Peter Schvantner: Ako zneužiť Slovenské národné povstanie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Peter Schvantner, tajomník Matice slovenskej, podpredseda Mladej Matice, ale aj publicista, esejista a ochotnícky herec, reaguje na aktuálne manipulácie médií vo vzťahu k sviatku SNP.

Ako zneužiť Slovenské národné povstanie

V Banskej Bystrici sa po dlhých rokoch elitárskych osláv konečne konali tie celonárodné. Išlo o jedinečnú príležitosť ako spoločnosti ukázať súdržnosť aspoň pri takej udalosti akou bolo Slovenské národné povstanie v roku 1944. Ako sa však dalo čakať, toto okrúhle výročie bolo patrične zneužité na liberálno-progresívnu propagandu.

Pekne však poporiadku. Celé oslavy boli koncipované na hlavnom momente a to ich sprístupnenia pre verejnosť. Pódium sa tentokrát nachádzalo pod pamätníkom tak, aby tam mohlo prísť čo najviac ľudí. Pri kladení vencov ich už bolo také množstvo, že ich nebolo kde dávať. To symbolizuje aj veľký počet delegácií nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Vystúpenia rečníkov – prezidenta SR, podpredsedu NR SR, predsedu vlády SR a predsedu Slovenského zväzu protifašistického bojovníkov – mali v zásade jasné posolstvo a to posolstvo mieru, slobody, humanity a demokracie. Program na pódiu, ale aj celkovo v Pamätníku SNP, bol pre verejnosť vyčerpávajúci a organizátori si dali záležať na všetkom, vrátane bezpečnosti. Súčasťou programu bola aj vojenská prehliadka, ktorá zaujala okrem hostí aj obyvateľov Banskej Bystrice a návštevníkov z celého Slovenska. Večerný galaprogram s účasťou SĽUKu, Lúčnice a ďalších vrátane záverečného ohňostroja dal symbolickú bodku za veľkolepými oslavami 80. výročia SNP. 

Keď už sme spomenuli oficiálnych hostí, treba jasne poznamenať, že z predstaviteľov štátu boli hlavne účastní predstavitelia vlády a koalície. Z opozície sa zúčastnil podpredseda parlamentu Michal Šimečka. Išlo však o paradox, keďže jeho otec tvrdí, že Slováci sú zbabelý národ, ktorý nikdy nebojoval… Osláv sa zúčastnilo zopár poslancov KDH a zahladil sme tam aj „legendu“ aktivistov na Slovensku a to Alojza Hlinu. Človek, ktorý sa minulo povolaniu, nakoľko by  z neho bol vynikajúci komik. Je však tragikomické, ak sa komik berie vážne. Podstata „účasti“ opozičných predstaviteľov sa odohrala za klávesnicou. Tam sa opäť vytvorili myšlienky hodné antickým mysliteľov. Z myšacích dier sa opovážil vyliezť poľný maršal Jaroslav Naď, ktorý napísal: „……povstanie ukázalo, že sme sa mohli spoľahnúť na krajiny západu a presne tak, ako sme vtedy bojovali proti zlu menom Hitler, dnes nie je Putin v ničom iný. Predstavte si, že by národ počas SNP vyznával hodnoty politiky na všetky štyri svetové strany tak, ako to robí súčasná vláda.“ Toto je taká blbosť, že ak by som mal ešte vlasy, všetko ostatné mi vypadajú. Opravte ma, ale pokiaľ viem, vojna prišla zo západu, nie z východu. Organizátori SNP sa vo Vianočnej dohode jasne zaviazali, že sa budú prioritne orientovať na Sovietsky zväz, iný štát nespomenuli. No… a  spájať Hitlera s Putinom, dokáže len fanatik s vypriahnutým pudom sebazáchovy.

Tiež sa prejavil aj ďalší euroatlantický horlivec a to Tomáš Valášek z PS. Ten sa vyjadril, že: „V čase, keď sa opäť otvárajú otázky o geopolitickom smerovaní Slovenska, je osobitne dôležité, aby tieto západné a demokratické korene Povstania boli primerane zdôraznené…“ Povstanie vraj malo za cieľ „…návrat do komunity prosperujúcich, slobodných a západoeurópskych krajín, medzi ktoré ČSR patrila pred vojnou.“ Realita však bola úplne inde asi ako tak, ako je pán poslanec. V realite, v ktorej žije väčšina slovenského obyvateľstva, to bolo inak. Vianočná dohoda… podpísaná v decembri 1943… ustanovila Slovenskú národnú radu za jediný orgán domáceho odboja. Vo svojom texte okrem ČSR spomína len jediný štát a to ZSSR: „Želáme si úzku spoluprácu so všetkými slovanskými štátmi a národmi, menovite s SSSR, v ktorom vidíme záštitu slobodného života a všestranného rozmachu malých národov vôbec a slovanských zvlášť. Budúca Č-SR má viesť svoju zahraničnú politiku v duchu týchto zásad, a preto sa má na poli zahraničnopolitickom a vojensko-politickom opierať o SSSR.“ Vymývanie mozgov zašlo teda až tak ďaleko, že si začali mýliť východ zo západom a podľa tohto bol ZSSR na západe. To však len na odľahčenie, v skutočnosti ide o tvrdú propagandu, našťastie ľahko odhaliteľnú. 

Očividná provokácia prišla aj zo strany podpredsedu Európskeho parlamentu Martina Hojsíka, ktorý za delegáciu europoslancov položili veniec s ukrajinskou bikolórou. Prečo? Je pravda, že v SNP bojovali aj Ukrajinci a Slovensko oslobodzovali aj ukrajinské jednotky Červenej armády. Ale v kontexte súčasných politík ide o jasnú provokáciu. 

Svoj názor na celú vec podal aj šéfredaktor Denníka N Matúš Kostelný: „Ak by Fico a Pellegrini uctievali Povstanie, museli by stáť na strane Ukrajiny, ktorá sa práve teraz Rusku bráni.“ Tento výrok jasne odporuje základnej logike. Po prvé, Rusi nie sú žiadni fašisti a po druhé, jediný, kto sa hlási k niečomu podobnému ako je fašizmus, sú práve mnohí Ukrajinci, ktorí vyznávajú totálneho fašistu a to Stepana Banderu a Sucheviča. Zacitujme si oficiálne médium. V roku 2018 písala Pravda: „Novoročný prípitok na Ukrajine sa spojí s velebením kontroverzného nacionalistu. Parlament rozhodol, že 1. január bude štátny sviatok pripomínajúci výročie narodenia Stepana Banderu. Šokovaní sú ukrajinskí Židia aj židovský štát. „Nemôžem pochopiť, ako velebenie tých, čo sa priamo zapojili do hrozných antisemitských zločinov, pomáha boju proti antisemitizmu a xenofóbii,“ zdôraznil Joel Lion, izraelský veľvyslanec v Kyjeve, ktorého citoval server Times of Israel. Schváleniu štátneho sviatku predchádzalo rozhodnutie priznať banderovcom postavenie vojnových veteránov. Podpisom to potvrdil prezident Petro Porošenko. Neopiera sa to pritom o jasný súhlas ukrajinských obyvateľov.“ Možno to však prirovnať k situácii, keby Slováci oslavovali namiesto SNP 14. marec. To však neznamená, že aj všetci Ukrajinci sú fašisti. A tiež to neznamená, že Rusi mali napadnúť Ukrajinu. Bola to chyba, ktorá sa nemala stať a trpia len nevinní občania a mnohí Slovania. 

Pomyselnú čerešničku na torte osláv pridala prezidentka „tejto krajiny“, ktorá si síce uctila SNP, ale do Banskej Bystrice neprišla. To potvrdilo len jej skutočný vzťah k Slovákom ako aj nezávislosť svojho konania. Veď osláv sa zúčastnili všetci žijúci prezidenti SR vrátane bývalého predsedu vlády SR Vladimíra Mečiara. 

SNP bolo síce vojensky porazené, ale išlo o neuveriteľný organizátorský a vojenský počin, ktorý nemôže ostať nepovšimnutý. Bolo v ňom zapojených množstvo občanov, ľudí zo zahraničia ale aj predstaviteľov vtedajšej SR. Zneužívať túto jedinečnú historickú udalosť na svoje propagandistické reči dokázali v minulosti práve komunisti, ktorí zaznávali z politických dôvodov občiansky odboj rovnako, ako dnes zaznávajú práve komunistickú časť odboja súčasní liberálno-progresivistickí politici. Teda nie sú o nič lepší.

Matica slovenská sa k SNP prihlásila celým radom podujatí. V Dvorane ministerstva kultúry prebieha výstava, ktorú vytvoril Dr. Ladislav Skrak z Výtvarného odboru Matice a SZPB. Delegácia Matice slovenskej sa zúčastnila aj oficiálnych osláv v Banskej Bystrici. Matica si pripomenula 80. výročie SNP unikátnym medzinárodným vedeckým seminárom s témou matičiarov v protifašistickom hnutí doma a v zahraničí. Matičiari ako jediní nezabudli na význačné okrúhle výročie legendárneho Ľudovíta Kukorelliho a uctili si ho odhalením jeho busty v Hanušovciach nad Topľou. Kukorelliho busta, posmrtná maska a maľba miesta, kde skonal sú tiež súčasťou výstavy vo Dvorane ministerstva kultúry.  

Oslavy 80. výročia SNP však dopadli výborne. Treba pogratulovať všetkým organizátorom, lebo všetko prebehlo ako malo a účastníci boli podľa vlastných slov spokojní. Neodradilo ich ani teplo. Možno práve teplo odradilo niektorých pozvaných hostí, vrátane českého prezidenta a predsedu vlády. Alebo to bolo práve strach z reakcií občanov? Veď práve na týchto celonárodných oslavách mohli ukázať, ako to skutočne myslia so spoločenským zmierom… Ako vždy, zas ale ostalo len pri slovách. 

Peter Schvantner

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *