Nedeľné zaMYSLENIE …CHLIEB

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


V čase keď občania krajín, nachádzajúcich sa vo vojnových zónach, majú prídel dvoch krajcov chleba na deň, sme svedkami toho, ako sa u nás Božím darom plytvá. Z toho by sme mohli usudzovať, že sme veľmi rozhadzovační, povrchní ľudia. Rovnako sa môže zdať, že sme veľmi bohatá krajina.

U nás doma, keď mi spadol krajec chleba na zem, mama mi ho zdvihla ofúkala a prežehnala. Potom som ho mohla normálne zjesť. Nikdy mi to zdravotne neuškodilo. Bolo zvykom celý peceň chleba pred krájaním prežehnať nožom a až po tom sa mohol krájať. Ľubomír Šimčik z FS Šarišan spieva…,,slovensky chľib smačni, aľe je kervačni.“ Na chleba sa ťažko robí. Pre to ho nesmieme zahadzovať bez úžitku. V čase, keď chlieb v inom kúte sveta ľudia nemajú za dostač…priam hladujú alebo v krajinách Afriky doslova hladom umierajú.

Podľa môjho názoru, by mohlo každé mesto zriadiť špeciálne zberné nádoby na suchý chlieb alebo pečivo a zazmluvniť chovateľov ošípaných alebo oviec, aby toto odoberali a tak dali zmysel a úžitok z tvrdej práce poľnohospodárov pre ďalšie využitie chleba. Občan žijúci v paneláku nemá ako suché potraviny rozumne zužitkovať. Viem, budete namietať, že také niečo nám EU z fleku zamietne. Kde bola tá ,,vyspelá „ Európa, keď tento spôsob príkrmu pre hospodárske zvieratá výborne fungoval. Tak fungovali naše JRD, ošípané boli vo vynikajúcej zdravotnej kondícii. Ošetrovatelia a veterinári boli dostatočnou zárukou nízkeho výskytu nebezpečných ochorení.

I u nás sú občania pod hranicou chudoby a naproti tomu aj hŕstka takých čo majú nadbytok. Elita národa má jediný problém, čo na seba obliecť na ples v opere. Dozvedela som sa, že obchodný reťazec Kaufland ešte pred nedávnom doprial bezdomovcom, za odvedené drobné práce na parkovisku, ako odmenu pečivo pred koncom jeho záručnej doby. Zaslúžili si pečivo prácou, nič nedostali celkom zadarmo. Iniciatívnemu blbcovi to prekážalo, upozornil na to a tak sa charita skončila. Od toho času idú všetky potraviny tesne po záruke do lisu na znehodnotenie. Z pečiva nemá úžitok žiaden človek. Prikrmujem ním potkany na smetiskách.

Milí priatelia, stávajú sa aj také čudné veci v živote? Mám pocit, že pán Boh nás navštevuje skrze chlieb.

Mne sa to stalo v piatok 13. Mám prevádzku. Som živnostníčka. Podnikanie v službách nie je jednoduché. Vieme, že zúri hospodárska kríza. Ktorí podnikáte a ste riaditeľ i upratovačka v jednom balení tak viete, že zákazník do domu Boh do domu. Teda, navštevuje ma pravidelne jedna ženička s ktorou sa osud nikdy nemaznal a tak má u mňa dvere otvorené. Vždy mi chce urobiť radosť, tak už od nej mám všetky farské informátory, sv. obrázky, cukríky a pod. S peniažkami je to horšie…Tak v piatok mi doniesla na miesto nich dva veľké pecne chleba zabalené v sáčku. Dostala štyri pecne od dobrej pani obchodníčky, tak tie ďalšie dva priniesla pre mňa. Ostala som ako obarená… lebo pred pár dňami som si prečítala o situácii v Donecku, ako je ťažko s prídelom potravín. Navyše občania v oblasti ATO nedostávajú žiadne financie z Kyjeva. Chlieb na prídel a u nás na Slovensku idú prebytky v Kauflande do lisu.

Chudobná žena vám donesie chlieb, bohatí tohto sveta vám donesú zbrane… je také ťažké rozoznať dobro od zla? Je to také ťažké pre nášho prezidenta, pre Šebeja pre Bélu Bugára rozoznať dobro od zla? Oni sa neštítia, pred očami národa, žiadať a nariaďovať sankcie proti Rusku, nehanbia sa pozývať cudzie vojská NATO na naše vojenské základne? V radoch NATO sú v prevažnej miere Američania, ktorí len nedávno strieľali občanov Afganistanu, Iraku a Sýrie. Tých potom pridelia do Rožňavy, Poradu a Prešova? Budeme sa cítiť bezpečne? (Zamyslenie som písala asi pred rokom, to som netušila, že nám naši vlastizradní politici chcú predať zem na ktorej sa taký chlebík pre Slovákov rodí a dnes sa stáva vojenská základňa NATO v Prešove viac ako istou)

E. Hrabková

Foto: M Dreibelbis , CC

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Nedeľné zaMYSLENIE …CHLIEB

 • 20. novembra 2017 at 10:17
  Permalink

  Múdro napísané! Aj ja to tak vnímam, že nám niekto zámerne vymazal tú pomyselnú hranicu, za ktorou končí dobro a začína zlo.Vo svete umierajú deti od hladu a niekto sa v smotánke chváli, že má kabelku za 3 000 eur, hnus! A ako píšete, zabudli sme na múdrosti našich predkov, na ten čistý prameň ľudskosti.Ono je to o výchove, výchova sa zanedbáva doma,v škole /viem o tom niečo, som bývala učiteľka/, v spoločnosti. Keby len zanedbáva, ona sa kriví, ako hodnoty sa deťom predostierajú tie amorálne-egoizmus, neľudskosť, nezdravé sebavedomie, bezohľadnosť, ľahostajnosť k nešťastiu iného…Z vášho článku som sa napila čistej dobrej vody, ktorá uhasila môj smäd po ľudskosti.
  Aj ja som si pred pár rokmi zafilozofovala:

  Do rozprávky sa pozri,
  či si zlý či dobrý.
  Keď sa sebe stratíš,
  cez rozprávku sa vrátiš.

  Reply
  • 9. januára 2018 at 6:59
   Permalink

   Ak si z celkom zaujimavého a veľmi dobre zo záveru vyberiem tento citát:„ …bohatí tohto sveta vám donesú zbrane… je také ťažké rozoznať dobro od zla? Je to také ťažké pre nášho prezidenta, pre Šebeja pre Bélu Bugára rozoznať dobro od zla? Oni sa neštítia, pred očami národa, žiadať a nariaďovať sankcie proti Rusku, nehanbia sa pozývať cudzie vojská NATO na naše vojenské základne?“ Tak mi v súvislosti s viac ako 3000€ kabelkami (súdružiek socdemáčiek M. Beňovej a R. Zmajkovičovej ) zarezonujú viac ako 30 000€ hodinky súdruhov socdemákov R. Fica a J. Počiatka. Čo som tým chcel napísať?
   Len toľko, že za biedu na Slovensku je plne zodpovedná ľavica z tzv. Smeráckej sociánej demokracie, ktorá tu viac ako dekádu vládne (vrátane kolaboranej účasti SDĽ v Dzurindovei vláde už viac ako 15 rokov z 25 rokov existencie SR) zadlžuje republiku, prehlbuje biedu tých najzraniteľnejších a vyhráva závod ku dnu vrámci V4!
   Možno viacerých napadne otázka či má zmysel kritizovať transparentnú pravicu okolo Bugára, Šebeja, Osuského a Kisku, ktorá otvorene háji záujmy buržoázie, kým pokryteckí oportunistickí smeráci sa spoja aj diablom z Vatikámu alebo iredentisticoými Maďarmi, len aby mali na 100 000 Sk kabelky a cca 1000 000 hodinky…. Pritom majú pracujúcich, ktorí im nedobrovoľne zaplatili tie ultra drahé statusové hodinky a kabelky vyrúbenými daňami z nezaplatenej nadpráce!

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *