Medzinárodný deň múzeí v Ruskom centre v Prešove

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


V roku 1977 generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí v Moskve a Leningrade vyhlásila 18. máj za Medzinárodný deň múzeí. Cieľom tohto dňa je prilákať do múzeí čo najviac ľudí a zvýšiť záujem o umenie a kultúru. Tento deň je spätý s množstvom osobitých podujatí a exkurzií, napr. Noc múzeí. Od roku 1978 sa Medzinárodný deň múzeí oslavuje vo viac ako 150 krajinách sveta.

30. mája sa pri tejto príležitosti v Ruskom centre Prešovskej univerzity v Prešove uskutočnila prezentácia najvýznamnejších múzeí Ruska. Ruské centrum navštívili študenti Univerzity 3. veku, ale aj iní milovníci ruského umenia a kultúry. Hostia sa dozvedeli, že v Moskve sa nachádza viac ako 400 múzeí, v Petrohrade viac ako 200 a na Slovensku je to len okolo 70 múzeí.

Prezentácia bola zameraná najmä na najznámejšie múzeá Ruska, ako sú Ermitáž, Kunstkamera, Štátne historické múzeum, Štátne múzeum výtvarného umenia A. S. Puškina, Múzeum kozmonautiky, Štátna Tretiakovská galéria, Centrálne múzeum Veľkej Vlasteneckej vojny a ďalšie známe múzeá Ruska.

Spomenuli sme aj menej tradičné múzeá, napr. Múzeum ruské válenky, Múzeum histórie vodky, Štátne múzeum histórie Gulagu a Múzeum jantáru (Kaliningrad). Prezentácia bola doplnená virtuálnymi exkurziami, kde návštevníci Ruského centra mohli uvidieť konkrétne expozície múzeí.

Slovo múzeum pochádza z gréckeho slova mouseĩon, čo v preklade znamená chrám múzy, dom múzy. Prvé múzeum, ktoré bolo založené na území Ruska bolo múzeum Kunstkamera (rus. Кунсткамера), v súčasnosti patrí medzi najstaršie etnografické múzeá sveta. Nachádza sa v centre Petrohradu. Založil ho ruský cár Peter Veľký v roku 1714. Názov múzea je odvodený od nemeckého slova Kunstkammer, čo v preklade znamená umelecká miestnosť. Je to nezvyčajné múzeum, v ktorom sa nachádza kolekcia ľudských deformácií a anomálií, napr. siamské dvojčatá. V múzeu sa nachádza taktiež zbierka odevov rôznych národov sveta, napr. Japonska, Mongolska, Indie atď. Pôsobili tu najväčší ruskí vedci na čele s M. V. Lomonosovom.

Štátna Ermitáž (rus. Государственный Эрмитаж) je jedno z najznámejších múzeí sveta, nachádza sa v Petrohrade. Vznikla v roku 1764 ako súkromná zbierka Kataríny II. ktorá sa venovala zbieraniu umeleckých diel. Jej prvou kolekciou bola zbierka 225 obrazov Johanna Ernesta Gotzkowského, ktorú získala v roku 1764. Slovo ermitáž pochádza z franc. slova ermitage a v preklade znamená pustovňa, samota. Ermitáž tvorí viac ako 3 mil. artefaktov svetového kultúrneho dedičstva od praveku až po súčasnosť, ktoré sú vystavované vo viac ako 400 sálach.

Štátne ruské múzeum (rus. Государственный руссқий музей) je najväčšie umelecké múzeum špecializujúce sa výhradne na ruské a sovietske výtvarné umenie, nachádza sa v Petrohrade. Hlavnú časť zbierok múzeum sústreďuje v klasicistickej budove Michajlovského paláca. Založil ho Mikuláš II. v roku 1895, v ktorom sa sústreďuje vývoj rus. umenia od 10. stor. až do súčasnosť. Sústreďujú sa v ňom také významné obrazy ako, napr. I. J. Repin, Burlaci na Volge, 1873, K. P. Briullov, Posledný deň Pompejí, 1828 – 1833, I. K. Ajvazovskij, Deviata vlna, 1850, V. M. Vasnecov, Traja bohatieri, 1881 a mnoho ďalších významných obrazov.

Carskoje Selo (rus. Царское Село) je komplex parkov a palácov XVIII — XIX stor., bývalá cárska rezidencia ruských imperátorov. Nachádza sa 25 km južne od Petrohradu. Od roku 1937 nesie názov Puškin, na pamiatku slávneho ruského spisovateľa, ktorý tu študoval. Medzi najznámejšie pamiatky komplexu patrí Katarínsky palác, v ktorom sa nachádza Jantárová komnata, ktorú venoval imperátorovi Petrovi I. pruský kráľ Fridrich Wilhelm I. Počas nemeckej okupácie ju nacistické vojská demontovali a odviezli do nemeckého Königsbergu. V roku 2003 bola vystavaná verná kópia podľa dobových fotografií.

Štátne historické múzeum (rus. Государственный Исторический музей) nachádza sa na Červenom námestí v Moskve. Múzeum bolo založené v roku 1872 ako historický pamätník Ruska. Zbierky múzea poukazujú na veľkú časť ruskej histórie a kultúry od prvých zmienok o ruskej krajine až do dnešných dní. V blízkosti Historického múzea na nachádza pamätník maršalovi G. Žukovovi.

Puškinovo múzeum, celý názov  Štátne múzeum výtvarného umenia A. S. Puškina (rus. Государственный музей изобразительных искусств имени А. С. Пушкина) je jedno z najvýznamnejších múzeí Ruska, ktoré sa nachádza v Moskve. Zakladateľom tohto múzea je historik I. V. Cvetajev. Zbierkový fond Puškinovho múzea zahŕňa umelecké zbierky západoeurópskeho umenia od antiky do 20. storočia. Obsahuje takmer šesťstotisíc exponátov výtvarného a úžitkového umenia, archeologických nálezov, ale aj mincí a umeleckých fotografií.

Múzeum kozmonautiky (rus. Музей космонавтики) bolo otvorené v Moskve v roku 1981, к 20. výročiu prvého letu Jurija Gagarina do vesmíru. V múzeu sa nachádza 8500 moderných expozícií s množstvom kozmických zariadení a makiet, odevov, potravín pre kozmonautov, fotomateriálov a videomateriálov. V múzeu sa konajú náučné exkurzie pre deti a mládež.

Štátna Tretiakovská galéria (rus. Государственная Третьяковская галерея) je jedna z najvýznamnejších umeleckých múzeí sveta, nachádza sa v Moskve. Založil ju kupec a zberateľ umenia Pavol Tretiakov v roku 1856. Najstaršiu časť galérie predstavuje umenie Kyjevskej Rusi a ikony Andreja Rubľovа a Dionisia až po súčasné umenie.

Zbrojná sieň (rus. Оружейная палата) nachádza sa v Moskovskom Kremli. Je v nej umiestnená expozícia Diamantového fondu (rus. Алмазный фонд). Diamantový fond je štátna zbierka drahých kameňov, drahých rýdzich kovov a šperkov s vysokou umeleckou a historickou hodnotou vo vlastníctve Ruskej federácie, ktorá bola založená v r. 1967.

Centrálne múzeum Veľkej Vlasteneckej vojny (rus. Центральный музей Великой Отечественной войны) skrátene nazývané aj ako Múzeum Víťazstva (rus. Музей Победы) slávnostne ho otvoril prvý prezident Ruskej federácie Boris Jeľcin 9. mája v r. 1995, v deň 50. výročia Víťazstva nad fašizmom v Moskve. Expozícia múzea pozostáva z rôznych predmetov, napr. zbraní, bojovej techniky, ocenení, frontových listov a iných hodnotných exponátov.

Štátne múzeum histórie Gulagu (rus. Государсвенный музей истории Гулага) je moskovské múzeum, ktoré je zasvätené pamiatke obetí Stalinských represií. Bolo založené v roku 2001 z iniciatívy historika Antona Osveenko, ktorý prežil v gulagu viac ako 13 rokov.

Múzeum histórie vodky (rus. Музей истории водки) nachádza sa v komplexe Kremeľ v Izmajlove (časť v Moskve). Expozícia odzrkadľuje 500-ročnú históriu ruskej vodky od momentu vynájdenia vodky až po súčasnosť. Obsahuje viac ako 600 druhov vodky a staré recepty na prípravu vodky. V priestoroch múzea môžu návštevníci vidieť fľaše vodky rôznych tvarov a veľkostí. Väčšia časť zbierky múzea je venovaná 20. storočiu. Časť exponátov sa venuje aj Veľkej Vlasteneckej vojne, napríklad historke o denných dávkach vodky pre vojakov na fronte a podobne.

V Moskve sa nachádza aj netradičné, pomerne mladé múzeum Ruské válenky (rus. Музей Русские валянки), ktoré bolo založené v roku 2001. Válenky boli tradičná ruská zimná obuv. V múzeu sa nachádzajú rôzne modely váleniek, od vyšívaných z konca XIX. stor. až po súčasné modely. V múzeu sa môžete zoznámiť aj so spôsobom a metódami ručnej výroby váleniek.

V Moskve a Petrohrade sa nachádza množstvo literárnych múzeí a domov, ktoré dokumentujú život a tvorbu významných spisovateľov a básnikov, napr. Pamätný byt A. S. Puškina na Arbate (rus. Мемориальная квартира А. С. Пушкина на Арбате), ktorý bol založený v roku 1972. Expozícia pozostáva z umeleckých diel, pamätných vecí a kolekcie nábytku z XIX. stor.

Rusko je známe aj významnými hudobnými skladateľmi. V Moskve sa nachádza Štátne múzeum P. I. Čajkovského (rus. Государсвтенный музей П. И. Чайковского), ktoré bolo založené v r. 1894. V múzeu sa nachádza pôvodný nábytok skladateľa, jeho osobné veci, knižnica a archív.

Rusko sa môže pýšiť aj významnými predstaviteľmi bardovskej piesne B. Okudžavu a V. Vysockého. V Moskve sa nachádza Múzeum Bulata Okudžavu v Peredelkino (rus. Музей Булата Окуджавы в Переделкино), založené v roku 1998. Interiér múzea je pôvodne zachovaný. V hlavnej miestnosti sa nachádza koncertná sála a expozícia o živote a tvorbe barda spolu so zbierkou zvončekov.

Dom Vysockého na Taganke (rus. Дом Высоцкого на Таганке) bol založený v Moskve v roku 1989. Je to významné kultúrne a vedecké centrum, ktoré slúži na uchovávanie a spoznávanie materiálov, odrážajúcich informácie o živote a tvorbe Vladimira Vysockého a obdobia v ktorom žil.  

Jedinečným múzeom je Múzeum jantáru (rus. Музей янтаря), ktoré sa nachádza v Kaliningrade. Bolo založené v roku 1979. Nachádzajú sa v ňom unikátne expozície, viac ako 2000 umeleckých diel vyrobených z jantáru.

Mgr. Gabriela Turisová, pracovníčka Ruského centra Prešovskej univerzity v Prešove

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *