Referendum už nie je len možnosť, ale nevyhnutnosť!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Na začiatok chcem uviesť, že ešte pred niekoľkými týždňami som nebol veľmi naklonený referendu za predčasné voľby. Nie z dôvodu, že by som súhlasil s touto vládou. Ale aj z toho, že keď si ich už ľudia zvolili, tak nech si ich užijú. Ďalším dôvodom bolo, že potom by to isté mohla opäť urobiť druhá strana, ak vo voľbách neuspeje. A druhá strana má oveľa väčšie zdroje na organizáciu referenda.

No najdôležitejšia vec, kvôli ktorej som bol proti referendu je, že situácia by sa tým mohla ešte zhoršiť. A keď si spomenieme na všetky posledné voľby, tak je to veľmi reálne. Aj keď sa to momentálne nezdá, Matovič ani zďaleka nie je najhoršia možnosť. Predstava návratu Kisku, alebo vstupu Progresívneho Slovenska do parlamentu, alebo, že by sa premiérom stal anti-sociál Sulík, či arogantný Naď, je pre mňa omnoho strašidelnejšia, ako súčasná hrôza.

No situácia je už tak neúnosná, že budeme musieť ísť aj do tohto rizika. Súčasná koalícia skoro každý druhý deň preráža to povestné dno, ako keby ani žiadne nebolo. Nemá ani zmysel všetky prešľapy vymenovávať, veď zajtra prídu nové…

Ak chceme zachrániť nielen zvyšky sociálneho štátu, právneho štátu, či demokraciu, ale hlavne znesiteľný život pre bežných ľudí, iná možnosť, ako sa všetkými silami pustiť do kampane za referendum, nie je.

Súčasní koaliční politici vo voľbách úplne oklamali ľudí. Skoro všetko čo sľubovali, ostalo nesplnené. Či už Kiskove čakanie u lekára, Kollárové nájomné byty, každé Matovičove slovo, alebo 1144 Sulíkových nezmyslov. Mnoho sociálnych výhod sa postupne ruší. Obedy zadarmo, výška minimálnej mzdy, výška trinástych dôchodkov a tak ďalej, zatiaľ čo napríklad bankový odvod bol pre banky odpustený. A to je len začiatok. Ešte ani rok nevládnu.

Schválne nespomínam manažovanie koronakrízy, ani poslednú tragickú udalosť.

Môže byť referendum úspešné?

Treba si v prvom rade uvedomiť koľko hlasov protivládne naladených voličov (proti tej súčasnej) prepadlo vo voľbách a koľko tých istých voličov to aj tak hodilo Matovičovi alebo Kollárovi, lebo boli oklamaní. Matovič stratil viac ako polovicu voličov a nie všetci prebehli k Sulíkovi. Mnoho z nich je takých, ktorí sú opäť proti nemu. To isté je určite aj u Kollára.

Situácia je až tak vyhrotená, že aj niektorí mainstreamoví novinári sa začínajú obávať, že by referendum mohlo byť úspešné.

Možno niektorí poslanci koalície vyhlasujú, že by to referendum nerešpektovali, ale to je len taktika na odradenie ľudí. Žiaden politik by si to nemohol politicky dovoliť a určite by sa nenašla väčšina, ktorá by to neodobrila, je to nepravdepodobné. 

Už nie je iná možnosť, referendum za predčasné voľby je nevyhnutné.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


8 thoughts on “Referendum už nie je len možnosť, ale nevyhnutnosť!

 • 6. januára 2021 at 15:50
  Permalink

  Oceňujem zvukový komentár.

  Súdruhovia – pozor !

  Aby sme si nestrelili do kolena. Aby ste týmto nezapočali „tradíciu“ referend, ktorými si jedna polovica/tretina spoločnosti bude vybavovať volebné účty s tou druhou.

  Môže sa to veľmi škaredo vypomstiť v nasledujúcom volebnom období, kedy by pri prípadnej vláde ľavice podobným spôsobom, a ešte s výdatnou pomocou zo zahraničia, útočila opozičná pravica.

  Takto sa spoločnosť môže destabilizovať, čo môže viesť až k občianskej vojne, čo by znamenalo vymazanie Slovenska z mapy sveta – možno na tisíc rokov, a možno navždy. Referendum o predčasných voľbách nepodporujem.

  Chcelo by to zaujať Werichovský postoj – nechte je ať se zdiskreditujou sami… – čo v ideálnom prípade povedie k protestom – ani nie proti vláde, ale voči konkrétnym jej krokom ( napr. prípadné zrušenie minimálnej mzdy ).

  Je len otázkou času kedy u Shulíkov prevládne pud sebazáchovy pre ďalšie volebné obdobie a z tejto potápajúcej sa lode radšej sami vyskočia.

  shulíci, sereščatá, peleríný – budeme sa mať jak nikto iný

  Mgr. Jozef Pročko – Minister hospodárstva Slovenskej republiky

  Reply
  • 6. januára 2021 at 17:58
   Permalink

   Absurdný postoj. Už tu máme tradíciu, že si medzi sebou vybavujú účty politické strany po každej zmene vo voľbách. Fakt si myslíte, že je jednoduchšie zblázniť väčšinu národa v referende, ako vyhrať voľby?
   Práve naopak. Keď už od rozhodovania o ústavných zákonoch odstavili ústavný súd, tak si vynúťme, aby ústavné zákony muselo schvaľovať referendum.

   Reply
  • 19. januára 2021 at 0:55
   Permalink

   Myslím, že žiadne referendum nebude a keby aj náhodou bolo, tak bude neplatné a keby bolo aj platné, tak si vláda uzákoní, že nie je záväzné.
   Takže tak.
   Skôr som za to aby sa konečne pohli davy. Lebo len v mase je sila.

   Pozrite na Francúzov – stačí jeden podnet a sú v uliciach, stavajú sa barikády, zapaľujú odpadky a hromady pneumatík – a námestia sa bránia! Bránia sa nie 2-3 hodiny ako to predviedli naposledy 17., ale bránia sa dni a noci! Proti polícii, proti ťažkoodencom, proti každému … a vyhrávajú! Vláda musela ustúpiť pri „extra“ dani z ropy a ustúpi aj pri zákaze fotografovania a natáčania zásahu policajtov.
   Naozaj si niekto myslí, že by sa Francúzska vláda „poskladala“ z nejakej deputácie opozičných poslancov? Alebo s prosieb samospráv, či podpisových akcií? No neposkladala.
   Ale státisícový dav v uliciach, nad hlavami transparenty a červené zástavy (ó áno, tam ešte stále vedia čo znamená tá červená zástava!!) a aktívny odpor.
   Občas vyhrá polícia a obsadí námestie a vytlačí ľudí z ulice, ale vo chvíli ako sa stiahne sú tam opäť a znovu a znovu – pretože ich sila je v množstve v tom, že proste národ „neuťaháš“ tak ako policajný zbor (pozor, jediný kto proti vlastným ľuďom nasadil armádu za posledných 30-40 rokov bol Matovič!!), ktoré počty sú obmedzené — a to dobre vedia aj páni Francúzska.
   Francúzsko je jedinou krajinou v Európe, kde nikdy nemali socializmus, fašizmus, nacizmus, či autokraciu (tak vládol v Británii Churchill, ktorý dostal absolútnu moc) – a dokonca, keď získali Francúzi pocit, že ich najväčší vojnový hrdina generál de Gaulle, tak vyšli do ulíc a on, veľký záchranca vlasti musel odstúpiť!
   .
   Ale čakať, že na Slovensku, kde je tradíciou neprotiviť sa panstvu by sa našiel niekto kto by sa o to pokúsil je skôr na úrovni rozprávky…
   … aj to SNP by nikdy nebolo, nebyť zbabraného vojenského puču a hlúposti Tisa povolať na potlačenie generálov Nemeckú armádu…

   Reply
 • 7. januára 2021 at 16:47
  Permalink

  Jedinou zdravou alternatívou by bola kombinácia Hlas+Smer+ nejaká pronárodná strana. Práve ten tretí vhodný do partie dnes sociálnej demokracii chýba. Kotlebovci sú nemysliteľní a zvyšok nemá %. Okrem toho Smer je dnes ťažko zdiskreditovaná strana. A ani Pellegrini nemá až také isté, že bude vládnuť. Oľano a žaludi už s ním spoluprácu vylúčili. A Sulík ak bude môcť, zostaví vládu bez neho, resp. nebude rikoskovať spojenie s niečím, čo sa obtrelo o Smer. Nie je to jednoduchá situácia.

  Reply
  • 15. januára 2021 at 18:49
   Permalink

   Jedinou zdravou alternatívou je KSS a nie sociálna demokracia! Sociálni demokrati sa snažia len vylepšovať kapitalizmus soc. balíčkami ale nechcú ho zrušiť. KSS chce zrušiť kapitalizmus a nastoliť konečne naspäť socializmus. Kapitalizmus nám bol implantovaný zo zahraničia 17.Novembra 1989 kedy sa konal prevrat organizovaný zo zahraničia. To nebola žiadna revolúcia.

   Reply
   • 19. januára 2021 at 0:39
    Permalink

    Bohužiaľ komunisti na Slovensku stratili potenciál a tých pár aktívnejších sa roztrúsilo po všetkých možných stranách. Najviac ich zamierilo do SDĽ a pretransformovali sa požratím všetkých ostatných na Smer… ale to bolo dávno, dnes už v podstate niet skutočných komunistov. Sociálna demokracia, ako správne píšeš je viac menej naviazaná na kapitalizmus ako každá iná strana a súčasní komunisti sú skôr sektou ako nejakou skupinou s vážnosťou a vplyvom.
    .
    Aj preto sa dnes mnohí divia, prečo Smer a Hlas nejdú po krku Matovičovi a jeho vláde. Prečo nie sú aktívnejší, prečo nevyužívajú hnev a rozčarovanie ľudí zo situácie ktorá nastala?
    Nuž preto, lebo sami sú vrastenou súčasťou tohto systému! Matovič a jeho protofašistická vláda sú zlo ktoré ničí krajinu a Smer, Hlas a vlastne aj všetci ostatní to vedia, ale nedokážu prekonať zábrany, ktoré Matovič a jeho kleptokratická vláda už dávno prekonala – použiť akýkoľvek spôsob aby sme vyhrali.
    Takže je skôr očakávané, ako budú tieto strany postupne vytláčané z politického i spoločenského života, ako kampane pred (možno) ďalšími voľbami a nejaké tie malé podvodíky pri voľbách vytlačia tieto dinosaurie strany z Parlamentu. Pretože sa nedokázali prispôsobiť novej dobe a novej situácii.

    Reply
 • 19. januára 2021 at 0:28
  Permalink

  Je až niekedy k smiechu tá snaha kaviarenskej a kancelárskej socdemáckej elity – vždy a za každú cenu vynechať z boja o moc ľudí práce.
  Áno chcete ich podpisy pod „svoje“ referendum — ale tam by mala podľa vás začínať aj končiť aktivita (S)prostého ľudu.
  .
  Je to rovnako veselé, keď sa hrdíte s akými prichádzate pozmeňovacími zákonmi, ako vyrábate obštrukcie v Parlamente … a pritom dobre viete, že tam ste za menej ako nič, pretože vláda ma Ústavnú Väčšinu! — ale znie to tak hrdo, keď môžete na tlačovkách rozprávať ako ste dnes vynadali vláde, ako ste ju pristihli pri klamstvách a neprávostiach … ale v skutočnosti ste už vopred vedeli (a všetci ostatní tiež), je to ako ten psí hlas na púšti okolo karavány…
  .
  Pokiaľ sa nenájde nik, kto by z dobre vyhriatých poslaneckých kancelárii a príjemných kaviarničiek skutočne zišiel dole, na tú špinavú stranu chodníka, kde sa nachádzajú ľudia bez ochranky a limuzín… dovtedy nebudete ani za máčny mak viac dôveryhodnejší ako je súčasná vláda.
  Pretože kaviarenský liberál sa od kaviarenského socdemáka, či kaviarenského pravičiara – až tak veľmi nelíši z pohľadu cez výklad pre tých, čo ich do tej kaviarne personál a ochranka ani nepustí.
  .
  Nanešťastie niet tu nikoho, kto by bol schopný a ochotný riskovať viac ako pár škaredých slov od Matoviča a pokúsil sa zdvihnúť moc z ulice a viesť ju. Opäť raz stáť na námestiach s masou robotníkov a roľníkov za chrbtom. To zaváňa príliš veľkým nebezpečenstvom.
  .
  A tak ste sa upäli na to „referendum“, aj keď vieme, že je to zase len taký marketing!
  Matovičov protofašistický režim nemá problém za 24 hodín vytvoriť, podať a odsúhlasiť zákon, že akékoľvek referendum NIE JE ZÁVAZNÉ a to ani pre vládu, ani pre parlament.
  A bude koniec jednej PR akcie.
  No a zase budete mať tlačovky a TV sedenia a po nich si pekne pôjdete oddýchnuť do svojich poslaneckých kancelárii…
  .
  Blaha ma zaujal svojim postojom k Che … bohužiaľ je to len teoretik socializmu – taký Marx, ktorý by zomrel hladom bez Engelsa … takže Marxa by sme mali … ešte nájsť nejakého praktického človeka stojaceho čelom k masám, takého Lenina.
  Inak to nevidím na to, aby sme sa Matoviča zbavili do 10-15 rokov…

  Reply
 • 19. januára 2021 at 0:56
  Permalink

  Myslím, že žiadne referendum nebude a keby aj náhodou bolo, tak bude neplatné a keby bolo aj platné, tak si vláda uzákoní, že nie je záväzné.
  Takže tak.
  Skôr som za to aby sa konečne pohli davy. Lebo len v mase je sila.

  Pozrite na Francúzov – stačí jeden podnet a sú v uliciach, stavajú sa barikády, zapaľujú odpadky a hromady pneumatík – a námestia sa bránia! Bránia sa nie 2-3 hodiny ako to predviedli naposledy 17., ale bránia sa dni a noci! Proti polícii, proti ťažkoodencom, proti každému … a vyhrávajú! Vláda musela ustúpiť pri „extra“ dani z ropy a ustúpi aj pri zákaze fotografovania a natáčania zásahu policajtov.
  Naozaj si niekto myslí, že by sa Francúzska vláda „poskladala“ z nejakej deputácie opozičných poslancov? Alebo s prosieb samospráv, či podpisových akcií? No neposkladala.
  Ale státisícový dav v uliciach, nad hlavami transparenty a červené zástavy (ó áno, tam ešte stále vedia čo znamená tá červená zástava!!) a aktívny odpor.
  Občas vyhrá polícia a obsadí námestie a vytlačí ľudí z ulice, ale vo chvíli ako sa stiahne sú tam opäť a znovu a znovu – pretože ich sila je v množstve v tom, že proste národ „neuťaháš“ tak ako policajný zbor (pozor, jediný kto proti vlastným ľuďom nasadil armádu za posledných 30-40 rokov bol Matovič!!), ktoré počty sú obmedzené — a to dobre vedia aj páni Francúzska.
  Francúzsko je jedinou krajinou v Európe, kde nikdy nemali socializmus, fašizmus, nacizmus, či autokraciu (tak vládol v Británii Churchill, ktorý dostal absolútnu moc) – a dokonca, keď získali Francúzi pocit, že ich najväčší vojnový hrdina generál de Gaulle, tak vyšli do ulíc a on, veľký záchranca vlasti musel odstúpiť!
  .
  Ale čakať, že na Slovensku, kde je tradíciou neprotiviť sa panstvu by sa našiel niekto kto by sa o to pokúsil je skôr na úrovni rozprávky…
  … aj to SNP by nikdy nebolo, nebyť zbabraného vojenského puču a hlúposti Tisa povolať na potlačenie generálov Nemeckú armádu…

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *