Ozvena krvi a zápasov, zabudnutá básnická zbierka DAVistu Daniela Okáliho

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

9. MARCA 1903 SA NARODIL DAVISTA DANIEL OKÁLI

JUDr. Daniel Okáli, CSc. (* 9. marec 1903, Liptovský Mikuláš – † 23. november 1987, Bratislava) bol slovenský právnik, politik, literát a literárny kritik a básnik. Patril medzi zakladateľov skupiny Davistov, a podobne ako Laco Novomeský, aj Okáli pôsobil po rehabilitácii v Matici Slovenskej. Daniel Okáli vyštudoval právo na Právnickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Pôsobil ako advokátsky koncipient v Nových Zámkoch a Bratislave, neskôr ako advokát v Skalici. V roku 1935 bol členom volebnej komisie v Bratislave za Komunistickú stranu Československa spolu s významným bratislavským architektom Fridrichom Weinwurmom.

K jeho najvýznamnejším politickým rozhodnutiam patrí prijatie vyhlášky A-311/16-II/3-1948 slovenského povereníctva vnútra z 11. júna 1948, ktorým sa premenovali názvy 710 miest, obcí a osád na Slovensku. Šafárikovo, Kolárovo, Kalinčiakovo, Kalinkovo, Hamuliakovo, Palárikovo, Nálepkovo[1] či Hurbanovo sú niektoré z mnohých, ktoré vďačia za svoje nové meno povereníkovi vnútra Danielovi Okálimu.

Prinášame vám unikátny výber Okáliho poézie, ktorý je dnes už prakticky nezohnateľný. Príjemné čítanie.

Danie Okáli, Ozvena krvi a … by L. P. on Scribd

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Ozvena krvi a zápasov, zabudnutá básnická zbierka DAVistu Daniela Okáliho

  • 8. decembra 2020 at 5:07
    Permalink

    Bolo pre mňa nesmiernou cťou osobne sa stretnúť a porozprávať so synom Daniela Okáliho v roku 2018. Bol to pre mňa unikátny zážitok ♥

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *