Prekvapenie! Ján Kraus odmietol cenzúru na sociálnej sieti Facebook

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Populárny zabávač sa v XTV vyhranil proti cenzúre

Všadeprítomná cenzúra sa stáva celospoločenským problémom. Reaguje na ňu už aj populárny komik Ján Kraus.

Ján Kraus u Xavera povedal: „Odmietame boľševické mentorovanie, v štýle „my už vás vychováme v dobrých ľudí,“ ako hovorili, dostaneš doživotie, ona ťa tá sranda prejde. Rovnako odmietam, aby ma Facebook cenzuroval alebo aby ma cenzuroval ktokoľvek z týchto debilných inštrumentov, kde to obsluhujú komjutry. Aby hovorili toto ne.“ Kraus pripomenul, že máme zákony proti propagácii rasizmu, xenofóbie či fašizmu. To by mali dodržovať všetky inštitúcie, ktoré podnikajú, vrátane Facebooku. „Ale inak, aké máš názory? Maj si názory aké chceš…

Kraus obeťou cenzúry?

Kraus k svojmu názoru dospel zrejme aj na základe vlastnej skúsenosti. Xaver Krausovi pripomenul rozhovor, kde prehlásil, že z Českej televízie odišiel kvôli cenzúre. Kraus to potvrdil: „Áno, to som odišiel, skutočne.“ Xaver sa ho spýtal znova: „Vás potkala vyložene cenzúra?“ Kraus opäť súhlasil a dodal, že s ním začali cvičením ako mu to znechutiť. Tak mu najskôr znížili plat. Kraus poslal novinárom odstavec, ktorí všetci paušálne odmietli publikovať. Novinári majú v Prahe podľa Krausa veľa kamarátov a všetko je poprepletané. „Mal som hlásiť hosťov 14 dní dopredu a aj okruhy tém…“ Skúsenosti s cenzúrou napokon pripomenul aj Xaver.

Oddeľme spravodajstvo od dokumentov a hranej tvorby

Ďalej Kraus pripomenul, že má problém so spravodajstvom Českej televízie. Na jednej strane ocenil dramatickú, hranú a dokumentárnu tvorbu, ktorá je skutočne alternatívou voči komercii. Problém je spravodajstvo a zmocnenie sa jedného názoru. „Majú svoj verejno-právny jediný politický názor…“ pripomína. V televízii by mala byť názorová trenica a nie verklikovanie jediného názoru. „Normalizáciu robia oni, ak hovoria, že to nikto iný robiť nemôže, tak sú normalizátori oni…“ pripomenul na adresu ČT a dodal, že normalizáciu zažil.

Sloboda lži

Kraus sa opätovne pustil aj do súčasných novinárov, ktorí podľa neho slobodne šíria lži s jasným cieľom očierniť bez akejkoľvek zodpovednosti. „To nie je sloboda slova, ale sloboda lži,“ dodal. Novinár je bez zodpovednosti. Napíše niečo čo si vymyslí, spôsobí katastrofu a na druhý deň napíše, že to bol omyl. A keď sa idete súdiť, zaplatí to vydavateľ. „Je to najlepšie umiestnená profesia z hľadiska zodpovednosti k pomeru akým spôsobom ovplyvňujú spoločnosť,“ dodáva Kraus. Zároveň pripomenul, že noviny upadli a ľudia prestávajú veriť médiám. V Česku je nízka dôvera k médiám (okolo 60%), čo je viac než v západoeurópskych médiách. „A ja sa tomu nedivím…“ dodáva Kraus.

(redActor)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Prekvapenie! Ján Kraus odmietol cenzúru na sociálnej sieti Facebook

 • 19. októbra 2020 at 23:14
  Permalink

  No a ja zase odmietam menševické mentorovanie, v štýle „nám nevadia ani nevychovanci“.
  Veru, veru, ostaneš bez práce a ona ťa tá sranda prejde.
  „Vďaka“ za doživotie vo vašom kapitalistickom žalári, pracháči-zabávači.
  Tak toto sa mi fakt nechce počúvať…
  Keď ľavica koketuje s pravicou, to je taká kockatá guľa, ani ryba, ani rak…

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *