Ilustračný obrázok: The Citizen
7. februára sa konajú prezidentské voľby v Ecuadore. Podľa prieskumov je favoritom Andrés Arauz, kandidát socialistickej koalície Únia nádeje (UNES).
Podľa prieskumov, ktoré boli zverejnené v stredu 27. 1. vedie Andrés Arauz s veľkým náskokom, keď má podporu takmer 40 % z rozhodnutých voličov. Nebude to teda zrejme stačiť na víťazstvo už v prvom kole, ktoré sa koná 7. 2. 2021.
V rozhovore pre The Citizen povedal Andrés Arauz aj toto:
Základom našej politiky je to, čo máme v ústave zakotvené ako „dobrý život“. Ústavu podporuje väčšina obyvateľstva a bola ratifikovaná referendom. Koncepcia „dobrého života“ je založená na zabezpečení ľudských, sociálnych, ekonomických a kultúrnych práv, ktoré sa väčšinou opierajú aj o medzinárodné dohody, ale v našom prístupe je dôležitá aj harmónia s prírodou a nasledujúcimi generáciami.
V Ecuadore sa veľmi znížila životná úroveň. 80 % domácností klesol príjem na polovicu alebo ešte nižšie. Bolo zúfalé, že uprostred pandémie sa nenašli zdroje na podporu ich bezprostredných potrieb a na riešenie ich okamžitej situácie.
Aký význam prikladáte pôvodným obyvateľom Ecuadoru?
Je to pre nás jedna z absolútne najvyšších priorít. Chceme vybudovať pluralitný štát s koexistenciou kultúr. Nielen do tej miery, ako je to definované v ústave, ale aby sa to stalo skutočnosťou. Kvôli tomu musíme prispôsobiť naše mediálne, vzdelávacie a právne systémy tak, aby fungovali transverzálne. A jedna z najdôležitejších vecí je ochrana pôvodných jazykov.
Niektorým pôvodným jazykom hrozí eliminácia a chceme okamžite pre ne vyhlásiť stav ohrozenia, aby sa zachovali. Ak pre tieto jazyky nevytvoríme ihneď vhodnú infraštruktúru, nebudeme ich dokumentovať, vytvárať pre ne slovníky, literalizovať a uvádzať do života, môžu úplne zaniknúť.
Pripomeňme, že Ecuador je kľúčová krajina v príbehu Juliana Assangea. Od júna 2012 do apríla 2019 bol pod diplomatickou ochranou veľvyslanectva Ecuadoru v Londýne, kde požiadal o politický azyl. K jeho zatknutiu viedla práve zmena v prezidentskom úrade Ecuadoru a osobná averzia prezidenta Lenina Morena, ktorý ho nazval „nespratným faganom“, čo zneužíva inštitút politického azylu. Bývalý prezident Rafael Correa, ktorý pôvodne schválil Assangeov azyl, odsúdil jeho vydanie londýnskej polícii.