Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Renomovaný ruský analytik globálnej politiky nedávno označil Maďarsko za štát, ktorý sa vytvoril historickým vývojom – na rozdiel od Poľska a Československa (dnes Česka a Slovenska), ktoré podľa jeho názoru vznikli len ako politické konštrukcie. Zároveň vyslovil predpoklad, že sa obnoví Habsburské impérium, čo by predstavovalo retrográdny vývoj do stavu pred prvou svetovou vojnou. Uvedená rétorika – pravdaže – signalizuje, že aj Rusku by vyhovovala obnova v rozmeroch cisárstva zo začiatku 20. storočia, preto hľadá ako prirodzených spojencov niekdajšie mocnosti, ktoré tiež v dôsledku dejinných zvratov prišli o rozsiahle územia a ich početné menšiny sa ocitli v okolitých krajinách.

Na pozadí načrtnutých geopolitických tendencií treba vnímať verejné i skryté aktivity na Slovensku, ktorých neprehliadnuteľnou súčasťou sú rozmanité úsilia hľadať riešenia pre budúcnosť v oživovaní minulosti, vo vzkriesení zaniknutých štátoprávnych usporiadaní a vo zvyšovaní emotívneho tlaku na etnickú príslušnosť jednotlivých skupín obyvateľov s presahom do oficiálnych i neoficiálnych korelácií s bližším či vzdialenejším zahraničím.

V tejto súvislosti má osobitné postavenie strana Most-Híd, ktorá na najvyššej úrovni vznikla ako zberné stredisko kádrov s apriórne negatívnym postojom k existencii Slovenska ako zvrchovaného štátu a ktorá tuším ešte stále je aspoň formálne členom vládnej koalície, ale s veľmi napätými interpersonálnymi i medzistraníckymi vzťahmi.

Hlavný mostár mi bol vždy sympatický, lebo – na rozdiel od väčšiny politikov – má zmysel pre humor, čo je aj neklamným prejavom intelektuálneho nadhľadu. Z mostárne však zrazu zaznelo veľmi nebezpečné vyjadrenie vysokého štátneho funkcionára, pričom ťažko predpokladať, že by si druhoradý predstaviteľ ministerstva obrany dovolil podobnú medzinárodnú provokáciu proti Rusku ako jednej z dvoch jadrových superveľmocí bez vedomia a súhlasu svojho straníckeho šéfa. Ten sa však tvári, akoby sa ho to vôbec netýkalo, a veselo kandiduje na úrad prezidenta. A náš trocha menej bystrý minister zahraničia za stranu Smer-SD sa pohotovo púšťa do rozdúchavania diplomatickej prestrelky namiesto úsilia zamiesť nepríjemnosť pod koberec a najmä preniesť zodpovednosť za nezodpovedné vyhlásenie tam, kam patrí, teda na stranu Most-Híd.

Inteligentný človek sa sotva môže nazdávať, že podobné nedorozumenie vzniklo nejakým omylom či nešťastnou náhodou bez jasných, polojasných a nejasných príčin. Dôvodom vojnovej rétoriky štátneho tajomníka rezortu obrany totiž určite nebola demonštrácia nášho bezvýhradného spojenectva s USA na večné časy. Naopak – podľa príručky amerických spravodajských služieb je provokácia definovaná ako činnosť zamýšľaná s cieľom podnietiť osobu, organizáciu alebo vládu, aby vykonala akciu, ktorá ju poškodí. A to sa presne podarilo. Slovensko si opäť zhoršilo vzťahy s Ruskom, ktoré majú pre nás aj strategický ekonomický význam – najmä v oblasti energetiky.

Záverom sa musím vrátiť na úvod mojej poznámky. Vari činnosť Mostu-Híd dostatočne zreteľne nezapadá do skladačky postupnej demontáže slovenskej štátnosti – počnúc neúnavným kriminalizovaním politickej garnitúry zakladateľov súčasnej Slovenskej republiky a nekončiac problematizovaním postavenia našej krajiny v protirečivých súradniciach geopolitických gravitačných polí rozhodujúcich superveľmocí?

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom