Vyštudovala archeológia, pôsobí v oblasti chemického priemyslu, je ľavičiarka a uchádza sa o post europoslankyne. Dana Repová poslala odpovede na otázku projektu DAV DVA, ktorý prirodzene podporuje ľavicových kandidátov.
1. Kandiduješ do Európskeho parlamentu, čo ťa motivovalo k tejto aktivite? Odkedy sa angažuješ v ľavicovej politike?
Odjakživa som bola ľavičiarka. V rodine som dostávala názorovú voľnosť a formovali ma knihy, ktorých sme mali doma viac než dosť. Mojimi vzormi boli (a zostali) odjakživa Fučík, Novomeský, Thälmann, Maresiev a podobne. Napriek tomu, že som bola v podstate od malička dosť vyhranená, dlho som k politike pristupovala len ako pozorovateľ. K priamemu vstupu do straníckej politiky ma prinútili až udalosti v roku 2022, obvinenie R. Fica a R. Kaliňáka. Priznám sa, že som netušila čo od toho presne očakávať, ale ľudia zo strany SMER SSD sa rýchlo stali mojou druhou rodinou. To, že som sa ocitla na kandidátke do EP ma práve pre moju krátku históriu v strane dosť prekvapilo, ale beriem to ako výzvu a som za to veľmi vďačná.
2. Čo presne chceš dosiahnuť v Európskom parlamente a ako vnímaš súčasný stav EU?
Veľmi sa mi páči pôvodná mierová myšlienka, ktorá bola základným kameňom EU pri jej založení a tak isto myšlienka spoločného ekonomického rozvoja európskych krajín. Bohužiaľ momentálna situácia v EÚ sa týmto skvelým pôvodným myšlienkam stále viac a viac vzďaľuje, či už postojmi ku konfliktu na Ukrajine alebo často politicky motivovanými sankciami, ktoré európskej ekonomike škodia. Preto na sto percent súzniem s programom našej politickej strany, ktorého kľúčovými slovami sú mier a prosperita. Dúfam, že aj vďaka zástupcom z našej kandidátky budeme časom bližšie k týmto dvom pilierom EÚ.
3. Čomu sa okrem politiky ešte profesionálne venuješ?
Vyštudovala som klasickú archeológiu, ale v roku 2013 ma osud zavial do chemického priemyslu, pri ktorom už som zostala. Momentálne pracujem vo firme na výrobu práškových náterových látok. Taktiež pôsobím aj ako predsedníčka základnej organizácie jedného odborového zväzu v našom podniku.
4. Aké témy plánuješ riešiť?
Ako už naznačuje moja predchádzajúca odpoveď, práve odborová organizovanosť je v Európe jednou z mojich nosných tém. Je celoeurópskym smutným „trendom“, že počet odborovo organizovaných ľudí a počet kolektívnych vyjednávaní so zamestnávateľmi klesá. Tento „trend“ je už natoľko výrazný, že si vyžaduje väčšiu pozornosť a diskusiu v rámci EU parlamentu. Ak by mi voliči prejavili svoju dôveru a dali mi mandát poslankyne, budem sa snažiť tému zamestnanosti a odborovej organizovanosti komunikovať z pohľadu človeka, ktorý časť svojho profesijného života prežil v robotníckej pozícii. Myslím že takýto doslova „proletársky“ pohľad na túto problematiku v Európe dlhodobo chýba. Veľmi blízka a nadväzujúca na tému zamestnanosti je aj téma potravinovej sebestačnosti jednotlivých krajín, dôraz na rovnocennosť krajín EU v kvalite potravín a surovín potrebných na ich výrobu.