Najväčší Slovák: Gustáv Husák. RTVS dala konečne priestor obom stranám

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

V RTVS vystúpili konečne obe strany, disident Mikloško, komunista Hrdlička aj historik Macháček, autor knihy o Gustávovi Husákovi. Napriek jasnému negatívnemu náboju relácie je pokrokom, že RTVS poskytla po skutočne dlhom čase priestor aj druhej strane. Video nájdete tu.

Pochopiteľne, prvá vyvážená relácia získala negatívny ohlas v slovenských korporátnych médiách a u antikomunistických fanatikov ako pán poslanec Dostál, ktorý podal na RTVS sťažnosť pre údajné promo Jozefovi Hrdličkovi.

Hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková v tomto prípade zareagovala racionálne: „RTVS dbá o to, aby naše programy spĺňali podmienky stanovené zákonmi, vrátane Zákona o volebnej kampani. V prípade hostí vystupujúcich v reláciách RTVS je potrebné posudzovať kontext, v akom títo hostia vystupujú… V prípade projektu Najväčší Slovák bude Jozef Hrdlička hodnotiť len osobu Gustáva Husáka v súlade s pravidlami projektu a nebude prezentovať seba, respektíve politický subjekt, za ktorý kandiduje za poslanca do Európskeho parlamentu,“

Reagoval aj Ľuboš Blaha:

ž zase liberálna kaviareň kope do Gustáva Husáka. Nevedia sa zmieriť s tým, že Husáka si ľudia na Slovensku vážia ďaleko viac ako ich milovaného Havla.

Slováci na to majú dobré dôvody.

ZLATÉ OSEMDESIATE A HAVLOVSKÉ DEVÄŤDESIATE

Husák je symbolom 70. a 80.rokov, kedy rástla životná úroveň, ľudia mali prácu, bývanie bezpečnosť a sociálne istoty. Rodili sa deti, stavali byty, rástli platy.

Havel je symbolom 90.rokov, kedy sa rozkrádal národný majetok, bohatli mafiáni, rástla nezamestnanosť a chudoba, prišli sem drogy, fet, násilie a zloba, deti ste bez dohľadu nemohli pustiť von na ulicu… A vlastne dodnes nemôžete.

NIEKTO JE HRDINA SNP, INÝ JE HRDINA ŽÚROK

Husák bol jedným z lídrov SNP a vždy bojoval proti fašistom. Dodnes sa rozprávajú hrdinské príbehy o tom, ako organizoval odboj.

Havel žil bujarým bohémskym životom a dodnes sa rozprávajú príbehy o tom, aké organizoval žúrky.

JEDEN BUDOVAL, DRUHÝ NIČIL

Husák rozvíjal slovenský priemysel, kým Havel zlikvidoval našu zbrojársku výrobu a poslal tým tisíce ľudí na dlažbu.

Za Husáka sa kriminálnici báli, pretože im hrozili tvrdé tresty. Ľudia boli v bezpečí.

Havel ako prezident vyhlásil šialenú amnestiu a kriminálnikov prepustili z väzenia. Zločin sa vrátil na ulice.

HUSÁK BOJOVAL ZA SLOVENSKO

Husák bojoval za Slovákov a vybojoval nám federáciu, vďaka ktorej sme neskôr získali samostatnosť. Vždy sa s láskou vracal do rodnej Dúbravky a aj ako prezident vždy Slovensku pomáhal.

Havel Slovákom nerozumel a všetko mimo Prahy bol preňho vidiek. Ako prezident svoju prvú cestu smeroval do Nemecka, nie na Slovensko. Nikdy pre nás prstom nepohol.

Husáka za obhajobu Slovenska v 50.rokoch väznili ako nacionalistu. Bili ho a mučili.

Havel na rozdiel od Husáka nebručal vo väzení takmer 10 rokov a nikto mu neskrivil ani vlások na hlave.

ŠTÁTNIK A PLYŠIAČIK

Husák sa vedel postaviť Brežnevovi a v 1968 v Moskve tvrdo kritizoval vpád vojsk Varšavskej zmluvy. Nikto iný tam na to nemal odvahu.

No vďaka jeho geopolitickému realizmu a politickej rozvahe nedošlo po roku 68 k priamej okupácii. Bol štátnik, nie povaľač.

Havla si americkí prezidenti pestovali ako svojho poslušného plyšiačika, ktorý im poctivo slúžil a ešte aj americké vraždenie v Juhoslávii nazval „humanitárnym bombardovaním“.

KOMUNISTI STAVALI BYTY, KAPITALISTI ZA NE INKASUJÚ

Husák vybudoval pre ľudí sídliská, aby mali všetci kde bývať.

Havel nazval Petržalku „králikárňou“, akoby Slováci boli králiky.

Mimochodom, dnes sa kvôli bytu v „králikárni“, ktorú vystavali komunisti, musí mladá rodina zadĺžiť v banke na celý život.

HUSÁK CHRÁNIL NÁRODNÝ MAJETOK, HAVLOVCI Ho ROZPREDÁVALI VON

Husák vždy veril v socializmus, pretože chcel, aby mali ľudia prácu a dôstojnosť a aby štát mal kontrolu nad ekonomikou.

Havel asistoval pri rozpredaji národného majetku do zahraničia a síce ľuďom v 89 sľuboval demokratickejší socializmus, no priniesol im neoliberálny americký kapitalizmus.

HUSÁK SI ZASLÚŽI NAŠU ÚCTU

Husák bol osobnosť, ktorého si ľudia na Slovensku vážime ako múdreho a ľavicového prezidenta, vlastenca a komunistu.

Havla si vážia liberáli v SME a Denníku N.

A môžu sa aj rozliať na kolomaž, inak to nebude.

Darmo budú z vandrákov vyrábať osobnosti, ľudia vedia, kto bol skutočnou osobnosťou našich dejín. Gustáv Husák.

Husák si zaslúži našu úctu a ja som hrdý na to, že ho ľudia zaradili medzi najväčších Slovákov. A strašne sa smejem, ako v kaviarni zúria. Nech v ctených redakciách Penty oslavujú Havla, pracujúci Slováci oslavujú Husáka ?

Na záver jeden citát:

„Čítajte dejiny nášho národa. Nie tie vymyslené pre dokórum jedného režimu, ktorý si ako parvenu zakupoval lepšiu minulosť, ale tie hybné sily, ktoré národ udržali, uvedomili, politicky formovali. V máloktorom národe sú jeho politické dejiny tak históriou jeho kultúrneho vývoja, kultúrnych osobností ako u nás. Štúrova skupina, ktorá prvá politicky viedla náš národ, dávala mu sociálny i hospodársky program, ba dokonca do zbrane ho mobilizovala, neboli to sami básnici, spisovatelia, novinári, kultúrni činitelia? Kuzmány, Janko Kráľ, Vajanský a všetci ostatní, stĺpy našej našej národnej kultúry, boli nositeľmi politického zápasu u nás. … Táto symbióza skutočnej kultúry s progresívnou politikou zostala v nás do dnešného dňa. Nedívajte sa na voľby a na manifestácie, ale na myšlienky, ktoré obstáli v posledných 28. rokoch. Bola to koncepcia Hlinku a Tuku alebo Hodžu a Dérera a ich početných ampliónov, na ktorú by mohol národ dnes nadväzovať? Alebo to bola tá podľa Štúra, pohybujúca a zapaľujúce iskra ducha ľudského, ktorú nachádzame v dielach Novomeského, Smreka, Jilemnického, Kráľa, Jesenského, v článkoch Clementisa v kultúrnom a umeleckom podaní toľkých avantgardných činiteľov a v politickom formulovaní socialistického hnutia u nás? Komunistické hnutie a kultúra bili sa za to isté, i keď dakedy na rozličných frontoch: za slobodu človeka, za pravdu a krásu v ľudskom spoločenstve. K týmto zdrojom národných a kultúrnych síl sa vraciame, ked robíme jeden a chystáme sto krokov dopredu.“ Gustáv Husák

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *