Rozhovor s rozvojovím pracovníkom pre mládež u splnomocnenca vlády SR (A. Daška) pre rómsku menšinu Lukášom Vávrom pre DAV DVA: Veľmi by som sa potešil, ak by nás mladých Rómov bolo v ľavicových stranách

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

D2: ​Dobrý deň, pán Vávra mohli by ste predstaviť čitateľom DAV DVA? Čomu sa venujete?

L. V.: Pracujem s mladými, hlavne s rómskou mládežou ako rozvojový pracovník v rámci projektu Rozvojové tímy, ktorý  zastrešuje úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity spolu s prihlásenými obcami. Mojou víziou  je aby raz mladí Rómovia mali sa na koho obrátiť, aj  ak cítia ľavicovo. V demokracii to musí byť samozrejmé. Chcem byť lídrom, ktorý vytvorí ďalších lídrov a práve tí, aby boli hybnou silou proti dezinformáciám, zneužívaniu a podobne. Som slovakista a Róm. Mojím vzorom sú Miroslav Válek, Vladimír Clements a Laco Novomeský. Ich chcenie meniť svoju krajinu a bojovať za svoje názory, i v spoločenskej nepohode, mi dáva silu, že človek sa dostáva do týchto situácií asi v každom  historickom období.

D2: Áno to je veľmi ušľachtilé aj vzhľadom na to, že mnohí rómovia podliehajú falošnej solidarite progresivistov, ktorí to s nimi rozhodne nemyslia úprimne a iba ich využívajú na svoje falošné progresivistické ciele.

S Alexandrom Daškom, splnomocnencom vlády SR pre rómsku menšinu

L. V.: Mojim cieľom je nájsť rómskych intelektuálov, ktorí by mohli byť lídrami vo svojich komunitách, aby sa nedožili toho, že podľahnú sľubom o 500€. Tejto propagandy už bolo dosť. Bohužiaľ, tieto falošné sľuby dávali ľudia, ktorí sa ako lídri prehlasujú. Ale každý si musíme niesť sami ťarchu svojich rozhodnutí a svojho svedomia. Takíto ľudia svoju šancu mali. A ako obstáli? Nech si zhodnotí každý po ich minulých rokoch bačovania sám. Správny ľavičiar si ale musí práve v takejto situácií si vyhrnúť rukávy a dať sa do roboty. A som rád, že  pre nás je toto výzva.

D2: Áno, toto je veľmi potrebné. Ako vnímate obnovený DAV?

L. V.: Osobne si myslím, že práve teraz je ten najlepší čas. Spoločnosť je hodnotovo a medziľudsky v rozklade. Témy, ktoré podmienili vznik DAVu kedysi, sú nanajvýš aktuálne i dnes. A vlastne až ma desí, že sme v mnohom podobnej pozícii ako boli DAVisti, keď vznikli. História sa pomaly začína opakovať, pretože sa vytrácajú myšlienky ľavice. A tam kde nie je priestor pre solidaritu, nastáva nenávisť. Čo sa aj deje. Dôkazom toho je aj atentát na pána premiéra. A hlavne, veci potom. Zdá sa mi už neľudské a barbarské priať inému smrť, obhajovať vraha, či aj pri tejto zákernosti využiť vetu ,,lebofico“. Aj týmto spôsobom mu chcem zaželať zdravie. Slovensko naňho myslí. Som členom strany Smer a bol by som rád, keby sme vybudovali ľavicové kádre a obohatili stranu. A veľmi by som sa potešil, ak by nás mladých Rómov bolo v ľavicových stranách viac.

D2: Akým spôsobom by ste to chceli zrealizovať? Máte už podchytené nejaké osobnosti?

L. V.: Hneď prvou vetou musím poďakovať pánovi Daškovi, terajšiemu splnomocnencovi vlády pre rómske komunity. Spolupracujeme spolu a našli sme zhodu v tejto téme. Chcem tiež poďakovať Dav-u ktorý si nás spomenul. Môžem prezradiť, že v priebehu septembra sa uskutoční Konferencia mladých lídrov. Tam sa stretnú mladí ľudia spolu s politikmi, ktorí zdieľajú naše ľavicové hodnoty. To bude priestor pre to, aby konečne mladí Rómovia a ľudia, ktorí pracujú v MRK nebudú  utlačení v pravicovej, či progresívnej väčšine. Cieľom bude dialóg a snaha nájsť riešenia problémov a priestor na spoluprácu medzi nami. Mimo toho celoročne pracujeme vo svojich komunitách. Navštevujeme vzdelávacie pobyty a školenia v oblasti práce s mládežou. Snažíme sa byť lepší ako sme boli včera a nie tak dobrí, ako budeme zajtra. Vzdelávaniu, projektom pre nás mladých sa venujem dlhodobo. Už od 16 rokov ako dobrovoľník. Za ten čas sa mi podarilo získať okolo seba ľudí, ktorí mi pomáhajú sa posúvať vpred.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *