Pavol Janík: Nevedia, že to nevedia

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Jeden z najrenomovanejších slovenských investigatívnych novinárov po tom, čo mu polícia ukázala, ako bol sledovaný, na televíznej obrazovke vyhlásil, že už nebude taký naivný ako doteraz. Tým azda nechtiac priznal, že investigatívni žurnalisti naozaj vôbec neexistujú, len sa rozliční naivní pracovníci médií nechávajú využívať na inscenovanie takzvaných únikov informácií.

Názorným príkladom je dozaista celosvetovo najvýznamnejšia aféra Watergate, ktorá viedla k odstúpeniu prezidenta USA Richarda Nixona. Mediálnu a politickú lavínu zdanlivo spustil článok v The Washington Post, ktorý sa opieral o anonymný zdroj. V skutočnosti kampaň cieľavedome rozpútal zástupca riaditeľa FBI (Federal Bureau of Investigation – Federálneho úradu vyšetrovania) Mark Felt, dlho verejnosti známy len pod pseudonymom Deep Throat (hlboké hrdlo).

Súčasťou aktuálneho slovenského škandálu je mediálne označovanie organizátora sledovania investigatívnych novinárov pojmom bývalý siskár. Ľudia, ktorí si na rozdiel od médií ešte niečo pamätajú, dobre vedia, o koho vlastne ide, teda o niekdajšieho investigatívneho žurnalistu, ktorý už dávnejšie v poprednom mienkotvornom denníku uverejňoval detaily z prostredia Slovenskej informačnej služby, vrátane poznávacích značiek sledovacích vozidiel.

Vtedy išlo o systematické publikovanie údajov z paralelných spravodajských štruktúr v rámci ťaženia proti premiérovi Vladimírovi Mečiarovi. Následne sa z redaktora bývalého mládežníckeho denníka stal riaditeľ kontrarozviedky SIS. V tejto súvislosti treba poznamenať, že naša civilná tajná služba predstavuje integrovaný model spravodajskej inštitúcie, ktorá organizačne spája rozviedku (ofenzívnu zložku) a kontrarozviedku (defenzívnu zložku).

Na záver sa žiada pripomenúť význam niektorých slov. Investigatívny znamená vyšetrovací, kým naivný sa rovná prostoduchý, detinský, málo dôvtipný, ale aj bez príslušného vzdelania (insitný). Najnovší akademický Slovník súčasného slovenského jazyka akceptuje mnohé nezmysly a nedostatky z mediálnej praxe. Slovenčina však už dávno pozná vhodnejšie výrazy ako investigatívec (vyšetrujúci) či kreatívec (tvorca, teda nie tvorec ani štvorec).

Napriek tomu v štátnom elektronickom mediálnom kombináte pôsobí oddelenie kreatívy. Ani k tomu už naozaj niet čo dodať – iba ak zopakovať, že diletantstvo je nákazlivé. No a diletant je ten, kto vykonáva činnosť, ktorej nerozumie, v ktorej sa nevyzná, na ktorú nemá odbornú prípravu, skrátka – nedouk. A tých je na výslní nášho verejného života – bohužiaľ – požehnane.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Pavol Janík: Nevedia, že to nevedia

  • 29. apríla 2019 at 9:15
    Permalink

    Autor ráta s tým, že čitateľ článku vie o koho v odkazoch na funkcie ide. Myslím, že väčšina to nevie. Ani ja.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *