Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Renomovaný ruský analytik globálnej politiky nedávno označil Maďarsko za štát, ktorý sa vytvoril historickým vývojom – na rozdiel od Poľska a Československa (dnes Česka a Slovenska), ktoré podľa jeho názoru vznikli len ako politické konštrukcie. Zároveň vyslovil predpoklad, že sa obnoví Habsburské impérium, čo by predstavovalo retrográdny vývoj do stavu pred prvou svetovou vojnou. Uvedená rétorika – pravdaže – signalizuje, že aj Rusku by vyhovovala obnova v rozmeroch cisárstva zo začiatku 20. storočia, preto hľadá ako prirodzených spojencov niekdajšie mocnosti, ktoré tiež v dôsledku dejinných zvratov prišli o rozsiahle územia a ich početné menšiny sa ocitli v okolitých krajinách.

Na pozadí načrtnutých geopolitických tendencií treba vnímať verejné i skryté aktivity na Slovensku, ktorých neprehliadnuteľnou súčasťou sú rozmanité úsilia hľadať riešenia pre budúcnosť v oživovaní minulosti, vo vzkriesení zaniknutých štátoprávnych usporiadaní a vo zvyšovaní emotívneho tlaku na etnickú príslušnosť jednotlivých skupín obyvateľov s presahom do oficiálnych i neoficiálnych korelácií s bližším či vzdialenejším zahraničím.

V tejto súvislosti má osobitné postavenie strana Most-Híd, ktorá na najvyššej úrovni vznikla ako zberné stredisko kádrov s apriórne negatívnym postojom k existencii Slovenska ako zvrchovaného štátu a ktorá tuším ešte stále je aspoň formálne členom vládnej koalície, ale s veľmi napätými interpersonálnymi i medzistraníckymi vzťahmi.

Hlavný mostár mi bol vždy sympatický, lebo – na rozdiel od väčšiny politikov – má zmysel pre humor, čo je aj neklamným prejavom intelektuálneho nadhľadu. Z mostárne však zrazu zaznelo veľmi nebezpečné vyjadrenie vysokého štátneho funkcionára, pričom ťažko predpokladať, že by si druhoradý predstaviteľ ministerstva obrany dovolil podobnú medzinárodnú provokáciu proti Rusku ako jednej z dvoch jadrových superveľmocí bez vedomia a súhlasu svojho straníckeho šéfa. Ten sa však tvári, akoby sa ho to vôbec netýkalo, a veselo kandiduje na úrad prezidenta. A náš trocha menej bystrý minister zahraničia za stranu Smer-SD sa pohotovo púšťa do rozdúchavania diplomatickej prestrelky namiesto úsilia zamiesť nepríjemnosť pod koberec a najmä preniesť zodpovednosť za nezodpovedné vyhlásenie tam, kam patrí, teda na stranu Most-Híd.

Inteligentný človek sa sotva môže nazdávať, že podobné nedorozumenie vzniklo nejakým omylom či nešťastnou náhodou bez jasných, polojasných a nejasných príčin. Dôvodom vojnovej rétoriky štátneho tajomníka rezortu obrany totiž určite nebola demonštrácia nášho bezvýhradného spojenectva s USA na večné časy. Naopak – podľa príručky amerických spravodajských služieb je provokácia definovaná ako činnosť zamýšľaná s cieľom podnietiť osobu, organizáciu alebo vládu, aby vykonala akciu, ktorá ju poškodí. A to sa presne podarilo. Slovensko si opäť zhoršilo vzťahy s Ruskom, ktoré majú pre nás aj strategický ekonomický význam – najmä v oblasti energetiky.

Záverom sa musím vrátiť na úvod mojej poznámky. Vari činnosť Mostu-Híd dostatočne zreteľne nezapadá do skladačky postupnej demontáže slovenskej štátnosti – počnúc neúnavným kriminalizovaním politickej garnitúry zakladateľov súčasnej Slovenskej republiky a nekončiac problematizovaním postavenia našej krajiny v protirečivých súradniciach geopolitických gravitačných polí rozhodujúcich superveľmocí?

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *