Neodpúšťame, očakávajte nás! DAV DVA na pochode hnutia Anonymous

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Iniciatíva DAV DVA nezaháľa a po krátkom čase sa zúčastnila ďalšieho protestného zhromaždenia. Tentoraz sa jednalo o akciu svetového aktivistického hnutia Anonymous, ktoré si aj tento rok na 5. novembra pripomenulo rebelantský akt Guya Fawkesa. Ten inšpiroval anarchistického komiksového umelca Alana Moorea a následne aj známych súrodencov Wachovských, ktorí spracovali Mooreovu komiksovú predlohu o odvážnom bojovníkovi proti fašistickej tyranii do podoby kultového filmu „V ako Vendeta“ z roku 2006.

Podujatie sa tento rok uskutočnilo aj v Bratislave, nechýbalo ani niekoľko členov kolektívu DAV DVA. Z pochodu vám prinášame krátky videozostrih i fotogalériu.

Podobizeň masky, ktorú spopularizoval hlavný hrdina komiksu a filmu „V ako Vendeta“, si adoptovalo aj aktivistické kyberhnutie Anonymous, ktoré sa sformovalo v roku 2004 ako voľná asociácia kyberaktivistov a iných osôb, sympatizujúcich s myšlienkami slobodného internetu. Tieto myšlienky – odpor voči špehovaniu, boj proti cenzúre, hacktivizmus či „zospoločenštovanie“ citlivých dát z vládnych a korporátnych kruhov – sa čoskoro rozšírili aj o ďalšie, ako boj proti enormnej nerovnosti vo svete, vojnovej agresii, lobistom v pozadí skorumpovaných vlád či korporátnym monopolom.

Hnutie Anonymous sa preslávilo predovšetkým v období nasledujúcom po vypuknutí svetovej finančnej krízy niekoľkými vydarenými hackerskými útokmi na vládne stránky ako aj podporou hnutí ako Wikileaks či Occupy Wall Street. Medzi jeho hlavné princípy patrí neexistujúce centrálne velenie (a z toho vyplývajúca prísne decentralizovaná organizácia) ako aj myšlienka, podľa ktorej súčasťou hnutia je každý „anonym“, teda každý jeden bežný „malý“ človek z davu, ktorý si je vedomý čoraz väčšej tyranie a despotizmu vo svete a chce voči tomu zakročiť.

Od roku 2013 sa pravidelne, vždy 5. novembra, uskutočňujú v mestách celého sveta protestné zhromaždenia a pochody sympatizantov a podporovateľov hnutia Anonymous, pričom na tvárach návštevníkov týchto podujatí vo väčšine prípadov nechýba ani povestná maska Guya Fawkesa s tajomným ironickým úsmevom a fičúrskymi fúzikmi.

unspecified
DAV DVA na proteste Anonymous: prvý zľava Tomáš Bóka, druhý zľava Ladislav Michalek.

unspecified-1

unspecified-2

unspecified-3

unspecified-4

unspecified-5

unspecified-6

unspecified-9

unspecified-10

Video: Redakcia DAV DVA, Igor Jurečka, youtube.com

Foto: anonymný človek z davu

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *