Pavol Janík: Ľahkým perom Ivany Blahutovej (recenzia)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Mnohostranný talent poprednej českej autorky Ivany Blahutovej (1958) sa úspešne uplatňuje v niekoľkých tvorivých oblastiach. Etablovaná prozaička, editorka, prekladateľka a ilustrátorka (pod pseudonymom Ida Huttová) tentoraz oslovuje kultúrnu verejnosť knižným súborom myšlienkovo podnetných, emocionálne pôsobivých a formálne brilantných básní. Publikácia LEHOUČCE vyšla v nakladateľstve Kmen (Křenovice 2019) a v diele sa organicky spája hodnotná poézia Ivany Blahutovej s jej vlastným podmanivým výtvarným prejavom.

Výrazná kreatívna osobnosť Ivany Blahutovej dlhodobo obohacuje spoločný komunikačný priestor českej a slovenskej kultúry viacerými vydarenými projektmi, o čom svedčí aj Cena Únie českých spisovateľov z roku 2009. Popri štyroch knižných vydaniach skvelých poviedok – Tehdy, tenkrát, kdysi (1996; spoluautorka s Leošom Vaškom); Bílý kůň (2007), Nessun dorma (2008), Matky Pegasů (2017) sa predstavila aj románom Molochita (2010), ktorý v roku 2016 vysielal Český rozhlas ako čítanie na pokračovanie v desiatich častiach.

Pri tejto príležitosti je určite vhodné pripomenúť, že som preložil autorkinu pôvodnú rozhlasovú hru Milenec, ktorú vytvorila podľa svojej rovnomennej poviedky. Dielo naštudoval, realizoval a publikoval Slovenský rozhlas v roku 2006. Z aktuálnej kolekcie veršov som prebásnil jej sonet Tobě, ktorý v originálnej podobe a v slovenskej i maďarskej verzii (preložil Norbert Répás) uverejnil medzinárodný literárny web Babelmatrix (2017).

Treba zdôrazniť, že Ivana Blahutová neobjavuje v sebe poetku po predchádzajúcich tvorivých aktivitách v iných literárnych sférach, ale súbežne sa už desaťročia prezentuje aj kvalitnými básňami, takže ich sústredenie v knižnej zbierke spolu s autorkinou najnovšou lyrickou tvorbou je skutočne prierezom jej duchovného zrenia, v ktorom čitateľ dostáva do rúk vybrúsené klenoty podložené unikátnou ľudskou a umeleckou skúsenosťou.


.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Článok po dohode s autorom nie je možné komentovať. Privítame, ak svoju reakciu napíšete formou samostatného príspevku.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne