Na Ukrajine sa nesmie protestovať proti pamätníkom pre vrahov Židov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ukrajinský žurnalista Zorij Fine

.

.

.

Aj Stepan Bandera je na Ukrajine národným hrdinom.

Ukrajinského žurnalistu židovského pôvodu, Zorija Fine, v roku 2017 prepustili z univerzity vo Vinnici krátko po tom, ako písal a aktívne sa zúčastnil protestnej kampane proti postaveniu pomníka ukrajinskému nacionalistovi Šimonovi Petľurovi.
Informáciu priniesla agentúra Jewish Telegraphic Agency v článku Ukrainian Jewish professor says he was fired for protesting statue of leader whose troops killed Jews (Ukrajinský židovský profesor hovorí, že ho vyhodili za protesty proti soche vodcovi bánd, ktoré zabíjali Židov).
Fine publikoval napríklad niekoľko básní s podtitulom: „Včera mi zo života vymazali Vinnicu, lebo postavili Petľuru, ktorého bandy zabili môjho pradeda, namiesto lavičky, na ktorej sedával môj otec.“

Šimon Petľura bol vodca ukrajinského nacionalistického hnutia, ktoré od roku 1918 bojovalo za samostatnosť Ukrajiny. Jeho jednotky sa aktívne zúčastnili na niekoľkých protižidovských pogromoch, ktoré si odhadom vyžiadali 35 – 50 000 obetí.

Redakcia židovského periodika si vyžiadala aj stanovisko dotyčnej univerzity a tá jej oznámila, že Fine odišiel na vlastnú žiadosť. Krátko pred prepustením však v miestnej pravicovej tlači vyšli výzvy, aby univerzita vyhodila Fineho, toho zradcu a podrážača vlastencov.
Fine hovorí, že o afére doteraz mlčal, aby neohrozil dokončenie štúdia svojej dcéry. Proti Petľurovi protestoval aj preto, že oslavovanie masových vrahov považuje za nekompatibilné s hodnotami.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *