Príbeh zo života: Závidia už aj prasatám, spoveď anonymného kuchára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Reakcia na jeden z komentárov na sociálnych sieťach DAV DVA (upravený do kultivovanej podoby, nakoľko v ňom bolo priveľa vulgarizmov, i keď oprávnene):

To „nie je chyba kapitalizmu.“ Chudáčik kapitalizmus, stále sa ku krivdí. Blbosť! Robil som šéfkuchára v korporátnej kantíne a tie zbytky nesmú zobrať ani len pomocnice prascom. Musí sa to zmixovať a dať výlevky. Kuchár som, ale robiť v tejto kapitalistickej krajine nebudem, lebo sa hodnotím na trojnásobok toho, čo by som mal dostať. Ale v minulosti, keď som varil prebytky, brali ich aspoň pomocnice. Už aj tým prasatám závideli kapitalisti nenažraní. Kapitalizmus je rakovina. Živnostníkov a malých podnikateľov nechať, ale veľké korporácie znárodniť a vytvoriť zase družstvá!

Či už tento príbeh je alebo nie je pravdivý. Denne od hladu zomrie 21 000 ľudí, čo ročne robí zhruba 7,6 milióna ľudí. Vo svete zostáva zhruba 1/3 potravín neskonzumovaných. Pritom iba ¼ z tých neskonzumovaných by dokázala vyriešiť hlad vo svete. (zdroj http://www.fao.org/food-loss-and-food-waste/en/) Pritom na zbrojenie sa vynaloží podľa Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru (SIPRI)  1686 biliónov (rok 2016), z toho 611 bilión dolárov len armáda USA.

Ale aby sme neboli len negatívni, ostrovy pozitívnej deviácie sa stále nájdu. Je to napríklad aplikácia Hungry Slovak. Hungry Slovak je aplikácia, ktorá ti umožní jesť kvalitné jedlo z tvojej obľúbenej reštaurácie, ktoré by inak putovalo do koša. Jedz s vedomím, že si spravil/a niečo dobré nielen pre seba a svoju peňaženku, ale aj našu planétu. Na svojej stránke píšu: „Nie je fér, že zatiaľ čo iní hladujú, tony potravín v rámci západných krajín putujú do koša. Jedlo je dar a tak by sme sa k nemu mali správať.“


 

 

Páčil sa Vám článok? Nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach, alebo preposlať mailom známym. Touto jednoduchou cestou nám pomôžete dostať hodnotné informácie k širšiemu počtu ľudí…

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Príbeh zo života: Závidia už aj prasatám, spoveď anonymného kuchára

 • 5. júna 2018 at 17:00
  Permalink

  To je krásne, keď apolitický Janko sám zo života príde nato, že kapitalihnus je nato…

  Že to nie je iba v ľuďoch, ale aj v kapitalihnusnom systéme, ktorý núti ľudí z obavy o bydlo byť sebeckými a asociálnymi.
  Možnosť socializmu, sa musí ľuďom neustále predstavovať, aby mali predstavu, že kapitalihnus nie je koniec sveta, ale iba koniec zla. Aby sa ich znechutenie z kapitalihnusu nepremenilo na znechutenie nad životom, ale naopak, aby ich to podnietilo zaujímať sa a tvoriť socializmus.

  Reply
 • 6. júna 2018 at 9:27
  Permalink

  Hrôza, deti v Afrike majú od hladu vyduté brušká, deti v Afrike umierajú od hladu…A nielen v Afrike!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *