Podoby chudoby na Slovensku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Slová o tom, ako Slovenská republika prosperuje, ako rastie HDP, ako sa zvyšuje životná úroveň obyvateľov sú obyčajnou zásterkou na zakrytie skutočnej chudoby, ktorá sa tu začala rozmáhať po Zamatovom prevrate.

Chudoba má mnoho podôb, je viditeľná, ale aj skrytá.

Tá viditeľná, to nie sú len žobráci, bezdomovci  a ľudia odkázaní na hmotnú pomoc.

Najviditeľnejšia je morálna, duchovná  a duševná bieda.  Po prevrate začali v našej krajine pôsobiť kriminálne živly o ktorých sme dovtedy mohli akurát tak sledovať filmy. Šok, ktorý nastal po 89-tom pre obyčajných ľudí , ktorí boli zvyknutí na iné morálne zásady, bol obrovský.  Zrazu sa ocitli v dobe mafiánov, výpalníkov, novodobých otrokárov, špekulantov, zlodejov. Začali žiť v strachu.

Ani si neuvedomovali, že podobné praktiky sa postupne prenášali aj do politiky. Dôsledky si naša republika nesie doteraz. Rozpredaný štátny majetok, vstup do spolkov, kde sme stratili akúkoľvek samostatnosť a suverenitu a stali sme sa len kolóniou a vojenskou nárazníkov zónou. Z republiky, ktorá bola sebestačná a nezadĺžená, sa stala vazalská krajina s lacnou pracovnou silou.

Morálna a duchovná bieda sú základom hmotnej chudoby.

Dnes sa stalo úplne bežné, že Zisk je najvyššou hodnotou, povýšenou nad všetky ostatné, aj nad hodnotu ľudského života. Peniaze sa stali „zbraňou“ voči ľuďom, ktorí prežívajú zo dňa na deň.

Zo spoločnosti a životov ľudí sa postupne začali vytrácať čestnosť, úcta, spravodlivosť, slušnosť, empatia, láskavosť…

Mnoho ľudí si myslí, že keď sa nemorálne správajú tí, ktorí by mali byť elitou národa a štátu, môžu sa správať rovnako aj oni. Preberajú do svojho života pokrútené hodnoty, ktoré sa vydávajú za slobodu.

Lož sa stáva pravdou, korupcia bežným prostriedkom na dosiahnutie mocenských cieľov, ohováranie a beztrestné kydanie špiny, politickým bojom o moc a nadvládu v štáte.

Anarchia a vytĺkanie politického kapitálu na  nešťastí  a biede ľudí sa stali demokraciou.

A ľudia?

Tí sú denne masírovaní masmédiami, ktoré tvrdia, že všetko toto je normálne a spolu s politikmi tvrdia, že je to len pre ich dobro.

To, že im noho ľudí verí, je následkom duchovnej chudoby, za ktoré sú zodpovedné mnohé médiá, ktoré presviedčajú rôznymi spôsobmi ľudí o tom, že konzumná spoločnosť je tá pravá.

Namiesto informovania dezinformujú, píšu polopravdy, bulvarizujú a priživujú sa na ľudskom utrpení.

Neváhajú  mediálne lynčovať ľudí s opačným názorom, kriminalizujú ich, vynášajú rozsudky bez súdu.

Prinášajú lacnú zábavu a ohlupujú divákov, z ktorých sa stali už len konzumenti, filmami a seriálmi plnými násilia, vraždenia,  sexu a  amorálneho správania.

O pár dní si Slováci budú znova pripomínať výročie Zamatového prevratu. Médiá budú plné protikomunistickej a protisocialistickej propagandy. Bude sa písať a hovoriť o zločinoch komunizmu a totalite…

A chudobu vo všetkých jej formách budú oslavovať ako víťazstvo slobody a demokracie.

Žiaľ, práve vďaka morálnej biede a duchovnej chudobe, im mnoho ľudí a najmä mladých ľudí, ktorí socializmus nezažili verí. A vôbec si neuvedomujú, že aj oni sú zodpovední za to, ako vyzerá naša spoločnosť.

29 rokov mediálneho vymývania mozgov ľudí  brakovou zábavou má svoje výsledky. Nezáujem o duchovný a duševný rast človeka vidíme práve na  tom, že ľudia veria dezinformáciám médií , sú názorovo roztrieštení, prevláda otvorená nenávisť kvôli politickým a spoločenským názorom a závisť, ktorá je dielom konzumnej spoločnosti a snahou mať stále viac a viac.

Preto často premýšľam o tom, či je ešte nádej na zmenu a kedy si ľudia uvedomia, v akej biede žijú.

Devana

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
63 thoughts on “Podoby chudoby na Slovensku

 • 6. novembra 2018 at 9:56
  Permalink

  Vynikajúci článok, presne vystihuje realitu dneška. Ďakujem…

  Reply
 • 6. novembra 2018 at 10:04
  Permalink

  Tento clanok by malo citat cele Slovensko a konecne precitnut do reality!
  Vynikajuci clanok, len tak dalej! :)

  Reply
  • 6. novembra 2018 at 10:18
   Permalink

   tak ho dajte zdielat :)

   Reply
 • 6. novembra 2018 at 13:29
  Permalink

  SLOVA AUTORKY ČLÁNKU JSOU SVATÁ

  Naprosto nemám cokoli vytknout, podepisuji se pod každým slovem. Nicméně, jen si dovolím, když už máme tu „svobodu slova“, doplnit pár slov na téma děsivé historické slepoty. Tyto pouhé dvě minuty mají vypovídací schopnost větší, než celá mediální žumpa naplněná od listopadu 1989:

  https://www.youtube.com/watch?v=PFoQrPNLH1Y

  POSTSKRIPTUM
  A tak se ptám. Ví dnes vůbec někdo, že tohle se opravdu dělo, doslova kousek za branami Kyjeva? Téhož Kyjeva, kde před 4 roky se odehrál fašistický státní převrat? Ví dnes vůbec někdo, že jen za dva dny, 29. a 30. září 1941, shodou okolností přesně v den 3. výročí podpisu Mnichovské dohody, bylo Sonderkomandem 4a, jemuž velel Standartenführer Paul Blobel, v rokli Babí Jar, postříleno 33 771 sovětských lidí, převážně sovětských Židů? Do tohoto počtu nebyly započítány děti mladší 3 let, které byly postříleny i s jejich matkami. Jen považte, celé velké okresní město bylo postříleno za pouhých asi 24 hodin…

  Resumé? Jsem nanejvýš skeptický ve smyslu poslední věty autorky, cituji: „Preto často premýšľam o tom, či je ešte nádej na zmenu a kedy si ľudia uvedomia, v akej biede žijú.“ Konec cit. Národ, jenž totiž nechce znát historii, aby se z ní poučil, bude donucen celou historii si zopakovat na vlastní kůži. Znovu od začátku. Bohužel.

  Reply
  • 6. novembra 2018 at 18:27
   Permalink

   Nadviažem na Vás, pán Vašek:
   Keď som chodila na výšku, museli sme cez prázdniny absolvovať brigádu v nejakom závode, aby sme poznali prácu robotníkov. Bol júl a my sme cestovali na opačný koniec republiky, vtedy ešte ČSSR, do Lovosíc, kde sme mali brigádovať v chemickej továrni. Zadelili nás k jednej milej pani, s ktorou sme vyberali vypraté plachtičky z akéhosi bubna, vystierali sme ich a ukladali na seba, bola to monotónna nezáživná práca a naša pani si ju spríjemňovala tým, že počúvala tranzitor, no akonáhle naskočila nemecká stanica / Lovosice sú neďaleko nemeckých hraníc/ a zaznela nemčina, požiadala nás, aby sme tranzistor vypli. Dôvod sme sa dozvedeli až vtedy, keď sme s priateľkami chceli navštíviť blízky koncentračný tábor v Terezíne, vyšlo z nej, že tam bola väznená, mala vtedy 18 rokov. Začalo smutné spomínanie na to, ako sa tiesnila v hrozných podmienkach v cele s niekoľkými desiatkami väzenkýň, ako vysmädnuté čakali na denný prídel vody a dozorca, ktorý im ju priniesol, sa často zabával tak, že im do nej odklepol popol z cigarety, ktorú fajčil, alebo sa im do nej vymočil. Zo samotiek, studených miestností, takých malých, že v nich nebolo miesta na sedenie a väzeň v nej musel stáť, zväčša bez odevu, k nim doliehal krik tých, ktorí v nich zošaleli. V prepychovo zariadenom byte dozorcu sa konali zábavky a našu pani občas vybrali obsluhovať esesákov, s trpkosťou v hlase rozprávala o ponižovaní, o tom ako jej na ruke hasili cigarety, ba raz ju jeden z nich tak udrel kutáčom do hlavy, že omdlela. Keď sa nejaký väzeň pokúsil ujsť, vyhnali väzňov na dvor, rozostavili ich do kruhu, väzňa postavili doprostred, poliali benzínom a zapálili, ostatných nútili, aby sa pozerali, ako reve od bolesti, ako sa zvíja v plameňoch.
   8.mája 1945 prvé sovietske tanky, ktoré sa ponáhľali na pomoc Prahe, priniesli zbedačeným väzňom slobodu. Naša pani sa po vojne spoznala s jedným mladíkom, vzali sa, no dlho nemohli mať bábätko, začala teda chodiť po vyšetreniach a dozvedela sa krutú pravdu, že dieťatko nikdy nebude môcť mať, lebo bola v koncentráku operovaná za účelom pokusov.
   P. S. Človek sa nenarodí ako beštia, treba ju v človeku vychovať!

   Reply
 • 6. novembra 2018 at 21:42
  Permalink

  Pane Bože to sú za zlátaniny. Tá akože DEVANA… (ona nemá občianske meno? ) žila niekedy pred. r. 1989?
  A ako to povedala autorka? „Najviditeľnejšia je morálna, duchovná a duševná bieda.“
  No tú z autorky cítiť úplne najviac.

  Reply
   • 6. novembra 2018 at 23:29
    Permalink

    Ale mám !

    dovoľte aby som sa predstavil :

    som ultrapravicový havloidný výstrek,
    Benčíkov udavačský výlučok,
    svätiteľ súkromného vlastníctva,
    zežilinský katolícky šmelinárik,
    slušný občan za slušné Slovensko,

    Daniel Jankech

    Vaše priateľské slobodné a demokratické zdravice uvítam na :
    https://sk-sk.facebook.com/daniel.jankech.98

    Reply
    • 7. novembra 2018 at 9:29
     Permalink

     Tak si sa nám predstavil. Len nechápem, čo robíš medzi normálnymi slušnými ľuďmi

     Reply
     • 8. novembra 2018 at 14:40
      Permalink

      No myslím, že si sa nám predstavil Ty sám-:)

   • 8. novembra 2018 at 14:33
    Permalink

    Veru mám, ale ja som diskutujúci a nie autor. A pod mojim občianskym menom žiaľ diskutovať nemôžem, keďže ma súdruhovia zablokovali.

    Reply
    • 9. novembra 2018 at 11:44
     Permalink

     Zjavne k tomu mali dôvod

     Reply
     • 9. novembra 2018 at 20:32
      Permalink

      Ak je slobodne a slušne vyslovený názor dôvodom na zablokovanie, tak nás pán Boh ochraňuj nevychovaný Miro Mak. A je to Vaše pravé meno? Či ste si ho vymyslel?

 • 7. novembra 2018 at 0:13
  Permalink

  No vidíte, pán Jankech, to je presne to, o čom Devana píše: „Zo spoločnosti a životov ľudí sa postupne začali vytrácať čestnosť, úcta, spravodlivosť, slušnosť, empatia, láskavosť…“Takže až taká zlátanina to asi nebude!
  A neodpustím si: slušný občan za slušné Slovensko neuráža iného človeka len preto, že má iný názor, zvlášť, keď je to žena /cit. Vás : „Pane Bože to sú za zlátaniny…A ako to povedala autorka? „Najviditeľnejšia je morálna, duchovná a duševná bieda.“No tú z autorky cítiť úplne najviac.“/

  Reply
  • 7. novembra 2018 at 10:25
   Permalink

   Pani Slavomíra, presne o tomto som písala v záveru článku.
   Je úplne normálne, že ľudia si prídu len tak kopnúť do druhého len kvôli názoru. Žiaľ, mladý muž si možno ani nestihol všimnúť, že píše pod iným nickom, aj toto len potvrdzuje, že sú ľudia, ktorí chodia cielene trolovať, urážať a hejtovať…
   Preto je lepšie úplne ich odignorovať a nevšímať si ich nenávistné prejavy.
   Často píšem, že ľudia sú plne zodpovední za to ako sa vyjadrujú a že je to prejav ich intelektuálnych schopností.
   Ďakujem za podporu.

   Reply
   • 7. novembra 2018 at 11:23
    Permalink

    Devana, nenávistné prejavy nemôžeme ignorovať! Toho roku som zanedbala záhradku a burina mi úplne zadusila úrodu. Chápete, čo tým chcem povedať. Nemáte mi za čo ďakovať, za takýto odvážny článok ďakujem ja Vám. A vidím, že nie som sama! Miro Mak!!!

    Reply
  • 8. novembra 2018 at 15:09
   Permalink

   Ešte raz.
   „Pane Bože to sú ale zlátaniny.
   Nie je na tom nič neslušné, len obsahové hodnotenie článku.
   A keďže som komunizmus prežil a keď padol, som už mal druhé zamestnanie, dieťa manželku a byt, tak môžem hodnotiť.
   Jednoducho otrasné kraviny človeka, ktorý idealizuje zločinný, chudobný a neslobodný režim.

   Reply
   • 9. novembra 2018 at 11:46
    Permalink

    Otrasné kraviny píšeš iba ty. Platia ti za to?

    Reply
    • 9. novembra 2018 at 20:33
     Permalink

     Súdruh Miro Mak. My dvaja sme si nepotykali. Tykajte si so seberovnými „proletármi“

     Reply
     • 10. novembra 2018 at 8:59
      Permalink

      Už len to by chýbalo, aby mi tykal gauner ako si ty

    • 10. novembra 2018 at 10:47
     Permalink

     Pán Miro, nenechávajte sa strhnúť lacnými provokáciami, potom sa debata stáva len zbytočným bojiskom a stráca sa jej zmysel…

     Reply
 • 7. novembra 2018 at 14:07
  Permalink

  Vážená pani autorka
  ľudia sú zničení NESPRAVODLIVOSŤOU a BEZNÁDEJOU
  čo nijako neospravedlňuje pána brežneva = daniela jankecha
  komunikácia by mala byť o argumentoch
  zachovať si dôstojnosť a ľudskosť je ukážka charakteru

  Je slušné a dôstojné zastávať sa smeru? blahu? fica? a ďalších ???
  Podoba chudoby je aj chudoba argumentov a chudoba princípov !
  Dnes bol odsúdený daňový podvodník v ktorého byte býva bývalý premiér a predseda smeru fico!
  Tento daňový podvodník UKRADOL za asistencie štátu a štátnych orgánov minimálne 2 000 000 € =
  teda 60 000 000 bývalých Sk !
  Štát ZLYHAL. Nie prvý ani posledný krát. Bez ochrany na finančnej správe, polícii, prokuratúre by už dávno sedel aspoň na 10 rokov = podľa trestného zákona daňový podvod !
  Zatvárať si oči pred realitou, vopchať hlavu do piesku a nevidieť nespravodlivosť, rozkrádanie, zneužívanie moci a obohacovanie sa na úkor iných za pomoci a spolupráci smeru !
  Rovnosť, bratstvo, sloboda – ideály revolúcie.
  Bratské národy svetového človečenstva = ideály štúrovcov !
  Tie treba žiť a prejavovať každý deň svojimi činmi.
  Odsúdiť každého KTO ich porušuje a oceniť každého kto za nimi stojí.
  Pekný deň

  Reply
 • 7. novembra 2018 at 15:05
  Permalink

  Akosi nás Smerovláda ani opozícia ba dokonca ani pán prezident nevedia presvedčiť, že „Slovensko je úspešný príbeh“. Je zaujímavé, že aj keď si inak nevedia prísť na meno, v tejto nehoráznej megalži sa všetci dojemne zhodnú (naposledy Pellegrini v Prahe na storočnici ČSR).
  Napadá ma taká kacírska myšlienka, či všetci títo „štandardní“ nie sú štandardne dohodnutí na divadielku pre masy. Veď dzurindovsko-miklošovský model kapitalizmu s mečiarovskou predohrou tu máme dodnes.

  Reply
 • 7. novembra 2018 at 19:23
  Permalink

  Pôvodne som sem ani nechcel reagovať – zbytočné komunikovanie. No ale napíšem: lebo v súvislosti s tou petíciou KOZ za „stropovanie“ do ústavy SR ako ekonóm upozorňujem: Tak týmto ústavným zákonom iba ZVÝŠIME POČET CHUDOBNÝCH NA SLOVENSKU, pretože ľudia vo veku pred dôchodkom až na výnimky politikov, poslancov či top manažérov nedostávajú taký plat, z ktorého by nepadali do chudoby a „tvoria“ si taký ten dôchodkový bod, ktorý ich pri odchode do dôchodku „nepustí“ nikam inam iba opäť do chudoby. Chcete čísla? Najnižší dôchodok okolo 300 Eur mesačne a ak sa človek ocitne predčasne 2 roky ešte mu strhnú 14% a s tým už žije do konca života…žiadajte detičky pre svojich rodičov petíciou 64 rokov odchod do dôchodku a dožijete sa vďaky: rodiča budú (a dnes sú ) diskriminovaní už platovo od 55+ a to musia ešte vydržať do 64?
  Čo tak masové protesty na námestiach aby sa minimálna mzda zvýšila na 1.200 Eur mesačne? Prečo nie, veď cenovú hladinu „s jadrom“ už máme vyrovnanú, produktivitu práce tiež a naše mzdy sú o polovicu či o 40 % nižšie.
  Slovač zostane chudobnou, lebo v mestách sa furt zdá, že ľudia nakupujú, oddychujú a majú sa dobre…nik sa nerozbehne s kamerou po dedinách a po okresoch ďalej ako 50 km od Bratislavy…

  Reply
  • 7. novembra 2018 at 20:40
   Permalink

   Otázka znie, koľko ľudí sa reálne dožije tých 64 rokov?… A v akom zdravotnom stave?

   Reply
   • 8. novembra 2018 at 10:18
    Permalink

    Devana, teraz budem ako kolega z blogu Pravdy kruto nevrlý: neviem koľko máte rokov podľa tej fotografie, ale nešibe Vám náhodou? Ja mám 64 a som zdravý, som schopný, pracujem dobrovoľne v Slobodnom vysielači a už 5 ( päť!) rokov týždenne odpovedám na inzeráty požadujúce moju kvalifikáciu – a nič. Myslím, že výpočet vašich chorôb by bol oveľa vyšší ako môj zoznam. A tých 62+ a 64 je v republike takmer 900 tisíc. O akom zdravotnom stave Vašom potom svedčí tá blbá nejapná poznámka? Hnevám sa za všetkých čo ste tu tou sprostou poznámkou pourážala.

    Reply
    • 8. novembra 2018 at 11:53
     Permalink

     Kantor, myslím, že mám dosť rokov, aby som to vedela posúdiť. Nikoho som sa nesnažila uraziť. Písala som o mojej generácii, patrím medzi prvé „Husákové deti“. V predošlom komentári ste sám písali, že sa nikto nerozbehne s kamerou ďalej ako 50 km od Bratislavy.
     Osobne si myslím, že ten vekový strop má príznaky genocídy na generácii ku ktorej patrím, aj to svedčí o veľkej biede v našej krajine.
     Myslíte si, že tento systém zdierania, keď sú ľudia nútení otrocky drieť celé hodiny za tie smiešne pľuvance do tvárí, ktoré sa nazývajú mzdou, zabezpečí dožitie sa toho dôchodkového veku?
     Viete, aká veková kategória tvorí najviac pacientov s civilizačnými ochoreniami v ambulanciách lekárov?
     Nie všetci Slováci majú akademické vzdelania a mnoho ľudí pracuje manuálne.
     Neviem, či ste si vyskúšali manuálnu, smiešne platenú prácu v terajšom systéme, keď človek stratil hodnotu a ľudský život tiež.
     Tak si myslím, že mi vôbec nešibe, keď som tú poznámku napísala…
     Pekný deň Vám prajem.

     Reply
    • 8. novembra 2018 at 12:12
     Permalink

     Mne sa podarilo 66, zatiaľ :-). A pracovať musím, práve preto, že „Slovensko je úspešný príbeh“. Konkretizovať a zverejňovať prečo, nebudem, je to môj problém.
     Stavať problém na báze „starí vs mladí“ je nezmysel, rovnako ako sto ďaších podobných a zbytočných anti-súbojov, na ktorých sa tí za oponou len rehocú a mydlia si spokojne ruky. A ich bábky-politici sú tiež spokojní a nakŕmení.
     Servis funguje, systém je pevný aj keď totálne prehnitý. Namá ho totiž kto zvaliť …

     Reply
     • 8. novembra 2018 at 15:00
      Permalink

      Súhlasím s Vami, pán Juhár, že: „Stavať problém na báze „starí vs mladí“ je nezmysel…“

    • 9. novembra 2018 at 11:48
     Permalink

     To, že urážaš autorku ti nevadí?

     Reply
   • 8. novembra 2018 at 14:36
    Permalink

    Súdružka Devana. Ale na to sú pomerne presné štatistiky. Takže dajte sem štatistiky a nie to čo sa Vám prisnilo.

    Reply
 • 8. novembra 2018 at 13:54
  Permalink

  Pán Juhár súhlasím s Vami…
  Slováci sú veľmi rozhádaní, práve kvôli tomu, že sa už ani len nesnažia počúvať čo hovorí ten druhý, zamyslieť sa nad tým a nieto ešte akceptovať názory toho druhého.
  Preto bude cesta k náprave systému u nás veľmi dlhá.
  Neposudzujem ľudí kvôli ich veku, vzdelaniu, práci, každý má iné danosti a možnosti.
  Najdôležitejšie je, ako sa ľudia dokážu správať jeden k druhému.
  Bieda našej spoločnosti spočíva aj v tom, že ľudia si okolo seba nastavali múry egoizmu a nenávisti, ale aj obranné múry práve kvôli egoizmu a nemorálnosti, ktorá tu vládne.
  Poznám mnoho ľudí, ktorí by si mali užívať zaslúžený dôchodok a musia tvrdo pracovať.
  To, že je „Slovensko úspešný príbeh“, dokazuje aj to, že státisíce ľudí musia pracovať za hranicami, dokonca aj matky maloletých detí, že ľudia v mojom veku sú chorí a predčasne odchádzajú, ale aj to že mladí nemajú žiadnu budúcnosť.
  A ľudia sa len hádajú, urážajú jeden druhého a nechcú si priznať, že aj toto je jeden z dôvodov tej situácie, ktorá tu panuje…
  Vytratila sa obyčajná ľudskosť a slušnosť…

  Reply
  • 8. novembra 2018 at 19:29
   Permalink

   Súdružka Devana.
   Chcel by som byť mladým, mal by som budúcnosť.
   Naopak, za socializmu som ju nemal. Nemohol som byť slobodný a podnikať. Nemohol som študovať, keďže vysoké školy boli hlavne pre preverených a deti komunistov. Nemohol som cestovať, lebo hranice boli zatvorené a ani som nemohol študovať v zahraničí, ak by som chcel. Nemohol som slobodne povedať svoj názor, lebo by ma boli zatvorili.
   ,
   Vy neviete čo je budúcnosť. Teraz to všetko po čom som túžil mladí majú a môžu si to užívať. Práve teraz majú budúcnosť, nie za režimu, ktorý zatváral aj za vtip.
   Za riekanku “ „Radšej pershing v záhrade, ako Gusto na hrade“ sedeli moji kolegovia z práce týždeň vo vyšetrovacej väzbe.
   Ako môže mladý človek ako ste Vy takto hlúpo uvažovať.
   Aha …vy túžite po biologickej existencii .. no ale ostatní chcú žiť plnohodnotný život.

   Reply
   • 9. novembra 2018 at 11:44
    Permalink

    Súdruh Brežnev,
    ten Váš jednoduchý pohľad na kapitalizmus a socializmus Vám úprimne závidím:-). Problém je, že neprekračuje hranice materskej školy a nevyžaduje myslieť čo len trochu v širších súvislostiach.
    Nuž čo, keď je Vám všetko také jasné …
    PS
    Za socíku som navštívil Rakúsko, Taliansko, Francúzsko, Grécko a Turecko. A každý rok Juhosláviu, čo súdruhovia považovali za polokapitalistický štát, pre mňa vzor socializmu, aký mal byť všade.
    Nebol som v KS ani nikto z mojej rodiny. Nosil som dlhé vlasy a u súdruhov mi vadilo, že my kázali jedinú správnu vieru bez diskusie. Ale to je v opačnom garde aj teraz.

    Reply
    • 9. novembra 2018 at 11:46
     Permalink

     Opravujem „my“ na „mi“.

     Reply
    • 9. novembra 2018 at 20:36
     Permalink

     Súdruh Imrich Juhár. To sa mohlo podariť len ŠT bákovi. Ten nemusel byť v KSČ, aby mal správne krytie:)

     Reply
     • 10. novembra 2018 at 17:52
      Permalink

      Veru tak, súdruh Brežnev, bacha na mňa.
      My, eštébáci, nikdy nespíme. A ak sa nas…me, odhalíme aj Vašu skrytú identitu.

   • 9. novembra 2018 at 11:52
    Permalink

    Pre teba sú zjavne peniaze dôležitejšie ako morálka. Ja som prežil socializmus celý, ale toľko bezcharakternosti, podvodov, okrádania a chrapúnstva ako dnes som za celý ten čas nezažil. Zjavne práve kvôli takým, ako si ty.

    Reply
    • 10. novembra 2018 at 18:46
     Permalink

     Imrich Juhár.
     Mne nejde o žiadnu skrytú identitu. Ale keďže pod mojim vlastným e-mailom a občianskym menom diskutovať z vôle redakcie nemôžem, tak musím mať nick. Už viete?

     Reply
     • 11. novembra 2018 at 17:40
      Permalink

      To vážne, redakcia?

 • 8. novembra 2018 at 20:34
  Permalink

  Devana, ten, to rozhádanie si niekedy spôsobujeme sami. Veď – dovtedy som bol pokojný, súhlasil som s tým, že zdierajú nás malými mzdami a že je blbosť navyšovať automatom odchod do dôchodku, kým tam „nepadla“ tá poznámka o tom, “ koľko ľudí sa reálne dožije tých 64 rokov?… A v akom zdravotnom stave?“. Ale mohli ste to zo všeobecnej roviny preniesť na osobnú, že Vy sa obávate že sa nedožijete v zdraví tých 64 rokov. Bol by som Vás aj poľutoval.
  Lenže môj pohľad ak to zovšeobecníte tak ako ste to napísali, je o tom, že tak vnímate DNES 900 tisícovú armádu dôchodcov i ľudí nad 55+ či 60+ a to nie je pravda! Pravdou je, že ako vidíte, my nad 64 radi pracujee a chceme pracovať, lebo aj tie dôchodky s výnimkou prezidenta a poslancov sú mizerné, vôbec nie „západniarske“ kde ešte i rakúšan má dvaapol tisíca Eur mesačne bežne z penzie…. máme spoločného nepriateľa – vládu a cudzie investorské korporácie i našich súkromných veľopodnikateľov v Asociácii zam.zväzov – a preto napríklad i taký tu „Brežnev mi je ukradnutý“, akurát tu zaberá infopriestor.

  Reply
  • 8. novembra 2018 at 21:17
   Permalink

   Kantor, nadviazala som priamo na Váš komentár , kde ste písali o tom, že rodičia sa nepoďakujú deťom, za to že ich budú posielať do dôchodku v 64 rokoch, spomenuli ste vekovú hranicu 55 rokov.
   Problém je aj to, že ak sa skutočne neurčí vekový strop odchodu do dôchodku, tak sa môže stať, že v dnešnej politickej situácii sa reálne môžu dostať k moci takí ľudia, ktorí ho dvihnú ešte vyššie a ľudia budú stále mlčať, lebo ešte stále veria politikom, že je to pre ich dobro.
   Áno trošku to beriem aj osobne, pretože tu okolo mňa zomierajú a sú ťažko chorí ľudia v mojom veku, ktorí roky dreli ako otroci…
   Povedzte takej žene po päťdesiatke, ktorá sa poctivo starala o deti a roky pracuje a je zrobená a unavená zo života a každodennej driny, že pôjde do dôchodku v 62 rokoch…
   Žijem tu medzi ľuďmi, dennodenne vidím skrytú chudobu obyčajných ľudí a vidím aj aroganciu poniektorých zamestnávateľov…
   Je pekné ak niekto aj v dôchodkovom veku rád pracuje a snaží sa byť prínosom pre rodinu aj spoločnosť, ale mnohí žiaľ musia pracovať aj kvôli nízkym dôchodkom, aby prežili…
   Neviem, či ste niekedy čítali moje blogy, ale často o tom píšem…
   Brežneva tiež neriešim, pretože mi veľmi pripomína môjho „veľmi milého osobného hejtera“

   Reply
   • 8. novembra 2018 at 21:32
    Permalink

    Súdružka Devana.
    Myslím že ekonómovia sa váľajú od smiechu pri Vašich príspevkoch. Mimochodom, ekonómovia nie sú tí čo s nami necítia, ale len čítajú čísla.
    Môžete zastropovať dôchodok kedy chcete. Problém je, že koláč ktorý sa dôchodcom rozdelí nerastie. (skôr naopak) Čím dlhšie budú dôchodci brať dôchodok, tým bude menší a môžete sa aj rozliať na kolomaž tak to tak bude. Áno, môžete zo štátneho rozpočtu pridať do sociálnej poisťovne, ale hneď musíte niekde aj ubrať. Školstvu, zdravotníctvu, verejnej správe? Alebo zvýšite odvody či dane? Výsledok bude vždy rovnaký. A vie to aj Fico.
    Ale hlúpi ľudia len Ficovi sadli na lep. Bola to Ficova vláda, ktorá a celkom správe uzákonila predlžovanie odchodu do dôchodku a teraz to ide po strate popularity meniť. Aby hlúpi ľudia naleteli.
    PS. Neriešite ma a ani nemôžete. Chýbajú Vám aj tie najelementárnejšie znalosti ekonomiky, a neviete ani čo sú skutočné hodnoty.

    Reply
   • 9. novembra 2018 at 10:31
    Permalink

    Devana, skúste si objasniť, čo vlastne chcete:sťažujete sa, že zrobenej žene je TERAZ i tých 62 rokov odchodu do dôchodku príliš, lebo zdravie…ale ste za „stropovanie“ do ústavy, kde SmerSD PONECHÁ bežať automatické navyšovanie veku odchodu do dôchodku až do roku tuším 2030 ked pôjde do dôchodku sám pán Kazimír, teda každý rok o pár mesiacov nad +62. Cieľový vek „stropu“ bude 64 u mužov a 55 u žien AŽ OD ROKU 2030 – mal by som potom asi Vás poľutovať, že toho sa ozaj dožiť nemusíte a preto zabojovať aby sa stropovanie do ústavy nedostalo.
    Nebolo by korektné a lepšie, ak by SmerSD uznal, že „to s tým automatom“ pod vplyvom KAZIMIRA prehnal v oktobri 2012 a radšej celý zákon ZRUŠIL? Tým by sa ozaj už dnes ženy dostali do dôchodku aspoň v 62.roku a nenavyšovali by im to automaticky každý rok o nejaký mesiac naviac. Aktuálne ide o + 210 dní! A „stropovanie“? Do ústavy? …Vážne? Otvoríte Pandorinu skrinku – o rok možno iná vládna väčšina „zastropuje do ústavy“, že ľudí s nadváhou treba naveky uspať aby nekazili dojem…pochopené?

    Reply
    • 9. novembra 2018 at 11:17
     Permalink

     „Zastropovanie“ dôchodkov je podľa tiež len ďalší bič na ľudí, ale …
     Tak ako píšete v závere komentára, čo urobia nasledujúce vlády? Čítali ste príspevok „Brežneva“…
     Navrhnú povinnú eutanáziu starých a chorých, len aby neukrajovali z rozpočtu iným? To že poctivo celý život pracovali „ekonómov“ a rôznych finančných analytikov, ktorí pracujú len tom, ako čo najviac zodrať ľudí z kože, nezaujíma…
     Kantor, je potrebné si uvedomiť, že tí čo nám vládnu, robia len to, čo im nariadia ich vyššie postavení páni v Bruseli a tento štát, už dávno nie je suverénny, rozdiel je len v tom, že niektorí doprajú ľuďom trošku kyslíka a iní ho ešte viac uberú..

     Reply
     • 9. novembra 2018 at 20:53
      Permalink

      Súdružka Devana.
      Nikto tu žiadnu povinnú eunatáziu starších ľudí nenavrhuje. To je len výplod Vašej fantázie.
      Evidentne nerozumiete realite a asi ani počtom.
      Takže polopaticky ešte raz. Štátny rozpočet je koláč z ktorého ak odkrojíte jednému viac, tak druhému zostane menej. To je zákonité, on totiž nerastie.
      Ak teda zastropujete dôchodok, tak pôjdeme do dôchodku skoršie, ale žiaľ s menším dôchodkom. A naopak, ak neskoršie, tak s väčším.
      Mimochodom, to môžete aj teraz ísť skôr, ale znižuje sa percento náhrady . Je to celkom logické.

  • 8. novembra 2018 at 21:23
   Permalink

   Mimochodom súdruh Kantor.
   Od r. 1990 stúpol priemerný vek cca o 3 roky . Priemerný Rakúšan nemá penziu 2500 eur.
   Mojim najväčším nepriateľom sú hlúpi voliči a hlúpa vláda ktorá vzišla z hlúposti ľudí.
   Zahraniční investori sú požehnaním pre Slovenskú ekonomiku a bez nich by sme ako zaostalá postsocialistická krajina mali úroveň asi ako Bielorusko či Ukrajina, ktorí nie sú členmi EU a neprebehli tam zásadné a dôležité reformy ako u nás po roku 1998 ( po zrútení mečarizmu) .
   Naša krajina nebola po otvorení svetu v ničom konkurencieschopná žiaľ okrem lacnej pracovnej sily, keďže reálne sme mali veľmi nízke mzdy .
   Ale treba si odpovedať aj na tú otázku, prečo naši ľudia nemajú dôchodky ako v Rakúsku, Nemecku, či Švajčiarsku. Stačí si pozrieť rebríčky dôchodkov či platov a zistíme len jednu vec. Všade kde nebol socializmus sa mali ľudia lepšie, majú vyššie dôchodky, vyššie reálne mzdy a aj dlhšie žijú vrátane života v zdraví.

   Reply
   • 9. novembra 2018 at 10:20
    Permalink

    predsa len ujo brežnev: Ako to viete že „priemerný Rakúšan nemá penziu 2500 Eur?“ Má ju takú „nízku“ aj Nemec, aj Angličan, aj Holanďan…len Taliani nie, iba Gréci nie, ba ešte aj Luxemburčania majú viac…a do dôchodkového výpočtu sa už roky „socializmu“ nepočítajú, Vy jeden teoretik, za opracované roky dnes v 2018 sa už ráta tých 30-až 40 rokov, z toho každému normálnemu Slovákovi vyjde do penzie započítanie času ked bol nezamestnaný, ked platil ako živnostník minimum odvodov, ked mal výplatu u súkromníka pod 10 tis.Slovenských korún a keď ho vylúčili „pre nespoluprácu“ z evidencie Úradu práce – nie každý bol „šustrom, kováčom, gašpim“ a podobnými „zamestnancami ktorým to „hodí“ dobrý dôchodok. A kto ste Vy?…

    Reply
    • 9. novembra 2018 at 20:43
     Permalink

     Súdruh Kantor.
     Priemerný Rakúšan nemá penziu 2500 eur. Nie je treba ďaleko hľadať, aby ste to zistili.
     A to ostatné je predsa jasné aj malému dieťaťu, čo všetko ovplyvňuje výšku dôchodkov.
     Len drobná poznámka, zo štátneho piliera je v západných krajinách vyplácaná percentuálne nižšia náhrada ako na Slovensku. Zvyšné faktory ( sporenie mimo štátnu poisťovňu a pod,) sú súkromné investície.
     Problém a to zásadný je ten, že tí čo dnes odchádzajú do dôchodku veľa možností na reálne ovplyvnenie nemali. Ale súčasní mladí majú už veľa možností a môžu sa vedieť na dôchodok aj pripraviť.

     Reply
   • 9. novembra 2018 at 17:02
    Permalink

    Toto už je vážne na diagnózu, súdruh Brežnev. To „požehnanie pre Slovensko“, „v ničom konkurencie schopní okrem lacnej pracovnej sily“ do Víťazného novembra 89, atď., je toto Váš zábavný program, ktorým obšťastňujete toto fórum? Myslíte to skutočne vážne?
    Ak áno, zostaňte radšej na piesku a robte si bábovičky. Chlapci z think-tankov sa pridajú, bude taká pravicová sranda. Ale to nie je zábava pre nás …
    A pozdravujte sv. Štefana Hríba. Ten svojho času v jednom svojom evanjeliu drmolil niečo o „požehnaniach globalizácie“. Už sme ňou takí požehnaní (aj z tých zahraničných investorov), že nás pomaly môžu vyhlásiť za svätých.

    Reply
    • 9. novembra 2018 at 20:47
     Permalink

     Imrich Juhár zábava ste Vy.
     Je neuveriteľné ako vo svojich snoch či pocitoch krivdy môže niekto odmietať o socializme fakty a aj následkoch na dnešnú spoločnosť.
     A ak si myslíte že by sme vybudovali prosperujúcu ekonomiku aj bez zahraničných investícii a privatizácie bankového sektora, tak jednoducho nič neviete.

     Reply
 • 9. novembra 2018 at 10:48
  Permalink

  Devana, ukončme polemiku, našim spoločným protivníkom je to, čo ste pomenovala veľmi presne:
  – arogancia (niektorých) zamestnávateľov – tu ja polemizujem: všetkých, lebo sú to súkromní vlastníci ktorí beru pracovníka ako otravný náklad, ktorý treba neustále škrtať,
  – skrytá chudoba obyvateľov Slovenska ( a do EÚ sme vstupovali s nádejou vyrovnať životnú úroveň aspoň na Rakúsko….)
  – neschopnosť vlády využiť skrytý ekonomický potenciál armády práceschopných – viete, tí dôchodcovia robia „dobrovoľne“ iba preto, že ich za „poctivý plat“ nik nevezme, ale ak je to masa 900 tisíc občanov Slovenska, to je silný pracovný a ekonomický zdroj, taký počet ľudí napríklad na Slovensku v povojnovej Dvojročnici obnovy budoval Trať mládeže, priehrady a prvé sídliská…
  – a ešte máme „vonku“ priebežne okolo 300 tisíc mladých, pracovitých a vzdelaných ľudí, ktorí sú STRATOU pre našu vlasť, ak pracujú, trovia a žijú mimo nás…
  máte pekné blogy, skúsme to tak artikulovať do webky Pravda…a čítajte i blog Klubnarodohospodárov tak ako my čítame Vaše blogy. Díky.

  Reply
  • 9. novembra 2018 at 11:41
   Permalink

   Pravdaže čítam Vaše blogy:-)
   Problémom je, že sme kolóniou a nikto z tých, ktorí sú pri moci a je úplne jedno z akého politického spektra sú, už len tiež slúžia, tak ako som to napísala v predošlom komente.
   Sám ste videli, čo sa dialo na jar a že sú ľudia, ktorí sa neštítia ničoho, len aby sa dostali k moci, ale to je na viacero článkov.
   Systém sa začal rúcať a je potrebné, aby sme sa začali spájať a nehádali sa na hlúpostiach a hľadali to, čo nás spája.
   Aby sa tí mladí, ktorí sú vonku mali kam vrátiť a chceli sa vrátiť…Aj keď to bude beh na dlhé trate…
   P.S. Pandorinu skrinku je potrebné znova otvoriť, pretože všetky trápenia sveta a biedy boli z nej už vypustené a ostala tam zatvorená nádej…
   Ľudia potrebujú v tejto dobe veľmi veľa nádeje…

   Reply
   • 9. novembra 2018 at 11:49
    Permalink

    dopl. a nikto z tých, ktorí sú pri moci nemajú záujem o zmenu na Slovensku…

    Reply
    • 11. novembra 2018 at 21:02
     Permalink

     Problém bude súdružka Devana že takú zmenu akú chcete Vy, nemôže chcieť žiadny rozumný človek.:))

     Reply
 • 9. novembra 2018 at 22:21
  Permalink

  Soudruhu Brežněve, Leonide Iljiči, zdravím Vás pěkně!

  Jsem dojat, že jste stoupenec břežněvovského socialismu, to zaprvé. Anebo jste, nedejbože, zombie? A nyní zadruhé, k tomu, nakolik eufemisticky se navážíte do autorky článku. Píšete, že autorka článku „Evidentne nerozumie realite a asi ani počtom“. A to není vše, soudruhu Leonide Iljiči. Také jste napsal toto, cituji Váš geniální výtvor: „Štátny rozpočet … totiž nerastie. … Ak teda zastropujete dôchodok, tak pôjdeme do dôchodku skoršie, ale žiaľ s menším dôchodkom. A naopak, ak neskoršie, tak s väčším.“ Konec cit.

  Tak toto, soudruhu Leonide Iljiči, pevně věřím, jste napsal jen tak ze srandy, tedy, že „Štátny rozpočet … totiž nerastie.“ Vezmu-li totiž jen jeden z výčtu rychle se ekonomicky rozvíjejících států, mám nyní na zřeteli Čínu, pak STÁTNÍ ROZPOČET ČLR JEN V LETECH 2011-2017 VZROSTL DVAKRÁT, TEDY O STO PROCENT!!! Soudruhu Leonide Iljiči, chcete to popřít? Zkuste to! Jste přece machr nad všechny machry, my všichni jsme zde oproti Vám jen pitomci, že?

  ZDROJ:
  https://www.businessinfo.cz/cs/clanky/cina-zakladni-charakteristika-teritoria-ekonomicky-19051.html#sec4

  POSTSKRIPTUM
  Soudruhu Brežněve, Leonide Iljiči, jsem opravdu nesmírně rád, že jste stoupenec ruského prezidenta Vladimíra Vladimiroviče Putina, bývalého člena KSSS, ve které jste býval i Vy, soudruhu Leonide Iljiči, tedy, dokud jste ještě žil, nemám na mysli Vaše nynější výlevy zombie. Víte, soudruhu ze záhrobí, on ten pan Putin zcela nedávno podepsal prezidentský výnos o ZVÝŠENÍ VĚKOVÉ HRANICE OBČANŮ RF PRO ODCHOD DO DŮCHODU O 5 ROKŮ.

  Reply
  • 10. novembra 2018 at 18:48
   Permalink

   Ahoj Vašek z Moravy a ďakujem za Vašu zdravicu:))
   Prosím Vás Vašek, prezraďte kde ste v tomto období našiel lysohlávky? Alebo ste konzumovali sušené?
   Ďakujem za odpoveď.

   Reply
   • 11. novembra 2018 at 11:29
    Permalink

    Soudruhu Leonide Iljiči,

    než Vám odpovím, jen jsem chtěl poznamenat, že jste v této diskusi velkým přínosem, ani jsem jen netušil, nakolik je to pravda. Stručně, srdečné díky za Vaši zdejší účast, bez Vás by to stálo ZA HOVNO. (

    Takže, k těm lysým hlávkám. ) Ne, neuhodl jste. Jsem sice narkoman ve zdejší diskusi, ale nikoli zásluhou těch lysých houbiček, nýbrž díky heroinu z makovic pěstovaných ve velkém na největších plantážích světa v Afghánistánu, chápete. Vojska NATO pod velením USA to tam hlídají, naši čeští i slovenští bratři jakbysmet (tamější smrt těchto bratří je pro naše dobro), aby soudruzi z Tálibánu vše nejen vypěstovali a sklidili, ale hlavně aby z toho vyrobili ty nebeské dary v podobě bílého prášku, který Vašek z Moravy šňupe, jak jinak, pro potěšení gen. taj. ÚV KSSS s. Leonida Iljiče Brežněva. A se mnou, soudruhu Brežněve, to šňupou a píchají do žil mladí Rusové, aby se jim dobře umíralo. 90 % spotřeby afghánského heroinu padá na vrub ruské mládeže, kterou je potřeba tímto způsobem zlikvidovat, aby měli Rusové zajištěnu veselou kapitalistickou budoucnost v globálním amer. ráji. Ofic. 10 tisíc, neofic. 30 tisíc mladých Rusů každoročně umírá na drogy, celých 20 % svět. spotřeby heroinu si píchají do žil nebo ho šňupou právě mladí Rusové, ostatně, jako i já, soudruhu Brežněve, že jo. No, však se koukněte, soudruhu Leonide Iljiči, s těmito ruskými narkomany je Vašek z Moravy kámoš, tu minutu vydržíte se koukat:

    Reply
    • 11. novembra 2018 at 20:58
     Permalink

     Vedel som že to tak nejako bude. Tak veľa šťastia pri odvykačke.
     PS. A teraz sa volám Stalin, keďže mi súdruhovia z DAV DVA a Vaši kamoši blokli nick “ Brežnev“

     Reply
     • 11. novembra 2018 at 21:00
      Permalink

      To preto sa tak Rusi tlačili do Afhganistanu. Ale kôli niekoľkým dávkam heroinu ich muselo 15 000 padnúť? Prečo si ten heroin radšej od amíkov nekúpili?

 • 22. apríla 2019 at 18:37
  Permalink

  Všetko zlo po roku 1989 ktoré k nám prišlo zo západu sa na Slovensku veľmi rýchlo ujalo a to od podvodníkov, mafiánov a rôznych zlodejov ktorý prispeli k tomu aby sa ukradlo všetok majetok na budovaní ktorého sa zúčastnil každý občan SR a k tomu nám pribudlo tisíce ľudí bez domova a veľká časť obyvateľstva žije pod hranicou chudoby v rámci rómskeho etnika, ktoré v minulom režime pracovalo a ich životná úroveň bola na určitej úrovni. Dnes po uplynutí 30 rokov od zmeny režimu sa kradne v miliardách zo štátneho rozpočtu, ale tu sa hovorí o vysokej životnej úrovni ale kto má vysokú životnú úroveň sú to zlodeji úplatkári a iné rôzne individua a tak obyčajnému občanovi ktorý sa živí prácou nie je dostatok prostriedkov na ich mzdu, dôchodky a rôzne sociálne opatrenia.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *