Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

MICHELKO, Roman: Eseje o kríze. Martin: Politologický odbor Matice slovenskej, 2016

Predstavenie knihy a beseda s autorom sa uskutočnila dňa 12.10. 2016 v Bratislave. Knihu, ktorú vydal Politologický ústav Matice slovenskej, predstavil Marián Klenko spolu s autorom.

Autor pracuje ako riaditeľ Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov a disponuje bohatou akademickou i mediálnou minulosťou. Držiteľ prémie Ceny Ivana Kraska za literárny debut z roku 2006 voľne nadväzuje na svoje Eseje o globalizácii – kým v nich sa zaoberal skôr analýzou a „diagnostikovaním“ svetovej situácie poznačenej finančnou krízou, v najnovšom počine ponúka „terapiu“, teda súbor opatrení, ktoré by mohli napomôcť pri riešení čoraz zložitejšej ekonomickej a politickej situácie.

Okrem výpočtu príčin, ktoré viedli ku globálnej kríze, tu teda nájdeme aj pokus o načrtnutie možných riešení. Autor si uvedomuje, že komplexný prerod nie je možné docieliť nejakým doteraz neobjaveným univerzálnym zázračným riešením, ale iba synergickým efektom viacerých progresívnych tendencií, ktoré sa súbežne uplatnia v rozličných oblastiach. Medzi tieto radí nové prístupy k zdaňovaniu (Tobinova daň), obmedzenia špekulatívnych finančných operácií, razantnejší postup voči zneužívaniu daňových rajov, základný nepodmienený (prípadne podmienený) príjem, špeciálne dane pre fosílne palivá a pod. Z ekonomických riešení ďalej vyzdvihuje úspešné príklady ekonomickej či participatívnej demokracie, v oblasti politických reforiem sa zas prikláňa k výraznejšiemu uplatňovaniu priamej demokracie.

Knižka informuje o koncepciách, ktoré boli pred krízou zväčša uzavreté v „akademických getách“, jej následkom sa však o nich diskutuje čoraz častejšie.

Tomáš Bóka

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *