Pavol Janík: Dobrá zrada nad zlato

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Aktuálne dianie na slovenskej politickej scéne mi nevdojak pripomenulo názov môjho knižného súboru aforizmov Dobrá zrada nad zlato (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 1996, zodpovedný redaktor Jaroslav Rezník). Áno, život prináša neuveriteľné situácie a platia slová Tomáša Janovica, ktoré napísal v hodnotení mojej knihy básní a aforizmov Hurá, horí! (vydavateľstvo Atrakt, 1991, lektorovali Ľubomír Feldek, Tomáš Janovic a Andrej Ferko): Humor je vraj jediný spôsob, ak byť dôstojne smutný. Pavol Janík je zasa presvedčený, že irónia je jediný spôsob, ako dôstojne žiť.

V súvislosti so súčasným spoločenským pohybom mi zišiel na um aj môj aforizmus: Hrach – Princíp zrady v spravodajských hrách, ktorý pochádza z mojej knižnej kolekcie aforizmov Satanovisko (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 1999, zodpovedný redaktor Alexander Halvoník), za ktorú som získal Prémiu Spolku slovenských spisovateľov a Literárnu cenu Paula Rusnaka, predsedu Svetového kongresu Slovákov (USA).

Ale prejdime k podstate veci – odcitujem už iba záverečnú časť z môjho článku Súmrak bohov zo Súmračnej 27 (portál humanisti.sk, 30. 3. 2014): Nedá sa vylúčiť ani repríza scenára z obdobia postupnej erózie HZDS, ktorého privatizačné pozadie svojho času vymenilo opotrebovanú vlajku hnutia za novú zástavu Smeru a starnúceho Vladimíra Mečiara nahradilo v pozícii lídra vtedy mladým Robertom Ficom. Tak či onak – súmrak bohov zo Súmračnej 27 sa stal (najmä pre nich neočakávanou) politickou realitou, s ktorou budú musieť žiť. Dá sa predpokladať, že tí najživotaschopnejší – nielen podnikatelia, ale aj kariérni politici (napríklad poslanci NR SR), ktorí už prešli skokom z HZDS do Smeru, sa začnú opäť neomylne obzerať, kam preskočiť v bližšej či vzdialenejšej budúcnosti.

Charakteristickým znakom Janíkovho rukopisu je satirizujúci, nadľahčený tón, pomenúvajúci veci a vzťahy možno až nepríjemne pravdivo.

Igor Otčenáš, 1986

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Jeho diela preložili do 28 jazykov a publikovali v 45 krajinách.

Článok po dohode s autorom nie je možné komentovať. Privítame, ak svoju reakciu napíšete formou samostatného príspevku.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne