Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Venezuela sa môže stať novou rozbuškou pre svetový konflikt.

NA PRAHU SVETOVEJ VOJNY?

Svet sa rozdelil na dva tábory.

Na jednej strane USA a jej satelitné režimy, žiaľ, vrátane európskych vlád, ktoré sa takto dostávajú do polohy nesvojprávnych kolónií. Spolu s gangsterskými režimami ako je Brazília, Paraguaj, Honduras či Guatemala. Blahoželám.

Na druhej strane sa vytvára aliancia mocností, ktoré dlhodobo obhajujú princíp národnej suverenity a odmietajú liberálny imperializmus Západu. Ide o Rusko, Čínu, Irán, Turecko a ľavicové latinsko-americké vlády Mexika, Bolívie či Kuby.

TU NEJDE O VENEZUELU

V Bezpečnostnej rade OSN proti sebe stoja západné mocnosti a Rusko s Čínou. A ani jedna strana neustúpi – lebo ide o to, či zvíťazí filozofia amerického policajta alebo filozofia národnej suverenity.

A vie to každý. Tu nejde o Venezuelu, ale o budúcnosť sveta.

Ak USA bude vo svojich pokusoch o prevrat pokračovať, môže z toho vzniknúť opäť tzv. proxy vojna, v ktorej budú umierať Venezuelčania, podobne ako pred nimi Ukrajinci či Sýrčania – a pritom pôjde o geopolitický spor veľmocí.

BUDETE BOMBARDOVAŤ POLOVICU AFRIKY ČI ARABSKÉ AUTOKRACIE?

To, že je Venezuela ekonomicky na dne, nie je podľa medzinárodného práva dôvodom na zahraničnú intervenciu.

Podobné zámienky si už USA vyskúšali stokrát (spomeňme na fašistický puč Pinocheta v Čile), ako oni vlastne len zachraňujú úbohé krajiny pred hladom a biedou – lebo to, že ďalšie desiatky krajín vo svete je dramaticky chudobnejších, je jedno, keďže nemajú ropu, že?

Zámienkou na intervenciu nemôžu byť ani demokratické deficity, lebo to by už dávno americké bombardéry museli zasahovať v despotickej Saudskej Arábii, kde nemajú demokraciu ani náznakom, no namiesto toho Američania so Saudmi obchodujú so zbraňami a pusinkujú sa s krvavým islamistickým režimom.

IT´S OIL, STUPID!

Všetky tie ideologické rečičky o demokracii a ekonomickej prosperite si môžu Američania – ako vždy – strčiť niekam. Ide o ropu, o nič iné. Nikto na svete nemá také zásoby ropy ako Venezuela. Preto chcú dostať Caracas pod kontrolu!

A nikto na svete nevytáča Američanov ako práve chávistický režim, ktorý desaťročia pomáha ľavicovým vládam v Latinskej Amerike vytvárať protitlak proti americkej hegemónii. Prachy a geopolitika. O nič iné nejde.

BEZ NÁRODNEJ SUVERENITY ZAVLÁDNE CHAOS

To, čo sa dnes deje okolo Venezuely, má svoje geopolitické dôsledky a Západu sa nebudú páčiť:

Po prvé, Američania sa rozhodli, že budú určovať, kto kde bude vládnuť. Už nie skryto, ale na hulváta. Ale tým pádom to isté právo môžu chcieť aj Rusi a Číňania.

Ak je možné, aby sme na základe našich predstáv o demokracii zbavovali moci politikov v cudzích krajinách, potom vlastne USA získavajú žolíka na násilnú zmenu vlády zhruba v troch štvrtinách krajín sveta, kde nevládne plnohodnotná demokracia. A toto je proste šialené!

TRUMP VYHRAL VOĽBY PODVODOM – ČO KEBY TAK ČÍNA TRVALA NA ZMENE AMERICKEJ VLÁDY?

V ktorejkoľvek ázijskej, africkej či juhoamerickej krajine si Američania môžu dôjsť s tankmi a povedať: však vy nie ste demokrati, tak my vám povieme, kto bude vládnuť.

V praxi by to ironicky znamenalo, že aj Číňania môžu vzniesť pochybnosti nad tým, či Donald Trump v USA nevyhral voľby podvodom (samo americké vyšetrovanie napovedá, že áno), a teda požadovať jeho výmenu. To už by sa asi našim drahým americkým priateľom nepáčilo, že?

AK TO PREJDE AMERIČANOM, PREČO NIE RUSOM?

Pod druhé, končí sa rozprávka o zlom Rusku, ktoré nerešpektuje národnú suverenitu Ukrajiny.

Ak je možné, že USA pod rôznymi ideologickými zámienkami narúšajú suverenitu Venezuely, prečo by potom Rusi nemohli narúšať suverenitu Ukrajiny pod zámienkou, že chránia svojich ruských blížnych a svoju bezpečnosť.

Ak národná suverenita odrazu prestala platiť ako princíp medzinárodného práva, potom sa Západ môže darmo sťažovať na Rusov – blbé, čo?

PREČO REŠPEKTOVAŤ SUVERENITU ŠPANIELOV?

Pozrite sa napríklad na Španielov, ktorí momentálne dávajú Venezuelčanom odpudivé ultimáta, akoby sme sa šmahom ruky vrátili pred Simona Bolívara niekam do 18.storočia. Hnusný imperiálny inštinkt.

Mňa by len zaujímalo, čo to doteraz španielska vláda tárala o svojej suverenite, keď sa v Európe iné vlády zastávali Kataláncov. Takže takto si to predstavujete, amigos, so suverenitou? Že sa budete vyhrážať Venezuele?

No dobre, takže odteraz, milí moji, je katalánsky problém problém celého sveta a nech sa páči – dajte Kataláncom štát! Ak nedokážete rešpektovať národnú suverenitu iných, potom si nezaslúžite, aby niekto rešpektoval tú vašu!

ČAKÁ VÁS MIGRAČNÁ VLNA, MOJI, TAK SI TO UŽITE

Rozohrala sa nebezpečná hra, ktorá môže skončiť prelievaním krvi vo Venezuele. Tak ako na Ukrajine, v Iraku, v Sýrii, Líbyi… Môže to trvať roky a môže to rozvrátiť celú Latinskú Ameriku.

A keď sa potom začne do USA valiť migračná vlna, ako pred pár rokmi do Európy, potom si môže Trump búchať hlavu o ten svoj óóóbrovský múúúr. Magor!

NIČ UŽ NEBUDE AKO PREDTÝM

Západ robí osudovú chybu. Likviduje medzinárodné právo. Riskuje strašnú vojnu. A ponúka Rusku a Číne ideálnu príležitosť stať sa ochrancom suverenity národných štátov po celom svete, kde sa trasú zo západného imperializmu.

Celý svet sa spojí proti Západu – zo strachu pred americkou intervenciou.

Školácka chyba USA a EÚ. Ktorá môže skončiť svetovým konfliktom.

Každý, kto chce chrániť národnú suverenitu Venezuely, chráni svetový mier. A každý, kto sa postavil na stranu Západu, postavil sa na stranu zla, chaosu a vojen. Je to jednoduché ako facka.

Suverenita a mier!

Ľuboš Blaha

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


19 thoughts on “Ľuboš Blaha: Sme na prahu svetovej vojny?

 • 27. januára 2019 at 17:19
  Permalink

  Tento človek je svojprávny? Netrpí náhodou duševnou chorobou? Inak sa totiž jeho nelogické pokrútené drísty jednoducho nedajú interpretovať.

  Reply
 • 27. januára 2019 at 18:07
  Permalink

  Z napísaného sa dá usúdiť, že pisateľ komentára k článku niečim trpí. Kto mu pomôže?

  Reply
 • 27. januára 2019 at 20:42
  Permalink

  bravo ,,len tak dalej,,pisat pravdu je proti nim najlepsia zbran

  Reply
  • 27. januára 2019 at 20:54
   Permalink

   Veru písať pravdu je najlepšia zbraň. Len v článku žiadnu necítiť. Iba nezmysly a výmysly.

   Reply
   • 28. januára 2019 at 0:35
    Permalink

    Jankech, absolútne nikoho tu nezaujíma váš primitívny názor. Choďte smradiť a trollovať niekam inam, lebo ste otravný a leziete tu všetkým na nervy. Máte predsa svoje pravičácke stránky, kde máte plno možností hejterskej realizácie, tak odpáľte smradiť niekam inam!

    Reply
    • 29. januára 2019 at 21:41
     Permalink

     Pán Perný.
     Nemôžete sa báť opozičných názorov ak je pravda na Vašej strane.
     .
     Ale mimochodom. Ten vysnívaný ľavičiarský sen začína vyháňaním tých čo majú iný názor?
     No tak sa asi sloboda a prosperita vybudovať nedá. Dokonca ani pre tých čo ju takto budujú.
     Ale aspoň viem za čo bojujem pán Perný.

     Reply
     • 29. januára 2019 at 22:43
      Permalink

      Daniel Jankech, problém je len v tom, že to nie sú opozičné názory, ale názory na úrovni 14 ročného dieťaťa. A viete, ako to vypadá, ak sa ročné decko zamieša do diskusie dospelých, že ho jednoducho neberú do úvahy. To je aj Váš problém, nikto Vám nevenuje pozornosť – a to nielen tu, ale aj v iných médiách.

      Ja som liberál, ja rešpektujem ľudskú individualitu. Pozrite sa, Daniel, nemyslím si, že ste zlý človek a Vaše úmysly nepokladám za zlé. Len to, ako to prezentujete, Vám nikde neprejde a takmer 100 percent ľudí Vás odmietne . Je to výzva pre Vás, dozrieť a začať prezentovať to, čo je vo Vašej osobnosti skutočné, ľudské, nie falošné, zdeformované, čo prezentujete navonok a čo ľudia odmietajú.

      Pochádzam z mnohodetnej robotníckej rodiny a rozumiem Vášmu prostrediu, stalo sa tam niečo, čo Vás odchýlilo od cesty, ktorá je pre Vás vlastná. Podľa mňa ste v podstate ľavicového zamerania, alebo skôr by som to povedal, že hľadáte niečo, čo nie je ľavicové ani pravicové. Ja s tým nemám problém, ako som už napísal, aj komunizmus nie je ľavicová spoločnosť, ale komplexná spoločnosť, ktorá má svoju ľavicu aj pravicu. Ja sa pokladám síce za revolučného ľavičiara, ale len z hľadiska orientácie na pokrok, budúcnosť. Ale to chápem ako osobnú orientáciu z hľadiska môjho robotníckeho prostredia, ale pri nazeraní na spoločnosť ju chápem ako celistvú, ľavicovo-pravicovú.

      Pokúste sa aj Vy svoju pozíciu posunúť mimo svojich osobných krívd, bolestí, pretaviť ich do múdrosti, mravnej vyzretosti, pozitívneho vzťahu k ľuďom, ľudia si Vás budú vážiť, prijmú Vás do svojho spoločenstva, budú Vás pokladať za svoju neoddeliteľnú súčasť. Nie ako teraz, ste prakticky všadiaľ vydedencom a to vo Vás iba prehlbuje zatrpknutosť, odpor.
      Ak ste si mohli všimnúť, tu Vás ľudia neodsudzovali ako netvora, v podstate Vás aj tolerujú, aj by Vás prijali, ale nie s tým Vaším odľudšteným prejavom, ktorý Vám neprejde ani u pravice, ani u ľavice.

      Je to len na Vás, ja osobne nemám s Vami problém diskutovať, ale určite nie v aktuálnej podobe. V tejto podobe, v akej sa prezentujete, ste pre mňa jednoducho nezaujímavou osobou, v prejavoch ktorej nedokážem nájsť ani štipku niečoho zaujímavého. Ale ako hovorím, nemusí to tak byť, myslím, žeby trochu tak aj túžite sa stať členom tohto spoločenstva.

     • 29. januára 2019 at 23:11
      Permalink

      Vy neprezentujete názor, Jankech, Vy hrubo urážate, dehonestujete, ponižujete…
      Niekoľko Vašich „názorov“:
      „Tento človek je svojprávny?“/ na adresu pána Blahu/
      „Netrpí náhodou duševnou chorobou? Ten potrebuje liečbu. Najlepšie na uzavretom oddelení.“/na adresu pána Veltiša/
      „Titulovaný magor“/na adresu pána Ondriáša/
      Aj mne ste naložili, ani neviem, čo vybrať, veď Vy niečo pridáte.
      Ste úbohý, primitívny, cynický, nenávistný…! Nemáte úctu k človeku!
      Vráťte sa k svojim!

  • 27. januára 2019 at 21:29
   Permalink

   nikto!
   Dobrý komentár, slovo je zbraň, humánna — nezabíja.
   Súhlasím s Vami: „… ,,len tak ďalej ,,písať pravdu…“, aby nezačali rozprávať tie skutočné zbrane.
   „Kto nepracuje pre mier, pracuje proti nemu.“/Suttnerová/
   Dobrý článok !!!

   Reply
   • 27. januára 2019 at 22:44
    Permalink

    Súdružka Slavomíra.
    Pre Vás je každý článok súdruha Blahu dobrý. A budete s ním súhlasiť aj vtedy, ak bude tvrdiť že psie exkrementy sú zákusok.

    Reply
   • 30. januára 2019 at 7:49
    Permalink

    Pán Antal.
    Vážim si toho že ste mi venovali toľko času vo Vašom príspevku. Je v ňom však dosť veľa domnienok a omylov. Len jeden postreh je celkom správny. Nie som žiadny krutý pravičiar. Problém je, že aj keby som sa medzi touto komunitou takto prezentoval, nie sú ochotní to akceptovať, keďže sa domnievajú, že k ľavici apriori patrí obdiv k darebáckym štátom a totalitným režimom ako sú Rusko,Venezuela, Kuba či dokonca Severná Korea, kde sa nedá v princípe vôbec hovoriť o ľavici.
    Nediskutujem tu preto aby som bol prijatý do nejakej komunity ktorá je zviazaná takým striktným mantinelizmom. Som presvečený že tu treba oponovať už iba preto, aby sa takáto uzatvorená komunita zvykla aj na iné názory.
    Teraz k Vašim omylom.
    – Neventilujem tu žiadne krivdy, ale bránim slobodu slova a prosperitu.
    – Nesnažím sa o prijatie do nejakého spoločenstva. Sám som členom niekoľkých spoločenstiev, a skôr mám problém s tým že sa chce z okolia každý so mnou kamarátiť, čoho si vážim, ale občas to otravuje:)
    – Nehľadám niečo čo nie je ľavicové alebo pravicové. To čo chcem dosiahnuť( a je to dávno nájdené) je sloboda, prosperita, spravodlivosť a pravda. Toto je samozrejme pre každého angažovaného človeka večné hľadanie a môže priniesť len väčšiu či menšiu mieru napĺňania týchto hodnôt.
    K tomu môžem dodať len túto záverečnú myšlienku: “ Cieľ ktorý sa nedá dosiahnuť mravným spôsobom nemôže byť správny cieľ“
    Preto ani socializmus v tej podobe ako ho tu prezentujú niektorí diskutéri nemôže byť morálny a ani správny.

    Reply
    • 30. januára 2019 at 9:02
     Permalink

     Dobre, Daniel, ešte jedna otázka: V akej podobe by ste prijali socializmus?

     Reply
     • 30. januára 2019 at 13:55
      Permalink

      Pán Antal.

      Nemýľte si pán Antal pojmy.
      Som za sociálny štát. Nie za socializmus.
      Socializmus nemožno vybudovať bez pošliapania základných ľudských práv ako je právo na slobodu, právo na slobodné nakladanie so svojim majetkom, či práva na ľudskú dôstojnosť či život.
      Mimochodom často sa pýtam tých čo chcú socializmus, že ako ho chcú dosiahnuť, ale oni mi na túto otázku odpovedať nevedia.
      Samozrjeme to čo buduje SMER nie je ani len v náznakoch sociálny štát. To sa len tak nálepkuje. Vlaky zadarmo v protiklade k rozkradnutým nemocniciam, kde sa k človeku správajú ako k dobytku a na sprchu je poradovník ráno o piatej, nie je sociálnym štátom. Pod sociálnym štátom si samozrejme nepredstavujem len naplnenie elementárnych materiálnych potrieb, ale sociálny štát musí zabezpečovať aj ľudskú dôstojnosť. Na to sa žiaľ akosi zabúda. Stačí že „zadarmo“ a už to nazývajú sociálnym štátom.
      .
      Socializmus pán Antal prehral na celej čiare a už takmer nikde neexistuje. To je fakt, nech sa ako chcete snažiť kritizovať trhové hospodárstvo. Ale na vybudovanie sociálneho štátu je potrebné predovšetkým prosperujúcu ekonomiku z ktorej sa dá cielene podporovať slabšie sociálne skupiny.
      Ale to by bolo p. Antal na veľmi dlho.
      Sny o socializme sú iba snami.
      Ešte dodatok. Ak by slečna Devana prežila život v socializme na vlastnej koži, tak by také hlúposti nepásala.

   • 30. januára 2019 at 7:54
    Permalink

    Pekný deň súdružka Slavomíra.
    Vy mi nikdy neodoláte pani Slavomíra. Vždy nejaké to slovko utrúsite.
    K uvedenému čo ste napísali.
    .
    Poznáte to príslovie: „Na hrubé vrece hrubú záplatu?“
    Niektoré naozaj veľmi vyšinuté názory ( no to by ešte nebolo až také strašné) alebo bohapusté klamstvá aké so zlým úmyslom šíri súdruh Blaha ( a niektorí) , asi neznesú akademický slovník.

    Reply
  • 24. novembra 2019 at 17:36
   Permalink

   Pravda vždy kole oči tým ľuďom ktorí maju na očiach šupiny.

   Reply
 • 28. januára 2019 at 0:35
  Permalink

  Slavomíra, vôbec sa s ním nebavte a nestrácajte s ním čas. Jeho jedinou úlohou je trollovanie našej stránky.

  Reply
  • 29. januára 2019 at 21:43
   Permalink

   Pán Perný.
   Zobuďte sa.
   Som tu podpísaný a nikto ma neplatí, preto nie som troll.
   Ale som presvedčený že potrebujete cítiť aj pohľad z iného uhla.
   Alebo máte strach že sa Vám Vaša pravda zrúti?

   Reply
 • 29. januára 2019 at 8:35
  Permalink

  „Každý, kto chce chrániť národnú suverenitu Venezuely, chráni svetový mier. A každý, kto sa postavil na stranu Západu, postavil sa na stranu zla, chaosu a vojen. Je to jednoduché ako facka.“ – píše pá Bla-bla-blaha. Tak by ma zaujímalo,ako bude chrániť suverenitu Venezuely naša vláda a jej najsilnejšia strana,v ktorej pán autor „bezpečne“ drží tak vzácne hlasy skutočných ľavičiarov.Vďaka čomu sú naše autenticky ľavicové strany stabilne v pásme zabudnutia… A pritom takmer celá ľavicová scéna tohoto pána adoruje a ich potenciálny volič tomu tlieska! Pre mňa absurdita non plus ultra.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *