Ocenený Michal Macháček špeciálne pre DAV DVA: Vrhnem sa do ďalšieho výskumu a písania

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom
Medaila za zásluhy o štát v oblasti vedy a školstva od prezidenta republiky pre spisovateľa a historika Michala Macháčka, autora vynikajúcej knihy o Gustavovi Husákovi; a to dokonca pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky.
DAV DVA: V prvom rade obrovská gratulácia v mene kolektívu DAV DVA. Bolo pre nás česť robiť s vami rozhovor v našom periodiku. Mohli by ste poskytnúť vyjadrenie pre DAV DVA v kontexte získania medaily za zásluhy o štát v oblasti vedy a školstva od prezidenta republiky? Aký to bol pocit získať takéto významné ocenenie?
Michal Macháček:  Chtělo by se říci: To jsou ty paradoxy…  Samozřejmě vše funguje dvoj, až vícesečně – nedělám si iluze. Asi je zbytečné nad tím vším hluboce přemítat, užitečnější bude se vrhnout do další práce, zejména archivního výzkumu a psaní. Ještě jednou vřele děkuji za přání.

REDAKCIA

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Ocenený Michal Macháček špeciálne pre DAV DVA: Vrhnem sa do ďalšieho výskumu a písania

 • 9. novembra 2018 at 13:19
  Permalink

  Spisovateľovi a historikovi Michalovi Macháčkovi blahoželáme všetci. A keďže už je akceptovaným autorom, a píše, že je odhodlaný vrhnúť sa do ďalšieho výskumu a písania, Spolok národohospodárov Slovenska mu rád prispeje ak to rozbehne, nejakým „grantom“ na túto tému:
  Ako to bolo s „krachom čs.socialistickej ekonomiky“ v roku 1989?
  Úplne stačí ústredná otázka. Zadanie: preskúmať, aj číselne, štátny rozpočet a výrobné investičné aktíva ČSSR ( hovorí sa o 5 tisícoch miliárd Kčs v kurze 1 USD = 5 Kčs), preskúmať „zadĺženosť“ ČSSR a jej 15 miliónov občanov, preskúmať kvalitatívne ukazovatele životnej úrovne a výrobného národohospodárskeho celku ČSSR a najmä – vypátrať materiály o pripravovanom 9.päťročnom štátnom pláne (1990 – 1994), ako aj, aký bol návrh štátneho rozpočtu na rok 1990 ( lebo k 17.novembru 1989 ešte nebol zverejnený, ale BOL!). Takisto čo s tým všetkým urobil novovymenovaný federálny minister financií ČSSR od 10.decembra 1989 a čo sa dialo v roku 1990 po jeho opätovnom zvolení do vlády „národnej obete“ v 06/1990 a ako to bolo v objemom štátneho – celospoločenského majetku nielen určeného k privatizácii po 1991, ale i k reštitúciám a – k rozkrádačkám.
  Objektívne.
  Bez škrupúl.
  Menovite zodpovednosť daných „úradníkov“ majúcich zodpovednosť za národné hospodárstvo v 1990-1992 do rozpadu Československa.
  K tomu grantu otvoríme ako Občianske združenie, toto je verejný prísľub – transparentný účet a vyhlásime regulérnu zbierku pre občanov ako SR, tak i ČR a pre krajanov žijúcich v zahraničí.
  Možno sa dozvieme trpké veci. Možno nás pravda oslobodí a konečne si všetci podáme ruky cez časovú bariéru, ako to bolo s „krachom“ a ako to bolo „s budovaním“ po 1989.
  Ing.Peter Zajac-Vanka, predseda OZ Spolok národohospodárov Slovenska

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *