Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


MICHELKO, Roman: Eseje o kríze. Martin: Politologický odbor Matice slovenskej, 2016

Predstavenie knihy a beseda s autorom sa uskutočnila dňa 12.10. 2016 v Bratislave. Knihu, ktorú vydal Politologický ústav Matice slovenskej, predstavil Marián Klenko spolu s autorom.

Autor pracuje ako riaditeľ Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov a disponuje bohatou akademickou i mediálnou minulosťou. Držiteľ prémie Ceny Ivana Kraska za literárny debut z roku 2006 voľne nadväzuje na svoje Eseje o globalizácii – kým v nich sa zaoberal skôr analýzou a „diagnostikovaním“ svetovej situácie poznačenej finančnou krízou, v najnovšom počine ponúka „terapiu“, teda súbor opatrení, ktoré by mohli napomôcť pri riešení čoraz zložitejšej ekonomickej a politickej situácie.

Okrem výpočtu príčin, ktoré viedli ku globálnej kríze, tu teda nájdeme aj pokus o načrtnutie možných riešení. Autor si uvedomuje, že komplexný prerod nie je možné docieliť nejakým doteraz neobjaveným univerzálnym zázračným riešením, ale iba synergickým efektom viacerých progresívnych tendencií, ktoré sa súbežne uplatnia v rozličných oblastiach. Medzi tieto radí nové prístupy k zdaňovaniu (Tobinova daň), obmedzenia špekulatívnych finančných operácií, razantnejší postup voči zneužívaniu daňových rajov, základný nepodmienený (prípadne podmienený) príjem, špeciálne dane pre fosílne palivá a pod. Z ekonomických riešení ďalej vyzdvihuje úspešné príklady ekonomickej či participatívnej demokracie, v oblasti politických reforiem sa zas prikláňa k výraznejšiemu uplatňovaniu priamej demokracie.

Knižka informuje o koncepciách, ktoré boli pred krízou zväčša uzavreté v „akademických getách“, jej následkom sa však o nich diskutuje čoraz častejšie.

Tomáš Bóka

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *