Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Lebo sranda musí byť, aj keď na chlieb nebude…

Ide o to, ako sa predviedol britský komik Ricky Gervais ako hostiteľ a moderátor na odovzdávaní cien Zlatý glóbus 5. 1. 2020. Myslím, že o tom písal dosť aj hlavný prúd, takže to neuniklo vašej pozornosti, no nevidel som, že by to niekto v našich končinách dal celé a bez mejkapu usmerňujúcich komentárov. Nový rok nám nejako srandovne nezačal, tak to dávam sem, aj s nádejou, že to nebude len jedna lastovička, čo nerobí leto.

Ahojte a vitajte na 77. ročníku odovzdávania cien Zlatý glóbus, naživo z hotela Beverly Hilton, tu z Los Angeles. Volám sa Ricky Gervais, (aplauz) ďakujem.

Poteším vás správou, že toto je posledný raz, čo uvádzam toto odovzdávanie cien, takže už mi je všetko jedno. Srandujem. Vždy mi bolo všetko jedno. Zjavne aj NBC je všetko jedno – piaty raz. Narážam na to, že Kevina Harta vyhodili z Oskarov za nejaké urážlivé tvíty – ahoj?

Mal som šťastie, že zahraničné tlačové oddelenie Hollywoodu nerozumie poriadne po anglicky a nemajú poňatia, čo to je Twitter, a tak som faxom dostal ponuku na tento štek. Tak si tu schuti zakričte, zasmejte sa na vlastné útraty. Pochopte, je to len sranda. Všetci čoskoro zomrieme a ďalší diel nebude, takže myslite na to.

Ale všetci vyzeráte skvele, všetci takí vyfintení. Priviezli ste sa sem v limuzínach. Tiež som sem dnes prišiel limuzínou a jej ŠPZ dala vyrobiť Felicity Huffman. (narážka na túto aféru, šum v sále) Nie, čušte. Je mi ľúto jej dcéry, jasné? Musel to byť pre ňu najtrápnejší životný zážitok. A jej tatko hral v Divých sviniach (Wild Hogs).

Dnes večer tu máme mnoho veľkých celebrít. Legiend. Ikon. Hľa len tento jeden stôl – Al Pacino, Robert DeNiro … malý Yoda. Aha, to je Joe Pesci, pardon. Mám ťa rád, chlape. Nebi ma. Ale dnešný večer nie je len o ľuďoch pred kamerou. V tejto sále je niekoľko zo svetovo najvýznamnejších riaditeľov televízií a filmu. Sú tu ľudia z každej oblasti. Všetci majú spoločné jedno: naháňa im hrôzu Ronan Farrow. Ide po vás. Keď už hovorím o vás, čo ste tu perverzáci, tento rok sa nám roztrhlo vrece s pedofilnými filmami. Surviving R. Kelly, Leaving Neverland, Two Popes.(šum v sále) Čušte, držte huby. Nič ma nezaujíma, kašlem na to.

V hlavných kategóriách mnoho talentovaných, čo sú farební, vyšlo naprázdno. Smola, že s tým sa nedá nič robiť. Zahraničné tlačové oddelenie Hollywoodu je plné rasistov. Piaty raz… Takže, chystali sme sa tento rok na oceňovanie In-Memoriam, ale keď som videl ten zoznam ľudí, ktorí zomreli, nebolo v ňom dosť diverzity. No nebolo, väčšinou to boli belosi a podľa mňa, ale nie, čo ma po tom. Možno na budúci rok. Uvidíme, čo sa stane.

Filmy už nikoho nezaujímajú. Nikto nechodí do kina, už nikto nepozerá klasickú televíziu. Všetci pozerajú Netflix. Celú túto show by som mohol vybaviť jediným vstupom: „Blahoželám, Netflix, vyhral si všetko. Dobrú noc.“ Ale to nejde, musíme to tu natiahnuť na tri hodiny. Mohli by ste si namiesto toho urobiť pekný večer pri prvej sérii Afterlife (Po živote). Je to o chlapovi, čo sa chce zabiť, lebo jeho žena zomrela na rakovinu a stále je tam viac srandy ako v tejto show. Teraz niečo prezradím, pripravuje sa druhá séria, takže ten chlap sa zjavne nezabil. Presne ako Jeffrey Epstein. (zahučanie v sále) Držte huby. Viem, že to bol váš kamarát, ale kašlem na to.

Teraz vážne, väčšina filmov je hrozných. Nudných. Sú to remaky, pokračovania. Počul som klebety, že má byť aj pokračovanie k Sofiinej voľbe. Zas tam bude Meryl a niečo v tom zmysle, že „dobre, tak  tentoraz to budeš ty“. Z najlepších hercov všetci prebehli na Netflix, HBO. A tí, čo ostali robiť filmy v Hollywoode teraz nakrúcajú fantasticko-dobrodružné blbiny. Nosia masky, kapucne a totálne obtiahnuté úbory. To, čo robia, už nie je herectvo. Dva razy denne chodia do telocvične, berú steroidy, fakt. Máme cenu aj za najhorší brak? Nevadí, aj tak vieme, kto by to vyhral.

Martin Scorsese niečo nového doplnil k svojim kontroverzným komentárom o franšíze Marvela. Povedal, že nie sú skutoční producenti filmov a hovorilo sa niečo o tematických parkoch. Má pravdu. Hoci neviem, prečo sa tak drží tematických parkov. Je malý na húsenkovú dráhu, je šťúply. Irishman (Ír) bol skvelý. Skvelý a úžasný. Dlhý, ale skvelý. Nebol to jediný vydarený film. Once Upon a Time in Hollywood (Vtedy v Hollywoode), trvá skoro tri hodiny. Na premiére bol aj Leonardo DiCaprio a keď film končil, jeho frajerka (22) už bola k nemu pristará. Asi ako princ Andrew, „Leo, kamarát, ideš! Veď ti ešte len ťahá na päťdesiatku.“

James Corden sa musel predvádzať ako taký tučný (píp). Hral aj vo filme Cats (Mačky). Nikto to nepozeral. Recenzie, strašné. Videl som jednu, kde bolo: „Mačky nemohlo stretnúť nič horšie, snáď len psi.“ Ale dáma Judi Denchová ten film zastávala, že sa do tej roly narodila, lebo zo všetkého najradšej sa váľa po koberci, vystiera nohy až k hlave a dávi… chuchvalce srsti. Ona je stará škola.

Dnes som tu naposledy, tak je všetko jedno.  Apple vrazila na televíznu scénu s The Morning Show, to je výborná dráma o vznešených veciach a aké je dôležité robiť správne veci, a robí ho spoločnosť, ktorá má manufaktúry v Číne. Hej, vy hovoríte, že ste progresívni, ale tie spoločnosti, ktoré vás platia, čo robia v Číne – neuveriteľné. Apple, Amazon, Disney. Keby Islamský štát spustil streamovaciu službu, hneď by ste volali svojmu agentovi, vari nie?

Takže, ak dnes večer získate nejakú cenu, tak to nezneužite na politický prejav. Nemáte na to, aby ste verejnosť o niečom poučovali. O skutočnom svete nemáte ani šajnu. Väčšina z vás nebola v škole ani toľko ako Greta Thunbergová.

Takže ak dostanete cenu, nacupitáte sem, zoberiete si svoju sladkú odmenu, poďakujete svojmu agentovi a svojmu božstvu a odpálite do p…(píp), jasné? Beztak to máme na tri hodiny.


.

V komentároch hlavného prúdu, celý svet obletela grimasa Toma Hanksa, lebo bolo treba ukázať, akú nevôľu Ricky Gervais vyvolal v publiku. Úprimne, mne to pripadá tak, že Tom si musel zahryznúť do obidvoch pier, aby nevybuchol do rehotu.

.

.

Lebo väčšina záberov zo sály ukazovala, ako sa herci, o ktorých bola reč, bavia. Aj kamarát Leo:

.

Lebo, úprimne, koľkým v sále v tom momente odľahlo, že ich hlavný prúd neroznosí, ak nepovedia pri ďakovačke žiadnu politickú duchaplnosť.

A nielen tam v sále. Videl som mnoho komentárov, napríklad tu v The Spectator, kde otvorene napísali, že to Ricky Gervais povedal za nás všetkých. Že sme už unavení stále počúvať o uhlíkovej stope, feminizme a podobných veciach, a to od ľudí, ktorí na to zvysoka kašlú. Gervais im nastavil zrkadlo a možno sa veci začnú otáčať a celebrity si lepšie premyslia, kým niečo na verejnosti vypustia z úst.

Podľa The Globe and Mail bola táto úvodná reč dokonale premyslená. Bežní ľudia totiž často prevracajú oči, keď celebrity moralizujú na pódiu. V tej chvíli sú to amatéri, ktorí sa hrajú na expertov a vari každý, okrem nich, to vidí. Gervais to v rozhovore po udalosti povedal na rovinu:

„Mal som byť v úlohe chlapíka, čo sedí doma pred obrazovkou a ktorého nepozvali na ten banket. Presne o to šlo.“

.

———————————————————————

Písané pôvodne pre: https://poznamkypanabavora.wordpress.com/ (upravené)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Marián Moravčík: Ako Hollywood dostal po nose

  • 14. januára 2020 at 11:27
    Permalink

    Holýwood !

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *