Od sociálnej demokracie k demokratickému socializmu. Nový Smer má s Blahom potenciál cesty Die linke

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ľuboš Blaha sa stal podpredsedom strany SMER – sociálna demokracia. Po nekonečnej neistote pri Pellegriniho lavírovaní v snahe získať si hlasy liberálov a dlhotrvajúcej Ficovej defenzíve sa konečne SMER zmenil. Konečne sa otvorila možnosť posunúť SMER doľava a vytvoriť stranu, ktorá by v spektre zaplnila priestor medzi centristickou sociálnou demokraciou a radikálnou ľavicou.

Mladý Kaliňák sa javí taktiež ako priaznivec myšlienok demokratického socializmu a taktiež tu máme Igora Melichera, s ktorým podobne ako s Ľubošom Blahom DAV DVA aktívne spolupracuje. Pre DAV DVA je to príležitosť posúvať myšlienky, ktoré na webe zaznievajú do reálnej politiky a pretaviť ich do praxe. Či už je to riešenie bytovej otázky, družstevníctvo, bezplatné zdravotníctvo, jednotná zdravotná poisťovňa, riešenie ekologických problémov, postupné znárodnenie strategických podnikov a vytváranie nových štátnych podnikov, podpora mieru a geopolitickej rovnováhy medzi východom a západom, podpora ekonomickej demokracie, otázka základného príjmu a tak ďalej.

Iste, treba kriticky povedať SMER už v minulosti mohol urobiť veľa a neurobil. Najmä v čase keď vládol sám. Ale to bol SMER, ktorý nemal Ľuboša Blahu a bol to SMER, ktorý bol preplnený „euroatlantickými“ ľavičiarmi. Až teraz sa otvorila príležitosť zmeniť politiku strany SMEROM doľava. Kolektív DAV DVA má príležitosť na tejto zmene participovať a ideály ľavicových teoretikov a odborníkov posunúť do reálnej politiky.

Ondrej Gorod II.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


15 thoughts on “Od sociálnej demokracie k demokratickému socializmu. Nový Smer má s Blahom potenciál cesty Die linke

  • 19. júla 2020 at 11:22
    Permalink

    Ako priaznivci myšlienok demokratického socializmu sa prikláňame k tejto alternatíve, ktorá háji záujmy predovšetkým nás, tu žijúcich Slovákov, národovcov a občanov ďalších národností, ďalej pracujúcich, sociálne slabších občanov a dôchodcov. Humor bol vždy na strane slabších, bol i je „zbraňou“ bezbranných, vždy bojoval satirou proti nadvláde bohatých oligarchov, za pravdu a spravodlivosť, preto inovovanému SMERU SD na čele s Róbertom Ficom ponúkame spoluprácu. HUMORIKON.SK

    Reply
  • 19. júla 2020 at 11:42
    Permalink

    V minulosti, počas „nadvlády“ SD sme si hovorili, že časy -„veľkého“ Smeru nebudú trvať večne a že ľavica, toho času v úpadku, sa musí pripraviť na čas zostupu SD, aby pravou ľavicovou politikou prevzala „ľavicové“ voličstvo SD.

    Choďte sa teda pozrieť na stránky našej politickej ľavice, že ako sa pripravila na už minulý čas….

    Tak s tímhle materiálem ten socialismus nevybudujem, soudruzi !

    Reply
  • 19. júla 2020 at 12:20
    Permalink

    A…koľko majú k dispozícii štátnych podnikov ktoré produkujú do štátneho rozpočtu financie pre hospodársku a sociálnu podporu toho demokratického socializmu? Viete, už som skeptický a mám na to vek…“zobudiť sa“ v júli roku 2020 po 31-ročnom spánku, keď sme si nechali zabiť aj Dubčeka a rozkradnúť celé národné hospodárstvo a teraz mať ideu demokratického socializmu, to už je silná káva. Komunistom z KSS tiež trvalo pár dekád kým sa „rozložili“ úplne tvrdiac, že „už zajtra“ tu bude zrelá historická doba na novú socialistickú revolúciu. Vodcovia Smeru SD, opýtajte sa ich…
    …alebo už sa chystá masívne zakladanie družstiev typu HejRp? podľa toho filmu WaV?
    Asi si dám sem nový nickname „skeptik“.

    Reply
  • 19. júla 2020 at 12:32
    Permalink

    Na rozdiel od autora článku ktorého „ideálom“je strana Die Linke si myslím,že ak sa SMER vydá cestou Die Linke,tak sa dopustí sebazničujúceho omylu.Die Linke je síce ľavicovejšia ako SPD,no zároveň sa za ňou ako oblak jedovatého plynu ťahá jej fanatická podpora hodnotám,ktoré vyznáva tzv.liberálna demokracia.Mám na mysli podporu migrácie a nadradenie práv všetkých možných aj nemožných menšín nad práva väčšiny.Die Linke je „najslniečkárskou“ politickou stranou v Nemecku!Takú politiku ako robí Die Linke nech Fico radšej prenechá Pellegríniho „Hlasu“!On sám urobí najlepšie,ak zostane pri tom,že politiku SMERU bude opierať tak ako to vždy hlásal o 3.piliere.
    1 – národný
    2 – kresťanský
    3 – sociálny
    Ešte pred tým by však mal ukázať,že jeho strana je schopná sebereflexie a priznať,že svojou podporou zákona o extrémizme,ovplyvnená nenávisťou ku Kotlebovi a jeho strane,urobila závažnú chybu.Prinajmenšom by si SMER mal dať do programu,že predloží NR SR takú novelu zákona o extrémizme,v ktorej bude explicitne napísané ktoré skutky sa budú posudzovať ako extrémizmus.Bude na škodu strane SMER,ak aj naďalej bude tolerovať skutočnosť,že o tom čo je extrémizmus a čo ešte nie,budú rozhodovať pseudoznalci ako p.prof.Plichtová alebo slniečkárski prokurátori ako p.Honz.

    Reply
    • 19. júla 2020 at 20:17
      Permalink

      Absolútny súhlas, dubník.
      Die Linke alebo aj Syriza absolútne ako ľavica zlyhali, podobne Podemos svojou podporou imigrácie, napríklad. Tadiaľ ľavicová cesta nevedie.
      Tak isto som skeptik, čo sa týka tzv. trestných činov extrémizmu v Trestnom zákone. Neurobia nič, veď by museli odstrániť vlastné dielo. Okrem toho sa, rovnako ako Pelleho Hlas, charakterizovali ako protifašistická strana (len nepovedali, proti komu a ktorému fašizmu chcú bojovať).
      A to najpodstatnejšie, aspoň základné konkrétne ľavicové opatrenia, po tom sneme nezazneli. Tak isto Hlas doteraz nepovedal, v čom sa vlastne obsahovo líši od Smeru. Takže zatiaľ tu máme dosť komické politické duo Smer&Hlas.
      Áno, potenciál by tu bol. Len nevieme aký. Hlavne aby sme sa dozvedeli, „jak z toho ven, soudruzi“.

      Reply
    • 20. júla 2020 at 8:00
      Permalink

      Spájať sa s Gruppenführerom SS a usvedčeným neonacistom Magiánom 1488, by bolo asi predposledné, čo by ľavica mala podniknúť. Posledným by bola rana do čela vlastnou rukou.

      Reply
      • 20. júla 2020 at 8:18
        Permalink

        Toto je jedna z kardinálnych chýb ľavice a od Vás prihrávka na smeč. Vôbec nejde o to „spájať sa“ s ním, alebo principiálne ani nechcieť s ním dýchať spoločný vzduch. Kardinálnou chybou je, že si ľavica nechá od „liberálno-fašistického“ hlavného mediálneho prúdu vnútiť optiku, ako pozerá na svet. To isté platí pre mnoho ďalších moderných problémov vrátane LGBT a BLM. Pre väčšinu pracujúcich ľudí sú to problémy, ktoré nie sú pre bežný život relevantné, a keď im ľavicoví vodcovia venujú priveľa času a energie, zákonite sa ocitnú mentálne odtrhnutí od svojich potenciálnych voličov.
        Ešte stále je šanca aj pre „nové ľavicové tváre“. Len by nesmeli mať fixnú ideu, že sa musia chovať tak, aby ich akceptovali aj médiá hlavného prúdu.

        Reply
  • 19. júla 2020 at 20:12
    Permalink

    V každom prípade sú zmeny v SMERe novou príležitosťou. ( A každá príležitosť je skúškou kompetentnosti, odbornosti, morálnych kvalít). Určite odchod Pellegríniho skupinky posúva SMER viac vľavo. Napr. Fico by sa pred časom vyvaroval takých vyjadrení k socializmu, ako povedal pri obrane Blahu na TB po sneme(18.7.2020, TA3)…Pôjde o to, ako bude slovenská verejnosť reflektovať všeobecnú krízu, ktorá ju zasiahne (zasahuje!) skôr a hlbšie ako tzv. staré členské štáty…Aj o to, či Blaha a spol uhnú výzvam, alebo prevezmú nejaké riziká spojené s posunom na ľavicové pozície. Pôjde o klasický boj starého s novým. Staré spojené s mečiarovskou privatizáciou a weissovskou akceptáciou kolaborantstva stiahne omladinu ku dnu, alebo mladé, orientované „common“ cyberkomunizmus bude disponované presadiť svoje vízie… A my ostatní tiež máme príležitosti (pozerať sa a kritizovať/ podporovať a inšpirovať/ podnecovať a pomáhať). No vždy to je to vzťahoch: akcií a reakcií. Objednávke a jej naplnení. Ponuke a jej využití… V každom prípade, je to príležitosť „myslieť globálne a konať lokálne“. Uspieť v mohutnom globalizačnom prúde je možné len s pochopením globálnych procesov. To vajatanie o „slovenskej ceste“ je iba ponáškou na historické neúspechy Hlinkovsko-tisovského kresťanského národného socializmu. Odkaz SNP bol o inom o slovenskej ozve globálnych tendencií. Aj v súčasnosti – slovenské národné povstanie – je o národnej reflexii globálnych tendencií ( a určite nemyslím prikupovanie amerických stíhačiek, korumpovanie miestnych podnikateľov, kompradorstvo miestnych elít).

    Reply
  • 19. júla 2020 at 21:05
    Permalink

    Poznámka čitateľa: opäť prívlastky? Čo to je demokratický socializmus? Existuje aj liberálny socializmus? Veď je to iba terminologická sranda ako „socializmus s ľudskou tvarou“ o podstate nič nehovorí.. Vieme vôbec čo chceme? Aspoň teraz, keď sme sa k tomu nedopracovali počas štyroch volebných období? A hlavne ako dosiahnuť to čo by sme chceli, pretože ak sa nezmení základný vzťah spoločnosti k vlastníctvu, k pôde, k sprave a riadeniu, teda ústava, volebné zákony a súvisiaca legislatíva tak v súčasných podmienkach môže ten demokratický socializmus iba filozofovať, aj to, iba ak mu to vládcovia súčasného systému dovolia, pretože aj strana Smer-SD schválila zákon proti extrémizmu a takému obvineniu sa sa pri presadzovaní zmeny nedá vyhnúť – veď pán poslanec Blaha už ma aj osobné skúsenosti.

    Reply
    • 20. júla 2020 at 8:13
      Permalink

      V Komunistickom manifeste hovorí Marx o
      I. Reakčnom socializme a v ňom o:
      a. Feudálnom socializme
      b. Maloburžoáznom socializme
      c. Nemeckom alebo „opravdivom“ socializme

      II. Konzervatívnom alebo buržoáznom socializme

      III. Kriticko utopickom socializme a komunizme

      A teraz tu máme:
      IV. Demokratický socializmus
      Ktorým smerom to vlastne ideme? Naľavo od Che Guevaru to asi nebude. Skôr naľavo od Pellegríniho.

      Reply
      • 20. júla 2020 at 13:59
        Permalink

        Marxizmus nie je písmo sväté. Tieto delenia z manifestu podliehajú dobovým reáliám.
        A áno, naľavo od Guevarru to asi nebude, lebo sme na Slovensku a treba byť realistom v tom, čo sa dá a čo sa nedá presadiť.

        Reply
      • 20. júla 2020 at 20:08
        Permalink

        Vy…e sa už na to, čo hovorí Marx v Komunistickom manifeste. Na čo nám to dnes je?
        Ja chcem spoločnosť založenú na spravodlivom podiele na vytvorených hodnotách pre všetkých. Chcem zrušiť privatizáciu zdravia, najmä súkromné zdravotné poistenie. Chcem zrušiť 2. penzijný pilier a vrátiť 9 miliárd späť dôchodcom. Chcem znárodniť všetky sieťové strategické odvetvia, tak ako to majú napríklad Nemecko a Francúzsko. Chcem, aby sme nepredávali našu pôdu cudzincom. Chcem, aby sa rozbehla masová výstavba družstevných a štátnych bytov najmä pre mladých a ich rodiny a neboli v hypo-otroctve celý život.
        Chcem, aby sa vrátila sloboda slova, a teda sa zrušili tzv. trestné činy extrémizmu v TZ.

        Tak ku.a, Blaha, Fico a spol., prestaňte už drístať a dajte konkrétne návrhy, keď už ste nekonali, keď ste vládli!

        PS
        To, že sa pasujete za protifašistickú stranu si môžete … veď viete čo.

        Reply
  • 20. júla 2020 at 9:24
    Permalink

    Od populistickej pravice k pravicovému populizmu – ľavicová rétorika v službách kapitalizmu.

    Reply
  • 22. júla 2020 at 10:15
    Permalink

    Z týchto všetkých lavicových názorov ktiré tu odzneli ako reakcia na perestrojku Smeru som rád že je Smer v opozícii, lebo lavicové strany v demokracii musia byť len v opozívií, lebo vo vláde si museli jednoznačne protirečiť a to sprevádzalo Fica po všetky roky vládnutia.
    Ked Dubček hlásal o socializme z ľudskou tvárou, mal na mysli zmeniť vtedajší bolševický demokratický Socializmus na Socialnu demokraciu a preto ho ľudia milovali. Ak pochybujete
    mam nahratý jeho rozhovor v tozhlase.
    Ešte ma znepokojuje, že v reakciach zaznievalo veľa názorov akoby obhakoby nacionálneho socializmu, z toho usudzujem, že niektorí máte bližšie k autoritatívnej vláde ako k demokracii, tak čo klamete demokratickým socializmom. Na záver, Hlas má väčšiu šancu u Slovákov preto, že sme ukotvení v EU.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *