Profesor Jozef Sipko: Kultúra smrti v kontexte atentátu na Roberta Fica 

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Každá situácia v živote spoločnosti i každého jednotlivca sa riadi naozajstnými zákonmi. V podstate ide o spätné pôsobenie jedného z večných zákonov, z ktorého obsahu je úplne zrejmé, že všetko, čo konáme, prináša následky:

Čo zaseješ, to aj zožneš., Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. 

Naša civilizácia tieto zákony dlhodobo porušuje a ignoruje. Na tomto mieste sa veľmi naliehavou javí produkcia súčasných médií. Takmer na všetkých televíznych kanáloch sa stále premietajú programy plné násilia, ktorého podoby negativizmu a nenávisti  vrcholia v rôznych trileroch. Stálo sa to už každodennou podobou, že na TV kanáloch sa neustále vraždí a páchajú sa všetky možné formy brutálneho násilia. Občas sa pred začiatkom podobných televíznych relácií uvádza:

Program nie je vhodný pre deti a citlivé povahy. 

Teda aj samotní tvorcovia podobných programov si evidentne uvedomujú nebezpečenstvo spomínanej produkcie. Stačí uviesť názvy niektorých filmov zo 16. mája 2024 na jednotlivých  slovenských TV staniciach:

Vraždy v Toulouse., Vražedné čísla III., Temný anjel., Kriminálka Miami VII., Myšlienky vraha., Vraždy v Midsomeri VIII (5)., To je vražda, napísala II (19, 20)., Atentát (15)., Traja Kristovia. Dráma., Úniková miestnosť. Horor., Kosti III (3)., Vo vine je vražda., Polícia Chicago., Policajné prípady., V mene zákona., Námorný vyšetrovací úrad., Miesto tieňov., Vraždy v raji (v inom termíne).

Tieto programy sú veľmi rozšírené, často ide o seriály, ktoré svojim obsahom plného násilia pripútavajú pozornosť mnohých ľudí a neraz ich ovplyvňujú. Dokonca často sú zapnuté TV v reštauráciách, dopravných prostriedkoch, obchodoch a na iných verejných miestach. Obrazy násilia nás takto sprevádzajú stále a všade.  Opakujem: podobné televízne ponuky sú každý deň. Na Slovensku existujú dokonca  Krimitelevízie, na ktorých sa vraždí a pácha násilie 24 hodín denne! Na niektorých TV staniciach sú špeciálne spravodajské relácie pod názvom Krimi. No takisto v  TV spravodajstvách prevažuje negatívny obsah. Napríklad, slovo dostane nejaký politik z jedného tábora, ktorý ostro útočí na politických protivníkov a vzápätí dostane priestor  politik z opačného tábora s podobným hodnotovým  obsahom vo svojom vystúpení. Veľká časť najmä politikov sa prezentuje predovšetkým útokmi na opačný politický tábor. Na tlačových konferenciách má ostro útočiaci politik okolo seba svojich priaznivcov, ktorí tým vyjadrujú podporu rečníkovi. Uvedená podoba časti televízneho spravodajstva rozširuje predovšetkým nenávisť, ktorá sa prenáša do verejnosti.  To je iba stručná faktografia súčasnej nenávistnej TV produkcie. Veď je nespochybniteľné, že podobný štýl komunikácie má ďalekosiahle nepriaznivé dôsledky. Pred nejakým časom sa objavili vyhrážky na stovkách slovenských škôl, že  je tam uložená bomba. Podľa niektorých informácií vraj z týchto vyhrážok obvinili a zatkli nejakého tínedžera. Násilie sa aj touto cestou prenáša medzi deti a mládež, odborníci najmä psychológovia  hovoria o veľmi rozšírenej šikane s tragickými dôsledkami. Stretávame sa so samovraždami mladých ľudí, vzájomnými útokmi medzi nimi, čím sa potvrdzuje tendencia rozširovania nenávisti v spoločnosti. 

Na spomínanú televíznu produkciu predstavitelia štátu vôbec nereagujú! Ba ani iní vedúci činitelia z duchovnej, akademickej či  iných verejných inštitúcií. Veď podobná sociálno-komunikačná prezentácia je svojim spôsobom porušovaním naozajstných zákonov a každé porušenie zákona v tom najhlbšom ponímaní sa vždy prejaví ako dôsledok zla. V kontexte atentátu na premiéra Roberta Fica bolo vyslovených mnoho úvah, komentárov, no nestretol som ani jednu zmienku o televíznom násilí a jeho obmedzení.

Podobnú a často tragickú funkciu plnia v súčasnosti  sociálne siete. O tom  sú už natočené dokumentárne filmy ako napríklad o sieti Facebook. Jej zakladateľ Zuckerberg patrí medzi najbohatších ľudí dnešného sveta, bol však už obvinený z nebezpečného porušovania zákonov a bol nútený zaplatiť  stámiliónové pokuty! (STV2, 21.V.2024). Problém však nie je v technike, ale ako stále v človeku. V konečnom dôsledku technický pokrok a mnohé nádejné objavy sa najprv využili a stále využívajú  pri výrobe ničivých zbraní. To je reálna a skutočná vizitka súčasného sveta – vraj homo sapiensa – vo veľkej miere prevažujú anomálie, ktoré sa menia na normu! 

Média zohrávajú v súčasnom svete mimoriadne dôležitú úlohu a dokážu ovplyvňovať veľmi účinne široké masy. Nie náhodou v našich časoch existuje nová filologická disciplína Lingvistika pravdy a lži. Negatívne ukazovatele komunikácie evidujú niektorí vedci už v predchádzajúcich dobách. Napríklad ruský vedec M. Nazarov (2004) po dlhodobom výskume tlače spred prvej svetovej vojny  prišiel k nečakanému záveru:

Hlavnú úlohu počas prípravy a pri rozpútaní prvej svetovej vojny zohrali médiá.

Zákonite vyvstáva otázka: kto v tých časoch sledoval média –  najmä tlač? Veď absolútna väčšina našich starých rodičov ich nemala možnosť čítať a ani ich nezaujímali, ba ani o nich nevedeli.  No istá časť vtedajšej spoločnosti bola pod ich vplyvom, najmä keď väčšina novín vo vtedajších akože kresťanských krajinách produkovala nenávisť voči potenciálnym protivníkom. 

V súčasnosti si život bez médií nevieme predstaviť, hoci poznám ľudí, ktorí napríklad televízory vôbec nesledujú, ba odnášajú ich do pivnice. Zrejme je to ozdravujúci prostriedok pre celú súčasnú spoločnosť. 

J. S.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *