Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Čerstvý exprezident a zároveň svieži predseda vlastnej politickej strany sa očividne riadi osvedčenými skúsenosťami všetkých chytrákov. Napríklad overeným princípom – čo sa v biznise naučíš, v politike akoby si našiel. Preto sa nemožno čudovať, že sa ako stranícky boss uviedol tým, že medzi prvými členmi jeho politického zoskupenia je apolitický organizátor neorganizovaných, teda spontánnych nátlakových akcií Za slušné Slovensko, ktoré viedli k odstúpeniu Roberta Fica z funkcie premiéra.

To je skoro ako priznanie sa k politickej objednávke vraždy dvoch mladých ľudí – dovtedy neznámeho novinára a jeho priateľky, ktorých tragická smrť zohrala kľúčovú úlohu v pokuse o zmenu mocenských pomerov iným spôsobom ako riadnymi demokratickými voľbami.

Vzápätí sa exprezident uviedol veľkou straníckou lúpežou, v ktorej rámci sa snaží zaľudniť svoju stranu Za ľudí doterajšími opozičnými poslancami Národnej rady Slovenskej republiky. To je naozaj dôstojný začiatok straníckej kariéry čestného podnikateľa, ktorý pochopil, že je preňho do budúcnosti zaujímavejšie stať sa predsedom vlády a mať nadštandardné vzťahy s novou prezidentkou, ktorá z komunálnej úrovne zázračne skočila priamo do najvyššej ústavnej funkcie.

Pozornosť si iste zaslúži aj názov strany ZA ľudí – nielen vzhľadom na podobnú konfiguráciu s pomenovaním spomínaného hnutia ZA slušné Slovensko. Prečo ZA ĽUDÍ, prečo nie ZA ĽUD? Lebo v slovenčine ĽUD označuje najširšie vrstvy obyvateľstva – v protiklade k vládnucej alebo bohatej vrstve spoločnosti. Preto sú najčastejšie spojenia typu slovenský ľud, dedinský ľud, pospolitý (jednoduchý, prostý) ľud, človek z ľudu a podobne.

Pojem ĽUDIA už pripúšťa všelijaké významy a vysvetlenia – lepší ľudia, slušní ľudia, zámožní ľudia, osvietení ľudia, fajnoví (jemní) ľudia a tak ďalej. Prelud pre ľud, teda zmyslový klam, mylná predstava, vidina, halucinácia, ilúzia spočíva v tom, že názov strany ZA ĽUDÍ umožňuje selektívny, elitársky až aristokraticky prístup k ľuďom, evokuje starostlivo vyberaných ľudí.

Je to rovnaká zásada ako v takzvaných dobročinných spolkoch a kluboch typu ROTARY, ktorých vypočítaví, ziskuchtiví, prospechárski a sebeckí členovia naozaj pomáhajú ĽUĎOM, lenže predovšetkým a systematicky SAMI SEBE – najmä v uzavretom kolotoči vzájomného obchodovania a obohacovania sa. Raz do roka uvaria aj polievku pre bezdomovcov a charitatívny charakter organizácie je naplnený. Otázkou je, či dobre vypočítaný exprezidentov PRELUD PRE ĽUD bude účinným nástrojom podceňovania a ponižovania väčšiny, ktorá už aj tak dávnejšie rezignovala na uplatňovanie volebného práva, keďže si nemá koho vybrať spomedzi zákulisne a pokútne financovaných kandidátov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Pavol Janík: Prelud pre ľud

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *