Peter Nišponský: Kapitál je nenažraný, ten americký zvlášť!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Komunistická strana USA vyhlasuje: „NIE VOJNE S IRÁNOM!“

Zavraždením vedúceho predstaviteľa iránskych revolučných gárd, generála Quassema Suleimaniho, veliteľa irackej milície skupiny Abu Mahdiho al Muhandisa a ich sprievodu vzniká nebezpečenstvo rozsiahlej vojny medzi Spojenými štátmi a Iránom a hrozba vzniku všeobecnej regionálnej vojny na Blízkom východe sa výrazne zvýšila.

Vláda Donalda Trumpa zároveň násilne napadla národnú suverenitu Iraku, napriek tomu, že americká ústava, ktorá vyhradzuje výlučné právo k vyhlasovaniu vojny Kongresu USA, je opäť podkopaná.

Trumpova administratíva odôvodnila nové útoky na Irak a pravdepodobnosť vojny s Iránom na základe množstva pochybných tvrdení o iránskych plánoch na dosiahnutie amerických cieľov a teraz presúva do tohto regiónu tisíce nových vojakov. Zabudnutá je demagógia volieb Trumpa z roku 2016 oo stiahnutí vojsk USA z regiónu. Dúfame a očakávame, že občania Spojených štátov nezabudnú, ako sa klamstvá Bushovej administratívy týkajúce sa „zbraní hromadného ničenia“ dostali predovšetkým do Iraku a nebudú hltať najnovšie zámienky Trmpa za násilnú eskaláciu napätia a za vojnu.

Táto najnovšia akcia prichádza ako vrchol celého radu krokov, ktoré Trump a jeho vláda podnietili k vyvolaniu napätia na Blízkom východe:
– vystúpenie Spojených štátov z spoločného komplexného akčného plánu pre iránsky jadrový program,
– návrat k jednostranným sankciám zo strany Spojených štátov amerických,
– oznámenie o premiestnení amerického veľvyslanectva do Izraela z Tel Avivu do Jeruzalema,
– vmiešavanie sa do konfliktu v Sýrii a nikdy nekončiaca hrôza jemenskej občianskej vojny,….
a to sme vymenovali len niektoré z nich.

Zásah USA prichádza v čase, keď sa masívne ľudové demonštrácie v Iraku, ktoré požadujú ukončenie korupcie, stretli s násilnými protiopatreniami. Americké útoky môžu podkopať význam týchto protestov.

Iracká komunistická strana i kounistické strany Iránu a ďalšie ľavicvé strany, organizácie a osobnosti na Strednom východe už odsúdil americký útok, poukázali na nebezpečenstvo, že Irak je teraz premenený na bojisko v konflikte medzi USA a Iránom. Našťastie na rozdiel od roku 2003 sa v Kongrese tentokrát ozvali aj hlasy proti tomu. USA sa zločineckého konania Trumpa pravdepodobne nezbavia, ak sa občania Spojených štátov masovo nevyjadria proti tejto situácii v miliónových počtoch a ihneď.

Komunistická strana USA odsudzuje nové agresívne a násilné činy administratívy Trumpa, ktoré zjavne porušujú medzinárodné i americké právo, a žiada:

* Solidaritu s pracujúcimi ľuďmi Iraku a Iránu proti imperialistickým útokom a sankciám,
* Ukončenie intervencie Spojených štátov, ich saudských a izraelských spojencov v Perzskom zálive vo všetkých krajinách Blízkeho východu,
* Podporu medzinárodných a mierových prístupov k riešeniu problémov v tejto oblasti, a to aj prostredníctvom OSN a jej zložiek,
* Okyptenie vplyvu vojensko-priemyselného komplexu v Spojených štátoch a presmerovanie masívneho vojenského rozpočtu na mierové účely, ako je zdravotná starostlivosť pre všetkých,
* Nátlak na členov Kongresu a ostatných zvolených úradníkov, aby slovne a skutkami protestovali proti násilnej a nebezpečnej zahraničnej politike Trumpovej administratívy,
* Podporu demonštrácií a iných protestov proti novým útokom USA vo svete,
* V celoštátnych voľbách do roku 2020 sa naplno usiluje o odstavenie Donalda Trumpa a jeho spojencov od moci, ako základného prvku v boji za svetový mier.

KOMUNISTICKA STRANA USA (CPUSA) – PROFIL:

Komunistická strana USA je politická organizácia pracujúcej triedy založená v roku 1919 v Chicagu v štáte IL.

Komunistická strana zastupuje záujmy americkej robotníckej triedy a amerického ľudu. To je súčasné i budúce záujmy pracujúcej väčšiny. Súčasťou práce CPUSA je aj solidarita s pracujúcimi z iných krajín. Pôsobíme v koalícii s robotníckym hnutím, mierovým hnutím, študentským hnutím, organizáciami bojujúcimi za rovnosť a sociálnu spravodlivosť, environmentálnym hnutím, skupinami práv prisťahovalcov a s organizáciami usilujúcimi o starostlivosť pre všetky skupiny vykorisťovaných.

Aby sme dosiahli lepšie podmienky pre život pracujúcich, ich rodín, veríme, že musíme ísť ďalej. Sme presvedčení, že Američania môžu nahradiť kapitalizmus systémom, ktorý záujmy pracujúcich ľudí stavia pred zisk – socializmom.

Sme ukotvení v revolučných dejinách USA a v jej bojoch za demokraciu. Sme za socializmus, za „Listinu práv“, ktoré zaručujú úplné individuálne slobody.

SOLIDARITA S PRACUJÚCIMI A VYKORISŤOVANÝMI V USA

Vyjadrujeme solidaritu komunistom, robotníkom a bežným pracujúcim občanom USA, ktorí aj napriek svojmu 100 ročnému úsiliu doposiaľ nedokázali odstrániť, ani zmeniť zločinecký systém kapitálu ovládajúci ich krajinu. Vyjadrujeme solidaritu tým občanom USA, ktorí si uvedomujú, že na poste prezidenta majú vraha a ich establishment je sústredením tvorcov štátneho terorizmu, medzinárodného terorizmu a vojnových štváčov.

Prevažná väčšina občanov USA nenesie zodpovednosť za zločiny, ktoré v samotných USA a vo svete v ich mene páchajú predstavitelia ich krajiny. Prevažná väčšina občanov USA je neprávom a nie z vlastnej viny nenávidená a teraz už aj ohrozovaná značnou časťou občanov sveta za činy, ktoré spáchali jej štátni predstavitelia.
Prevažná väčšina občanov USA si neželá vojnu, želá si MIER.

Vyzývame všetkých demokraticky zmýšľajúcich občanov sveta, parlamenty, vlády a predstaviteľov krajín dodržiavajúcich právne a morálne princípy existencie ľudstva zakotvené v spoločenstve národov, aby pomohli občanom USA zbaviť sa tohto zla.

Nechceme vojnu!
Chceme MIER.

Trump vyhlásil, že v prípade, ak sa Irán bude brániť a ak odpovie na agresiu USA, v Iráne zničí 52 vybraných cieľov, medzi nimi i kultúrne dedičstvo (pamiatky) tejto krajiny.Vykrádanie svetového surovinového bohatstva. Toto sú „kultúrne pamiatky“ amerického kapitálu, ktorého je v súčasnosti Trump reprezentantom.
Irán objavil nové, druhé najväčšie nálezisko ropy. Preto ho chce Trump zožrať zavčasu, aj cez mŕtvoly, aj za cenu vojny.
Kapitál je nenažraný, ten americký zvlášť a Trump je jeho verným služobníkom. (Peter Nišponský)

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


7 thoughts on “Peter Nišponský: Kapitál je nenažraný, ten americký zvlášť!

 • 6. januára 2020 at 11:36
  Permalink

  Jsem překvapen, že se autorka nebojí psát takové články, když nejen ČR, ale i SR je členem NATO i EU proti RF. Jsem překvapen, že autorka článku se podepisuje plným jménem, že autorku nezbavili živnostenského oprávnění. Jsem překvapen, že autorku nezavřeli do basy za její slova proti našim spojencům v NATO a EU.

  Jožo Ráž na rozdíl od autorky článku je mnohem opatrnější a střízlivější, když řekl nahlas toto, cituji: «Nie sme na tom najlepšie, ale 90 percent ľudí tohto sveta sa nemá tak dobre ako my. Máme vodu, to je naše bohatstvo, a to najdrahšie, čo na tomto svete už čoskoro nebude. Je mi ľúto, ale my neuživíme všetkých.»

  ZÁVĚR? Žijeme si již 30 roků jako prasata v žitě, díky českému a slovenskému spojenectví s USA, s NATO, s EU. A naše národy to podporují. Jejich hlas ve volbách po rozbití socialismu na šrot, již po desítky let, je NEZPOCHYBNITELNÝ. Tak buďme šťastní, že nepatříme mezi těch 90 %, jak vzkázal světu slov. zpěvák Jožo Ráž.

  Reply
  • 6. januára 2020 at 14:32
   Permalink

   .. a dokedy sa máme báť?

   Reply
   • 7. januára 2020 at 0:01
    Permalink

    A kto je to prasa v žite? Ja tu nijaké nevidím.

    Reply
 • 6. januára 2020 at 12:07
  Permalink

  SUPER, Sonka!!!
  Nestačí klásť vence na hroby padlých a ospevovať, ako sa vedeli postaviť zlu; zlu sa treba postaviť; čelom, nie chrbtom, ako to robí Čaputová, Pellegrini…
  Alebo je azda vraždenie dobro?
  Bravó, Sonka!
  Bravó, pán Nišponský!
  Bravó, všetci, ktorí ste sa postavili zlu čelom!!!
  Nech Američania pália domov, a nebudú ich vraždiť, vrahov!!!

  Reply
  • 6. januára 2020 at 14:34
   Permalink

   Sme komunisti a komunisti sa NIKDY pred krivdou nesklonili a ani sa nesklonia. V tom je naša moc – viera v ideu, ktorá nesie v sebe DOBRO.

   Reply
   • 6. januára 2020 at 15:55
    Permalink

    Pravde žil som, krivdu bil som, verne národ môj ľúbil som. To jediná moja vina a okrem tej žiadna iná. (S. Chalupka)

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *