Miroslav Majerník: Ako pomáhajú reformy zdravotníctva bežnému občanovi

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Človek služby zdravotníctva využíva doslova od narodenia až po hrob. Ideálne je keď vo svojom produktívnom veku je to čo najmenej. Ale časom sa vo svojom prirodzenom živote dostáva do veku kedy si príroda z jeho života začína odlupovať  čoraz viac z jeho životnej vitality. Jednoducho jeho telo starne napadnú ho bežne choroby a začne sa „kaziť.“ Chceme, alebo nechceme táto etapa ľudského života niekoho skôr, niekoho neskôr , ale postihne prevažnú časť všetkých bežných ľudí . Zrazu začne premýšľať o podstate života, jeho prioritách až nakoniec príde na to, že zdravie sa nedá vymeniť za nijaké hmotne statky ktoré doposiaľ tvorilo hlavnú snahu jeho pozemského bytia.  Uvažuje čo ďalej, neviditeľná signálna sústava jeho tela velí. „Rob zo sebou niečo“ a rozhodne sa navštíviť lekára. Niekedy dávno keď bolo v našom štáte všetko plánovane, systém zdravotníctva mal jasne kontúry a dodržiavali sa zákony bolo všetko jasne. Zašli ste si k svojmu obvodnému, alebo závodnému všeobecnému lekárovi, ten si vás prezrel, zhodnotil váš zdravotný stav a keď bolo treba poslal vás k špecialistovi, tam vám spravili odborné vyšetrenia a odporučili liečbu, v prípade vážnejšieho zdravotného problému vás poslali do nemocnice a začali vás liečiť a vy ste sa stali pacientom ktorého treba čím skôr postaviť na nohy aby ste sa mohli vrátiť zdravý svojim blízkym, na pracovisko tešiť sa zo života a vytvárať nové hodnoty.

Všetko to bolo také jednoduché až prišla tzv. Nežnej revolúcii, všetci sme jasali, keď nám z tribún revolucionári za burácania davov farebne maľovali našu budúcnosť. „Teraz mám už bude sveta žiť,“ utešovali sme sa. Po čase keď sa začalo všetko čo nám malo život zlepšiť meniť, a tu z plnou zodpovednosťou dá sa povedať, že k horšiemu. Začali sme vnímať novú skutočnosť ktorá sa veľmi líšila od tej sľúbenej z tribún vtedy sme z hrôzou  zistili, že aj naše aj zdravotníctvo začalo pomalí meniť. Po rôznych reformných experimentov ponovembrových vlád zo zabehnutého systému zdravotníctva keď nadobudnutá pochybná sloboda mu už nepredpisuje, že občan ma tam a tam svojho obvodného lekára, ale mu dáva na výber, môže si ísť kam chce dokonca si môže vybrať aj poisťovňu podľa jeho chuti. Ale tou tzv. slobodou začína prvý problém bežného človeka budúceho pacienta po novom „špeciálneho tovaru“ nájsť všeobecného lekára.  Keď už svojho všeobecného lekára na odporúčanie známych máte a zájdeme zo svojim zdravotným problémom za nim tak ten vás spravidla pošle na odborné vyšetrenie, dá vám výmenný lístok zo slovami: „Nájdite si špecialistu,“ ten úprimnejší vám aj poradí kde nájdeme toho čo potrebujeme a vy chodíte, pýtate sa známych, ale málokedy sa vám to na prvý raz podarí, nastáva ďalší problém a vy hľadáte obvoláte jedného špecialistu, ten ma plno, voláte druhého, ten tiež, až nakoniec sa vám podarí, ale ten vás objedná až o tri mesiace, chvíľu uvažujete až nakoniec privolíte. 

Konečne prišiel na vás rád, nervózny čakáte niekoľko hodín u odborníka, ten vás vyšetrí pošle na krv a pod. , napíše odbornú správu v tom lepšom prípade dá lieky a napíše kedy prísť na kontrolu. Čo vtedy keď rozhodne inak. „Vážený pacient na vašu chorobu je potrebná operácia,“ uvažuje, vy tŕpnete čo povie, „najlepšie by  tam a tam, ale musíte si to sám vybaviť, lebo ja ako lekár nemôžem to nikomu nariadiť.“ Voláte po nemocniciach kde takéto operácie robia, v jednej niet termín v druhej nemajú personál, obraciate sa na známych sľubujete, nech pomôžu, že sa odvďačíte. Konečne vaša snaha je úspešná nemocnica kde prevádzajú potrené operácie vás objedná  o pol roka. Čakáte termín sa blíži spravíte si predoperačné vyšetrenie ktoré platí mesiac pred zákrokom a zrazu príde vyrozumenie, že operácia sa pre nedostatok personálu presúva o mesiac neskoršie, zúfalo kývnete a trpezlivo čakáte ďalej. Z malou dušičkou ste konečne  v nemocnici, na druhy deň prebehne operačný zákrok. Operácia sa podarila konštatuje ošetrujúci lekár keď sa preberiete z narkózy ale vzhľadom na nedostatok lôžok vy zajtra idete domov. Ubolený voláte domov, prosíte príbuzných zháňate odvoz. Konečné ste doma z hrbou liekov, ani zdravý ani chorý, polihujete mysľou vám prebiehajú tie najtemnejšie scenáre: „Budem ja ešte žiť či už je to môj koniec a hľadať si ten svoj hrob.“

 Vo svojej bezmocnosti obyčajného človeka mudrujete o živote prečo práve ja, bezmocne nadávate na celý rozvrátený systém súčasného zdravotníctva, rozmýšľate kde sa stala chyba, veď vždy vás všetci presvedčovali, že v našom zdravotníctve je všetko v najlepšom poriadku každá reforma priniesla pre vás pacientov niečo nové.  Rekapitulujete ako to všetko bolo, začína vám byť jasne. Zo začiatku sa rušili zdravotné strediska na dedinách v závodoch, vraj súkromní lekári sú lepší. Neskôr prišiel rad na nemocnice štát je zlý vlastní prehlásil jeden múdry minister a tak sa nemocnice privatizovali. Tie v záujme zisku rušili sa oddelenia, vraj už niet toľko chorých, neskôr pôrodnice, vraj sa nerodí toľko deti. Neskôr nejaká múdra reformná hlava prišla na to, že chorý  človek už nie je pacient ale klient, že zdravie je určitý druh tovaru ako každý iný a za ktorý sa platí, to že na to nemáte, nikoho nezaujíma. 

Miroslav Majerník, spisovateľ

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


15 thoughts on “Miroslav Majerník: Ako pomáhajú reformy zdravotníctva bežnému občanovi

 • 13. októbra 2019 at 12:05
  Permalink

  Vážený pán Majerník

  Strana smer = ktorú najviac podporuje dav dva a drvivá väčšina jeho podporovateľov má
  12 rokov ministrov ZDRAVOTNÍCTVA !

  Nevadí že tu zomierajú ročne desaťtisíce ľudí = pacientov ktorí mohli žiť AK BY DOSTALI
  zdravotnú starostlivosť včas ! Zdravotná starostlivosť nie je dostupná podľa zdravotného stavu.
  To je ľavcové? To je neľudské !

  Po „revolúcii“ 89 ostalo obrovské množstvo bývalých komunistov vo funkciách štátu.
  Úradníkov, sudcov, tajných, politikov, ľudí pri moci…

  Môj veľmi dobrý známy – komunsticý funkcionár mi v roku 1991 povedal :
  Bol som v mnohých komunistických funkciách do roku 89 .
  Ale až po roku 90 som zistil ako málo komunistov z presvedčenia som denne stretával !

  POMENOVAŤ treba PRADU:
  SMER tu ovláda zdravotníctvo 12 rokov cez svojich minstrov.
  Klame a kradne ako nikdy.
  A čo na to na dav dva ?

  ???

  Reply
   • 13. októbra 2019 at 13:07
    Permalink

    vždy sa kradlo a klamalo pani Kotrádyová
    len za vlády smeru, blahu, fica sa nekradne a neklame

    veď preto podľa davdva treba propagovať blahu, smer a členov smeru ktorí na dvadva
    majú najväčšiu podporu = a pri tom sa tu dookola opakuje ako treba zmeniť systém !

    od roku 2006 smer zadlžil slovensko o 20 milárd eur ako štát – zvýšl štátny dlh
    pri tom sa minulo skoro 20 miliárd z eurofondov
    a máme najrýchlejšie sa zadlžujúce rodiny,domácnosti a občanov
    chudoba a neúcta = všade len kšefty a peniaze

    ale smer a havne baha sú stále naj
    aj pre vás pani Kotrádyová

    tomu nerozumiem – nemám na to intelekt a iba vidíme realitu na Slovensku
    a tú realitu pán Majerník v zdravotníctve opísal CELKOM PRESNE !
    len nedokončil KTO tu kradne a kšeftuje aj v zdravotníctve ?

    Reply
 • 13. októbra 2019 at 14:21
  Permalink

  „…od roku 2006 smer zadlžil slovensko o 20 miliárd eur ako štát – zvýšil štátny dlh?“
  Aha, pán Zvolen, takže pred rokom 1989, pred „nežnou“, sme dlhy nemali a teraz máme!!!
  Takže tam ste dopracovali s tým Vaším slávnym kapitalizmom, ktorý sa Vám tak páči /ako ste minule napísali/. Ja kapitalizmus odmietam, pán Zvolen, mňa z ničoho neobviňujte; ja som nebola ani na námestí. Vy asi áno, takže koho obviňujete?
  A trochu Vás opravím, nie rok 2006, ale rok 1989, tento rok odštartoval rozkrádanie a zadlžovanie Slovenska, nezvaľujte všetko na Smer, niečo si pamätám.
  Keď som chodila k zubárovi pred „nežným“ prevratom, opravil mi zuby zadarmo, teraz som zaplatila za plombovanie 45,-eur prvýkrát, 45,-eur druhýkrát, spolu takmer 100,-eur.
  Keď som išla k lekárovi pred„nežným“ prevratom bola som pacient, teraz som tovar –KAPITALIZMUS, pán Zvolen, nie Smer, pletiete si pojmy s dojmami.
  A nezabudnite ísť osláviť výročie „nežnej“! Nezabudnite ísť osláviť SVOJ kapitalizmus.

  Reply
  • 14. októbra 2019 at 18:37
   Permalink

   Pani Kotrádyová,
   pýtajte sa radšej Smeru, prečo nedodržal volebný sľub v čase jeho jednofarebnej vlády a nezrušil súkromné zdravotné poisťovne a nezaviedol jednu štátnu. Prečo neodstránil všetky ďalšie súkromné diery v celom zdravotnom systéme, cez ktoré tečú miliardy do súkromných vreciek.
   Pretože ten, kto tu zvelebuje miklošovsko-dzurindovský kapitalizmus, je Smer. A obedy zadarmo, či lístky na vlak to nevytrhnú, ani nič podstatné nezmenia.

   Reply
   • 14. októbra 2019 at 20:08
    Permalink

    No hej, pán Juhár, to sú dobré otázky, i dobre nasmerované. Len nie som si celkom istá, či sa dalo všetko presadiť v koalícii s pravicovo orientovanými stranami. Neviem, nesúdim, neobhajujem, nevidím za roh. Jedno však viem nabetón, bolo by horšie, keby sa dostala k moci súčasná OPOzícia. Samozrejme že obedy zadarmo a i. problémy nevyriešia, samozrejme, že to chce systémové zmeny, lenže, je tu jedno lenže — ľud si ich akosi neželá, kapitalizmus si jednoducho nedá.

    Reply
 • 15. októbra 2019 at 15:46
  Permalink

  pán Juhár

  je to zbytočné
  pani Kotrádyová si ani nevšimla že tu od roku 2006 tu vládne smer
  mal viacero ministrov zdravotníctva
  tam sa na nič vyhovárať nemohol = ministrom bol iba ten koho navrhol SMER
  a výsledok MUSELI tam dať drukera ktorého sám smer označil za „krízového“

  pani kotrádyová vidí chybu v kapitalizme
  lenže ten najväčší kapitalizmus = oligarchia je práve SMER

  ale ona sa zaňho bude biť kým sa len bude dať
  proti zlým kapitalistom = smeru bude voliť vynikajúci smer oligarchov!

  Reply
  • 15. októbra 2019 at 16:25
   Permalink

   Pán Zvolen, a Vy ste si vôbec všimli, že tu oligarchovia pred rokom 1989 vôbec neboli. Všimli ste si to? A všimli ste si, že PS vôbec nie je ľavicová strana? No nevšimli, keďže ju za takú pokladáte.Tak tu, prosím, nerobte zo mňa hlupaňu.
   Už som Vám raz napísala: Točíte pivo, stále to isté, dookola. A s vysokou penou.
   Už som Vám raz napísala: Urobili ste stojku a tvrdíte, že je svet naopak.

   Reply
   • 15. októbra 2019 at 17:49
    Permalink

    pani Kotrádyová
    vy ste si nevšimli že nám tu smer vládne od roku 2006

    analýza pána Majerníka je aj o 12 rokoch vedenia ZDRAVOTNÍCTVA smerom

    zbytočne tu za vlády smeru zomrelo viac ako 100 000 ľudí ktorí mohli žiť keby…
    mali včas a dostupne poskytnutú zdravotnú starostlivosť…

    ale vám to nevadí vy budete ľavicovo voliť a brániť smer

    GRATUUJEM

    PS : a na niekoľko z tých pohrebov mohlo ísť zopár príbuzných vlakom zadarmo
    Huráááá ? alebo HANBA ???

    Reply
 • 15. októbra 2019 at 18:26
  Permalink

  Moja odpoveď, pán Zvolen, bude stručná:
  Nevšimli ste si, že pred rokom 1989 sme mali bezplatnú zdravotnú starostlivosť až po akúkoľvek operáciu, za recept sa doplácalo 1 korunu (cca 0.03 EUR).
  Smer tu vládne od roku 2006, presne ako píšete, nie od roku 1989, všakáno.
  A končím.

  Reply
 • 15. októbra 2019 at 21:54
  Permalink

  to je veľmi málo pani kotrádyová
  podporovateľka a volička smeru
  na to aby ste sa mohli hlásiť k ľavičiarom

  smer sú kapistalisti, boháči a oligarchovi
  a ja nekončím
  smer je zdroj chudoby, zadlžovania a sociálnej nerovnosti
  úplatky korupcia a zabíjanie …
  to je smer a jeho voliči

  Reply
  • 15. októbra 2019 at 22:48
   Permalink

   EVROPSKÁ UNIE S EUREM SE HROUTÍ,
   STOJÍME NA PRAHU STRAŠLIVÉHO KOLAPSU

   Pane Zvolen, Váš agres. tón vůči S. Kotrádyové v souvislosti se stranou SMER začíná překračovat únosné meze. Zastavte se, protože jste se dal na špatnou cestu. Nedávno jste odsoudil socialismus a ČSSR, obhajoval jste tento eurounijní systém s eury místo národní koruny. POMALU A POZORNĚ SI NEJEN VY PŘEČTĚTE NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK, A RADĚJI DVAKRÁT!

   http://www.nasrestart.cz/z-cerne-kroniky/622-po-recesi-prichazi-velka-deprese-aneb-aktiva-jsou-nafouknuta-pouze-levnymi-penezi

   P.S.
   Proroctví prof. P. Staňka z Litoměřického semináře ze září 2018 se tak naplňuje, to bude válečný stav:

   Reply
   • 16. októbra 2019 at 10:05
    Permalink

    Pán Vašek, ďakujem!
    Ale aby som bola spravodlivá, agresívny tón pána Zvolena trochu chápem, lebo ani ten môj voči jeho postojom nie je najvľúdnejší. A ani nebude, lebo múti vodu.
    Obávam sa, že ani Vaše argumenty pána Zvolena nepresvedčia, lebo on bojuje za ľavicový kapitalizmus, čo je asi taká blbosť ako výraz slobodný otrok.

    Reply
    • 16. októbra 2019 at 11:53
     Permalink

     Paní Slavomíro, vítejte.

     No ovšem, přesně jste to vystihla s tím svobodným otrokem. Dodnes si pamatuji výrok jistého ing. M. Čajana, mého kolegy z pracoviště, ale také stranického kolegy, bylo to někdy kolem r. 1996, vedli jsme tehdy takový docela až filosofický rozhovor na téma, proč dělníci volí stále dokola protidělnickou pravici.

     A on mi tehdy odpověděl pro mě naprosto nečekaně v tomto duchu, do smrti jsem si to zapamatoval: „Víš, Vašku, největším paradoxem naší zvrácené doby je pravicový dělník a levicový buržoa. A v tomto duchu ti pravím, že všechny slovanské národy vstoupí do NATO proti Rusku.“

     No, co dodat, paní Slavomíro. Že pan Zvolen je toho více než jasným dokladem, tedy, že ideově je ten proletariát naprosto vyvrácený z kořenů. A bez správného světonázoru je proletariát zcela bezzubý. Bez správného politického předvoje se proletariát sám o sobě vzdělávat nikdy nebude. Bude jen a pouze otrockým kolečkem v soukolí kapitalismu.

     No, a pak se divme, že v ČSSR komunisti nutili lidi do všelijakých školení, prostě aby nebyli blbci ve svém společenském vědomí. Dnes na každém kroku vidíme, že proletariát v celém slovanském prostoru naprosto nechápe pojmy levice a pravice, socialismus a kapitalismus, mír a válka.

     Paní Slavomíro, to, co jsem uvedl ve svém předchozím příspěvku, jsem napsal nikoli ze srandy. Nadcházející události budou na samé hraně války. Ty dva odkazy, které jsem uvedl, jsou více než závažné. Ne nadarmo jsem ten první vyvěsil na webu Náš Restart: http://www.nasrestart.cz/

     Reply
     • 16. októbra 2019 at 13:37
      Permalink

      Ovládol nás fantom peňazí. V tom to je. A peniaze niekedy stoja príliš veľa./Emerson/

      A máte pravdu, pán Vašek, čo sa myslenia, ale i emocionality a morálky týka – PLYTČINA, vrhli nás späť. PRAVEK NOVOVEKU! Stačí sa pozrieť na to, čo produkuje ZOMRI. ..To už ani nie sú ľudia, ale humanoidi.
      A preto je VÝBORNÉ, že existujú weby DAV DVA, i ten Váš NAS RESTART.
      Takže východisko? Ako v praveku – vykresať iskru, založiť oheň, a potom ho udržiavať. BEZ OHŇA BY SME NEPREŽILI!!!

      Hlupák, ktorý sa nechal fantomom peňazí ovládnuť, robí toto:
      Kvety sadí do piesku
      polieva ich suchom
      a do rána
      vyrastie mu v púšti
      fatamorgána.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *