BRATISLAVA, 19. december 2024 – Na známej ulici Gajová, neďaleko Modrého kostolíka, kde bola symbolicky schválená VIANOČNÁ DOHODA sa konalo dnes už tradičné podujatie k tejto udalosti OV SZPB Bratislava. Organizátormi podujatia boli OV SZPB Bratislava, Matica slovenská za účasti Inštitútu ASA, Klubu Nového Slova, ministra zahraničných vecí Juraja Blanára, štátneho tajomníka ministerstva obrany Igora Melichera a ďalších významných osobností ako vedec Dr. Miroslav Pekník, žurnalista a predseda OV SZPB Dr. Martin Krno, tajomník Matice slovenskej Peter Schvantner, šéfredaktorka Nového Slova Oľga Gáfriková, riaditeľ Inštitútu ASA prof. Martin Muránsky, vnuk Ivana Horvátha Ivan Horváth najml., prof. Svetozár Krno a mnohí, mnohí ďalší.
Na podujatí vystúpili osobnosti v nasledujúcom poradí: Martin Krno, ktorý vyzdvihol úlohu Bratislavy v protifašistickom odboji, minister zahraničných vecí Juraj Blanár, ktorý zdôraznil, že iniciátori tejto dohody boli silné osobnosti, ktoré riskovali svoje životy, štátny tajomník MO SR Igor Melicher, ktorý zdôraznil ideu jednoty a spolupráce, následne vedec Miroslav Pekník a na záver tajomník Peter Schvantner, ktorý upozornil na nebezpečné snahy prepisovať históriu, potrebu pripomínania hodnôt demokracie, mieru, humanizmu a slobody, ale aj aktivity Matice slovenskej v udržiavaní kolektívnej pamäte národa. Na záver pozval kunsthistorik Dr. Ladislava Skrak účastníkov na uvedenie novej knihy MEMORIABILITY II.
Vianočná dohoda bol dokument iniciovaný v Bratislave pred Vianocami roku 1943, na základe ktorého vznikla (v tej dobe ilegálna) Slovenská národná rada (SNR). Po vypuknutí Slovenského národného povstania (SNP) v auguste 1944 SNR vyšla z ilegality a začala pôsobiť na povstaleckom území. Dokument je rozdelený do dvoch častí, prvá sa vzťahuje na činnosť SNR: SNR má za úlohu viesť odboj proti Slovenskému štátu. Keď nastane príležitosť SNR ho má zvrhnúť a má sa chopiť moci na Slovensku. Má byť hlavným orgánom Slovenska, kým sa nenájdu vhodní zástupcovia, ktorí prevezmú moc. SNR má udržiavať kontakty s „česko-slovenskou vládou a s celým zahraničným odbojom, ktorých prácu na medzinárodnom a vojenskom poli uznáva a podporuje“. Druhá časť dokumentu sa vzťahuje na vznik budúcej Česko-slovenskej republiky na princípe rovnosti slovenského a českého národa. Budúci štát má byť v úzkom kontakte s ostatnými slovanskými národmi a hlavne so Sovietskym zväzom. Nová republika má byť demokratická a v jej politike majú byť odstránené zložky „fašistické, rasistické, totalitné a také, ktoré budú v rozpore s týmito zásadami“. V tomto duchu sa má viesť aj hospodárstvo, sociálne otázky, kultúra, školstvo a výchova v budúcej republike. V dokumente sa hovorí aj o náboženskej otázke v budúcej ČSR: „Zachovaná má byť sloboda náboženských vyznaní, vylúčený má byť však vplyv cirkvi na smer a vedenie štátu.“ Dokument sa končí siedmym bodom, ktorý znie: „O definitívnej úprave týchto otázok rozhodnú – a to menovite o ústavnoprávnej úprave pomeru slovenského národa k národu českému – zo slovenskej strany výlučne slobodne zvolení (určení) zástupcovia slovenského národa.“
Viacerí z priaznivcov Povstania boli významní činitelia ČSR (napr. Jozef Lettrich, Imrich Karvaš) alebo dobre situovaní odborníci (dr. Husák, dr. Kvetko). Predstavitelia KSS a demokratických a občianskych skupín a sociálnej demokracie boli ochotní spolupracovať. Za komunistickú stranu dohodu podpísali Karol Šmidke, Gustáv Husák a Ladislav Novomeský, za občianske skupiny Jozef Lettrich, Ján Ursíny, Matej Josko, Rudolf Fraštacký, Martin Kvetko. Podľa najnovších vybádaných informácií bol prítomný aj Ivan Horváth.
Dohoda bola podpísaná v Joskovom byte na Gajovej ulici v Bratislave. Text Vianočnej dohody o utvorení SNR odoslali vo februári 1944 rádiotelegraficky do Londýna prezidentovi Edvardovi Benešovi.[2] Následne tiež odoslané poslom Benešovi do Londýna, ktorý prijatie potvrdil podpisom datovaným 23. marcom 1944. Prvýkrát bol text Vianočnej dohody zverejnený v článku „Z revolučného archívu“ v denníku Pravda 12. septembra 1944, t. j. počas priebehu Slovenského národného povstania. Po podpise Vianočnej dohody aktívna činnosť ilegálnej SNR vytvárala podmienky posunúť protifašistický odboj na Slovensku do novej etapy – do príprav ozbrojeného povstania, ktorého hlavnou zložkou mala byť armáda.
Vznik Vianočnej dohody dokumentuje film Povstalecká história:
Následne program pokračoval podujatím Klubu výtvarných umelcov a teoretikov pri SZPB, kde bola uvedená kniha MEMORIABILITY II., ktorá je k dispozícii na GOOGLE BOOKS. Knihu uviedol do života štátny tajomník ministerstva obrany IGOR MELICHER.
Podujatie sa konalo aj minulý rok pri príležitosti okrúhleho výročia: