období stála pevne na oportunistickom ( odmietavom ) stanovisku kultúrno-národnostnej nezávislosti !
  – V roku 1901 bol prijatý „moderný“ program postavený na revizionizme : popieranie blízkosti proletárskej revolúcie, diktatúry proletariátu a ponúkala program „reforiem“ kapitalizmu. Revizionizmus v strane postupne do 1. vojny silnel natoľko, že strana opustila úlohu ochrankyne robotníckej triedy a stotožňovala sa čoraz viac s buržoáziou. Toto vyvrcholilo počas 1. vojny plnou podporou rakúskeho imperializmu a podporou monarchistického potláčania proletárskeho protivojnového hnutia.
  – Po vzniku ČSR sa orgány strany na našom území premenili na Nemeckú sociálno-demokratickú stranu robotnícku.

  Sociálno-demokratická strana Uhorska
  – Vznikla v 1890 za pomoci 2. internacionály.
  – Už čoskoro vznikli v strane 2 prúdy – jeden hájil politiku 2. internacionály postavenej na Marxizme, a druhý maloburžoáznu reformistickú politiku.
  Z ich sporu koncom storočia vyšilo víťazne oportunistické buržoázne krídlo, brzdiace revolučné „nálady“ proletariátu, a opomínajúce národnostné otázky. Toto napokon úplne opustilo marxizmus a revolučný boj.
  – Počas Horthyho fašistického režimu ( 1919 – 1944 ) bola strana legálna – lebo krajne pravicové vedenie strany plne podporovalo miestny fašistický režim
  – Po 2. vojne ľavicové krídlo v strane zosilnelo, pravica bola zo strany vylúčená a v 1948 sa strana zjednotila s maďarskými komunistami

  Českoslovanská sociálno-demokratická strana
  – Prvá masová politická strana českej robotníckej triedy – vznikla v 1878 ako súputníčka SDSRR – teda postavená na rovnakých zásadách ako SDSRR.
  Budovanie organizovaného socialistického robotníckeho hnutia bolo veľmi zložité, lebo sa muselo vysporiadať s
  !!!!! NACIONALIZMOM a vplyvom LIBERÁLNEJ BURŽOÁZNEJ IDEOLÓGIE !!!!!
  – V 80. rokoch sa aj do ČSDS preniesol spor z SDSRR medzi umiernenými a radikálmi, pričom v prevahe boli umiernení. Tento spor sa načas upokojil až po zjazde v 1889
  – „Duch doby“ prelomu storočia bol v znamení rastu robotníckeho hnutia, a jeho čoraz väčšieho príklonu k myšlienkam sociálnej-demokracie, čo bolo dôkazom, že robotnícka trieda s rastúcim imperializmom čoraz viac, no len „živelne“, smerovala k proletárskej revolúcii
  – Politicky sa mali zhostiť vedenia proletariátu k revolúcii a následnej Démos-kratos sociálno-demokratické strany, no tie naopak čoraz viac podliehali revizionizmu v podobe čiastočných „reforiem“ a parlamentného boja a zvlášť príznačného buržoázneho nacionalizmu v národnostných otázkach.
  – ČSDS sa na zjazde v 1899 pridala k SDSRR v odmietaní sebaurčenia a zvrchovanosti národov a v nasledujúcom období stála pevne na oportunistickom ( odmietavom ) stanovisku kultúrno-národnostnej nezávislosti ! Takto sa do robotníckej triedy namiesto sociálnej jednoty, vniesol národnostný rozkol.
  – Revizionizmus strany po zjazde v 1901 sa naplno prejavil v neschopnosti S-D bojovať za všeobecné hlasovacie právo robotníckej triedy a za jej právo podieľať sa na moci.
  – Rozpor medzi revolučnosťou más a spiatočníctvom S-D vyvrcholil odtrhnutím sa centralistov podporujúcich medzinárodnú jednotu robotníckej triedy
  – Vyvrcholenie rozkladu ČSDS bolo počas 1. vojny, keď strana podobne ako strany 2. internacionály sa stotožnila s militaristickými postojmi buržoázie a nepodporovala snahu o zvrchovanosť národov.
  – Po vojne sa od strany oddelila revolučná marxistická ľavica v podobe komunistov, a oportunistickú ľavica pokračoval v premenovanej pokračovateľke

  Československá sociálno-demokratická strana robotnícka
  – Vznikla v roku 1918 ako pokračovateľka ČSDS
  – Pravicové živly sa snažili zlúčiť s Národno-socialistickou stranou , čo sa nepodarilo, no zlúčenie s Centralistami už áno. Zároveň zo strany odišla pravicovo-nacionalistická časť, ktorá založila Socialistickú stranu čs. ľudu pracujúceho SSČSĽP
  – V strane vznikla silná ľavicová opozícia, postupne smerujúca k marxizmu, kritizujúca reformizmus vedenia strany. Toto krídlo sa postupne samostatne v strane politizovalo, až to viedlo ku vzniku KSČ v roku 1921
  – Počas tohto obdobia delenia, sa pravicové vedenie ČSDSR spojilo s buržoáznou mocou a podieľalo sa na brutálnom nástupe proti revolučnému robotníckemu hnutiu a likvidácii generálneho štrajku v r. 1920. V nasledujúcich rokoch bolo nápomocné pravici, v jej boji proti rastúcemu robotníckemu hnutiu čo potvrdilo účasťou vo vládnej pravicovej koalícii. Takáto politika otvorila dvere návratu pravicových živlov z SSČSĽP do strany v roku 1923.
  – 20. roky potvrdili čoraz väčší príklon strany k buržoáznym pomerom v strane a príslušným „prispôsobovaním“ jej programu týmto pomerom. Odmenou za kolaboráciu s pravicou, bol tretinový zisk hlasov vo voľbách v 1925, oproti 1920, a formálny odchod strany do „lojálneho“ opozície. „Lojalita“ znamenala tvrdošijné odmietanie spolupráce s KSČ v robotníckych bojoch a opačnú, „štrajkolomeckú“ politiku
  – V 1928 strana začala spolupracovať s Nemeckou sociálno-demokratickou stranou robotníckou
  – V 1930 sa ČSDSR na zjazde otvorene zriekla Marxizmu
  – Po vstupe ČSDSR do koalície v 1929, v období hospodárskej krízy, robila strana protirobotnícku politiku a v kríze politicky a hospodársky zachraňovala hlavne kapitál a buržoáziu. Buržoázia využívala vplyv strany medzi odbormi
  – Po fašizácii Nemecka v 1933, ČSDSR odmietala akúkoľvek spoluprácu s KSČ v snahe o vytvorenie jednotného protifašistického frontu. Takto sa S-D podieľala na zhubnej buržoázno-kapitalistickej politike, vedúcej až k mníchovskej zrade ČSR. S fašizáciu ČSR sa vedenie ČSDSR rozhodlo túto „dobrovoľne“ rozpustiť v 1938 a vytvoriť Národnú stranu práce, ešte viac oportunistickú k fašizácii spoločnosti.
  – Po 2. vojne sa strana obnovila, no s 2 smermi vo svojom vnútri – prvý pravicový, a druhý ľavicový, snažiaci sa o znovuobnovenie ČSR a spoluprácu s KSČ. Posledný pravicový výkrik boli prípravy na buržoázny protikomunistický puč vo februári 1948.
  – V júni 1948 sa ČSDSR zlúčila s KSČ

  Ako vidíte, dejiny sociálnej demokracie sú plné zrád obyčajných ľudí – proletárov, a neustála spolupráca a ústupky voči vládnucej pro-kapitalistickej buržoázii. Dejiny Smeru-SD neuvádzam, sú čerstvé, hádam si ich pamätáte, takže si sami odpovedzte na otázku, či náhodou nie sú podobné. Či ten Smer, nie je stará „dobrá“ (z)radná sociálna demokracia, ako rohožka oddeľujúca proletariát pod ňou a buržoáziu s kapitálom nad ňou.

  Ďalej si položte otázku, či Slovensko, Európa, svet potrebujú úpravy ( reformy ), alebo radikálnu revolučnú zmenu. Podľa toho prispôsobte vaše zameranie a očakávania.

  Pokiaľ chcete „zmeniť svet“, so sociálnou demokraciou ho nezmeníte. Neplytvajte energiou vajataním o záchrane a pre-smerovaní Smeru, nechajte Smer tak ako je, a radšej rozmýšľajte, ako vytvoriť radikálnu socialistickú a/alebo komunistickú stranu – bez kapitalistov, bez buržujov – ale z ľudí živiacich sa svojou prácou, nie prácou druhých.

  Bolo by asi dobré, keby sa tu v besedách mohlo ku menu uvádzať, že vlastne aké politologické postavenie v rámci ľavice zastávate. Aj keď je to väčšinou jasné z obsahu vašich príspevkov, ale aj tak, napísať si svoje politické zafarbenie by znamenalo vedome prijať dejinné, súčasné ale aj systémové nedostatky politického prúdu, ku ktorému sa hlásite.

  Súdruhovia – tak oblečte si dresy !

  Reply
  • 21. júna 2020 at 11:53
   Permalink

   Dobrý text, len, prosím, nepoužívajte slovglickú spojku „a/alebo“. Obyčajné slovenské írečité „alebo“ urobí tú istú prácu, lebo nevyjadruje exkluzivitu. Na tú by stačila čiarka pred ním.
   A prosím, neberte to ako hnidopišstvo. Je to postoj – nepodriaďovať slovenskú gramatiku americkej.

   Reply
  • 21. júna 2020 at 13:41
   Permalink

   re Martin!
   Nemyslím si,že by som si mal obliekať politický alebo ideologický dres,keď som vo svojom živote nikdy žiadny nenosil.Asi tak do r.1995 som nepociťoval žiadnu potrebu zaujímať nejaké ideologické postoje.Ja len z pozície môjho veku a „prežitého“hodnotím a porovnávam režimy v ktorých som žil a doposiaľ ešte ako-tak chvalabohu žijem.Takže ak vás to uspokojí,tak prijímam „nálepku“ktorú mi dal p.Antal.On o mne prehlásil,že som konzervatívnym(alebo ortodoxným?) prívržencom reálneho socializmu.S odstupom 30 rokov,porovnávajúc oba režimy-reálny socializmus a dnešnú „demokratúru“,musím dať p.Antalovi za pravdu.Len pripomínam,že ku stanoviskám ktoré dnes vyjadrujem aj na tomto webe ma priviedli obavy z toho,čo sa v posledných 2-3 desaťročiach stalo s mojou vlasťou.

   Reply
  • 21. júna 2020 at 20:06
   Permalink

   „…Pokiaľ chcete „zmeniť svet“, so sociálnou demokraciou ho nezmeníte. Neplytvajte energiou vajataním o záchrane a pre-smerovaní Smeru, nechajte Smer tak ako je, a radšej rozmýšľajte, ako vytvoriť radikálnu socialistickú a/alebo komunistickú stranu – bez kapitalistov, bez buržujov – ale z ľudí živiacich sa svojou prácou, nie prácou druhých….“ Komunisticka strana tu uz bola dlhe roky a sme tam kde sme. Slachetne idey, hesla, ktore sa ale nedodrziavali ani komunistickou mocou, presne tak ako to urobil teraz matovic a spol. Pokial sa nenajde system na zabranenie moznosti zneuzivania moci v akejkolvek forme, tak to nikdy nebude fungovat. Jedine v tom to tkvie. Rozmyslajme o tom ako vytvorit stranu, ktora by dokazala zneuzivaniu moci zabranit. Znie to ako utopia, ale inac to nejde, spravodlivost nema farby, je ciernobiela. Ak nebude vladnut spravodlivost „svet nezmenite“. „Pripad“ Smeru to potvrdzuje. Inak sa mozme len dohadovat, kto kedy bude popularnejsi a kto bude pri moci. Je otazne ci ludstvo dospelo a ci vobec niekedy dospeje k tomu, aby vedelo vytvorit spravodlivu spolocnost. Pokusat sa ale o to je urcite nasou povinnostou.

   Reply
  • 22. júna 2020 at 17:21
   Permalink

   Martine, zdravím Vás.

   S Vašimi slovy a návrhy plně souhlasím. Mluvíte mi z duše. Obzvláště jste mne potěšil dějinným výletem, jenž JEDNOZNAČNĚ potvrdil STOKRÁT OVĚŘENOU PRAVDU, že soc. demokrati jiný režim než kapitalismus nikdy nechtěli. Hezky jste napsal, jak se SocDem strany před II. sv. válkou zřekly programu pro změnu režimu, avšak po r. 1945 se s láskou spojily s komunisty, aby nastupující socialismus rozložily zevnitř tak, jak to činí s námi všemi transnacionální korporace skrze korónavirovou, tedy VE SKUTEČNOSTI skrze PSYCHOLOG. válku.

   P.S.
   Můj dres, Martine, poznáte už z dálky. )

   Reply
 • 21. júna 2020 at 22:27
  Permalink

  Uz som to niekde pisal. Sice komunisticka strana vladla, ale ani len 10% neboli komunisti. Viac ako 90% boli len obycajni prospechari! A aj tak vladli.
  Ako „krasne“ sa zmenil svet. Komunisti su teraz zli a prospechari su najlepsimi kapitalistami, co nadavaju na komunistov. Oni sami neboli komunistami – boli len „u komunistov…“ Priklad: pani Lajcak, Budaj atd….dalsich si doplnte sami…

  Reply
  • 22. júna 2020 at 9:34
   Permalink

   Pane Ommi, vítejte.

   S Vaším názorem plně souhlasím. Akt DĚSIVÉ VLASTIZRADY V SSSR PŘED 30 ROKY JE TOHO JASNÝM DOKLADEM. I proto tvrdím, že ta země, která socialismus popravila, by měla učinit nápravu stavu věcí, jinak bude kapitalismus až do skonání dějin. Toto si obhájím kdekoli, kdykoli a před kýmkoli. Politika marginálů mimo Rusko ─ naprosto nehraje roli.

   K Blahovi a Ficovi. Nezapomínejme, že oba slov. politici Blaha i Fico nemohou být členy kom. strany. Proč? To je jasné, aby uživili rodinu. Já jsem členem KSČM, a proto neuživím ani sám sebe, natož kohokoli jiného. Ostatně, během doktorského studia Ľuboš Blaha pracoval v Komunistické straně Slovenska jako referent pro styk se zahraničím, za což však nedostal žádnou odměnu. Ostatně, Dr. Blaha je poslancem za SMER-SD již od roku 2012, přestože není jeho členem. A v kom. straně Dr. Blaha rovněž tak nikdy nebyl.

   Dr. Blaha zvládá polit. práci jako katalyzátor při chem. reakci, t.j. samotné reakce se neúčastní, avšak projevuje nemalý vliv na její průběh, tedy na chod polit. života na Slovensku. V tomto směru se mi Dr. Blaha jeví rozhodně férovější než doc. Fico, protože ten u komunistů byl nejen názorově, ale i jako řádný člen předlistopadové KSČ, aby posléze přešel na druhý politický břeh. I proto doc. Fico nikdy NEhlasoval proti amer. voj. přítomnosti na území Slovenska, zatímco Dr. Blaha jako vůbec jediný poslanec za stranu SMER hlasoval PROTI voj. přítomnosti NATO na Slovensku.

   Reply
   • 22. júna 2020 at 11:02
    Permalink

    Vašku,

    opravím Vás – Dr. Blaha minulý týždeň posilnil ( ? ) rady S-D …

    Reply
    • 22. júna 2020 at 12:00
     Permalink

     Martine, DÍKY za info.

     Pak je vše jasné, zůstanu jako komunista sice věren svým socialistickým ideálům, ale skončím nakonec na ulici o hrnku vody z potoka a o hrsti rýže z posledních peněz, neboť za věrnost ideálům se trestá!

     Reply
     • 22. júna 2020 at 17:44
      Permalink

      Ale Vašku,

      moudrý zemědělný lid český má takové přísloví, že :

      Dočkej času jako husa klasu….

      Dr. Blaha so svojim provokačným správaním nie len voči domácej pravici, ale dokonca voči domácemu veľko-kapitálu, Ambasáde a grejtstnejšn je na najlepšej ceste za lavínou trestných oznámení a súdnych konaní s hrozbou peňažných trestov, od tých, čo v živote nepracovali, no za „mrzký peníz“ si ich tu a po celom svete kovbojstan vydržiava v rôznych inštitútoch a nadáciách aby strážili na našom území to, čo potrebuje aby strážili.

      Takto človek nemusí byť ani komunista, môže pracovať a mať príjem – aj celkom slušný, poslanecký – no aj takýmto spôsobom hrozí jeho úplná ekonomická likvidácia.

      K tomu sa čo nevidieť ( behom nasledujúcich pár týždňov ) plánuje u nás prijať zákon o hmotnej zodpovednosti politikov. Teraz si spojte nemajetných komunistických politických nadšencov s vyššie spomínanými „bielymi linkami“ , a ako vernému fandovi celosvetového sprisahania veľkého Oka vám musí byť jasné kam to smeruje.

      O elektronickom sledovaní a elektronických peniazoch už nemusíme ( radšej ) ani hovoriť, však ?

 • 21. júna 2020 at 22:52
  Permalink

  >>>Ak nebude vladnut spravodlivost „svet nezmenite“<<< Tri krát ÁNO!!! K tomu nás nasmeroval K. Marx – ku komunistickej – sociálne spravodlivej spoločnosti. Dal nám recept aj na prvý krok – odstránenie pluralitného – subjektívneho vlastníctva a nahradenie bez podielovým – objektívnym, ktoré nemôže byť zneužite na okrádanie človeka človekom. O tom, že to je nespochybniteľné dobrý základ, kto absolvoval vnímavo socializmus nemá pochýb!!! Marx vedel, že to nebude stačiť, a preto sa trápil s Kapitálom, no nič viac nedomyslel a možno právom prehlásiť, že, preto ani kapitál nedokončil. Najdôležitejšiu kapitolu o peniazoch, ktorú Marx nedokončil, ale ani poriadne nerozpracoval, Engels len „zmastil“ z poznámok.
  Skrátka, prvý krok sme spravili, ale aj bez vyhodnotenia vyhodili na smetisko. Vyhodnotenie je v mojej knižočke "Krok späť, dva kroky vpred!", ktorú som poslal aj:
  Уважаемый господин Владимир Путин, Президент Российской Федерации.
  Настало время для человека, чтобы перестать верить в ветре и взять свою судьбу в свои руки. Завтра может быть уже поздно !
  Пришло также время отдать долг тем, кто породили, строили и положили свою жизнь за социализм, который мы бросили в мусорное ведро истории без его разумной оценки. Как я думаю, скажу словами, с которыми я закончил книгу, в которых и её начало:
  Má len 19 strán a bol by to dobrý podklad pre diskusiu, ale je zrejme nad rámec, ktorým sa zaoberá DAVDVA. Nuž, čo plačme na rozhraní medzi kapitalizmom a socializmom, lebo chcieť viac, teda socializmus preskočiť na to odvahy niet ani v diskusii!!!

  Reply
  • 21. júna 2020 at 23:14
   Permalink

   Veď sa nám už toľko nevyhrážajte vašimi knižočkami.

   Pekne ju len tu zverejnite na 5 častí ako seriál.

   Reply
  • 22. júna 2020 at 2:03
   Permalink

   Pane Sablič, zdravím Vás.

   Pokud jste napsal ruskému prezidentovi cosi ohledně obětí pro dobro socialismu, pak jste, promiňte mou upřímnost, šlápl docela vedle. Dnes je tomu přesně 79 let, kdy faš. Německo napadlo SSSR. A pozítří proběhne na Rudém nám. v Moskvě voj. přehlídka k 75. výročí osvobození Evropy od německého fašismu.

   Pane Sablič, bude to však zároveň naprosto ukázková akce PROTI SOCIALISMU. Prezident Putin totiž vydal HANEBNÝ PŘÍKAZ, aby v den 75. výročí voj. přehlídky na počest Velkého Vítězství sovětského národa nad německým fašismem ve Velké vlastenecké válce, tj. 24. června 2020, bylo ZABEDNĚNO Leninovo mauzoleum na Rudém nám. v Moskvě překližkou v barvách oligarchické strany Jednotné Rusko. Děje se tak pravidelně rok co rok právě při oslavách Dne vítězství ve Velké vlastenecké válce již od r. 2006.

   Samozřejmě, to není všechno, co ruský prezident Putin přikázal. Nesmí při oslavách v rámci Dne vítězství padnout byť jen jediné slovo o Vrchním veliteli ozbrojených sil SSSR Josefu Stalinovi, o jeho portrétech na Rudém nám. ani nemluvě. Takto se v Rusku DOSLOVA POHŘBÍVÁ historická pravda o roli socialismu v rámci Velkého vítězství SSSR nad hitler. fašismem v Evropě.

   Prezident Ruska, pane Sablič, tak dává nejen ruskému národu, ale i celému světu jednoznačně najevo, že leninská ideologie, stejně jako ideologie socialismu ─ NEMÁ V RUSKU SVÉ MÍSTO.

   Reply
 • 22. júna 2020 at 9:53
  Permalink

  Uz som to tu kdesi pisal. Ako Trump nema tu moc ako si my myslime, tak ani Putin. Obaja musia „posluchat“ tych mocipanov, ktori im pomohli sa dostat tam, kde su. Zakrytie Mauzolea nie je z putinovej hlavy. Presne tak ako nebolo vystrnadenie Stalina z Mauzolea s dovodu kultu osobnosti. Kult osobnosti nerobil Stalin, ale jeho „ritolezi“, aby sa mu vysluzili a upevnili si postavenie. Ako kazda osobnost, mal aj Stalin svojich. A tito vsetci sa predhanali ho patricne velebit do neba. Aj ostatni „vychodni“ statnici a politici tak robili, lebo to bolo v mode a aby si upevnili svoje postavenie. Chybou Stalina bolo, ze to nezatrhol. Smajchlovalo mu to….

  Reply
  • 22. júna 2020 at 11:21
   Permalink

   Pane Ommi, DÍKY za Váš názor.

   Plně s Vámi souhlasím. Dovolím si však podstatnou poznámku navíc. Za Stalina po r. 1945 ekonomika SSSR mohutněla nevídaným tempem. Stejně jako i zdecimovaná životní úroveň sovětského lidu po Velké vlastenecké s 27 milióny mrtvol (skoro ½ všech obětí II. sv. války) a desítkami miliónů mrzáků v řadách nejlepších sovětských lidí.

   Avšak za Putina? Mně by, konec konců, až tak nemuselo vadit zakrytí symbolů SSSR na Rudém nám. během každoroční voj. přehlídky, mně by dokonce nemuselo ani vadit postavení obrovského honosného paláce v Jekatěrinburku na počest Borise Jelcina z Putinova příkazu za 15 miliard rublů, ale co mně OPRAVDU VADÍ, že Rusko za Putina se ekonomicky, ale především sociálně ─ propadá doslova do hrobu. ((

   Kdekdo lže, jak prý za Jelcina v 90. letech bylo zle a jak za Putina Rusové si žijí div ne jako prasata v žitě. Jenže, za Jelcina byla ruská ekonomika 2x silnější než za Putina. I přes šílený chaos v 90. letech. A taky dolar. miliardářů bylo za Jelcina jen 6, kdežto za Putina je jich už 130, ačkoli mnohé milióny Rusů již nemají ani na jídlo, natož na zaplacení bydlení… ((

   Reply
 • 22. júna 2020 at 12:23
  Permalink

  Pane Vasek, v Rusku je presne taky kapitalizmus ako v USA. V 90 rokoch zaviedol Jelcin, na popud Clintona, najsilnejsi manchestersky kapitalizmus. Normalni obcania neboli na toto pripraveni. Vela ich pomrelo od hladu. Skoro 40% HDP sa odvadzalo na „zapad“. Dalej sa muselo podporovat Bielorusko, Moldavsko, Ukraina atd… Za Jelcina vzniklo, s dovolenim USA, 35 miliardarov, teraz ich je podstatne viac. Tito vsetci miliardari nechcu navrat socializmu. Musia posluchat USA, lebo tam maju ich $. Nechcu schudobniet a tak vytvaraju tlak na Putina. Situacia sa da riesit len malymi krocikmi. (Strana mirneho pokroku v mezich zakona). Musi odstavit miliardarov od moznosti vytvarat tlak. A tak Putin manevruje… Teda: „Vyckej casu jak hus klasu!“… A moze aj prehrat… Ale to nechcem!

  Reply
 • 22. júna 2020 at 16:04
  Permalink

  Pane Vasek, este mala poznamka na okraj, ku Stalinovi. Zakial bolo planovanie podla Stalina, teda na kusy – kvantitativne, tak bol rozvoj. Vzdy sa vedelo kolko kusov coho bude treba napr. pri stavbe sidliska. Chruscov to zmenil na planovanie podla vzoru „zapadu“ podla penazi. A uz slo vsetko dole vodou. A zacalo sa chytracit. Priklad: Zavod na vyrobu klincov mal podla planu vyrobit 200 ton klincov 100-viek. Moc sa nedarilo a aby splnil plan a boly premie, tak vyrobil 100 ton 100-viek a jeden klinec 100-tonovy. A tak chybalo hospodarstvu 100 ton 100-viek klincov…a jeden klinec 100-tonovy ostal na sklade, ten nikto nepotreboval. A premie boly… len klince nie… A podobne pripady, coho nebolo, pozna kazdy…

  Reply
 • 22. júna 2020 at 16:23
  Permalink

  Co sa miliardarov tyka, ti by mohli z ruska emigrovat. No na zapade nie su potrebni… Elita zapadu, britski lordi, s nimi jedna z 2 poschodia. A ruska miliardarska mladez, synovia a dcery, je pre nich dobra len ako zigolovia a kurwicky… A doma v rusku su NIEKTO… Joj tazky zivot to maju ti miliardari :)) To len tak na okraj…

  Reply
  • 22. júna 2020 at 17:52
   Permalink

   Pane Ommi, příjemný podvečer Vám ode mne.

   To s těmi hřebíky a víčky jste napsal hezky. Jakož i s tou rozežranou ruskou dolarovou mládeží těch na Rublovce. To, že Stalin bral ekonomiku na kusy, kg, kWh atd, a ne jako dnešní mocipáni na dolary ze spekulací na burzách, kde to amer. a britští hoši zvládají levou zadní skrze infl. mýdlové bubliny, vím více než dobře.

   Před více než 13 lety v prezidentských volbách ve Venezuele zvítězil Hugo Cháves. Jak skončil, víme. A že jeho smrt nebyla ani zdaleka přirozená, víme také. Stalin rovněž tak nesešel z tohoto světa přirozeně, to není tajemství, jak to s ním bylo v jeho posledních dnech, nebudu to raději rozvádět.

   Mimochodem, když končil Putinův politický otec Jelcin ve své funkci, bylo v RF 6 dolar. miliardářů, pan Putin je namnožil více než 20x! Opravdu, snaživý hoch, ten Putin, jen co je pravda. Však i on je dolar. miliardář. Holt, materiál vítězí nad ideou na všech frontách…

   Pane Ommi, nyní slovo ke „Stalinově kultu“ mi dovolte. Když Stalin zemřel, došlo i na jeho spořitelní knížku. Měl tam 900 rublů. Pár košil a bot, nějaký obnošený kabát, více nenašli, tedy kromě toho, v čem umřel.

   A dnes se to v Rusku hodnotí jako NAPROSTÁ NESCHOPNOST SOUDRUHA STALINA PODNIKAT A ZBOHATNOUT, takže ve výsledku ruská zlatá mládež řehtá jako koně, nakolik byl Stalin uboze nemajetný a trapný. Pravda, jaksi se dnes v ruských školách nevyučuje, že ZÁSLUHOU JOSEFA STALINA BYL ZAVEDEN ZLATÝ SOVĚTSKÝ RUBL. A že zásluhou Stalina, pod jehož vedením porazili Sověti faš. bestii v jámě lvové, tedy v Berlíně, jaksi tedy ona současná zlatá ruská mládež se chová jako dobytek.

   A směnný kurs dolaru vůči sov. zlat. rublu? Budu stručný, jak jen mohu. Před zavedením zlat. rublu to bylo 1:14, pak, od r. 1950, až do Stalinovy smrti v březnu 1953, to bylo 1:4, tedy 3½x více!!! Pak zásluhou soudruha Chrušče opět 1:14. Bez komentáře… Takže, Pane Ommi, PROČ Stalin předčasně odešel do věčných lovišť, již víte.

   Reply
 • 22. júna 2020 at 21:20
  Permalink

  Pan Vasek, aj Vam prekrasny vecer.
  Ja pokladam za najvacsi prinos svetu Stalinovu ustavu SSSR z 1936. Najhlavnejsie body som napisal vyssie ako podnet Blahovi… Co sa Putina tyka, plati pre neho presne to, co aj pre niektorych inych… Najdite lepsieho….
  Najprv je Putin…… potom dlho, dlho, dlho nic a potom zas len Putin. Jediny, kto z ruskych politikov, sa stara, aby sa Rusko nerozpadlo, neostalo koloniou „zapadu“ a nebolo zatiahnute do priamej vojny s USA – NATO. Chapem, ze je to, pre jeho opoziciu, primalo… USA-politici im prislubili vela rezanych papierikov….

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *