Ľuboš Blaha, Soňa Valovičová a Jalal Suleiman pripomínajú tragickú smrť Ernesta Che Guevarru

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Deviateho októbra 1967 v La Higuera, Bolívia zomiera v zajatí CIA najznámejší revolucionár všetkých čias Dr. Ernesto Guevara, všeobecne známy ako Che Guevara, argentínsko-kubánsky lekár a marxistický revolucionár.

Ľuboš Blaha: Písal sa rok 1966. Pred odchodom do Bolívie sa prišiel rozlúčiť so svojou mladou rodinkou. Z Česko-Slovenska prišiel kompletne zmenený – museli ho zamaskovať na nepoznanie. Americkí tajní agenti po celom svete naňho striehli a chceli ho vidieť mŕtveho. Bol najväčšou hrozbou pre USA – bol symbolom kubánskej revolúcie, amerického poníženia a protikoloniálneho zápasu po celom svete. Svojou odvahou dokázal strhnúť celé národy proti americkému imperializmu. Báli sa ho. Nenávideli ho. Pred odchodom do Bolívie ho zamaskovali tak, že ho ani jeho malé deti nespoznali. Tak to malo byť.Nemohol im povedať, že je ich otec, aby to nikde neprezradili. Operácia musela byť absolútne utajená. Vedela to len Aleida, jeho krásna manželka. Deťom povedala, že ich došiel pozrieť strýko Ramon. Malá dcérka sedela strýkovi Ramonovi na kolenách a on na ňu s láskou hľadel. Tušil, že ju vidí naposledy. Stískal ju. Tíško sa s ňou lúčil. Poslednýkrát doma s rodinkou. Odrazu sa malé dievčatko zakradlo k mamine a hovorí: „Mama, myslím, že ujo Ramon sa do mňa zaľúbil“.

Z očí mu vytryskli slzy. Aj Aleida plakala… Dievčatko sa čudovalo, prečo obaja plačú. Na druhý deň navždy opustil Kubu. Odišiel do Bolívie, aby naplnil svoj sen, ktorým bolo oslobodenie Latinskej Ameriky, vrátane jeho rodnej Argentíny. Revolúciu mal spustiť v Bolívii, v chudobnej krajine, v ktorej oligarchovia s podporou USA kruto zotročovali roľníkov a Indiánov. Bojoval proti presile. Ako vždy. No tentoraz s trpkým koncom. V spolupráci s agentmi CIA ho dolapila bolívijská armáda. Bez súdu ho popravili. Práve v tento deň – 9. októbra 1967. Nemal ani štyridsať rokov. Jeho malá dcérka ho už nikdy nevidela. V liste na rozlúčku svoje deti prosil, aby nikdy nemysleli len na seba a vždy bojovali proti akejkoľvek nespravodlivosti, nech sa deje komukoľvek na tomto svete. Američania nechali zavraždiť partizána – no stvorili legendu. A tá ich máta dodnes. Zomrel za svoje ideály, pre ktoré obetoval všetko. Nevidel vyrastať svoje deti. Všetkého sa vzdal, aby bojoval za lepší svet, v ktorom nebude chudoby, nerovnosti ani imperiálnej poroby. Bojoval za vlasť, za socializmus, za slobodu. Comandante Ernesto Che Guevara. Hrdina. Múdri ľudia vedia, že Che bol človek s veľkým Čé. Nevzdelaní ľudia preberajú americkú propagandu z korporátnych médií.
Robia z neho vraha, robia z neho teroristu, robia z neho monštrum. V skutočnosti bol partizánsky veliteľ, ľavicový intelektuál a jeden z najväčších bojovníkov za spravodlivosť, aký sa kedy narodil.

Bojoval za chudobných a slabých, bojoval za utláčané národy, bojoval proti americkým zločinom.A áno, zabíjal. To partizáni robia, keď vo vojne bojujú proti diktatúram. Aj tí naši to robili, keď bojovali s fašistami – a dodnes sú naši hrdinovia.Che Guevara dodnes inšpiruje pracujúce masy po celom svete a preto sa ho mocní dodnes boja. A preto ho dodnes špinia. No nepomáha. On je inšpiráciou pre milióny po celom svete – aj pre mňa. Keď mi tak niekedy sedí na kolenách moja malá dcérka, viem len jedno: nemal by som silu od nej odísť. Rodina je pre mňa všetkým. Che túto silu mal. Bol výnimočný. Bol ten najpravdivejší revolucionár. A bude inšpirovať nové a nové generácie rebelov – bude vzorom pre ľudí ešte dávno po tom, čo budú všetci jeho hejteri mŕtvi a zabudnutí. On v skutočnosti – vyhral. A jeho dcérka je naňho hrdá. HASTA SIEMPRE, COMANDANTE!

Soňa Valovičová: Dnes je to 53 rokov, čo CIA zavraždili Ernesta CHE Guevaru. Odkaz tohto hrdinu v našich srdciach žije ďalej.
„HASTA LA VICTORIA SIEMPRE“

Soňa Valovičová
TAK ZOMIERAJÚ ANJELI
/venované Che Guevara /

Anjeli z nebies zlietajú
V opare bielej hustej hmly
Ich jediné je poslanie –
Chrániť nás od zla, od biedy

A v celých tých tisícoch liet
Našich duší sú lucernou
Ich obetou my vidíme
V tme úbohosti a hriechov

Zomierajú však anjeli
V bahne Ich krídla tou cestou
My nevieme či u nich strach
No zlo víťazí každým dňom

Však popri mŕtvych idú vpred
A stále ešte veria v nás
Ach, keby sme my chápali
Že zomierajú Len za nás!

SVS
/máj 2018/
zbierka – Svitanie

Jalal Suleiman: Dnes si pripomíname deň, keď bol v Bolívii v roku 1967 popravený revolucionár, jedna z najznámejších osobností antikapitalistického odboja, Che Guevara, vzor a inšpirácia mnohých tých, ktorí sú politicky a historicky vzdelaní a uvedomelí. Po viac, ako 53 rokoch od jeho popravy veríme, že odkaz Che Guevaru a jeho súdruhov nestratil nič na svojej hodnote. Česť Tvojej pamiatke, súdruh náš. Smrť nepriateľom utláčaných más a ľudí, vyhnaných na okraj spoločnosti.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “Ľuboš Blaha, Soňa Valovičová a Jalal Suleiman pripomínajú tragickú smrť Ernesta Che Guevarru

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *