Referendum už nie je len možnosť, ale nevyhnutnosť!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Na začiatok chcem uviesť, že ešte pred niekoľkými týždňami som nebol veľmi naklonený referendu za predčasné voľby. Nie z dôvodu, že by som súhlasil s touto vládou. Ale aj z toho, že keď si ich už ľudia zvolili, tak nech si ich užijú. Ďalším dôvodom bolo, že potom by to isté mohla opäť urobiť druhá strana, ak vo voľbách neuspeje. A druhá strana má oveľa väčšie zdroje na organizáciu referenda.

No najdôležitejšia vec, kvôli ktorej som bol proti referendu je, že situácia by sa tým mohla ešte zhoršiť. A keď si spomenieme na všetky posledné voľby, tak je to veľmi reálne. Aj keď sa to momentálne nezdá, Matovič ani zďaleka nie je najhoršia možnosť. Predstava návratu Kisku, alebo vstupu Progresívneho Slovenska do parlamentu, alebo, že by sa premiérom stal anti-sociál Sulík, či arogantný Naď, je pre mňa omnoho strašidelnejšia, ako súčasná hrôza.

No situácia je už tak neúnosná, že budeme musieť ísť aj do tohto rizika. Súčasná koalícia skoro každý druhý deň preráža to povestné dno, ako keby ani žiadne nebolo. Nemá ani zmysel všetky prešľapy vymenovávať, veď zajtra prídu nové…

Ak chceme zachrániť nielen zvyšky sociálneho štátu, právneho štátu, či demokraciu, ale hlavne znesiteľný život pre bežných ľudí, iná možnosť, ako sa všetkými silami pustiť do kampane za referendum, nie je.

Súčasní koaliční politici vo voľbách úplne oklamali ľudí. Skoro všetko čo sľubovali, ostalo nesplnené. Či už Kiskove čakanie u lekára, Kollárové nájomné byty, každé Matovičove slovo, alebo 1144 Sulíkových nezmyslov. Mnoho sociálnych výhod sa postupne ruší. Obedy zadarmo, výška minimálnej mzdy, výška trinástych dôchodkov a tak ďalej, zatiaľ čo napríklad bankový odvod bol pre banky odpustený. A to je len začiatok. Ešte ani rok nevládnu.

Schválne nespomínam manažovanie koronakrízy, ani poslednú tragickú udalosť.

Môže byť referendum úspešné?

Treba si v prvom rade uvedomiť koľko hlasov protivládne naladených voličov (proti tej súčasnej) prepadlo vo voľbách a koľko tých istých voličov to aj tak hodilo Matovičovi alebo Kollárovi, lebo boli oklamaní. Matovič stratil viac ako polovicu voličov a nie všetci prebehli k Sulíkovi. Mnoho z nich je takých, ktorí sú opäť proti nemu. To isté je určite aj u Kollára.

Situácia je až tak vyhrotená, že aj niektorí mainstreamoví novinári sa začínajú obávať, že by referendum mohlo byť úspešné.

Možno niektorí poslanci koalície vyhlasujú, že by to referendum nerešpektovali, ale to je len taktika na odradenie ľudí. Žiaden politik by si to nemohol politicky dovoliť a určite by sa nenašla väčšina, ktorá by to neodobrila, je to nepravdepodobné. 

Už nie je iná možnosť, referendum za predčasné voľby je nevyhnutné.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “Referendum už nie je len možnosť, ale nevyhnutnosť!

 • 6. januára 2021 at 15:50
  Permalink

  Oceňujem zvukový komentár.

  Súdruhovia – pozor !

  Aby sme si nestrelili do kolena. Aby ste týmto nezapočali „tradíciu“ referend, ktorými si jedna polovica/tretina spoločnosti bude vybavovať volebné účty s tou druhou.

  Môže sa to veľmi škaredo vypomstiť v nasledujúcom volebnom období, kedy by pri prípadnej vláde ľavice podobným spôsobom, a ešte s výdatnou pomocou zo zahraničia, útočila opozičná pravica.

  Takto sa spoločnosť môže destabilizovať, čo môže viesť až k občianskej vojne, čo by znamenalo vymazanie Slovenska z mapy sveta – možno na tisíc rokov, a možno navždy. Referendum o predčasných voľbách nepodporujem.

  Chcelo by to zaujať Werichovský postoj – nechte je ať se zdiskreditujou sami… – čo v ideálnom prípade povedie k protestom – ani nie proti vláde, ale voči konkrétnym jej krokom ( napr. prípadné zrušenie minimálnej mzdy ).

  Je len otázkou času kedy u Shulíkov prevládne pud sebazáchovy pre ďalšie volebné obdobie a z tejto potápajúcej sa lode radšej sami vyskočia.

  shulíci, sereščatá, peleríný – budeme sa mať jak nikto iný

  Mgr. Jozef Pročko – Minister hospodárstva Slovenskej republiky

  Reply
  • 6. januára 2021 at 17:58
   Permalink

   Absurdný postoj. Už tu máme tradíciu, že si medzi sebou vybavujú účty politické strany po každej zmene vo voľbách. Fakt si myslíte, že je jednoduchšie zblázniť väčšinu národa v referende, ako vyhrať voľby?
   Práve naopak. Keď už od rozhodovania o ústavných zákonoch odstavili ústavný súd, tak si vynúťme, aby ústavné zákony muselo schvaľovať referendum.

   Reply
 • 7. januára 2021 at 16:47
  Permalink

  Jedinou zdravou alternatívou by bola kombinácia Hlas+Smer+ nejaká pronárodná strana. Práve ten tretí vhodný do partie dnes sociálnej demokracii chýba. Kotlebovci sú nemysliteľní a zvyšok nemá %. Okrem toho Smer je dnes ťažko zdiskreditovaná strana. A ani Pellegrini nemá až také isté, že bude vládnuť. Oľano a žaludi už s ním spoluprácu vylúčili. A Sulík ak bude môcť, zostaví vládu bez neho, resp. nebude rikoskovať spojenie s niečím, čo sa obtrelo o Smer. Nie je to jednoduchá situácia.

  Reply
  • 15. januára 2021 at 18:49
   Permalink

   Jedinou zdravou alternatívou je KSS a nie sociálna demokracia! Sociálni demokrati sa snažia len vylepšovať kapitalizmus soc. balíčkami ale nechcú ho zrušiť. KSS chce zrušiť kapitalizmus a nastoliť konečne naspäť socializmus. Kapitalizmus nám bol implantovaný zo zahraničia 17.Novembra 1989 kedy sa konal prevrat organizovaný zo zahraničia. To nebola žiadna revolúcia.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom