Roman Michelko o sociálne spravodlivej spoločnosti

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Ako je možné, že za posledných tridsať rokov sa HDP na hlavu občana zvýšilo približne trikrát, pričom reálne platy väčšiny obyvateľstva v podstate stagnujú alebo rastú neadekvátne masívne sa zvyšujúcej produktivite práce. Ako je možné, že žijeme približne v trikrát bohatšej spoločnosti než pred tridsiatimi rokmi, ale verejné statky a služby, ktoré boli vo vtedajšej spoločnosti úplne samozrejmé, napríklad bezplatné vysoké školstvo, dnes už vôbec samozrejmé nie sú? Ako je možné, že sme sa dostali do situácie hypotekárneho otroctva, keď je cena trojizbového bytu v Čechách vo výške 11,4 ročných platov priemerne zarábajúceho človeka? Ako je možné, že priemerná splátka hypotéky za trojizbový byt v Prahe už prekročila tridsaťtisíc českých korún, pričom až dvadsaťpäť percent nových bytov v Prahe si kupujú cudzinci ako investičné byty? Ako je možné, že pri takej bohatej spoločnosti sa nám tu znova vracia fenomén chudobný zamestnaný, čo je fenomén, ktorý vo vyspelých západných spoločnostiach vymizol na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov? Ako je možné, že dnes máme osemdesiat percent produktivity práce Nemecka, ale sotva tridsaťpercentnú výšku ich miezd? Toto všetko je na rozdiel napríklad od Slovinska, kde je priemerná mzda vo výške približne 1680 eur, dedičstvom pravicových vlád, ktoré mali jedinú stratégiu – našu konvergenciu s najvyspelejším západom. Ich stratégiou bolo ponúknuť Ich stratégiou bolo ponúknuť zahraničným transnacionálnym korporáciám vysoko kvalifikovanú, vysoko disciplinovanú a veľmi lacnú pracovnú silu. Práve vďaka tejto politike sme na najlepšej ceste uviaznuť v pasci stredne príjmových krajín. Táto cesta a táto stratégia sa definitívne vyčerpala. Treba ponúknuť úplne iný a nový program. O ňom viac v tomto špeciálnom videu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


5 thoughts on “Roman Michelko o sociálne spravodlivej spoločnosti

 • 12. novembra 2019 at 18:01
  Permalink

  Dobrý večer, pán Michelko. Určite máte nasledujúce vedomosti, ale nikto to zatiaľ z politikov nepovedal. Ide o jednu veľkú LOŽ, a síce, že podľa „štatistiky“ /nejakej pofidérnej na zakázku/ sa dôchodcovia dnes dožívajú vyššieho veku, vraj z dôvodu liekov. Čítala som, že každá ďaľšia generácia sa dožíva v PRIEMERE o 20 rokov menej ako jej rodičia. Dnešná generácia američanov sa už dožije kratšie ako jej rodičia. To sú informácie s rôznych zdrojov. Sulík a jemu podobní berú do štatistiky aj našich starých rodičov, ktorí bez stresu pracovali na poli od rána do večera – bez rakoviny, infarktov a podobne. A dožívali v socializme celkom dobre zaopatrení aj zdravotne vysokého veku. Čiže túto lož na en-tú už treba konečne odhaliť, pretože cieľom je to, aby ľudia rovno z práce išli na cintorín.

  Reply
 • 12. novembra 2019 at 23:32
  Permalink

  Chorý systém, hlúpi ľudia. Pomôže len
  generálny štrajk a jednosmerné letenky.

  Reply
 • 12. novembra 2019 at 23:53
  Permalink

  Dobrý večer pán Michelko. Počas počúvania vášho komentára som prežíval deja vu, lebo uvedené riešenia smerom k sociálne spravodlivejšej spoločnosti takmer do bodky kopíruje príslušná časť programu hnutia Socialisti.sk. Žiaľ tak ako p.Chmelár ani vy sa netešíte takmer žiadnej mediálnej podpory pri šírení vašich myšlienok a aj to dokresluje stav našej demokracie po 30 ročnej ceste za väčšou slobodou. Ja si myslím, že v tomto prípade sa porušujú vaše ľudské práva uvádzané v čl.19 Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Citujem: „Každý má právo na slobodu presvedčenia a prejavu; toto právo nepripúšťa, aby niekto trpel ujmu za svoje presvedčenie a zahrňuje právo vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie a myšlienky akýmikoľvek prostriedkami a bez ohľadu na hranice.“ Ale v tomto prípade vy trpíte ujmu za svoje presvedčenie, lebo vám bránia v rozšírovaní informácií a myšlienok akýmikoľvek prostriedkami. Ja si myslím, že v demokratickej spoločnosti by právo nemalo byť predmetom obchodu a žiadneho kupčenia. Potom tu máme jasný dôkaz korupcie, ak sa toto právo stáva predmetom obchodu zo strany mainstreamových médií ! Ak zaplatíš, budeš môcť uplatniť svoje právo. A potom sa čuduj, že dôverihodnosť našej justície je na mŕtvom bode. V tomto duchu nebojujú liberáli za potieranie práva občanov na vyvážené informácie. Moratórium nič nerieši, ale v záujme ochrany zdravia „voličskej základne“ od hlavybolenia pri orientovaní sa v spleti vyvážených informácií tá aktuálna oligarchia ich ušetrí a uľahčí ich rozhodovanie s ich odľahčením od „nepodstatných“ informácií. Osobne si myslím, že ak nemajú rovnakú štartovaciu čiaru všetky kandidujúce strany do SNR (rovnaký mediálny priestor a tie isté finančné prostriedky na volebnú kampaň), potom pripúšťame rôzne formy skrytej volebnej korupcie. Mňa ten prístup médií uráža, a považujem sa za svojprávneho. Úsudok si viem spraviť aj sám prečítaním si ich volebných programov. A tých, ktorí si tú námahu nedali, nemôžem ani ľutovať keď si na niečo potom sťažujú. Toho práva využiť priestor na tlmočenie svojich predstáv o demokracii sa vzdali. Boli len hračkou v rukách oligarchov.

  Reply
 • 14. novembra 2019 at 6:59
  Permalink

  pán micheľko akoby člen smeru

  kedy ste tieto svoje „tézy“ dali KONFRONTOVALI s reálnou situáciou a politikou
  tej strany ktorej ste najväčší zástanca?

  prečo ich váš smer ani 12 rokov pri moci nezrealizoval?

  aspoň v štátnych podnikoch = napríklad na pošte

  alebo v štátnych zdravotných zariadeniach = platy a podmienky zdravotných sestier, ošetrovateľov a ďalších zdravotníckych pracovníkov

  platy súdnych úradníkov..
  atď…

  a koľko štátnych bytov postavil fico a smer ?

  tak ste zahľadený do propagandy že REALITU vnímate akoby člen smeru z opozície voči opozícii

  Reply
 • 14. novembra 2019 at 16:42
  Permalink

  Tiež ma už unavuje, ak pán Michelko celú tú mizériu, ktorú opisuje pravdivo, prisudzuje stále dokola trom menám: Dzurinda, Mikloš, Kaník. Smer mohol v období, keď vládol sám, za 4 roky urobiť všetky tie opatrenia, ktoré pán Michelko navrhuje a za 12 rokov ani nehovorím.
  Treba sa pýtať prečo tak neurobil. Lebo ak „nemohol“, potom je tu otázka samotného zmyslu Slovenska v EU a otázka zmyslu volieb ako takých. A ak mohol a neurobil, potom sa ho treba spýtať, komu vlastne slúži (a potom nech nás Blaha nedráždi svojimi plamennými statusmi).
  Čo sa týka zdravotného systému a dôchodkového zabezpečenia, netreba sa báť systémových zmien. Rámcové riešenia, aj v iných oblastiach vrátane daní, daňových rajov a pod., sú tu a to už hodne dlho:

  http://strana-lavica.sk/

  Naša neformálna občianska iniciatíva dáva zdarma k dispozícii :-).

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *