Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ilustračný obrázok: reddit

Napriek lockdownom a relatívne zlej pandemickej situácii v Grécku sa v univerzitných mestách, najmä v Aténach a Solúne, už niekoľko mesiacov zapĺňali námestia a ulice okolo univerzitných mestečiek. Miestami došlo aj na fyzický kontakt s políciou. O čo ide? Grécka vládna strana pripravovala kontroverznú reformu zákona o vzdelávaní. Najkontroverznejším miestom, proti ktorému protestovali študenti, je umožnenie polícií, aby vytvorila špeciálne oddiely, ktoré budú mať prístup do univerzitných budov a budú môcť priamo v budovách zatýkať študentov a odvádzať ich preč. Akademická sloboda a nedotknuteľnosť akademickej pôdy bola výdobytkom demokracie po vládach vojenskej junty a mnohí z protestujúcich pripomínali podobné študentské nepokoje zo začiatku 70-tych rokov.

Videá na twitteri zo študentských protestov a z policajných zásahov na ich potlačenie.

Navrhovatelia zákona jeho potrebu zdôvodňujú tým, že univerzitné mestečká sa stali doslova no-go zónami a sú hniezdišťom kriminality. Okrem toho vraj univerzity terorizujú extrémistické skupiny, ktoré obmedzujú slobodu slova učiteľov a študentov. Kritici, aj z radov akademických pracovníkov, naopak hovoria o tom, že kriminalita v univerzitných mestečkách neprekračuje bežnú kriminalitu inde v mestách a pri riešení kriminálnych prípadov má polícia stále prístup do univerzít. Nie je potrebné, aby existovali špeciálne policajné oddiely, ktoré budú trvale prítomné v univerzitách.

Treba uviesť aj to, že reforma obsahuje aj mnoho ďalších ustanovení, ktoré rušia niektoré vymoženosti minulých ľavicových vlád, napríklad kvóty pre prijímanie hendikepovaných alebo znevýhodnených skupín, alebo skracujú maximálnu prípustnú dobu od prvého zápisu na univerzitu po získanie diplomu. V budúcnosti sa tým sťaží prístup k vyššiemu vzdelaniu najmä chudobnejším študentom, ktorí si nemôžu dovoliť študovať bez toho, aby zároveň pracovali.

(zdroj)

Porážka – grécky parlament schválil historický zákon o polícii v univerzitách

V piatok 12. 2. 2021 bol kontroverzný zákon schválený v gréckom parlamente väčšinou 166 hlasov, proti bolo 132 hlasov. Hlavný advokát zákona – premiér Mitsotakis vyhlasoval, že je nutné vrátiť akademickú pôdu učiteľom a študentom a vymiesť z nej extrémizmus. Polícia má na univerzity priniesť obnovu slobody slova. Zámienkou sú prípady, keď v priestoroch univerzity vandali zničili vybavenie, alebo prípad, keď skupina študentov prepadla v pracovni rektora a prinútila ho nechať sa odfotiť s ceduľkou, že aj on podporuje anarchiu.

Jedným z rozhodných kritikov zákona bol Alexis Tsipras, predseda Progresívnej aliancie – Syriza. Jeho slovami je nový zákon „monumentom autoritárstva“. V rozprave povedal Mitsotakisovi: „Využívate krízu na to, aby ste zaviedli režim strachu a špehovania.“

Podľa niektorých pozorovateľov však súčasný konflikt o univerzity, v ktorom ani všetci študenti nie sú na strane protestujúcich, nie je konfliktom tradičných pravicových a ľavicových hodnôt. Ide skôr o dlhodobý kultúrny konflikt, ktorý zažíva celá grécka spoločnosť. Jedna strana je globalistická, má liberálne hodnoty a jej ideálom je meritokracia – vláda elity. Druhá strana je skôr izolacionistická, xenofóbna a orientuje sa na celkom iné hodnoty.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *