Politológ Igor Melicher komentuje povolebnú realitu: Chlapci to budú mať veľmi ťažké

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Už som doma z nemocnice, tak možno pár slov k povolebnému vývoju.

Najprv chcem poďakovať každému, kto má podporil v parlamentných voľbách. Veľmi si vašu podporu vážim!:) Musím však na druhej strane uviesť, že výsledok 790 preferenčných hlasov považujem za mizerný a osobné sklamanie. Je to pre mňa vysvedčenie, ktoré mi naznačuje, že by som už viac nemal chodiť tam, kde nie je záujem a tak sa aj zariadim.

POVOLEBNÁ REALITA

Ako tak sledujem skladanie vlády stranami doterajšej pravicovej opozície mám silné pochybnosti o „morálnom kredite“ novovznikajúcej vlády. Je vidieť, že Matovič ani nedúfal, že sa dostane tam, kde je a že to bude vôbec on, kto bude skladať vládu. Jeho doterajšia politika bola len o kritike iných a vytváraní nepodložených obvinení hlavne na stranu Smer. Dnes sa dostáva do pozície, kedy bude pod paľbou kritiky on, čo je pre neho úplne nové a už prvé dni naznačujú, že bude pre Matoviča veľmi ťažké zvládnuť takúto úlohu.

Spoza Matoviča vyskakuje Kiska, ktorý sa snaží prevziať pozíciu neformálneho lídra koalície, aj keď je paradoxne z preferenčne najmenšej strany. Využíva na to svoju pochybnú auru exprezidenta. Kiska sa snaží Matovičovi nepriamo nadiktovať, kto by vo vláde mal byť a kto nie. Stále naťahuje čas a necháva Matoviča čakať. A Matovič prvýkrát nevie ako v takejto situácii korčuľovať.

Boris Kollár má zásluhy na to byť v budúcej vláde v silnejšom postavení. Ostatní koaliční partneri si však uvedomujú nástrahy Borisa Kollára. Prvou je jeho mafianska minulosť, ktorá by mala vadiť hlavne Matovičovi. Ale v podstate každý jeden z potenciálnych koaličných lídrov má pochybnú, kriminálnu minulosť. Či už je to daňový podvod a 600 km prejazdených každý deň na Fabii, pozemkové a volebné podvody alebo stretávanie sa s Kočnerom a nechanie si lustrovať svoju kandidátku týmto pochybným človekom. Druhou rovinou pochybností u Kollára je jeho aliancia so Salvinim a Marine Le Pen, do čoho by mohli veľmi kopať liberálne denníky a tým podkopávať pozíciu koalicie vo verejnosti.

Sulík má s Kollarom tiež veľké problémy, pretože sa v jednej koalícii môže stretnúť neoliberálna strana SaS a sociálnom konzervativna Sme rodina. Problémom sú nájomné byty, ktoré chce stavať Boris Kollár (jeho najväčší predvolebný sľub). Sulík ako zástanca trhu vidí v stavaní bytov štátom veľký problém a práve preto je pre neho spolupráca s Kollarom problém.

Novovznikajúca koalícia sa črtá len pár dní a už ma za sebou prvé hádky a vylučovanie. Nedá sa tomu diviť, je to ako v tom vtipe, že stretne sa neoliberál, sociálny konzervatívec, maximálny populista a človek, o ktorom nikto nevie čo je. Chlapci to budú mať veľmi ťažké, ale aj napriek tomu si nemyslím, že by sa rozpadli. Neboli pri koryte už dlho a hlavne to bude ich tmel na celé 4 roky. ?

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *