Michail Mišustin: „Podarilo sa nám vyhnúť najhoršiemu scenáru“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto zo stretnutia premiérov EEAU v Almate 5. 2. 2021 (www.belta.by)

(zdroj)

Podarilo sa nám vyhnúť najhoršiemu scenáru ekonomického vývoja v krajinách EAEU počas pandémie, hovorí premiér RF Michail Mišustin

V piatok 5. 2. 2021 sa v Almaty, hlavnom meste Kazachstanu, uskutočnilo stretnutie ekonomického fóra krajín Eurázijského ekonomického zväzu (EAEU). Premiér Ruskej federácie Michail Mišustin tam konštatoval, že vďaka koordinovaným opatreniam a rýchlemu vývoju a distribúcii ruskej vakcíny Sputnik V sa krajiny EAEU vyhli najhoršiemu predpokladanému ekonomickému scenáru.

Ďalším krokom je vývoj digitálnych nástrojov na uľahčenie cestovania. Jedným z nich je mobilná aplikácia, ktorá je v pilotnej prevádzke v Rusku, Arménsku a Bielorusku. Pomocou nej by sa mala zvýšiť mobilita pracovnej sily a obchodu bez strachu z kontaktu s nákazou. Mišustin hovorí: „Tešíme sa, že pomocou týchto nástrojov skôr umožníme ľuďom vrátiť sa do normálneho života, aby mohli bez strachu pracovať a cestovať.“

Členmi EAEU sú Rusko, Arménsko, Bielorusko, Kazachstan a Kirgizsko. Moldavsko, Uzbekistan a Kuba majú štatút pozorovateľov.


(zdroj)

EAEU zintenzívňuje integračný proces

Prensa Latina informuje, že Kuba ako pozorovateľ EAEU má záujem zúčastňovať sa aktívne ďalšieho kola integrácie, ktoré premiéri ohlásili v piatok na stretnutí v Almate. Vyššia integrácia by sa mala týkať najmä odstraňovania bariér voľného obchodu, daňových záležitostí a prevencie dumpingu a protekčných praktík pri medzinárodnom obchode.


(zdroj)

Ekonomiky EAEU predpokladajú v roku 2021 rast 3,2 %

Na stretnutí ekonomického fóra EAEU sa hovorilo aj o ekonomickom vývoji a predpoklade do budúcnosti. V roku 2020 došlo kvôli pandémii k určitému poklesu, údaje ešte nie sú definitívne, ale predpokladá sa, že pokles nepresiahol 3,9 %. Zároveň sa predpokladá už v roku 2021 rast HDP na úrovni 3,2 %. Hovorí Michail Mjasnikovič, premiér Bieloruska a momentálny predseda EAEU.


(zdroj)

Premiér Arménska navrhol odstrániť hranice medzi štátmi EAEU na digitálnej úrovni


Nikol Pašinjan, premiér Arménska, na Digitálnom fóre 2021 v Almaty, ktoré sa konalo bezprostredne po ekonomickom fóre, navrhol zvýšiť dôraz na digitálne nástroje efektívneho riadenia verenej správy, ktoré by mali celkovo v krajinách EAEU zlepšiť podnikateľské prostredie a ekonomický rast.

Arménsko má ambíciu stať sa lídrom digitalizácie v EAEU. V roku 2020 mali IT podniky v Arménsku obrat 400 miliónov USD, čo predstavuje nárast 20 % oproti predchádzajúcemu roku. Prebiehajúca pandémia postavila pred verejnú správu, podniky a celú spoločnosť mimoriadne náročné výzvy. Dodáva: „Museli sme ich vyriešiť v podmienkach karantény alebo úplného lockdownu. Nutnosť pracovať v takých podmienkach nás viedla k vývoju novej kultúry riadenia, rovnako ako aj rozšíreniu digitálnych technológií a riešení. Za podmienok obmedzeného fyzického kontaktu sa práve tieto stávajú najžiadanejším prostriedkom v reťazci verejnej správy a socio-ekonomických aktivít.”

Podľa Nikola Pašinjana je ambíciou arménskej vlády čo najskôr vyvinúť všetky prostriedky na kompletnú digitalizáciu styku verejnej správy s občanmi a navrhol, aby sa krajiny EAEU na tejto digitálnej úrovni, pri výmene nutných dokumentov medzi úradmi rôznych krajín, snažili odstrániť vzájomné hranice na uľahčenie pohybu v rámci zväzu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *